Administration 

Succes-bageren, der løb fra regningen

- Han er rigtig god til at snakke og forklare alt muligt, så man tror på ham, fortæller en tidligere ansat om indehaveren af Nordisk Brødhus, Lennart René Ribers. (Foto: Foto: Jeppe Bjørn Vejlø, Scanpix/arkiv)

Kokken Lennart René Ribers blev med Nordisk Brødhus udråbt til at være en solstrålehistorie om at bryde den sociale arv, men nu har historien taget en helt anden drejning.

Nordisk Brødhus på Nørrebro var en af de helt store succes-historier. Manden bag, Lennart René Ribers, havde kæmpet sig ud af en kriminel baggrund og startede brødhuset med et motto om at give noget tilbage til samfundet.

Han er blevet kaldt ”Nørrebros nye madhelt”. I dag er han stævnet i byretten af tre tidligere bagere, mens en lang række ekspedienter, andelshavere og kreditorer også spørger, hvad der er blevet af deres penge.

Læs hele historien her.

Vi tegner et portræt af en tidligere voldsmand, der blev kok, arbejdede på en michelin-restaurant, blev lovprist iværksætter og nu er gået i skjul, efterladende et hav af ubetalte regninger.

Avisen.dk har i en længere periode forsøgt at få et interview med Lennart René Ribers, men uden held. Han har heller ikke svaret på henvendelser fra de mange tidligere ansatte, der mangler løn, som Avisen.dk har været i kontakt med.

Lån fra svigermor

Den lange række af kilder, der har fortalt Avisen.dk om deres oplevelse med Nordisk Brødhus, fremhæver alle, at det ”var et fantastisk sted”, selvom de i dag føler sig holdt for nar.

- Han er rigtig god til at snakke og forklare alt muligt, så man tror på ham, fortæller Lars Kildebo, der er bager og har været ansat i Nordisk Brødhus.

Da Lennart Ribers i 2012 startede Nordisk Brødhus med et lån på 100.000 kroner fra sin svigermor, blev der kun bagt to slags brød.

Han gik efter altid at kunne få udsolgt, for intet skulle gå til spilde. Det koncept fortsatte, både da han udvidede med kager, morgen- og aftensmad, og da han åbnede en restaurant.

Alt skulle være enkelt, autentisk og ikke for dyrt. Og så var betjeningen med personlighed; venskabelig, drillende eller provokerende alt efter kunden og dagen. Hvis man spurgte efter minimælk til kaffen, kunne man blive bedt om at fise af igen.

Fra kriminel til kok

Konceptet virkede, og brødhuset kunne tiltrække både kunder og journalister. I en lang række interviews i danske medier og på mad-blogs kunne Lennart René Ribers fortælle om sine visioner. At undgå spild, være en del af nærmiljøet, og for alt i verden ikke være prætentiøs eller en del af en smart mode-bølge. Han gik efter kvalitet, ikke smarte navne, understregede indehaveren gang på gang.

Han skulle ikke have noget med banker at gøre og fravalgte både det officielle Ø-mærke og dankortmaskine for at slippe for bureaukrati. Til gengæld kunne man købe på klods og blive ansat på sin personlighed og ikke sine kvalifikationer.

Det hele handlede om "at give noget tilbage", og skabe noget værdifuldt for lokalsamfundet. Opvæksten i Ribe havde ført ham i sin fars fodspor ind i en kriminel løbebane, hvor der skulle kradses penge ind fra skyldnere. Det foregik ikke med økologiske kanelsnegle.

En dag forlod han det hele og rejste til England for at blive kok og starte forfra.

- Når ovnlågen lukker på en bestemt måde, lyder det, som når man slår nogen i hovedet med et bat. Så længe, jeg kan høre det, når jeg lukker ovnen, ved jeg, at jeg stadig skal arbejde hårdt. Alt det lort, jeg har lavet, må jeg give noget igen for, har Lennart René Ribers sagt i et interview med Berlingske.

Gode intentioner og ubetalte regninger

Og det så ud til at lykkes for ham. Han åbnede en restaurant og et økologisk supermarked, hvor man blandt andet kunne hente gårdmælk i sine egne junger.

Sidste år solgte han andele til lokale beboere for 10.000 kroner stykket. Pengene skulle bruges til at åbne endnu flere små lokale virksomheder.

- Jeg er ikke typen, der bliver drevet af at tjene penge. For det her handler om at give noget tilbage til samfundet, sagde Lennart Ribers i den forbindelse til Metroxpres.

Men noget gik galt. Regninger blev ikke betalt, varerne begyndte at forsvinde, stederne lukkede igen, og de nye andelshavere vidste ikke, hvad der foregik.

De blev spist af med en masse historier om nye planer, men efterhånden blev det tydeligt, at man ikke kunne vide, hvad der var til at regne med, fortæller Rasmus Boysen Schmidt. Han er en af andelshaverne og var også med i den bestyrelse, der blev stiftet.

- Der er ingen tvivl om, at hans intentioner har været gode fra starten, siger han om Lennart Ribers.

- Jeg ved ikke, om det er gået så galt, at han ikke har kunnet finde ud af, hvad han skulle gøre. Om han tænkte, ’lad det sejle det hele, så må jeg komme ud af det’, eller om han bare ikke kan styre det. Jeg ved det simpelthen ikke, siger Rasmus Boysen Schmidt til Avisen.dk.

bil er kørt ind i lygtepæl
Krimi

Voldsomt: Brager

ind i lygtepæl

mand og kvinde i rutchebane
Kendte

Henrik Koefoed:

Ikke tid til pension

portræt af mand tæt på
Nyheder

Trump afviser en

tredje præsidentperiode

blomster på fortorv efter drab
Nyheder

Kræves fængslet

for trippeldrab

dybt krater efter granat
Nyheder

Houthier tager skyld

for angreb på Israel

en kæmpe krokodille
Dyreliv

Turist angrebet af kæmpe krokodille i zoo

en frysebakke og en vin
Mad og drikke

6 gode køkkenråd

far og søn smiler
Kongelige

Prinsesse Maries pletskud 

en ulv i en skov
Dyreliv

Ulve forsvinder sporløst i Sverige - forsker mistænker ulovlig jagt

en rå bil ved en væg med grafitti
Biler

Test: Toyota GR Yaris

Sjov og vanvittig 

en skuespiller smiler på den røde løber
Kendte

Det sker der med Gene Hackmans kæmpe arv

Fodboldspillere på en bane
Sport

FCK kan løbe med det hele i undervældende sæson

lys ved en mur
Nyheder

FAKTA: Sådan blev Danmark befriet for 80 år siden

menneskemængde på Rådhuspladsen
Nyheder

80-årsdag for befrielsen

Zelinski taler
Nyheder

Kyiv udsat for massive droneangreb i nat

Mand med briller smiler
Nyheder

Efter 60 år:

Milliardær trækker sig

Nyheder

Biskopper til Trump:

Lad være med at

gøre grin med os

Politi og ambulancer på vej
Nyheder

Rejser millionkrav efter dødsulykke

Portræt af kronprinsesse Victoria
Kongelige

Kronprinsesse samlede skrald

Portræt af kvinde
Nyheder

Connie Hedegaard scorer topjob

Fodboldspillere på banen
Sport

Dansker spolerer Bayerns mesterskabsfest

Indgang til retsbygning
Krimi

Fire mænd tiltalt:

Voldtog og plyndrede

prostituerede

kasse med forskellige skrabelod
Helt vildt

Vandt millioner 1. april:

Ingen troede på ham

Portræt af mand foran port.
Kendte

Rachlin fyret

Fly ved at lande i lufthavn
Rejser

Massive forsinkelser i Grønlands nye internationale lufthavn

Krimi

Landsret løslader mand der påkørte flere i København

Trump forklædt som pave
Nyheder

Pave Trump 

to billeder af en gade
Bøger

Fantastisk foto-bog over København – dengang og nu

en skov i maj
Nyheder

Lunt og solrigt vejr på vej

Nyheder

To nye er anholdt i sag om trippeldrab

et par i sengen
Sex og samliv

Generer naboens høje sexlyde dig

en cigaret holdt i en hånd
Sundhed

Chance for at overleve lungekræft er stadig lav 

en sort Rolls
Biler

Topmodel fylder 100 år

pelargonier i blomst
Livsstil

Her er planten sneglene hader

en racerkører jubler
Sport

18-årig skriver Formel 1-historie 

en bil i flammer
Krimi

Syv turister slået ihjel i USA

alligatorer i vandet
Helt vildt

Flypassagerer overlever 36 timer i sump med alligatorer 

politi på gaden
Krimi

Yngre mand stadig i kritisk tilstand efter skudepisode 

to politikere hilser på hinanden
Nyheder

Inflation og Trump optager australiere ved valg

mand i jakkesæt står og klapper - baggrund med lys
Nyheder

Kommende vicekansler:

Vil se på muligt forbud 

Nyheder

Wegovy-pille får

grønt lys til test i USA

kongelige familie på balkonen
Kongelige

Rystet prins Harry: Far vil ikke tale med mig

mand holder sort hat foran sig
Nyheder

DR-legende er død

fodboldspillere i aktion
Sport

Randers ind i medaljekamp

Nyheder

Kører ind i menneskemængde 

forbudsskilt
Nyheder

Drik det ikke: Sodavand

trækkes nu tilbage

flok mennesker med skilte
Nyheder

Drama ved slagterbutik:

Klamme svin

to mænd og kvinde i midten
Kendte

X Factor:

40 år og pølsefest

Sport

Prins Harry taber sag 

skorstenen på vatikanet
Nyheder

Skorsten er klar i Vatikanet

billede af sort powerbank
Nyheder

Efter strømnedbrud:

Powerbanks hitter

unge mennesker går på gaden
Nyheder

Fire personer

anholdt i svensk drabssag

Nyheder

Efter 75-årigs påkørsel: 

Kørekortregler granskes

Mand smiler
Nyheder

Milliardær død i ulykke

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Bortførte 15-årig

ekskæreste i bagagerum:

- Det var dumt

mand med skjorte og jakke
Kendte

Dennis Knudsen

er flyttet ind i villa

til 12 millioner 

kvinde poserer på slot
Kendte

Sarah Grünewald:

Jeg sked i bukserne

politibil med påskriften politi
Krimi

Kvinde reddede to små

børn ud af varm bil 

skilt på facade på retsbygning
Krimi

Fodboldfan frifundet:

Kaldte betjent for fucking

nørd

Nyheder

Gør det billigere at

have et realkreditlån

person sidder på facebook på computer og telefon
Krimi

Ramt af mystiske links 
i kommentarspor

person går med paraply
Nyheder

Nu skifter vejret 

mand med rødt slips vinker
Nyheder

J.D. Vance: Krigen

slutter ikke foreløbigt

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Retssag begynder:

15-årig pige blev bortført

og fik klippet håret af

Smilende kvinde med solbriller og en taske over skulderen
Kendte

Helle Thorning tjener millioner på lejlighedssalg

Facade på bygning
Nyheder

Ikonisk lampefirma løfter salget til knap 900 millioner kroner

Smilende kvinde i dunjakke ved havnebad
Kendte

Lene Beier med godt nyt: 
Vender tilbage

Mand i dunjakke på fodboldstadion holdende en mikrofon
Sport

Fodboldlegende scorer 
38 år yngre model 

en mand stillet op til fotografering
Krimi

Godsejer tilstår

Mand i jakkesæt med et diasbillede bag sig
Nyheder

Medie: Forlader Det Hvide Hus

Krimi

Alvorlig påkørsel:
75-årig bilist nægter alt

en masse mennesker med røde faner og arme i vejret
Nyheder

1. maj-uro:
Hummelgaard kæmpede
mod båthorn og røgbomber

to mønter
Helt vildt

SE VIDEO:

Lastbil væltede med

otte millioner mønter

Mand i lyst jakkesæt med et WHO's logo bag sig
Nyheder

WHO advarer:
Største krise
i mands minde

udrykningskøretøjer ved ulykke
Krimi

75-årig forlanges fængslet efter massepåkørsel

Glad kvinde med arm hævet
Nyheder

Dronning Margrethe får religiøs pris 

to kvinder griner sammen
Helt vildt

Vandt en mio. i Lotto:
- Jeg købte da bare en ny

en mand taler foran en skærm med en illustration
Nyheder

Konkurs sender stor

millionregning

videre til borgerne

Krimi

LIGE NU: Letbane påkører person - trafikken er spærret