Administration 

"Det lyder forkert": Lokalpolitiker undrer sig i sag om omstridt læge

Det er halvandet år siden, Vibeke Manniche mistede retten til at behandle sager for Mariagerfjord Kommune. (Foto: Jeanne Kornum)

Halvandet år efter, Vibeke Manniche blev frataget retten til at tage sig af Mariagerfjord Kommunes sager, indgår hendes lægeskøn som det eneste i et nyligt afslag på førtidspension.

Mariagerfjord Kommune erklærede for halvandet år siden den omstridte lægekonsulent Vibeke Manniche ukvalificeret til at arbejde med vurderinger af borgernes helbred i forbindelse med sager om sygedagpenge, kontanthjælp, førtidspension, fleksjob og revalidering.

Alligevel er det hendes lægeskøn – det seneste fra marts 2014 - der indgår som de eneste i et afslag på førtidspension, som Mariagerfjord Kommune gav hjerneskadede Heidi Mathiasen så sent som i juni i år. Det var kommunens andet afslag til Heidi Mathiasen, der også havde søgt førtidspension i september 2015.

Det lyder forkert

Det fremgår af Heidi Mathiasens sag, som Avisen.dk har fået indsigt i. Grundlaget for kommunens afslag kommer bag på Finn Cilleborg (S), formand for arbejdsmarkedsudvalget i kommunen.

- Det er jeg det sgu skidt med. Det lyder forkert. Der kan ske meget på to år, og jeg mener, der skal en ny lægeerklæring til, siger Finn Cilleborg, der nu i forvaltningen vil rejse sagen, så den eventuelt kan tages op igen.

Han håber, der er en god forklaring på, at der ikke er et nyt lægeskøn i sagen.

- Vibeke Manniches lægeskøn ligger jo i sagen og bliver ikke smidt væk. Men det skal bare ikke ligge i den del af sagen, der har betydning for den beslutning, vi tager. Måske har sagen været så klar og tydelig, at der ikke har været brug for et nyt lægeskøn, som jo er en oversættelse af de erklæringer, som læger og specialister er kommet med, siger Finn Cilleborg.

Lægekonsulenten afgør ikke sagen

Når en sagsbehandler køber et lægeskøn af en ekstern lægekonsulent, får lægekonsulenten tilstendt alle de lægelige oplysninger i sagen. Dem skal lægekonsulenten 'oversætte' og sammenfatte for sagsbehandleren.

Lægeskønnet kan have betydning for, hvorvidt og hvornår sagsbehandleren vælger at indstille en borger til fleksjob eller førtidspension.

Men det er ikke lægekonsulenten, der træffer afgørelsen. Den træffes af kommunen efter indstilling fra et såkaldt rehabiliteringsteam, hvor blandt andre sagsbehandleren og regionens lægekonsulent er til stede.

UDVID

Kronisk tilstand uden udsigt til bedring

Mellem de to afslag er blandt andet kommet en neuropsykologisk erklæring, der fastslår, at Heidi Mathiasens tilstand er kronisk uden udsigt til bedring, og at muligheder for udvikling af erhvervsevnen må vurderes at være på det nærmeste ophævet på grund af hendes hjerneskade.

Heller ikke næstformanden i arbejdsmarkedsudvalget, Danny Juul Jensen (V), er tryg ved, at der er givet afslag på en førtidspension uden et nyt lægeskøn.

- Der skulle laves en ny, hvis den er to år gammel. Der kunne være sket noget i mellemtiden, siger han.

Manniche manglede nødvendige kvalifikationer

Arbejdsmarkedsudvalget i Mariagerfjord har opretholdt samarbejdet med Vibeke Manniches firma, Lægeservice, under forudsætning af, at Vibeke Manniche ikke selv beskæftiger sig med den sundhedsfaglige rådgivning af kommunen nu og fremover.

Mariagerfjord Kommune havde en udbudsrunde for godt halvandet år siden. Her bød forskellige firmaer ind på den sundhedsfaglige rådgivning. Kommunen stillede bestemte krav til firmaerne. Blandt andet skulle rådgiverne være uddannet cand.med. med speciale i socialmedicin og arbejdsmedicin.

Den uddannelse har Vibeke Manniche ikke, men hendes firma Lægeservice vandt udbudsrunden, fordi firmaet ifølge Finn Cilleborg var bedst og billigst.

- Vi ville være sikre på at få de kvalificerede lægeskøn, vi havde brug for, og det krævede uddannelse i social- og arbejdsmedicin. Sådan var det. Den uddannelse havde Vibeke Manniche ikke, men det havde hun folk i sit firma, der havde, siger han.

Kritikken preller af

Netop fordi Vibeke Manniche ikke personligt har med kommunens sager at gøre, har arbejdsmarkedsudvalget i Mariagerfjord Kommune taget let på advarsler fra blandt andre nabokommunen Randers og 3F i Mariagerfjord Kommune om ikke at bruge Vibeke Manniches Lægeservice.

I Randers Kommune, som Vibeke Manniche selv opsagde samarbejdet med i 2014, blev hun kritiseret for at vurdere syge borgere mere raske, end deres læger mener, de er. Og formanden for 3F i Mariagerfjord Kommune, John Hansen, forstår ikke, at hans kommune vil samarbejde med et firma, som den ene kommune efter den anden dropper samarbejdet med.

Men arbejdsmarkedsudvalget i Mariagerfjord Kommune holder fast.

- Vi vil gøre det bedste for borgerne, men hvis vi ikke har taget firmaet i at gøre noget forkert, så kan vi jo ikke fyre det alene på grundlag af, hvad andre skriver, siger næstformand Danny Juul Jensen.

Kommunen tager beslutningerne

Ud over Heidi Mathiasens sag har Avisen.dk skrevet om Michelle Petersen, der er født uden hale- og korsben, med misdannelser i rygmarven og med klumpfødder. Hun kan kun gå 50-100 meter ad gangen, men fik af Mariagerfjord Kommune afslag på fleksjob efter at have fået vurderet sit helbred af Vibeke Manniche.

Men senere fik Michelle Petersen alligevel et 12 timers fleksjob.

- Der sker fejl alle vegne, og der vil altid være nogle, der er utilfredse. Men det er os og ikke Vibeke Manniches Lægeservice, der tager beslutningerne. Og sagen om Michelle Petersen viser jo, at systemet virker, mener Danny Juul Jensen.

Udtalt risiko for forværring

I forhold til Heidi Mathiasens sag har Vibeke Manniche over for Avisen.dk understreget, at Lægeservice ikke har haft noget at gøre med afslaget på førtidspension. Det er en afgørelse truffet alene af Jobcentret i Mariagerfjord Kommune, påpeger hun.

Og det er ganske rigtigt aldrig lægekonsulenten, der træffer afgørelsen. Det sker i et såkaldt rehabiliteringsteam, hvor blandt andre sagsbehandleren og regionens lægekonsulent er til stede.

Men det fremgår af Heidi Mathiasens sag, at Vibeke Manniche er den eneste af mange læger, der ikke mener, at Heidi har en alvorlig hjerneskade efter meningitis.

Hendes praktiserende læge mener, at afgørelsen om at sende Heidi i et ressourceforløb strider mod al fornuft. Han kan ikke se noget som helst erhverv, hans patient kan deltage i og mener, at ressourceforløbet indebærer en udtalt risiko for forværring af Heidi Mathiasens tilstand.

skilt foran retten på frederiksberg
Krimi

Kvinde dopet og tvunget til prostitution i Danmark

mand ser båd synke
Helt vildt

Lamborghini-yacht til

30 millioner sank under

fest for influencere 

to personer i jakkesæt holder møde
Nyheder

Carney til Trump:

Canada er ikke til salg

bil holder foran burgerrestaurant
Krimi

Nægter sig skyldige:

Slap mus og rotter løs

på burgerrestauranter

færdelsbetjent på motorcykel
Krimi

Bøderegn til forældre

med børn i bilen

Nyheder

Efter chok: Kansler

i andet forsøg 

kvinde med kamera
Kongelige

Prinsesse død 

en bil på vej
Biler

Audis elbiler buldrer frem

kvinde taler
Nyheder

Mette F.: Dybt

bekymrende

Krimi

Politiker frikendt i sag om ærekrænkelser

Frikadeller tilberedes på pande
Mad og drikke

LA kræver kød på skoleskemaet

Apparat på hospital
Sundhed

Ny behandling skal hjælpe kræftpatienter med at bevare håret

sort/hvid billede af ung kvinde
Helt vildt

Fundet i live efter 60 år

Eurojackpot kuponer
Helt vildt

I aften kan du blive ufattelig rig

pengesedler og mønter
Nyheder

To banker slår sig sammen

Kvinde i hvid kjole
Kendte

Tinka-stjerne afslører:

Jeg er arbejdsløs

Legetøj på hylder
Nyheder

Legetøjsgigant hæver priserne

Mand stikker armen i maskine
Sundhed

Nyt tilbud i Netto:

Få målt dit blodtryk

Krimi

Mand skudt af politiet

Par på den røde løber
Kendte

Rihanna venter sit tredje barn

Lufthavn set udefra
Nyheder

Moskvas tre største lufthavne blev lukket efter ukrainske droner

Mand med slips kigger ned
Nyheder

Harald Nyborg-ejer er død

Mand med hat og briller i en opgang
Kendte

Kendt skuespiller med milliongæld

Døren på en politibil
Krimi

Overblik: 35 kriminelle familier i Danmark

Tre forskellige lottokuponer
Nyheder

Tre nye millionærer: Her er kuponerne købt

Facade af stor hovedbygning
Nyheder

Minister: De må ikke køre bil

fodboldspiller med træningstøj på
Sport

DBU: Huescas kan spille med fodlænke

Nyheder

Kongepar flytter: 
Modtaget med flag og musik

To sneklædte bjergtoppe med skyer under sig og blå himmel over sig
Nyheder

Topchef styrtet i døden i Himalaya

Billede af tom hospitalsgang
Nyheder

Politianmelder praktikant: 
Snagede i 400 borgeres journaler

politibil med betjente foran bygning
Krimi

Knivstikkeri ved gymnasium

to personer står i studie
Kendte

25 år efter:

Smuk som et stjerneskud

i ny version 

forsboldspiller med gul overtræksvest
Sport

FCK-stjerne slipper for

udvisning af Danmark 

gorilla står på alle fire
Helt vildt

Stor diskussion: Kan 100

mænd banke en gorilla? 

bil med ødelagt siderude
Krimi

12-årig pige sad i bil

med dræbt 35-årig 

Nyheder

Ministeren ringede med

Danmarks tungeste

kirkeklokke

kvinde poserer i rød kjole
Kendte

Entrébillet til modeshow:

En halv million kroner 

folk i kø for at komme ind på skole
Nyheder

Test dig selv: Kan du

blive journalist

skilt på retsbygning i herning
Krimi

Udvist mand tiltalt:

Kørte mor til to ihjel

under hashrus

redningskøretøjer til stede på vej
Krimi

Lastbil i brand lukkede

Storebæltsbroen

mand på billede
Kendte

Tv-stjerne død

fængselsø i tåget vejr
Nyheder

Trump: Alcatraz skal genåbnes 

politibil på gade
Krimi

14-årig døde i brand:

Politiet løslader 14 børn

folk sidder udenfor i solen
Nyheder

Klassisk forårsvejr med

masser af solskinstimer

mand og kvinde på den blå løber
Kendte

Seebach-stjerne

klar til ny rolle

Nyheder

Mette F.: Vi skal igen

vælge rigtigt eller forkert

mand i blåt jakkesæt og blåt slips
Nyheder

Trump: Nu med lyssværd og Star Wars-dragt

kæmpe menneskemængde
Nyheder

Lady Gaga: Afværgede

muligt bombeangreb 

mary og frederik ankommer
Nyheder

Biskop nævnte Matador 

fodboldspillere jubler
Sport

FCM vinder intenst brag 

kop med billeder af biler
Nyheder

Farlig børnekop tilbagekaldes

bil er kørt ind i lygtepæl
Krimi

Voldsomt: Brager

ind i lygtepæl

fodboldspillere i hvidt jubler
Sport

FCK knockouter Brøndby

mand og kvinde i rutchebane
Kendte

Henrik Koefoed:

Ikke tid til pension

Krimi

32-årig død efter

skud i Søborg 

portræt af mand tæt på
Nyheder

Trump afviser en

tredje præsidentperiode

blomster på fortorv efter drab
Nyheder

Kræves fængslet

for trippeldrab

dybt krater efter granat
Nyheder

Houthier tager skyld

for angreb på Israel

en kæmpe krokodille
Dyreliv

Turist angrebet af kæmpe krokodille i zoo

en frysebakke og en vin
Mad og drikke

6 gode køkkenråd

far og søn smiler
Kongelige

Prinsesse Maries pletskud 

en ulv i en skov
Dyreliv

Ulve forsvinder sporløst i Sverige - forsker mistænker ulovlig jagt

en rå bil ved en væg med grafitti
Biler

Test: Toyota GR Yaris

Sjov og vanvittig 

en skuespiller smiler på den røde løber
Kendte

Det sker der med Gene Hackmans kæmpe arv

Fodboldspillere på en bane
Sport

FCK kan løbe med det hele i undervældende sæson

lys ved en mur
Nyheder

FAKTA: Sådan blev Danmark befriet for 80 år siden

menneskemængde på Rådhuspladsen
Nyheder

80-årsdag for befrielsen

Zelinski taler
Nyheder

Kyiv udsat for massive droneangreb i nat

Mand med briller smiler
Nyheder

Efter 60 år:

Milliardær trækker sig

Indgang til retsbygning
Krimi

Fire mænd tiltalt:

Voldtog og plyndrede

prostituerede

Politi og ambulancer på vej
Nyheder

Rejser millionkrav efter dødsulykke

Portræt af kronprinsesse Victoria
Kongelige

Kronprinsesse samlede skrald

Portræt af kvinde
Nyheder

Connie Hedegaard scorer topjob

Fodboldspillere på banen
Sport

Dansker spolerer Bayerns mesterskabsfest

Nyheder

Biskopper til Trump:

Lad være med at

gøre grin med os

kasse med forskellige skrabelod
Helt vildt

Vandt millioner 1. april:

Ingen troede på ham

Portræt af mand foran port.
Kendte

Rachlin fyret

Fly ved at lande i lufthavn
Rejser

Massive forsinkelser i Grønlands nye internationale lufthavn

Krimi

Landsret løslader mand der påkørte flere i København