Administration 

Sex-mareridt for nonner i Afrika

Sex-mareridt for nonner i Afrika
To gange blev den sex-dømte katoske præst, James Tully, forvist til denne landsby i Sierra Leone (Foto: AP Photo/Nazia Parvez)

Nonner i 23 lande blev voldtaget af katolske præster af frygt for aids. Kvinder udsættes for pres. Sex-sager taler man ikke om i Afrika

Katolske præsters sexmisbrug af børn og kvinder er en plage i Afrika så vel som i vestlige lande. Sagerne omtales bare ikke så meget, fastslår Johannesborgs katolske ærkebiskop, Buti Tlhagale, i henhold til Reuters. ”Vi har de samme problemer her i Afrika”.

Den sydafrikanske biskop forklarede, at der i 2010 var 40 aktive klager, der strakte sig årtier tilbage. Halvdelen handlede om misbrug af unge piger. Nogle præster var fundet skyldige og disciplinære indgreb foretaget, men der forelå ingen detaljer.

Cølibat til grin

I traditionel afrikansk kultur kan ingen rigtig tage cølibat alvorligt, og der er rapporter om katolske præster med elskerinder og børn. I henhold til sydafrikanske News24 fortæller en præst fra Burkina Faso, at den slags tolereres i lokalsamfundene.

”Alle accepterer, at en præst er med en kvinde, men ingen vil forstå, hvis han går efter en dreng. Ingen vil tro på en dreng, der påstår, at præsten har rørt ham,” sagde præsten.

I en rapport skrevet for den katolske kirke citerer missionæren Maura O'Donahue en ledende præst i et afrikansk land for, at ”cølibat i Afrika betyder, at præsten ikke gifter sig, men kan godt betyde, at han får børn.”

Buti Tlhagale mener, at sex-sager underminerer kirken i at være moralsk leder, at protestere imod magtgaveres undertrykkelse, misbrug og grådighed. Andre sager, som ikke handler om sex, har besmittet kirken navn.

Her tænkes blandt andet på kirkens kampagner imod prævention, selv om regionen er hårdt ramt af hiv-smitte.

[pagebreak]Voldtægt af nonner

Amerikanske Catholic Reporter afdækkede for ti år siden en massiv skandale om katolske præster, der i et dusin afrikanske lande havde voldtaget unge nonner for at undgå at få aids. I nogle sager havde præster opfordret nonner til abort, når de blev gravide. Af kulturelle og sociale grunde har naive kvinder underkastet sig præsternes autoritet.

En stribe rapporter, efter afsløringen bekræftet af den katolske kirke, beskrev forskellige former for misbrug fra præsternes side. Religiøse kvinder i udviklingslande blev udnyttet seksuelt, fordi de kulturelt er underdanige overfor mænd. Krav om seksuelle ydelser for at kunne arbejde for kirken forekom.

Sundhedsmissionær Maura O'Donahue, der også er læge, kunne således rapportere, at præsterne misbrugte kvinderne af frugt for hiv-smitte, som de kunne få hos prostituerede og andre risiko-kvinder. Nonnerne ansås for mere sikre, ligesom mænd i mange lande systematisk har opsøgt yngre kvinder eller piger af frygt for smitte.

Eksempler

I O'Donahues rapport fortæller hun om en sag fra Malawi i 1988, hvor de kvindelige lederne af et kloster blev fyret, fordi de klagede til biskoppen over 29 af deres søstre, som var gjort gravide af sognets præster. I det tilfælde hjalp vestlige missionærer med indsamlingen af data.

I Malawi-sagen blev der indført nye regler om adskillelse af kønnene, men missionæren rapporterer om, hvor svært det er for nonnerne at få deres klager hørt. At klage til autoriteter udenfor sognet anses for illoyalt. Helt tilbage i 1980'erne begyndte nonner i flere afrikanske lande at nægte at køre i bil med præster af frygt for sex-chikane eller voldtægt, hedder det.

Lokalbefolkningen i nogle områder udfordrer præsterne på grund af deres affærer med kvinder og unge kvinder. Ægtemænd er vrede, men er pinligt berørte ved at udfordre den kirkelige autoritet. Nogle præster har forhold til flere kvinder. Der har været voldelige angreb på præster af den grund.

[pagebreak]Kirken ændrer holdning

I juli sidste år annoncerede den katolske kirke omfattende revisioner af sine regler vedrørende sex-børnesager i sine rækker.
Ændringerne kom som reaktion på en stribe misbrugs-sager gående mange år tilbage i Belgien, Irland, USA, Schweitz, Australien, Mexico, Storbrittanien og Tyskland. Ændringerne drejede sig om behandling af klagerne og hurtigere indgreb overfor de skyldige.

Maura O'Donahue nævner følgende lande i sin kontroversielle rapport om voldtægt af nonner: Botswana, Burundi, Brazil, Colombia, Ghana, Indien, Irland, Italien, Kenya, Lesotho, Malawi, Nigeria, Papua New Guinea, Filippinerne, Sydafrika, Sierra Leone, Tanzania, Tonga, Uganda, USA, Zambia, Zaire, Zimbabwe.

Sager om sex-misbrug i Afrika omtales lokalt, men når ikke internationale overskrifter. Afrik News omtaler aktuelle sager i Kenya og andre steder. Ofte vedrører de udenlandske gejstlige.

Antallet af pratiserende katolikker svinder i rige lande, men kirken vokser hurtigt i Afrika. I perioden 1990-2000 er antallet af medlemmer i regionen steget fra to til 140 millioner.

Nyt amerikansk misbrugsforlig

Den 25. marts i år blev der indgået forlig mellem den katolske kirkes jesuit-afdeling, the Society of Jesus, omfattende 524 børnesager i de fem nordvestlige stater. Kirken betaler 166 millioner dollars i erstatning.

De fleste sager handler om amerikanske indianske børn fra fjerne landsbyer i 50-års perioden op til 1990.

Tæt på verden

To af landets mest erfarne u-landsjournalister, Anne Hyll-Müller og Dan Larsen, skriver nyheder om de fattige lande for Avisen.dk. Danida bidrager til projektet.

Squishy
Nyheder

Legetøj lugter af benzin: Nu er der svar

LOL
Film og TV

Otte komikere får én regel: Hold masken!

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre

robot
Underholdning

WALL-E, R2-D2 eller Rasmus: Hvad skal robotterne hedde?

folkene bag
Nyheder

Fik diagnosen bipolar lidelse: Nu vil Jesper hjælpe andre