Hamas skal anerkende Israel, hvis USA skal samarbejde med palæstinensiske enhedsregeringer, der omfatter Hamas.
Sådan lyder udmeldingen fra den amerikanske udenrigsminister, Hillary Clinton, der i dag fortsætter sin diplomatiske offensiv i Mellemøsten med et besøg i Ramallah på Vestbredden.
Her skal hun drøfte konflikten med palæstinensernes selvstyrepræsident, Mahmoud Abbas, og selvstyrets premierminister, Salam Fayyad.
"Så længe Hamas ikke har accepteret de principper, der er blevet vedtaget af en bred vifte af internationale aktører, så kan jeg ikke se, at vi - eller andre - kan forhandle med dem," siger hun i et interview med CNN.
Clinton vil arbejde for, at Mellemøstkonflikten løses ved, at palæstinenserne får en stat side om side med Israel.