I Californien har Obama-effekten haft en uheldig konsekvens for statens homoseksuelle. Det mener Landsforeningen af Bøsser og Lesbiske (LBL) efter, at statens Højesteret i dag fastslog, at homoægteskaber er forbudte.
Præsident Obamas popularitet fik nemlig flere protestvælgere op af sofaerne under præsidentvalget i november, hvor Californien også stemte om homoægteskaber.
"Han har tiltrukket nogle vælgergrupper, som synes, at ægteskab mellem to personer af samme køn er meget fremmedartet for nu at sige det på en pæn måde," siger Steffen Jensen fra Landsforeningen for Bøsser og Lesbiske (LBL), der mener, at de mange farvede og mexicanere, som stemte på Barack Obama, også stemte imod homoægteskaberne.
De danske bøsser og lesbiske anerkender dog Californiens beslutning.
"Folkets afgørelse ligger over alt andet, og det må vi jo i demokratiets navn sige er ok, selv om vi selvfølgelig ikke kan lide den afgørelse, der er truffet," siger han til Newspaq.
Steffen Jensen frygter ikke, at Californiens modstand mod homoseksuelle ægteskaber kommer til at skabe en trend. Tværtimod ser han den modsatte trend vinde frem i de fleste dele af verden.
"Der er indført ægteskaber mellem to personer af samme køn i adskillige stater i USA nu. Canada har det, Sydafrika har det. Belgien, Holland, Spanien, Sverige og Norge har det. Det er os, der sakker håbløst bagud, men det kommer jo også her. Det er der ingen tvivl om," siger Steffen Jensen.
I Danmark kan bøsser og lesbiske indgå registreret partnerskab og blive velsignet, men de kan ikke indgå ægteskab, som heteroseksuelle par kan.