Det var voldsomme scener, der udspillede sig tidligt lørdag morgen, hvor en kraftig togbrand har kostet mindst 23 mennesker livet i Indien.
Eksprestoget var på vej fra Bangalore til Nanded i den vestlige del af landet med 67 passagerer ombord, og over en tredjedel af disse mistede altså livet.
Ifølge en talsmand blev vognene hurtigt fyldt med sort, tyk røg, som gjorde det svært for passagererne at komme ud i tide. Og de fleste af ofrene døde af røgforgiftning.
Årsagen til branden er stadig ukendt.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.