Administration 

Pressede jordemødre flygter fra det offentlige

Flere jordemødre vælger at arbejde i det private, oplyser Jordemoderforeningen. (Foto: Foto: Morten Juhl/Ritzau Scanpix.)

Flere og flere jordemødre stopper med at arbejde på de fortravlede offentlige sygehuse, oplyser forening. Jordemødrene vil gerne give fødende en bedre og tryggere oplevelse.

Travlhed, arbejdspres og psykiske belastninger får jordemødre til at flygte fra de offentlige hospitaler.

Jordemoderforeningen har de seneste år oplevet, at et stigende antal jordemødre rykker over i det private.

- Der er en mærkbar stigning i jordemødre med hel eller delvis privat praksis. Vi ser både en stor interesse for faglig udvikling og for gode jordemoderydelser fra jordemødre selv og fra de familier, der efterspørger mere end de offentlige tilbud rummer, skriver Jordemoderforeningens formand Lillian Bondo til Avisen.dk.

At flere jordemødre slår sig ned med privat praksis skyldes ifølge Lillian Bondo blandt andet travlhed på de offentlige sygehuses fødegange. 

- Jordemødre ønsker at yde den grundige indsats og have et arbejdsliv, de i højere grad selv kan definere, og forældrene synes, de mangler den ekstra indsats, skriver Lillian Bondo.

Massivt arbejdspres

Offentligt ansatte jordemødre på landets fødeafdelinger har kæmpet med travlhed og psykiske belastninger.

Det viser en gennemgang af Arbejdstilsynets tilsynsrapporter for landets sygehuse og hospitaler i perioden fra januar 2016 til september 2017.

Jeg har fået flere henvendelser fra gravide i hovedstadsområdet, der fortæller, de først ser en jordemoder til en individuel konsultation, når de er 28 uger henne.
Birgitte Halkjær Storgaard, formand for foreningen Forældre og Fødsel

I denne periode har Arbejdstilsynes uddelt syv påbud til fødeafdelinger- og klinikker. De ansatte har været tynget af arbejdspres og høje følelsesmæssige krav, der ikke kun er gået ud over sikkerheden og sundheden for de fødende, men også arbejdsmiljøet. Det fremgår af tilsynsrapporterne, som Ugebrevet A4/Avisen.dk har fået aktindsigt i.

Ikke tid til sætte fødsler i gang

Tilbage i  januar 2016 modtag Obstetrisk klinik på Rigshospitalet tre påbud fra Arbejdstilsynet blandt andet på grund af for stor arbejdsmængde, tidspres, store følelsesmæssige belastninger og manglende psykisk førstehjælp til de ansatte.

I Arbejdstilsynets tilsynsrapporter fremgår det, at jordemødrene på Obstetrisk kliniks fødeafdeling ofte måtte bøje retningslinjerne på grund af travlhed.

Det er blandt andet sket ved, at jordemødrene stik imod Sundhedsstyrelsens anbefalinger har ladet gravide, der er gået 12 dage over termin (den forventede dato for fødslen), vente yderligere på at blive sat i gang med fødslen.

I en tilsynsrapport fra januar 2016 udtrykker en jordemoder sig således:

- Vi kan ikke udføre det, som parrene har en forventning om, at der skal ske. De får at vide, at de skal føde inden for to dage, og at det er livsvigtigt, at de føder. Når de så kommer, kan vi ikke tage vandet, fordi vi har travlt. Mange græder og råber og bliver bange og panikslagne. Vi går imod det, som de har fået at vide og procedurerne bliver overtrådt. Det ved de fødende og deres pårørende.

Derudover har arbejdspres og travlhed betydet, at jordemødrene ikke har haft tid til at få bearbejdet de følelsesmæssige belastninger og daglige intense oplevelser, der følger med jobbet.

Ofte er jordemødre gået videre fra et traumatiske fødselsforløb til en ny fødsel uden at drøfte forløbet med forældre eller kolleger.

Arbejdsforholdene har betydet, at jordemødre er gået grædende hjem fra arbejde, har følt sig modløse og har døjet med hukommelsessvigt og hovedpine. Det fremgår blandt andet af Arbejdstilsynets rapporter fra januar 2016.

Chefer på Riget melder hus forbi

Rigshospitalets fødeafdeling oplyser til Avisen.dk, at der siden 2016 er igangsat flere initiativer for at forbedre arbejdsmiljøet.

Vicechef-jordemoder og leder af fødegangen Britt Strøm Johansen og chefjordemoder ved Obstestrisk Klinik på Rigshospitalet Rikke Nue Møller skriver blandt andet til Avisen.dk, at der er ansat flere medarbejdere på fødegangen, arbejdet med at optimere arbejdsgange samt sat fokus på håndtering af traumatiske hændelser. 

- Det er vores indtryk, at det er en afdeling, man er stolt af at være en del af og glad for at arbejde på, selv om der ind i mellem kan være travlt. Sygefraværet er på under 3 procent, oplyser de to ledere til Avisen.dk.

Læs hele deres svar her.

Vælger det offentlige fra

Ikke desto mindre oplever Jordemoderforeningen, at flere medlemmer de seneste år tager job i det private. Fra foreningen fortæller Lillian Bondo, at tendensen med, at jordemødre vælger det offentlige fra og det private til, skyldes travlheden på landets fødegange.

Travlheden forhindrer jordemødrene i at yde en grundig indsats og har en negativ påvirkning på arbejdslivet. Derudover synes forældrene, de mangler den ekstra indsats.

- En indsats, der i mange sammenhænge bør være finansieret af det offentlige, fordi det er nødvendigt forebyggelses-arbejde - helt i overensstemmelse med anbefalingerne fra Sundhedstyrelsen, skriver Lillian Bondo. 

Jordemoderforeningen har ikke de nøjagtige tal over de privatansatte jordemødre, da ikke alle privatpraktiserende bevarer et medlemskab af Jordemoderforeningen. Desuden har mange medlemmer private aktiviteter ved siden af arbejdet i det offentlige, som ikke bliver registreret. Det oplyser foreningen til Avisen.dk.

Men Jordemoderforeningen anslår, at der nu er cirka 50 jordemødre ansat i privat lægepraksis og cirka 100 jordemødre, der på anden vis er beskæftiget i det private. Alt i alt er der cirka 2.700 jordemødre i Danmark, hvor langt hovedparten altså er ansat i det offentlige.

Forældre efterspørger private tilbud

Hos brugerorganisationen Forældre og Fødsel, der har eksisteret siden 1973, oplever formand en stigende interesse blandt gravide og forældre for de private tilbud. 

- Flere af vores brugere beretter, de benytter sig af private tilbud. Vi ser også, at private tilbud er blevet et fast tema, der bliver drøftet i terminsgrupper på de sociale medier. Især når det gælder fødselsforberedelse, fortæller Birgitte Halkjær Storgaard.

Ifølge hende er det private jordemoderkonsultationer, scanninger, fødselsforberedelser og ammehjælp, der er en stigende interesse for blandt de gravide og barslende.

Læs også: Tilsyn afslører farlig travlhed på sygehuse

Birgittte Halkjær Storgaard mener, det kan hænge sammen med besparelser i det offentlige, der har betydet ringere kvalitet i servicen både før, under og efter fødslen.

- Jeg har fået flere henvendelser fra gravide kvinder i hovedstadsområdet, der fortæller, de først ser en jordemoder til en individuel konsultation, når de er i uge 28 (næsten 7 måneder henne, red.), og derfor bruger private tilbud som scanninger for at se med egne øjne, at den lille har det godt.

- Men der er også kvinder, der har haft dårlige oplevelser om eksempelvis amme-etablering bag sig, der er bange for, det skal gentage sig igen og har et dybt og inderligt ønske om at lykkes med amning, som så går til privat ammeforberedelse, siger Birgitte Halkjær Storgaard.

Tid til faglig omsorg 

Et af de private tilbud, der for nyligt er skudt op, er Preggio, der blandt andet tilbyder private jordemoder-konsultationer, fødselsforberedelse, efterfødsels-samtaler og ammehjælp hjemme hos de gravide eller barslende forældre.

Stifteren af Preggio, Martin Krag, fortæller, at han valgte at starte det private tilbud op i efteråret 2017, da han i medierne og via sin kæreste, der er jordemoder, fornemmede en stigende utilfredshed med de offentlige tilbud. 

Både utilfredshed fra gravide og forældre, men også fra jordemødrene.

- Jeg ser mange jordemødre, som rigtig gerne vil give en faglig omsorg, som de er stolte af, men som de ikke har tid og rum til at give i det offentlige sygehussystem, siger Martin Krag.

Og selvom firmaet er nyopstartet, mærker han stor interesse fra de gravide og forældre.

- Mange ønsker jordemødre, der kommer hjem til dem i trygge rammer, og hvor de kan sidde en til en med jordemoderen, fortæller Martin Krag.

retten i holbæk
Krimi

Kvinde mishandlet i næsten seks døgn: Eksmand fængslet

DSB tog
Nyheder

DSB betalte overpris: Tysk motorproducent får millionbøde

Marianne Skjold
Nyheder

CPR-læk kan gøre hverdagen sværere for psykisk sårbare

retten i Roskilde
Krimi

Tre anholdt: Mand truet med pistol under frihedsberøvelse

vinderne
Nyheder

110.000 børn cyklede om kap: Her er vinderne

elever spiser morgenmad
Nyheder

Gratis morgenmad får flere unge i skole om mandagen

Europa-Huset
Underholdning

Irsk dans, øl og kartoffelkast indtager København

Monika Rubin
Nyheder

Ny hjælp skal gribe patienter efter psykiatrisk indlæggelse

Metet Saga
Nyheder

Her er syv ud af ti ansatte neurodivergente

Arkitekt Henning Larsen og forfatter Lone Backe.
Nyheder

Verdensberømt arkitekts kunst solgt for 13 millioner kroner

NSK
Nyheder

Stor politiaktion på Sjælland: 10 anholdt i hvidvasksag

kirkegård
Nyheder

Ny ret til sorgorlov skal hjælpe forældre i krise

Trelleborg
Underholdning

Vikingerne viser deres mørke sider i efterårsferien

elefanter
Nyheder

Færre af verdens vilde dyrearter - men vi kan handle

Forsvar soldater
Nyheder

19-årig blev efterlyst: Det kan koste dyrt at udeblive

vredt menneske delt i to
Nyheder

Ny forskning afslører: Ikke alle kan vise deres vrede

strand sydpå
Rejser

Her rejser din nabo hen i efterårsferien

Bella
Dyreliv

Stem: Samler du hundelorten op? Bella blev ikke engang ét år

Onkel Reje
Underholdning

Bakken skruer op for uhyggen med nye oplevelser

unge arbejder i grupper
Nyheder

70 studerende fik teknologiske udfordringer i Skive

Sponsoraftale
Sport

Stor aftale på plads før EM i 2028

Til salg skilt bolig
Iværksætteri

Mikkels iværksætter-idé vokser: Nu nærmer han sig 200 mæglere

Moesgaard strand
Nyheder

23 kommuner går sammen om milliardplan for turismen

Skilt med logo
Krimi

Hizbollah-symbol skaber uro: Fotograferet i København NV

pige skriver på papir
Nyheder

Nu får unge lov til at stille krav til medierne

Auken
Sundhed

Kvinder skal have bedre hjælp til overgangsalderen

København byret
Krimi

Udvist: Hvidvask for næsten 9 millioner kroner og 210 kilo hash

ambulance
Nyheder

Ny varsling rammer bilister før ambulancen kommer

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Regeringen vil bruge millioner på mere beskyttet havnatur

politi dansk
Krimi

Fem anholdt efter længere efterforskning af prostitutionsmiljø

København byret
Krimi

Vold på Islands Brygge: 31-årig får fængsel efter svensk mands død

tyv
Krimi

Tyvene holder ikke efterårsferie: Politiet advarer

Northside
Underholdning

Stort rocknavn klar til NorthSide næste sommer

Vaccine corona
Krimi

Vibeke Manniche dømt for corona-attester

ulv
Nyheder

Danske ulve skal overvåges langt tættere

Vestre fængsel
Krimi

Betjente var i Danmark for at lære: Nu er de sigtet

katte reddes væk
Dyreliv

37 dyr hentet fra samme adresse

mand med fodbolde
Nyheder

Ny aftale skal gøre livet lettere for frivillige

mand ved PC
Nyheder

Fire ud af ti har fået lækket password

Salinas
Kendte

Hvad laver Gustav mon på Borgen?

gassen åbnes
Nyheder

Toiletskyl og madaffald skal nu forsyne København med gas

Susanne Toft
Underholdning

Giftige dyr og halloween indtager zoo i efterårsferien

kunst
Sundhed

Ny kunst skal skabe ro på tre hospitaler

grafik
Advertorial

Annonce

DBBA fylder 10 år - nu skal læserne vælge jubilæumsprisen

AI
Nyheder

Virksomheder frygter AI: Truslen er fordoblet på ét år

Magnus Kjærsgaard Tarp
Nyheder

Flere får diagnoser: Børnene skiller sig mindre ud

gadebørn
Nyheder

Stjernekokke går sammen for udsatte børn i Indien

rådyr
Nyheder

Pas ekstra på nu: Vildtpåkørsler topper snart

politi dansk
Krimi

Flere mænd anholdt efter voldsomt optrin med macheter

kat
Dyreliv

Den ligner en killing, men kan allerede få killinger

Cirkusbygningen
Nyheder

The Jacksons aflyser dansk show kort før koncerten

kranie
Nyheder

Forskere undrer sig: Børnekranie lå under husets gulv

Mobilepay
Nyheder

MobilePay forsvinder: Nyt navn på vej

vinderen
Nyheder

Fynbo kører 1.500 kilometer for under 200 kroner

gravid
Nyheder

Nyt studie: Denne arbejdsstilling kan være en risiko for gravide

mad
Nyheder

Vi burde spise 100 gram om dagen: Danskerne spiser kun 8

autostol test
Nyheder

FDM slår alarm: Stop med at bruge disse autostole

unge dyrker sport
Sport

Ny aftale skal løfte unge sportstalenter i København

red bull
Nyheder

Red Bull klages over for samarbejde med influencer

politi dansk
Krimi

17-årig så politiets efterlysning og genkendte manden

Grafik NVE
Krimi

SERIE - SKYGGESIDER 8: Sådan beskytter du dit barn mod 764



hacker
Nyheder

CPR-læk udløser ny advarsel til myndigheder og virksomheder

Anima til Folketingets åbning
Nyheder

Kæmpekylling mødte ministeren med klar besked

robot og mand
Nyheder

Forsvarsindustrien mangler tusindvis af nye medarbejdere

politi dansk
Krimi

Bilist blæste 3,40 i promille efter påkørsel

plejehjem
Nyheder

Danmark vil hente flere hænder til ældreplejen

kasematterne
Underholdning

Kronborg åbner dørene til slottets mørke undergrund

Grafik NVE
Krimi

SERIE - SKYGGESIDER 7: Danmark er allerede berørt af 764 og NVE

politi dansk
Krimi

Trusler udløste stor politiaktion: Frygtede angreb mod skole

Jeppe Engell, chefkonsulent i Digitaliseringspolitik i DI
Nyheder

CPR-læk kan gøre svindlere langt mere troværdige

Julemærket
Nyheder

46 børn hånd i hånd på årets Julemærke

vinderne
Nyheder

Professor får millionpris for diabetesforskning

sociale medier
Nyheder

Stem her: Skal de sociale medier lukkes om natten?

gult kort
Krimi

Efter hackerangreb: Ekspert advarer DTU-brugere mod svindel

børn leger
Nyheder

20.400 forældre får særlig hilsen i postkassen

The Meffs
Underholdning

Sex Pistols får to britiske punkbands med

seddel
Iværksætteri

Ny app gør op med håndskreven seddel i forruden

stroebæltsbro
Nyheder

Storebæltsbroen lukker kortvarigt to gange

vinderne
Helt vildt

Se videoen: Græskar på næsten 1,2 ton slår nordisk rekord