Administration 

Sosu-Nana: Hvad skal vi bruge en ældreminister til, hvis hun ikke vil kæmpe for de ældre?

(Foto: Foto: Privat)

På plejehjemmet Ringparken har de hovedsrystende set til, mens den første uge er gået med den nye ældreminister.

Siden Danmark for en uge siden med Thyra Frank fik en ny ældreminister, har de rystet en del på hovedet i frokoststuen på plejehjemmet Ringparken.

Thyra Frank har fået en hård start, hvor hun er kommet med flere skæve udtalelser og blev væk fra sit første samråd. I de få pauser mellem plejen af de 20 ældre har de ansatte på Ringparken diskuteret, hvad man skulle bruge en ældreminister til, og hvorfor det skulle være Thyra Frank.

- Det har mest været håbløs rysten på hovedet. Hvad skal det egentlig hjælpe, spørger social- og sundhedshjælper Nana Højlund Skjødt, der har arbejdet på plejehjemmet i Djursland siden 2015.

I dag er det særligt et interview med ældreministeren på TV2, som de ansatte har snakket om. I interviewet siger ministeren, at det er kommunernes ansvar at kontrollere forholdene på de danske plejehjem og ikke hendes. Det har ikke efterladt et godt indtryk hos de ansatte på Ringparken. 

- Hvis hun hverken vil kæmpe for ressourcer eller andre love, hvad skal hun så som minister, siger Nana Højlund Skjødt. 

En værdig alderdom

Allerede fra udnævnelsen af Thyra Frank har der dog været nok at vende på plejehjemmet. Ministeren startede med at fremhæve kampen for en værdig alderdom. En kamp, de støtter på Ringparken, men ifølge Nana Højlund Skjødt lyder det som om, at sosu'erne ikke kæmper for en værdig alderdom, som det er nu.

- Har vi ikke værdighed i vores arbejde? Det er den tone, der ligger i det, men vi vil jo hjælpe de ældre, det allerbedste vi kan. Vi kan ikke løbe stærkere, siger Nana Højlund Skjødt.

Hun brænder for sit arbejde med at hjælpe andre mennesker, men selvom hun kun har været færdiguddannet i halvandet år, mærker hun allerede presset. 

- Jeg synes, det er hårdt, at der er så mange opgaver, man skal nå i forhold til tidsrammen, og de hænder, der er, siger Nana Højlund Skjødt. 

Mens de ældre er blevet ældre, før de kommer på plejehjem, og er mere plejekrævende, er kravene om dokumentation steget. Imens taler politikerne om effektiviseringer for at få mest muligt ud af ressourcerne:

- Der er blevet talt om effektivisering, men fra mit praksissyn er det, at vi skal løbe hurtigere, siger Nana Højlund Skjødt.

Hun har set sine kollegaer blive udbrændt med stress som et resultat af det øgede pres.

På finansloven i 2015 blev der ellers afsat en såkaldt ældremilliard til at udbrede en værdighedspolitik i kommunerne. På Ringparken har det blandt andet givet gps'er, så man kunne finde demente ældre, hvis de var forsvundet og en ny cykel, så de ansatte kunne cykle en tur med de ældre.

Det har dog ikke gjort arbejdet nemmere for de ansatte eller givet de ældre mere værdighed. Gps'erne er smarte, men de giver også en ny opgave, der kan være svær at udføre, når en dement ældre ikke forstår, hvorfor den skal på. Cyklen har de ansatte slet ikke haft tid til at bruge.

Der er brug for dokumentation

Ifølge den nye ældreminister vil en af hendes væsentligste kampe være mod dokumentationskravene. 

Hvis man spørger Nana Højlund Skjødt er det en letkøbt mærkesag, der ikke tager højde for, hvor vigtig dokumentationen er i plejehjemmenes arbejde for en helhedsorienteret indsats. 

- Det er en del af den omsorg og værdi, der er i faget, at man videregiver information, så man bedst muligt kan tage sig af de ældre, siger Nana Højlund Skjødt.

- Uden dokumentation vil der opstå omsorgssvigt, tilføjer Nana Højlund Skjødt. 

Hun gør samtidig opmærksom på, at dokumentationskravene er en del af de love, som Thyra Frank har sagt, at hun ikke vil ændre som minister. 

Jo, der er brug for flere penge

Udover at Thyra Frank har sagt, at der ikke var brug for flere regler, har hun også sagt, at der ikke er brug for flere penge. I stedet handler det ifølge ældreministeren om de rigtige værdier og den rigtige ledelse.

- Jeg er ikke altid sikker på, at det er pengene, der betyder noget. Der skal tales meget mere om værdier. Der er selvfølgelig ingen, der skal sidde på et plejehjem i en ble. Det behøves der heller ikke. Selvfølgelig er der et menneske på det sted, der er i stand til at gå ind til Hr. Jensen eller Hr. Pedersen og få skiftet den ble, sagde Thyra Frank i ugens forløb til TV2.

Det stemmer dog ikke overens med den virkelighed, der findes på Ringparken. Her er de 3 ansatte på aftenvagt til 20 beboere, der alle kræver deres aftenrutine med bleskift, medicin og putning. Med de demente beboere kan rutinen hurtigt komme til at tage lang tid, fordi de måske ikke forstår, hvorfor de skal have tandprotesen ud, så den kan blive børstet.

- Det er ikke en selvfølge, at man bare kan komme ind og skifte ble på en anden beboer, siger Nana Højlund Skjødt. 

Hun fortæller også, at det ikke var velanset, da ministeren blev væk fra sit første samråd om forholdene for demente ældre:

- At hun udeblev og sendte sundhedsministeren var en skuffelse fra start af, siger Nana Højlund Skjødt.

Ikke en erfaring, vi kan bruge

Thyra Frank er ellers blevet fremhævet som en af de nye ministre, der har en stor faglig viden på det område, hun er minister for. Hun er tidligere direktør for plejehjemmet Lotte på Frederiksberg, der blev kendt for sin evne til at give ældre en god alderdom.

Plejehjemmet var dog privat, havde flere midler end normalt og kunne selv vælge sine beboere. Derfor opfatter de fleste af medarbejderne på Ringparken det ikke som reel erfaring, der kan bruges til noget. 

- Det er ikke de vilkår, vi har. Vi kan ikke vælge og vrage. Vi tager dem, der kommer, og vi vil gerne have dem alle sammen, men det er ikke kun de raske og rige, vi får, siger Nana Højlund Skjødt.

På trods af den skæve start, håber hun, at ministeren fremover vil komme ind i kampen, så alle ældre kan få en god alderdom:

- Vi mener, det er et fælles ansvar, og det nytter jo ikke noget at kaste bolden fra sig fra start. Så giver det slet ingen mening med en ældreminister. Thyra Frank er beføjet det allerhøjeste ansvar for de ældre, og det er hendes ministerium, som er med til at lovgive og finde midlerne, så de ældre kan få et værdigt liv på plejehjemmene. Drømmen er, at vi kæmper sammen for de ældre og ikke kaster ansvaret hen til hinanden. 

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød

folk solbader på strand
Nyheder

Ny prognose: Sol og sommer på vej 

gade i randers
Krimi

Karatespark og ukvemsord:

Mand terroriserer gade 

tennisspiller i aktion
Sport

Tauson får første sejr

i Wimbledon

et livreddertårn
Nyheder

Det betyder badeflagene

Et fly i luften
Rejser

Gigantisk handel: SAS køber 55 fly

portrætter af iranske politikere
Krimi

Dansker anholdt og mistænkt for at spionere for Iran

Nyheder

Kongelige fejrer Øresundsbroens jubilæum

et supermarked
Mad og drikke

Vi har EU's dyreste fisk og brød 

et cruiseskib
Helt vildt

Far redder barn som falder over bord fra krydstogstskib

en kop kaffe med mønster
Debat

Kaffeparadokset: Danskerne vil have den bedste kop – bare ikke derhjemme

en elbil ved havnen
Biler

Fire ud af fem nye privatbiler er elbiler

Trump og Musk ved en Tesla
Nyheder

Åben krig: Trump vil knække Musk' selskaber

folk på badebroer i varmen
Nyheder

Fantastisk sommerdag i vente

en Tesla Y
Biler

Tesla er tilbage

Trump og en gråhåret kvinde
Nyheder

Hackere vil offentliggøre regeringens e-mails

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

22-årig dræbt på motorcykel 

Elon Musk i the oval office
Kendte

Elon Musk vil oprette nyt parti 

livredningstårn og strand i baggrunden
Nyheder

Livreddere fik travl

start på sommerferien

ældre kvinde med stort smil og smuk blå kjole
Kendte

Anne Laxholm: 

Det er synd for dem

falckbil holder ved siden af væltet lastbil
Krimi

Lastbil på hovedet i grøft

to mænd i jakkesæt hilser på hinanden
Nyheder

Forsvarsminister

vil besøge Grønland

pige på scene io blå badedragt med dannebrog
Kendte

Afsløring: Fra Grand

Prix til Vild med dans

Nyheder

Danske Vestas lukker i rødt 

varebil holder smadret på motorvej
Krimi

Motorvej blokeret:

Op til tre timers ventetid

meget varmt sydpå i europa
Nyheder

Danske rejseselskaber

giver gæster varmeråd

logo på legoland parken
Nyheder

Legoland i rekordsalg

stor bygning i centrum af aarhus
Krimi

Udvist: Voldtog

og røvede prostituerede 

politi til stede på vej
Krimi

Ramt af bus:

Fodgænger død 

par poserer
Nyheder

Vild med dans-stjerne:

En mavepuster

ødelagt lastbil
Krimi

Lastbil brager ind i gangbro 

par poserer ved galla
Kendte

57-årige Boris Becker:

Far for femte gang 

to fodboldspillere fejrer
Krimi

Bar spansk fodboldtrøje:

Skal i fængsel 

skilt foran bilka
Helt vildt

Efterlyser Bilka-millionær 

mand poserer
Krimi

Jes Dorphs millionkrav

afgøres inden jul 

dansere poserer
Film og TV

Slut med Vild med dans 

Nyheder

Facebook vil bruge

dine private billeder 

mand smiler
Kendte

Thomas Evers:

Det har ændret mit liv

dansepar poserer
Kendte

Tak for dansen:

Her er alle vinderne

i Vild med dans

Nyheder

Snigskytte dræber to

brandmænd 

storke i rede
Dyreliv

Danmarks storke skal klare sig selv 

folk bader
Nyheder

Solrig start på ugen

- men så kommer regnen

politi til stede ved butik
Krimi

Maskeret mand på cykel

skød mod kiosk

Sport

Lionel Messi ydmyget

Nyheder

Skandaliseret politier gør comeback

Fire brudepiger på vej til bryllup
Kongelige

Prinsessens datter

springer ud:

Biseksuel

Politimand ved væltet stillads
Krimi

Kraftigt vindstød vælter stort stillads

Mand op den røde løber smiler
Kendte

Seebach forsonet med sin bror

kontanter og kort i hånd på mand ved hæveautomat.
Nyheder

Nu kommer der gebyr på kontanter

Færge på hav med høje bølger
Nyheder

Kraftig blæst forsinker færge

en gade i England
Sundhed

Læger ser boom i astmapatienter 

trøffelkugler i æske
Nyheder

Spis dem ikke: Romkugler med muselort trækkes tilbage

en lottokupon
Helt vildt

Vinder 2,2 milliarder kr.

fede biler i den gamle have
Biler

Fede biler i Tivoli i dag

Nyheder

Gratis wifi på ferien er farligt

en sanger på scenen
Kendte

Skandale: Topnavn var på scenen i 12 minutter

en kvinde på en strand
Rejser

Strejker i Spanien kan ødelægge din ferie

Mads Mikkelsen på den røde løber
Kendte

Stenrige Mads Mikkelsen hæver 34 mio. kroner

to mænd ved en begravelse
Kongelige

Prins Harrys dystre fremtid – indgår ikke i Williams planer

tog med folk om bord og af
Nyheder

Nyt tiltag på Roskilde Festival gør det mere trygt

grafer på en computer
Nyheder

Vores pensionskonti klarer sig fint

e strand i Danmark
Sundhed

Slut med rygning på strande og i parker

senatet i washington
Nyheder

Trumps lovpakke overlever med minimalt flertal

en færge i rum sø
Krimi

Ulykke: Mand faldt over bord fra færge

en bowlingkugle vælter kegler
Nyheder

Rygter om konkurs:

Bowling-kæde

foretager mystisk lukning

to poser chips
Nyheder

Populære chips tilbagekaldes

en cykelrytter
Sport

Mads P. rammer dreng

på vej mod DM-guld

en pige sidder på skødet af sin mor politi står rundt om
Krimi

Drama i indkøbscenter

endte lykkeligt

en kop caffe latte
Helt vildt

Lotto-millionær

købte hundedyr

kaffemaskine, men ...

en model af et hjerte
Sundhed

Kamp mod livstruende

sygdom skærpes

et hangarskib
Nyheder

199 meter hangarskib er ankommet til København

stor menneskemængde i gader
Nyheder

Titusindvis trodser Orbán

- deltager i Budapest Pride

person holder basketballkort
Helt vildt

Michael Jordan-kort solgt

for 16 millioner kroner