Fifa truer nu med at suspendere Schweiz fra internationale turneringer, hvis ikke landets fodboldforbund tildeler klubben FC Sion en disciplinær straf.
Det kan betyde, at FC Basel, der slog Manchester United ud af Champions League, ikke få lov til at stille op til 16-delsfinalerne mod Bayern München fra 22. februar.
Og i så fald går pladsen i stedet til de tidligere Champions League-mestre fra Manchester United.
Sker det. står Ajax Amsterdam med Christian Eriksen lige pludselig uden modstander i Europa League.
Schweiz' fodboldforbund er blevet bedt om at taberdømme FC Sion med 0-3 i alle de kampe, hvor klubben har brugt nogle af de seks spiller, som klubben har købt, mens den var pålagt en transferkarantæne.
"Vi er meget skuffede. Men vi vil i hvert fald gøre alt, hvad vi kan for at løse problemerne," siger Peter Gillieron, der er præsident for det schweiziske forbund.
FC Sion blev i september smidt ud af Europa League for at trodse reglerne.
Fodboldforbundet har en måned til at straffe FC Sion, før Basel bliver smidt ud af Champions League.