Administration 

Læreren Tove blev overfaldet af elev: "De kaldte mig egentlig bare for et pylrehoved"

(Foto: Foto: Thomas Lekfeldt/Scanpix/modelfoto)

Smerter i knæ og fødder lider Tove Marie Jensen stadig under, efter at hun blev overfaldet af en elev. Kampen for at få det anerkendt som arbejdsskade har været lang og opslidende.

I januar 2014 er der kaos i en specialklasse på en almindelig dansk folkeskole. Den nyuddannede vikar har nemlig foreslået nye opgaver i kristendom og geografi, og det er flere af eleverne ikke tilfredse med. Uroen breder sig og vikaren løber ud for at finde sin leder.

Efterfølgende udvikler diskussionerne sig, og en elev på 16 år begynder at kaste med borde og stormer op for at tage kvælertag på skolelederen. Instinktivt forsøger vikaren at vriste eleven fri, men i tumulten slår han hårdt en albue i ansigtet på hende. Vikaren bliver slået ud og flyver flere meter bagud med blod strømmene fra næsen. Da hun lander, slår hun sit knæ og sine fødder alvorligt.

Lyder det som en almindelig skoledag?

Det mente vikaren, der hedder Tove Marie Jensen, ikke.

Fem år senere lider hun stadig både under fysiske og psykiske eftervirkninger fra overfaldet og forsøger derfor at få episoden godkendt som arbejdsskade.

I dag skriver Ugebrevet A4, at blot hver anden anmeldelse af arbejdsulykker bliver anerkendt som arbejdsskade af Arbejdsmarkedets Erhvervssikring.

Skolelærere er et af de erhverv, hvor allerfærrest arbejdsskader bliver godkendt, da mange falder for den såkaldte "bagatelgrænse". Det oplevede 58-årige Tove Mare Jensen også, og derfor måtte hun kaste sig ud i en opslidende kamp mod et system, som virkede hånligt og nedladende. 

- Det er under al kritik, at man får at vide, det er under bagatelgrænsen, og at man bare er et pylrehoved. Det er til grin, for det er mennesker, som i forvejen har det svært, som de skriver til, siger Tove Marie Jensen om tonen i det oprindelig afslag, hun fik. 

Hvad er en bagatel?

Tove Marie Jensen er ganske uforstående over det afslag hun modtager i slutningen af januar 2015 fra Arbejdsmarkedets Erhvervssikring.

De kalder smerterne for forbigående og under den nedre grænse for, hvad man kan regne som en arbejdsskade; under "bagatelgrænsen".

- Jeg tager til læge, for jeg har ondt mange steder, har blå mærker, hævet næse og bidt mig i tungen, siger hun og understreger, at det især stadig er benene, som den er gal med. Fem år efter episoden humper hun stadig hen efter telefonen, hvis den ringer efter en lang arbejdsdag.

Psykisk er hun også påvirket. Hun er mere årvågen end tidligere og er ikke tryg ved at undervise ældre elever. Smerterne i benet forhindre hende også i at undervise i idræt.

- Jeg er meget årvågen og følsom over for alting. Man er hele tiden på dupperne og i alarmberedskab. Det er meget udmattende, siger hun.

Chokerende afslag

Tove Marie Jensen skiftede sent spor for at blive lærer. Tidligere var hun industrilaborant, men som 51-årig blev hun færdiguddannet lærer, og kort efter blev hun overfaldet i klasselokalet.

- Anmeldelsen var en forebyggende foranstaltning. Jeg er lidt oppe i årene, og hvis det blev ved med at gøre ondt eller blev værre, så jeg ikke kunne arbejde, så var det vigtigt, at det blev anerkendt som arbejdskade, siger hun.

Da hun sendte anmeldelsen afsted, var hun ikke i tvivl om, at den ville blive godkendt.

- Det er nogle varige skader, man har pådraget sig under arbejde. Så i mine øjne er det en klokkeklar arbejdsskade, siger hun.

Men sådan skulle det ikke blive. Hun fik at vide, at skaden lå under den såkaldte bagatelgrænse.

- Jeg troede, det var løgn. Sprogbruget især var virkelig nedladende. De bagitaliserede det og sagde: "Det går nok over af sig selv". De kaldte mig egentlig bare for et pylrehoved, forklarer Tove Marie Jensen om tonen i det chokerende afslag.

Kan man ikke forvente i løbet af et langt arbejdsliv, at man får et par skrammer undervejs?

- Det kan godt være, men hvis jeg skal have ondt i benene hver aften og hver gang, jeg går op af trappen, så synes jeg ikke, at man skal forvente det. Det er ikke en rimelig omstændighed.

Mundkurv

Men så tog fanden ved Tove Marie Jensen. 

- Jeg bliver så vred, at jeg anker den. Det kan simpelthen ikke passe, at man skal komme til skade ved bare at passe sit arbejde, siger Tove Marie Jensen og fortsætter:

- For mig virker det som om, at de afviser i første omgang og prøver at sætte mundkurv på mig. Indirekte bliver man truet til at holde sig væk, når man får en besked fra det offentlige, hvor de siger, at det er noget vås, det man siger.

Danmarks Lærerforening overtager anken, og med et juridisk tæskehold ved sin side kommer der pludselig andre boller på suppen i Tove Marie Jensens sag.

Blot fire måneder efter det oprindelige afslag bliver hendes anmeldelse godkendt, og Arbejdsmarkedets Erhvervssikring lægger pludselig vægt på, at Tove Marie Jensens smerter ikke forsvinder.

Ligeledes får det pludselig betydning, at hun tidligere har fået et skud binyrebarkhormon. Ifølge hende selv har der ellers ikke været nogen udvikling i smerterne over de fire måneder.

Hun er sikker på, at uden fagforeningens juridiske hjælp var hun ikke kommet nogen vegne.

- Arbejdsmarkedets Erhvervssikring vender på en tallerken, efter at jeg får Danmarks Lærerforening ind over. Jeg havde ikke fået noget som helst ud af det, hvis jeg havde prøvet selv, siger hun.

Pludselig bliver arbejdsskaden godkendt.

Anerkendelsen er det vigtigste

Tove Marie Jensen får en mindre erstatning, men det var egentlig ikke det vigtige. 

- Det var dejligt, den blev godkendt, men jeg gik ikke efter pengene. Jeg ville bare have en anerkendelse af, at det var en arbejdsskade, siger hun og forklarer, at det giver en ro i forhold til det videre arbejdsliv, hvis smerterne bliver værre.

Møllen, hun har været igennem for at få anerkendelsen, har dog været fuldstændig hat og briller. Opslidende for hende og regulært pengespild fra systemets side.

- At man skal kæmpe så meget for at få det anerkendt, det er simpelthen ikke i orden. Det er jo ikke kun mig. Systemet har jo også brugt en formue og mange ressourcer på det. Når der ligger speciallægeerklæringer, så bør de jo tage det for gode varer, siger Tove Marie Jensen.

Hun håber med sin historie at give sit nøk med til at ændre lignende sager i fremtiden.

retten i Roskilde
Krimi

Forældre dømt: Vold slog deres søn ihjel

elbil og kvinde der lader
Nyheder

Elprisen eksploderede i august: Dyreste måned siden energikrisen

Maritime dage
Nyheder

525 unge får dørene åbnet til Det Blå Danmark

Vejarbejde
Nyheder

Kø og forsinkelser: Vejarbejde rammer Svendborgmotorvejen i fire uger

iltsvind
Nyheder

Se video: 38 danske kystvande ramt af iltsvind efter varm sommer

ukrudtsbrænder
Krimi

Brændte partner med ukrudtsbrænder: Nu er han dømt

Beredskabsstyrelsen
Nyheder

Borgere kan møde udrykningskøretøjer og omkørsler torsdag

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Nye pesticidtal bekymrer minister: Vil have en ny strategi

Skelet
Nyheder

Arkæologer finder 20 skeletter under København

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd

hjemløs
Nyheder

Over 6.000 er hjemløse: Minister kalder nye tal nedslående

Får
Nyheder

Ny pulje åbner: 60 millioner kroner til ulvesikrede hegn

vinderne
Iværksætteri

Fire iværksættere vinder 250.000 kroner til genbrug af beton

jacob Mark
Nyheder

Ældreminister vil sænke SOSU-medarbejdernes sygefravær

Værterne
Nyheder

Fire kendte værter står i spidsen for årets Knæk Cancer-show

Tupac
Krimi

Efter næsten 30 år er der faldet dom i Tupac-mordet

William Jansen og Simon Jensen
Mad og drikke

Populær pitakæde slår dørene op til endnu to spisesteder

retten i esbjerg
Krimi

Mand får 8 års fængsel for vold med døden til følge

Martin Miehe-Renard
Underholdning

Tivolirevyen vender tilbage i 2027 med kendt instruktør i spidsen

børn i naturen
Nyheder

160.000 børn rykker ud i naturen i denne uge

Krisecentret Dannerhuset
Nyheder

Børn på omkring 40 krisecentre får gratis avis i et år

filmen
Film og TV

Tre danske film kæmper om at blive årets Oscar-kandidat

Ikea
Nyheder

Hundredvis af IKEA-varer bliver billigere: Priser falder op til 25 procent

dansk politi
Krimi

Teenagere bag groft masse-overfald til byfest: Politiet søger vidner

dansk politi
Krimi

16-årig anholdt: Sigtet for fire brande i Præstø og Mern

Olsen Banden
Underholdning

Skide godt Egon - nu fejres danskernes største biografhit

Løbets stiftere
Nyheder

Over 500 har meldt sig: Familieløb udsolgt i fire byer

hacker
Nyheder

Sikkerhedsfolk advarer: Falske drømmejobs skjuler hackerangreb

demo
Nyheder

Traktorer i København: Demonstration kan generere trafikken tirsdag

Fuhlendorff
Underholdning

Fuhlendorff: Hvornår blev jeg den gamle?

indlandsis
Nyheder

30 år i træk: Indlandsisen skrumper igen

retten i holbæk
Krimi

Mor og datter dømt: Smuglede kokain til Danmark

Folkene bag
Iværksætteri

Finsk techgigant køber dansk AI-virksomhed med 50 specialister

Forælderkøb
Nyheder

Boligjagt og studiestart: Hver anden forælder overvejer at træde til økonomisk

medina
Kendte

Nu kan du komme til at bo i Medinas villa

dansk politi
Krimi

Kørte ud over klippe: Bil faldt syv meter

dansk politi
Krimi

Delte nøgenvideo af sin eks: Så gik det galt i detentionen

grafik web
Advertorial

Annonce

Sådan vælger du den rette bredbåndsforbindelse til husstanden

dansk politi
Krimi

17-årig uden kørekort på forrykt køretur: Ramte to huse

Ambassadørerne
Underholdning

Koala, kænguruer og musik: Australia Day indtog København Zoo

dansk politi
Krimi

Speeder i stedet for bremse: Så gik det helt galt på p-pladsen

dansk politi
Nyheder

Bilist på vanvittig farlig køretur gennem Øresundstunnelen

Politikere til Pride
Nyheder

Minister til kamp mod hadforbrydelser: Øget fokus på muslimer

Gustav Salinas
Kendte

Rygterne svirrer: Hvad skal Gustav Salinas nu?

fartkontrol
Krimi

Bilist kørte 126 km/t - så blev han snuppet af politiet

Hvidovre fans
Sport

Lille Malthe blev hånet online - så trådte en ægte fodbold-fan til

dansk politi
Krimi

13-årig trak kniv: Mente at mand talte med de forkerte

Yahya Hassan
Underholdning

Kan du huske Yahya Hassan? Nyt teaterstykke fortæller hans historie

screening bøgerne
Nyheder

Vold mod de yngste børn skal opdages tidligere

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

45 kommuner ønskede penge: 22 får del i pulje

Retten i Viborg
Krimi

Dom i Gjern-sagen: Kvinde får 12 år

Køge brand
Nyheder

Kæmpe brand kunne lugtes langt væk

still fra serien
Film og TV

Snart kan du komme med ned i Danmarks dybeste hemmelighed

folkemøde
Nyheder

Børn og unge skal selv forme deres omgivelser

Boligbyggeri
Nyheder

Aarhus bygger: 4.200 nye boliger på vej

politiserien
Film og TV

Seerne får mere Politijagt: Ny sæson er på vej

Glade, danske sølvmedaljevindere ved Montane Adventure Race EM Foto: Martin Paldan for Montane Adventure Race EM
Sport

Dansk dobbelttriumf ved EM på Sjælland

malte Ebert
Underholdning

Malte Ebert går stort: Her kan du opleve ham

gåtur
Sundhed

Mandag starter kampagne med fokus på hjertet: Så lidt skal der til

Jakob Brandt, adm. direktør i SMVdanmark
Iværksætteri

Ny analyse viser skævhed i dansk erhvervsliv

boliger
Nyheder

Op mod 4000 nye almene boliger på vej i København

brande i Avila spanien
Nyheder

Danmark løber for Spanien efter voldsomme skovbrande

Nyhedsbrev grafik
Generelle nyheder

Få vores nyheder direkte i din indbakke

Take that
Underholdning

Husker du dem? Kæmpe 90'er-navn klar til Tinderbox

Mørke online fællesskaber grafik
Krimi

Mænd deler overgreb mod bedøvede partnere online: Her er hele serien