Administration 

Poul mistede sin tvillingebror: Jeg kan ikke opfylde hans sidste ønske

Poul Larsen mistede sin tvilling for tre år siden og har siden forsøgt at råbe politikere op omkring koblingen mellem at arbejde som brandmand og risikoen for visse kræftformer. (Foto: Foto: Privat)

Efter mange års kamp for anerkendelse af kræft som arbejdsskade for brandmænd er Poul Larsen træt. Han har selv været ramt af modermærkekræft, og for tre år siden døde hans tvilling Jørgen af en ondartet svulst i hjernen.

En solbeskinnet onsdag for tre år siden ringede kirkeklokkerne ind til Jørgen Larsens begravelse i Herfølge Kirke. 

Jørgen Larsen var brandmand, og han døde af en ondartet svulst i hjernen. Siden da har hans tvilling Poul Larsen kæmpet for, at kræftramte brandmænd kan få arbejdsskadeerstatning.

- Noget af det sidste, Jørgen sagde til mig, var: ”Du må love mig én ting. Du skal kæmpe for alle vores kollegaer, der får kræft, så de ikke ender i samme situation, som jeg er i”. Og så sagde jeg; ”Det skal jeg nok ordne brormand. Det lover jeg”, fortæller Poul Larsen, der selv har fået diagnosticeret modermærkekræft.

I øjeblikket er Poul cancerfri, men kampen mod systemet har tæret på kræfterne.  

- Efter tre års kamp er jeg så langt nede og så træt, at jeg ikke kan opfylde hans ønske. Og det har jeg kæmpemæssige kvaler over. Det her er mit sidste skud i bøssen, siger Poul Larsen og afslutter med et suk.

Avisen.dk fulgte for tre år siden Jørgen Larsens sygdomsforløb tæt og dækkede brandmændenes kamp for at få cancer anerkendt som arbejdsskade.

Forgæves kamp mod systemet

Brandmænd har ifølge adskillige internationale undersøgelser stærkt øget risiko for at udvikle en lang række kræftsygdomme. Hverken Jørgen eller Poul Larsen havde tidligere tilfælde af kræft i familien.

Til gengæld havde de tilsammen været brandmænd i 65 år. Det formodes, at udviklingen af cancer er et resultat af skadelige stoffer i røgen fra ildebrand i især bybebyggelser og synergien, som disse stoffer skaber indimellem. På trods af det er det i dag næsten umuligt at få tilkendt arbejdsskadeerstatning, hvis man som brandmand får cancer.

- Det handler ikke om pengene, men om en anerkendelse af, at vi har en meget større risiko for at få kræft som følge af vores erhverv. Vi har så mange år sat vores liv på spil for at redde og beskytte folk, men når vi får kræft, vender samfundet os ryggen, fortæller Poul Larsen.

Syltet af Mette Frederiksen

Efter Jørgens død så det ellers ud til, at der begyndte at ske noget. Daværende Beskæftigelsesminister Mette Frederiksen (S) var nemlig med på en øvelse, hvorefter hun ville søsætte to forskningsprojekter for at finde ud af, om der var videnskabeligt belæg for at kategorisere visse kræfttyper som arbejdsskader for brandmænd. Det er næsten tre år siden.

- Undersøgelserne er en ren syltekrukke. Jeg forventer ikke en skid af det forskningsprojekt. Det kan kun forværre vores sag, fortæller Poul Larsen.

Han henviser til, at der allerede er veldokumenteret forskning fra Canada og Australien, og eftersom ild ikke interesserer sig for landegrænser, ser han intet behov for specifik dansk forskning på området. I stedet så han hellere handling.

- Hvorfor skal man forske i noget, der er forsket i i forvejen? Jo længere tid, der går, jo mere bliver vi glemt. Hver eneste gang, jeg beskæftiger mig med det, er det som at være i et mareridt. Jeg er blevet pillet ned af et system, der ikke vil anerkende fakta, siger han.

Må råbe Christiansborg op

Poul Larsens sidste skud i bøssen er nu at få en række politikere til at presse på

- Den eneste måde, vi kan komme igennem på,  er ved at få nogle politikere med, der kan rydde op i de her mafiametoder og det svineri, der foregår. Det her er jo bare at tage røven på brandmænd, der har sat livet på spil, siger Poul Larsen.

Mattias Tesfaye (S) er derfor blevet ambassadør for Brandfolkenes Cancerforening, hvor Poul Larsen er næstformand.

Er kun et halvt menneske

For Poul Larsen er en anerkendelse af brandmænds arbejdsskader ikke blot principiel. Det er uundgåeligt forbundet med hans smertefulde tab af tvillingen Jørgen.

- Når man er tvilling, opstår der et helt særligt bånd. Vi har jo været sammen, lige siden vi blev undfanget. Jeg er i dag kun et halvt menneske, og jeg føler mig amputeret. Jeg sad med Jørgen, da han døde, og da jeg mærkede pulsen stoppe, så jeg min egen død, fortæller Poul Larsen.

Sorgen over tvillingebroderen betyder også, at Poul Larsen kender de menneskelige konsekvenser ved et system, hvor kræftramte afdøde brandmænd og deres familier bliver ladt i stikken.

Han gjorde alt, hvad han kunne for at gøre sin broders sidste tid bekvem, og som resultat overlevede Jørgen Larsen næsten halvandet år længere, end lægerne forventede. 

- Mig og min bror har været så tæt på at blive slået ihjel flere gange i løbet af vores karriere, men vi slap med livet i behold. I stedet mistede vi livet på grund af vores karriere, efter at vi stoppede, fortæller Poul Larsen.

kop med billeder af biler
Nyheder

Farlig børnekop tilbagekaldes

bil er kørt ind i lygtepæl
Krimi

Voldsomt: Brager

ind i lygtepæl

mand og kvinde i rutchebane
Kendte

Henrik Koefoed:

Ikke tid til pension

politi på bil
Krimi

32-årig død efter

skud i Søborg 

portræt af mand tæt på
Nyheder

Trump afviser en

tredje præsidentperiode

blomster på fortorv efter drab
Nyheder

Kræves fængslet

for trippeldrab

dybt krater efter granat
Nyheder

Houthier tager skyld

for angreb på Israel

en kæmpe krokodille
Dyreliv

Turist angrebet af kæmpe krokodille i zoo

en frysebakke og en vin
Mad og drikke

6 gode køkkenråd

far og søn smiler
Kongelige

Prinsesse Maries pletskud 

en ulv i en skov
Dyreliv

Ulve forsvinder sporløst i Sverige - forsker mistænker ulovlig jagt

en rå bil ved en væg med grafitti
Biler

Test: Toyota GR Yaris

Sjov og vanvittig 

en skuespiller smiler på den røde løber
Kendte

Det sker der med Gene Hackmans kæmpe arv

Fodboldspillere på en bane
Sport

FCK kan løbe med det hele i undervældende sæson

lys ved en mur
Nyheder

FAKTA: Sådan blev Danmark befriet for 80 år siden

menneskemængde på Rådhuspladsen
Nyheder

80-årsdag for befrielsen

Zelinski taler
Nyheder

Kyiv udsat for massive droneangreb i nat

Mand med briller smiler
Nyheder

Efter 60 år:

Milliardær trækker sig

Nyheder

Biskopper til Trump:

Lad være med at

gøre grin med os

Politi og ambulancer på vej
Nyheder

Rejser millionkrav efter dødsulykke

Portræt af kronprinsesse Victoria
Kongelige

Kronprinsesse samlede skrald

Portræt af kvinde
Nyheder

Connie Hedegaard scorer topjob

Fodboldspillere på banen
Sport

Dansker spolerer Bayerns mesterskabsfest

Indgang til retsbygning
Krimi

Fire mænd tiltalt:

Voldtog og plyndrede

prostituerede

kasse med forskellige skrabelod
Helt vildt

Vandt millioner 1. april:

Ingen troede på ham

Portræt af mand foran port.
Kendte

Rachlin fyret

Fly ved at lande i lufthavn
Rejser

Massive forsinkelser i Grønlands nye internationale lufthavn

Krimi

Landsret løslader mand der påkørte flere i København

Trump forklædt som pave
Nyheder

Pave Trump 

to billeder af en gade
Bøger

Fantastisk foto-bog over København – dengang og nu

en skov i maj
Nyheder

Lunt og solrigt vejr på vej

Nyheder

To nye er anholdt i sag om trippeldrab

et par i sengen
Sex og samliv

Generer naboens høje sexlyde dig

en cigaret holdt i en hånd
Sundhed

Chance for at overleve lungekræft er stadig lav 

en sort Rolls
Biler

Topmodel fylder 100 år

pelargonier i blomst
Livsstil

Her er planten sneglene hader

en racerkører jubler
Sport

18-årig skriver Formel 1-historie 

en bil i flammer
Krimi

Syv turister slået ihjel i USA

alligatorer i vandet
Helt vildt

Flypassagerer overlever 36 timer i sump med alligatorer 

politi på gaden
Krimi

Yngre mand stadig i kritisk tilstand efter skudepisode 

to politikere hilser på hinanden
Nyheder

Inflation og Trump optager australiere ved valg

mand i jakkesæt står og klapper - baggrund med lys
Nyheder

Kommende vicekansler:

Vil se på muligt forbud 

Nyheder

Wegovy-pille får

grønt lys til test i USA

kongelige familie på balkonen
Kongelige

Rystet prins Harry: Far vil ikke tale med mig

mand holder sort hat foran sig
Nyheder

DR-legende er død

fodboldspillere i aktion
Sport

Randers ind i medaljekamp

Nyheder

Kører ind i menneskemængde 

forbudsskilt
Nyheder

Drik det ikke: Sodavand

trækkes nu tilbage

flok mennesker med skilte
Nyheder

Drama ved slagterbutik:

Klamme svin

to mænd og kvinde i midten
Kendte

X Factor:

40 år og pølsefest

Sport

Prins Harry taber sag 

skorstenen på vatikanet
Nyheder

Skorsten er klar i Vatikanet

billede af sort powerbank
Nyheder

Efter strømnedbrud:

Powerbanks hitter

unge mennesker går på gaden
Nyheder

Fire personer

anholdt i svensk drabssag

Nyheder

Efter 75-årigs påkørsel: 

Kørekortregler granskes

Mand smiler
Nyheder

Milliardær død i ulykke

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Bortførte 15-årig

ekskæreste i bagagerum:

- Det var dumt

mand med skjorte og jakke
Kendte

Dennis Knudsen

er flyttet ind i villa

til 12 millioner 

kvinde poserer på slot
Kendte

Sarah Grünewald:

Jeg sked i bukserne

politibil med påskriften politi
Krimi

Kvinde reddede to små

børn ud af varm bil 

skilt på facade på retsbygning
Krimi

Fodboldfan frifundet:

Kaldte betjent for fucking

nørd

Nyheder

Gør det billigere at

have et realkreditlån

person sidder på facebook på computer og telefon
Krimi

Ramt af mystiske links 
i kommentarspor

person går med paraply
Nyheder

Nu skifter vejret 

mand med rødt slips vinker
Nyheder

J.D. Vance: Krigen

slutter ikke foreløbigt

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Retssag begynder:

15-årig pige blev bortført

og fik klippet håret af

Smilende kvinde med solbriller og en taske over skulderen
Kendte

Helle Thorning tjener millioner på lejlighedssalg

Facade på bygning
Nyheder

Ikonisk lampefirma løfter salget til knap 900 millioner kroner

Smilende kvinde i dunjakke ved havnebad
Kendte

Lene Beier med godt nyt: 
Vender tilbage

Mand i dunjakke på fodboldstadion holdende en mikrofon
Sport

Fodboldlegende scorer 
38 år yngre model 

en mand stillet op til fotografering
Krimi

Godsejer tilstår

Mand i jakkesæt med et diasbillede bag sig
Nyheder

Medie: Forlader Det Hvide Hus

Krimi

Alvorlig påkørsel:
75-årig bilist nægter alt

en masse mennesker med røde faner og arme i vejret
Nyheder

1. maj-uro:
Hummelgaard kæmpede
mod båthorn og røgbomber

to mønter
Helt vildt

SE VIDEO:

Lastbil væltede med

otte millioner mønter

Mand i lyst jakkesæt med et WHO's logo bag sig
Nyheder

WHO advarer:
Største krise
i mands minde

udrykningskøretøjer ved ulykke
Krimi

75-årig forlanges fængslet efter massepåkørsel

Glad kvinde med arm hævet
Nyheder

Dronning Margrethe får religiøs pris 

to kvinder griner sammen
Helt vildt

Vandt en mio. i Lotto:
- Jeg købte da bare en ny