Administration 

Regeringen vil droppe børneattest for flygtninge i daginstitutioner

Bertel Haarder lægger op til at justere på reglerne på området. (Foto: Foto: SCANPIX arkiv/Claus Fisker)

Regeringen lægger op til at justere reglerne, så kommuner kan ansætte flygtninge i praktik i daginstitutioner uden en børneattest. Fuldstændig uhørt, mener Dansk Folkeparti.

I Danmark er det et lovkrav, at vuggestuer, børnehaver og fritidshjem indhenter børneattester på personale, der kan opnå direkte kontakt med børn under 15 år.

Børneattesterne skal sikre, at den ansatte ikke er tidligere straffet for seksuelle overgreb mod børn.

Men når landets kommuner vil sende nyankomne flygtninge i virksomhedspraktik i en daginstitution, er det ofte umuligt at få fat på de nødvendige oplysninger i hjemlandet. Og derfor lægger regeringen nu op til at ændre reglerne.

Haarder: Et dilemma for kommunerne

Kulturminister Bertel Haarder (V) har ansvaret for reglerne om børneattester. Og i et skriftligt svar til Dansk Folkepartis børneordfører Pernille Bendixen udtrykker han forståelse for, at landets kommuner står i et dillemma.

På den ene side er de forpligtede til at indhente en børneattest, før de tager flygtninge ind i praktikophold på børneinstitutioner. Og på den anden side er det i praksis umuligt at indhente oplysninger fra de lande, som de er flygtet fra.

"Jeg vil derfor bede mine embedsmænd om at se på mulighederne for at justere de nuværende regler om børneattester, så der ikke bruges unødige ressourcer på at indhente blanke attester," lyder det fra Bertel Haarder, inden han slår fast:

"En eventuel justering må dog aldrig slække det helt overordnede hensyn til børns sikkerhed og tryghed."

DF: Flygtninge skal slet ikke arbejde med børn

Men ministerens svar skaber alligevel bekymring om børnenes sikkerhed og tryghed hos regeringens støtteparti, Dansk Folkeparti.

- Som jeg læser det, er regeringen på vej til at åbne op for, at flygtninge kan blive ansat i daginstitutioner uden en børneattest. Jeg synes, det er fuldstændig uhørt, at man overhovedet kan overveje at lempe de her regler, som skal beskytte børn mod overgreb, siger børneordfører Pernille Bendixen (DF).

Hun betegner det samtidig som "diskrimination" over for de danske pædagoger, som fortsat skal aflevere en børneattest for at få et job, mens flygtningene kan slippe.

For Pernille Bendixen er løsningen klar:

- Hvis det står til os, skal vi slet ikke have flygtninge, der arbejder med børn her i landet. Og det handler ikke om, at de er flygtninge, men det handler om, at de ikke kan aflevere en fyldestgørende børneattest, siger hun.

KL: Vil gerne bruge den del af arbejdsmarkedet

Selvom regeringen altså lægger op til en justering af reglerne om børneattester, så understreger kulturminister Bertel Haarder, at der altid bør foretages "en samlet og konkret vurdering af, om en person er egnet til at arbejde med børn".

"Det forhold, at man ikke kender den pågældendes eventuelle problematiske fortid kalder naturligvis på særlig agtpågivenhed ved sådanne ansættelser. Jeg har tillid til, at kommunerne udviser omhyggelighed i disse sager," lyder det i hans svar.

Hos Kommunernes Landsforening tager man godt imod udmeldingen fra Bertel Haarder. Michael Ziegler (K), borgmester i Høje-Taastrup Kommune og formand for løn- og personaleudvalget i KL, vil gerne hjælpe regeringen med at lave en alternativ ordning for flygtninge:

 - Jeg er selvfølgelig enig i, at vi på ingen måde må slække på sikkerheden og trygheden, men vi vil gerne have mulighed for at bruge den her del af arbejdsmarkedet også, siger Michael Ziegler.

Må en flygtning være alene med børnene?

Fra KL's side forestiller man sig, at man kan sætte ind på flere områder for at sikre tryghed omkring flygtninge i daginstitutionerne.

- For det første skal man have en grundig screening af både de formelle og uformelle færdigheder på børneområdet. Dernæst skal man have et opstartsmøde på institutionerne, hvor man gør helt klart, hvordan værdigrundlaget er, og hvilke normer og regler man arbejder under i Danmark.

- Så kan man også kigge på, hvilke opgaver der må varetages. Må den pågældende være alene med børnene? Må man varetage opgaver som toiletbesøg eller lignende? Den slags spørgsmål skal man have afklaret, siger Michael Ziegler, som også understreger, at der skal ske en grundig orientering af forældregruppen.

Men det ændrer jo ikke på, at når man ansætter folk uden at kunne få en børneattest fra deres hjemland, så risikerer man, at de tidligere har været indblandet i sager om overgreb mod børn?

- Det er rigtigt. Men når det gælder dansk personale, som bliver ansat, kan de jo også have tilbøjeligheder, uden at de er blevet straffet for det. Så man kommer aldrig i en situation, hvor risikoen er 0,0. Men man skal selvfølgelig gøre alt for at mindske den risiko.

Avisen.dk har uden held forsøgt at få en uddybende kommentar fra Bertel Haarder.

Robert Bush ankommer til retten
Krimi

Bedemand i retten: Familier fik udleveret den forkerte aske

Øl i glas
Nyheder

Ny tendens: Flere danskere siger helt farvel til alkohol

feriegæst med benene oppe
Rejser

Her slår danskerne både nordmænd og svenskere på ferien

Grafik
Sundhed

Mange kræftpatienter rammes også hårdt på psyken

politi dansk
Krimi

Tragisk ulykke: Ung mand er varetægtsfænglet

Børn på ophold der smiler
Nyheder

Nyere tal om ensomme børn: Markant forskel efter ti uger

Birthe Kjær
Underholdning

Birthe Kjær har en besked til Flo Ridas fans: Kom igen dagen efter

Mobilepay
Nyheder

Kravet ser officielt ud: Derfor ender mange med at betale

Retten frederiksberg indgang
Krimi

Sigtet for tre drab: Nu er 27-årig udleveret

Skolen med elever
Nyheder

Døren er stadig åben: Her kan du stadig få en studieplads

Unge i demo
Nyheder

Færre unge optaget: Studenterorganisationer peger på tre forklaringer

Pædagog på arbejde
Nyheder

Nye tal vækker bekymring: Manglen kan fortsætte i årevis

KBH rådhus
Nyheder

Nye optagstal vækker bekymring: Kan ramme udsatte borgere

politi dansk
Krimi

Fem trykflasker i bilen udløste bøder for 60.000 kroner

kød
Nyheder

Danskerne er langt fra kostrådet: Så meget kød spiser vi

Caroline Wozniacki
Kendte

Wozniacki i fødselsdagshumør

Spillere i nye trøjer
Sport

Efter to oprykninger: Nu venter historisk FCK-debut

dansk politi
Krimi

Sjællandsk gæst holdt politiet travlt beskæftiget

Christiane Schaumburg-Müller
Kendte

Stjerne glemte alt om feriebilleder

dansk politi
Krimi

Træt af knallerter: Overfaldet med bat

springvand
Nyheder

Glemt i årtier: Nu er historisk detalje tilbage i Odense

Pc arbejde
Nyheder

Markant forskel i uddannelsesvalg: Én gruppe søger mod computeren

Jasmin Lind
Kendte

Video: Vild Med Dans-stjerne i baby-lykke

dansk politi
Krimi

Fem sigtet på to dage: Sådan narrer svindlere ældre

Cykelløbet
Sport

Her bliver vejene lukket under stort cykelløb

Hvidkål
Nyheder

Kun ni procent af frugten er dansk: Forskere peger på en vej frem

Vandrere
Rejser

Feriegæsterne flytter væk fra højsommeren

mennesker går tur
Sundhed

Overraskende studie: Danskere med kort uddannelse slår højtuddannede amerikanere

badevægt
Sundhed

Vægten faldt, men så begyndte kiloene at komme igen

boliger
Nyheder

Ejerlejligheder handlet for over 44 millioner kroner

politi dansk
Krimi

Flere hundrede sager over hele landet: Forsøgte at svindle udviklingshandicappede

Badevand
Rejser

Et hurtigt tjek kan redde ferien: Det glemmer de fleste danskere

lotto kupon
Nyheder

Vandt en million: Nu ryger spareplanerne

Skat
Nyheder

Siden lørdag har du kun arbejdet for skattefar

retten i Århus
Krimi

Dømt for grov vold - nu er 18-årig løsladt

politi dansk
Krimi

Politiet stoppede bil ved grænsen - fandt 60 falske AirPods

spor
Nyheder

Hver fjerde kan få brug for nye kompetencer - men mange har ikke råd

hund donerer blod
Dyreliv

Din hund eller kat kan være med til at redde andre kæledyr

frugt
Sundhed

Mænd spiste plantebaseret - og så målte en sensor en forskel

piger foran spejlet
Nyheder

Mange børn træner for at ændre deres krop

Håndværker
Nyheder

Nye regler skal gøre udlandsophold mindre bøvlede for lærlinge

retten i glostrup
Krimi

21-årig fængslet: Havde over 100 filer med overgreb på børn

politi dansk
Nyheder

Drømmer du om politiet? Her kan du høre om jobbet

indkøbscenter
Nyheder

Vi bruger 12 milliarder på cremer, parfume og shampoo

Retten i kolding
Krimi

Udvist vendte retur: Nåede kun at være få timer på dansk jord

foto fra filmen
Film og TV

Dansk stjerneinstruktør kæmper om Guldløven

Gående politi.
Nyheder

Politiet dropper patruljevognen i Aalborg

penge
Nyheder

Danskerne holder fortsat på pengene

vaccination af voksen
Sundhed

Danmark bør kopiere svensk vaccineordning, mener Dansk Erhverv

National enhed for Særlig Kriminalitet logo
Krimi

Udleveret fra Spanien: Smuglede flere tons hash

Kunstneren i luften
Underholdning

Her bliver akrobater løftet 80 meter op over publikum

retten i svendborg
Krimi

Teenager varetægtsfængslet: Truede 14-årigt vidne

Gaza børn
Nyheder

UNICEF i Gaza: Kun 44 procent af nødhjælpen nåede frem

grafik hus og familie
Advertorial

Annonce

Betaler du for meget for din forsikring? 

blå rådhusplads
Nyheder

Derfor dukker blå bølger op midt i København

politi dansk
Krimi

17-årig mistede livet - nu er bilisten tiltalt

by i Danmark
Nyheder

Boligkøberne vender København ryggen

Grafik med dyr
Dyreliv

Forskere støvsuger luften for dyrenes DNA

Vejarbejdet
Nyheder

Togpassagerer må vente længere: Sporspærring forlænges

retten i Næstved
Nyheder

Danmark får EU-kritik: Retsstaten bør rettes op på tre områder

Peter Frederiksen
Film og TV

Fundet i fryseren afslørede danskerens uhyrlige forbrydelser

kvindelig laborant
Nyheder

Milepæl: Nu overhaler kvindelige efterkommere danskere på uddannelse

busskilt på landet
Nyheder

Millioner skal gøre det lettere at bo uden bil på landet

Trump
Nyheder

Amerikanerne strømmer til Danmark trods uro

mand i traktor
Nyheder

Landbruget er et af de farligste erhverv om sommeren

Elbil
Biler

Danske bilister er vilde med elbilerne

killing uden mor
Dyreliv

38 dyr indleveres hver dag: Internaterne fyldes hurtigt

politi dansk
Krimi

Affyrede panserværnsraket mod hus med børnefamilie

baby
Sundhed

Store søskende kan uforvarende koste senere i livet

sociale medier på telefon
Nyheder

Her bliver TikTok og Instagram forbudt for børn

Retten i Sønderborg
Krimi

Ni dømt i stor narkosag: 33 års fængsel

tandlæge
Nyheder

Smerter er ikke nok: Økonomien holder danskerne fra tandlægen

politi dansk
Krimi

Lod som om han var betjent: Forsøgte at snyde ældre kvinde

Dykkere
Rejser

Ai kan give forkerte ferie-råd: Det kan koste dig dyrt

butik
Nyheder

Slipper for bidrag: Sommerferiejobbet skal kunne betale sig

mobil
Nyheder

ATP advarer mod svindlere: Giv aldrig dine oplysninger væk

Cambodia
Advertorial

Annonce

Derfor vælger flere rejsende Cambodia som næste store oplevelse 

toiletkort
Sundhed

Kender du det blå toiletkort? Her kan det bruges

hotelværelse
Rejser

Disse ting ryger ned i kufferten: Her bliver danskerne langfingrede på hotellet