Administration 

Smerteplagede malere: Vi vil ikke fremstå som en branche, hvor man arbejder sig til lirekassemand

Malere er ramt af smerter. (Foto: Foto: Flemming Krogh/Scanpix/arkiv)

Malerne er den faggruppe, der er mest plaget af smerter i forbindelse med arbejdet, viser ny, stor undersøgelse.

Tonny Olsen, næstformand i Malerforbundet, er langtfra stolt over den førsteplads, som medlemmerne i hans forbund har kvalificeret sig til i den kortlægning, Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA) har lavet af arbejdsmiljø og helbred blandt danske lønmodtagere.

På baggrund af interview af 50.000 lønmodtagere i forskellige fag konstaterer NFA, at flere og flere oplever smerter flere gange ugentligt. I 2012 var tallet 31,1 procent. Det er nu vokset til 35,6 procent. Der er også flere, der føler sig begrænset i deres arbejde på grund af smerter i forhold til 2014 og 2012, hvor NFA foretog tilsvarende undersøgelser. Og af alle 74 faggrupper er malerne dem, der er mest begrænset i arbejdet på grund af smerter.

- Vi vil jo så gerne have, at de unge mennesker kommer over til os, og så er vi ikke interesseret i at fremstå som en branche, hvor man arbejder sig til lirekassemand. Og slet ikke i lyset af, at vi skal arbejde længere og længere. Derfor kalder den her undersøgelse på, at vi får talt om, hvordan vi kan gøre tingene bedre, siger Tonny Olsen.

Arbejdsgivernes ansvar

Malernes næstformand retter i første omgang den anklagende finger mod arbejdsgiverne, når han skal forklare, hvorfor arbejdsmiljøet i branchen har udviklet sig så slemt, at mange ligefrem får smerter af det.

- Det skyldes dårlig planlægning og organisering af arbejdet. De tekniske hjælpemidler, der skal til, er ikke til stede på arbejdspladserne. Og det er jo arbejdsgivernes ansvar at tilrettelægge arbejdet, så man ikke bliver syg og dårlig af det, påpeger han.

Tonny Olsen vil dog ikke tørre hele ansvaret af på arbejdsgiverne.

- Den enkelte har også et ansvar. Men i en travl hverdag, hvor der er ting, der skal være færdige til bestemte tider, kan det være svært at sige til arbejdsgiveren: ’Den går ikke, kære ven’. Måske er der også noget kultur ind over. Man bliver ikke forskrækket, men arbejder videre, når det gør lidt ondt i stedet for at standse op og spørge, om det nu er en fornuftig vej, man er på vej ud af, siger Tonny Olsen.

Forsømt område

Heller ikke blandt malermestrene er man stolt over det lys, NFA’s kortlægning stiller branchen i. Søren Christoffersen, arbejdsmiljøchef i arbejdsgiverorganisationen Danske Malermestre, erkender, at det fysiske arbejdsmiljø ikke er det, der har haft allermest fokus de seneste år. Det vil den smertefulde førsteplads i NFA’s undersøgelse rette op på.

- Vi er nødsaget til at fokusere på det her problem og få udviklet noget bedre hjælpeudstyr. Jeg vil ikke på nogen måde bortforklare, at det kan være hårdt at være maler. Vi har set gennem mange år, at mange af vores kvinder får voldsomme nedslidningsproblemer og må forlade arbejdsmarkedet allerede omkring 40-års alderen. Mænd får typisk nakke- og skulderbesvær, når de er omkring 50, siger han.

De seneste 20 år har kvinder i stor stil søgt malerfaget, som er belastet af blandt andet tunge løft og fordrejede arbejdsstillinger.

Forbedringer strander på konservatisme

Med forskellige regler og hjælpemidler har man gennem årene forsøgt at mildne belastningerne i arbejdsmiljøet, men er ifølge Søren Christoffersen strandet ikke mindst på en konservatisme blandt både mestre og svende i faget.

- Vi ser, at meget af det hjælpeudstyr, som der investeres i, og som kommer ud på arbejdspladserne, ikke bliver brugt. Det har noget at gøre med manglende instruktion, men også med, at folk synes, det er besværligt. De er vant til at gøre sådan og sådan, og kommer der et redskab, prøver de det en enkelt gang og gider så ikke mere. Folk er nok meget konservative. De har en bestemt arbejdsrytme, og den skal der ikke laves om på, forklarer han.

Alarmerende konsekvenser

Derfor er der ifølge Søren Christoffersen firmaer, som blandt andet har investeret 25-30.000 kroner i trappeløft, som kan transportere maling fra én etage til en anden, men som nu står nærmest ubrugte. Fordi ingen ønsker dem. På samme måde med de regler, der begrænser, hvor mange kilo man må bære.

- Vi er nødt til at tage reglerne og problemerne alvorligt. Men problemet er, at vi ikke kan få folk til at tage dem alvorligt. Og det er jo ikke et problem, der begrænser sig til malere. Men det kan godt være, at holdningen bliver en anden, når man får så ondt, at man ikke kan røre sig mere, siger Søren Christoffersen.  

Disse faggrupper er mest udsatte for smerter på jobbet

Andelen af lønmodtagere med smerter flere gange ugentligt steg fra 2012 til 2016 fra 31,1 til 35,6 procent. Det viser en ny undersøgelse fra Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø. Andelen, der var begrænset i arbejdet på grund af smerter steg i samme perode fra 4,4 til 5,5 procent.

Jobgrupper med størst andel af lønmodtagere, der flere gange ugentligt inden for de seneste tre måneder har været begrænset i arbejdet på grund af smerter: 

  • Malere
  • Frisører og kosmetologer
  • Gartnere og landmænd
  • Kokke og tjenere
  • Passagerservicemedarbejdere

Jobgrupper med mindst andel af lønmodtagere, der flere gange ugentligt inden for de seneste tre måneder har været begrænset i arbejdet på grund af smerter:

  • Naturvidenskabelige akademikere
  • Ingeniører og arkitekter
  • Jurister
  • IT-konsulenter
  • Regnskabsmedarbejdere

Kilde: Undersøgelsen 'Arbejdsmiljø og Helbred i Danmark 2016' fra det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø.

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften