Administration 

Så stor blev regningen for kommunalt koks: 51 mio. retur til kærestepar

Kærestepar, der deler dyne og adresse, er blevet ramt af regler om gensidig forsørgelse, men i mange kommuner har grove fejl i sagsbehandlingen gjort de kommunale afgørelser ugyldige. Derfor får flere par nu trukken kontanthjælp retur. (Foto: Foto: Betina Garcia/Arkiv/Scanpix)

Kommuner har betalt mere end 51 millioner kroner tilbage til kærestepar, som har haft penge til gode. Årsagen er, at kommunerne har lavet så grove fejl i deres sager, at afgørelser om gensidig forsørgelsespligt er ugyldige.

51,4 millioner kroner.

Så stor er den foreløbige regning for kommunalt koks i fortolkningen af reglerne om gensidig forsørgelsespligt for samlevende.

Det viser en opgørelse, som Avisen.dk har lavet.

De mange millioner har kommunerne måttet efterbetale til kontanthjælpsmodtagere på grund af grove fejl i sagsbehandlingen.

Opgørelsen er baseret på svar fra 77 af landets 98 kommuner, der har informeret Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering (STAR) om, hvor store beløb de har tilbagebetalt på grund af grove fejl i sagsbehandlingen.

Regningen bliver efter alt at dømme langt større, fordi 21 kommuner endnu ikke har oplyst, hvor meget de har betalt tilbage.

- Det er et skræmmende højt tal, siger Finn Sørensen, der er socialordfører for Enhedslisten.

Nogle kommuner har slet ikke villet undersøge, om der er sket fejl i sagerne. I andre kommuner har Ankestyrelsen afgjort, at der er sket fejl - uden at kommunerne retter ind af den grund.

Finn Sørensen mener, at den forskel er dybt kritisabel.

- Det er en skændsel, siger socialordføreren, der tidligere har kaldt sagen "den største forvaltningsmæssige skandale" i nyere tid.

Ifølge Finn Sørensen skalter og valter mange kommuner med de arbejdsløses retssikkerhed.

Stor forskel fra kommune til kommune

De omdiskuterede regler om gensidig forsørgelsespligt for samlevende er en del af den seneste kontanthjælpsreform, som alle partier i Folketinget stemte for med undtagelse af Enhedslisten.

Reglerne betyder, at en kæreste i job har pligt til at forsørge sin arbejdsløse kæreste, hvis vedkommende er på kontanthjælp.

Men det er gået helt skævt i mange kommuner, fordi reglerne er blevet forvaltet på en fejlagtig måde. Flere kommuner har set stort på helt basale regler om blandt andet at give en begrundelse for deres afgørelser.

Før valget krævede daværende beskæftigelsesminister Henrik Dam Kristensen (S) en redegørelse.

Alle kommuner skulle skrive et brev til STAR, hvori de blandt andet skulle redegøre for, hvor store beløb de havde betalt tilbage til de berørte kærestepar.

Det er på basis af en aktindsigt i de breve, at Avisen.dk har regnet sig frem til, at regningen løber op i mindst 51 millioner kroner.

"Der er ikke noget i vejen med reglerne"

En ekspert i reglerne undrer sig over, at så mange kommuner har lavet så mange fejl i sagsbehandlingen.

- Lovgiverne har opstillet en stribe objektive kriterier, der er nemme at gå til for kommunerne. Så har de godt nok lavet et kriterium om det, man kalder ægteskabslignende forhold. Her skal kommunerne ind og lave en individuel vurdering. Men de kender begrebet andre steder fra. Det er ikke ukendte regler, siger Nina von Hielmcrone, der er lektor i socialret ved Aalborg Universitet.

Hun kan godt forstå, at kommunerne havde travlt, da reglerne trådte i kraft, men det kan ikke være en undskyldning, lyder det fra eksperten.

- Der er ikke noget i vejen med reglerne, og kommunerne kender dem godt, fastholder hun.

Kommunernes Landsforening (KL) har trods de store forskelle ingen dårlig smag i munden.

- Det er forventeligt, at der i nogle kommuner er mange fejl, og at der i andre kommuner er få fejl. Nogle kommuner har simpelthen lavet en systemfejl, mens andre har begået få menneskelige fejl, siger Karsten Thystrup, der er chef for KL's juridiske kontor.

Han afviser, at kommunerne har lavet decideret sjusk.

Den tidligere beskæftigelsesminister, Henrik Dam Kristensen, er fortrøstningsfuld i forhold til, at problemet bliver løst. Fordi størstedelen af kommunerne har svaret, kan den redegørelse, som han forlangte i sin tid, gøres færdig.

- Jeg er glad for, at arbejdet er lavet. Nu må den nye minister og udvalget tage hånd om det. Jeg vil ikke blande mig mere, siger Henrik Dam Kristensen, der er blevet Socialdemokraternes nye forsvarsordfører.

Ny minister ind i sagen

Selvom regeringen i dag er en anden, vil Enhedslisten sørge for, at den tidligere ministers løfte om en redegørelse bliver indfriet, bedyrer socialordfører Finn Sørensen.

- Nu vil jeg afvente den endelige opgørelse. Den nye minister kan trygt regne med, at han kommer til at stå til regnskab for rodet. Jeg vil kræve, at han følger benhårdt op på opgørelsen, siger han.

Siden onsdag har Avisen.dk forsøgt at få et interview med den nuværende beskæftigelsesminister, men Jørn Neergaard Larsen (V) vil ikke lade sig interviewe, før han har set redegørelsen fra STAR.

Ministeriet forventer, at den bliver offentliggjort efter sommerferien.

Reglerne om gensidig forsørgelsespligt afskaffes efter planen, når året er omme. Spørgsmålet er nu, om blå blok vil genindføre reglerne, efter at statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) er kommet til magten.

Heller ikke det vil bekæftigelsesministeren svare på.

Så mange kommuner har tilbagebetalt kontanthjælp

Foreløbigt har følgende kommuner betalt penge tilbage på grund af grove fejl i behandlingen af sager om gensidig forsørgelsespligt for samlevende:

  • Albertslund
  • Allerød
  • Assens
  • Ballerup
  • Brønderslev
  • Egedal
  • Esbjerg
  • Faxe
  • Fredericia
  • Faaborg-Midtfyn
  • Glostrup
  • Greve
  • Guldborgsund
  • Halsnæs
  • Hedensted
  • Helsingør
  • Herning
  • Hjørring
  • Holbæk
  • Horsens
  • Jammerbugt
  • Kalundborg
  • Kerteminde
  • Kolding
  • København
  • Lejre
  • Lyngby-Taarbæk
  • Middelfart
  • Norddjurs
  • Nordfyns
  • Nyborg
  • Odsherred
  • Rudersdal
  • Silkeborg
  • Skive
  • Solrød
  • Stevns
  • Svendborg
  • Tønder
  • Vejen
  • Vejle
  • Viborg
  • Aabenraa
  • Aalborg
  • Aarhus

Kilde: Aktindsigt i breve sendt til Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering

elever til eksamen
Nyheder

Ny eksamensform mindsker forskel på elevernes karakterer

oversvømmelse
Nyheder

Tre ud af fire mærker klimaforandringer tæt på

øl
Nyheder

De færreste danskere kender denne risiko ved alkohol

heidi nielsen på fjeldet
Livsstil

Flere danskere søger mod Grønland for livskvaliteten

Ønskeskyen
Livsstil

Det er tidligt men... her er årets julegaver

okse
Dyreliv

40 kæmpeokser er ankommet til Danmark

Halloween græskar
Underholdning

Halloween nærmer sig: Det her kan du få styr på allerede nu

lejerne
Nyheder

Lejere fik 73.000 kroner tilbage efter gebyrer

dansk politi
Krimi

Kasket røg af- så måtte politiet rykke ud

FBI
Krimi

Hackere hævder FBI-brud: Reuters har tjekket data

dansk politi
Krimi

Overfaldt kvinde: Viklede hundesnore om hendes hals

Græskar i Tivoli med Pjerrot og vinderen
Underholdning

Over ét ton græskar: Nu jagtes rekorden

bus
Nyheder

Selvkørende busser kan give flere afgange i Midtjylland

sæl
Nyheder

Museum får kæmpe forvandling for 160 millioner

børnehave børn
Nyheder

Alarmerende: 600 stuer er helt uden faste pædagoger

Toptrænede bodybuildingatleter indtog også MCH Herning Kongrescenter i 2025
Sport

Musklerne indtager Herning: Masser af atleter på scenen

dansk politi
Krimi

Viftede med langemand til politiet: Så blev han sigtet

Peter Ingemann med datteren Marie Ingemann Rasmussen
Kendte

Peter Ingemanns datter følger nu i fars fodspor

Heino Kegel
Nyheder

Politiforbundet roser milliardløft: Flere politifolk skal uddannes

Martin Lidegaard
Nyheder

1,3 millioner farlige varer fjernet fra platform

Kvinde ukendt
Film og TV

Dansk storfilm skal kæmpe om en Oscar

Christina
Nyheder

Christina skulle genoptræne: Nu er alt ændret

Psykiatrifondens direktør Marianne Skjold.
Nyheder

Psykiatrifonden jubler over milliardplan, men advarer

Højesteret
Krimi

Dræbte ung jura-studerende: Straffen på 12 år står fast

 Sundhedsminister Ida Auken, Mads Duedahl, formand for Danske Regioner og Peter Rahbæk Juel, formand for KL møder pressen og præsenterer aftalen.
Nyheder

Milliardplan skal få børn hurtigere gennem psykiatrien

streetart
Nyheder

Kom 18 meter ned i Nordhavnstunnelen på søndag

forskerne
Dyreliv

Forskere redder hunde og katte: Nu hædres de med pris

test
Sundhed

Gonorré ligger fortsat højt: Særligt én gruppe skiller sig ud

Headspace Helsingør
Nyheder

1.300 unge har fået hjælp: Nu fejrer headspace

Reimer
Sport

Stem her: Er Brian Riemer den rette mand for Danmark?

ældre
Nyheder

Mamma mia: Italienerne slår os med 11 år

Dronning Mary
Kongelige

Kongelig tagfat på Østerbro

Mand ved PC
Nyheder

Alderen spænder ben for hver tredje ledige senior

dansk politi
Krimi

Tre sigtet efter brande i Næstved: To anholdt få timer senere

Fodbold kamp
Krimi

Vold under VM: Nu skal 31-årig i retten

el
Nyheder

Strømmen bliver markant dyrere om aftenen fra 1. oktober

Leopardunge med mor
Dyreliv

Se videoen: Ekstremt sjælden leopardunge født i ZOO

Michael Tilsted
Nyheder

Kæde fjerner momsen på frugt og grønt de næste 10 søndage

Hacker
Krimi

Advarsel: Falsk AI-robot kan tømme din konto for krypto

FE og Buus
Nyheder

Truslen hæves: Rusland kan ramme Danmark med destruktive cyberangreb

Den skallede Kok
Kendte

Hva’ba? blev hverdag for Den Skaldede Kok

Landmanden
Nyheder

Europas bedste økolog bor på Fyn

dårlige tænder
Nyheder

Disse grupper kan få gratis tandpleje fra 2027

Nicolai Wammen
Nyheder

Social dumping: Regning på over 500 millioner

dansk politi
Krimi

Tyve går målrettet efter dyre biler: 23 anmeldelser siden weekenden

Martin Buch Thorborg
Iværksætteri

Martin Thorborg glæder sig: Flere danskere tager springet som iværksætter

Soeren Le Schmidt
Kendte

Kendt fra Forræder: Nu skal han designe tøj til Netto, føtex og Bilka

ulve og hvalpe
Nyheder

Ulvene trives: Sætter ny hvalperekord i Danmark

dansk politi
Krimi

Skud gennem hoveddør: Politiet søger vidner

Retten i Viborg
Krimi

Mistænkt hentet hjem fra Rumænien: Skal for retten i Viborg i dag

Frivillig pris
Nyheder

Kender du en ildsjæl? Nu kan du indstille til stor idrætspris

Kænguru
Nyheder

Politi advarer bilister: Kænguru spottet ved landevej i Give

hånd på ældres hånd
Nyheder

Sårbare borgere får fast kontaktperson i hjemmeplejen

udeservering
Nyheder

Tre storbyer gør det billigere at sætte borde og stole på gaden

Benzinbil
Biler

Færre fossilbiler: Nu krydser Danmark markant grænse

skimmelsvamp
Nyheder

Vådere vejr øger risikoen for fugt: Seks råd til boligen

Træ
Nyheder

Tusindvis af danskere får brev: Tjek dine træer langs jernbanen

Monika Rubin
Nyheder

Regeringen river handicap-aftale op: Vil flytte ansvaret til regionerne

Familien på ferie
Rejser

Familie fik gratis ferie uden mobiler: En helt fantastisk oplevelse

politi dansk
Krimi

Politiet advarer efter drabssag: Del ikke disse videoer

Trump mette frederiksen og Jens-Frederik Nielsen underskriver aftalen
Nyheder

Grønland, Danmark og USA: Nu kan du se hele aftalen her

Raske Penge
Underholdning

Nyt musiksted åbner med gratis festival og over 15 artister

Parkeringskælder
Biler

Ny parkeringsløsning i København: Bommen åbner automatisk

huset
Nyheder

Tidligere medieboss købte bolig for 5 millioner: Nu vil han have 12,5

dansk politi
Krimi

Tre mænd anholdt i stor sag: 20 millioner kroner beslaglagt

dansk politi
Krimi

Kynisk tricktyv: Bad om hjælp og snød ældre kvinde for guldsmykker

Kunstværket
Nyheder

Kendt kunstværk står uden ejer: Nu kan det blive fjernet

mobiler
Nyheder

Har du gamle telefoner i skuffen? De kan udgøre en brandrisiko

AGF fans
Krimi

Tre unge stoppet før AGF-kamp: Nødblus skjult i udhulede sko

Ida Auken
Nyheder

Senfølger efter kræft: Nu skal hjælpen være lettere at finde

Dk rundt
Sport

TV 2 sikrer stort dansk cykelløb de næste fire år

Tesla
Biler

Dansk bilmilepæl: Nu er hver syvende elbil en Tesla

lyset sættes op
Sport

Brøndby Stadion skærer kraftigt ned på strømmen

Claus Holm
Nyheder

Hotdogs og hjertesundhed mødes på Højbro Plads med Claus Holm

guldskatten
Underholdning

Gik en tur og fandt vikingeguld: Nu kan skatten ses på Nationalmuseet

broen
Nyheder

Nye broer åbner for trafik: Denne vej lukkes permanent

cyklister i kBH
Nyheder

Dyre pendlerkort : København havner næsten i bunden i Europa

øl
Krimi

Tørstig tyv vendte tilbage igen og igen efter gratis øl

jagthunde
Dyreliv

Ulven er tilbage: Sådan beskytter du din jagthund