Administration 

Håndarbejde: IT-systemer ikke klar til ny kontanthjælpsregel

Sagsbehandlerne får ekstra travlt, når de som en konsekvens af det nye kontanthjælpsloft skal gennemgå 150.000 sager manuelt. (Foto: Foto: Arkiv/Thomas Lekfeldt/Scanpix)

Manglende IT-systemer betyder, at 150.000 sager om kontanthjælp skal gennemgås manuelt.

Mangelfulde eller ufærdige IT-løsninger giver ekstra arbejde til i forvejen pressede jobcentre, der på kun tre måneder skal indføre nye regler for folk på kontanthjælp - det såkaldte kontanthjælpsloft.

Sådan lyder det fra Helle Linnet, formand for Foreningen af Kommunale Social-, Sundheds- og Arbejdsmarkedschefer i Danmark.

- Det betyder, at man skal have fat i hver enkelt sag og sidde og slå op i systemer og regne tilbage. Det er måske kun nogle minutter, men det er mange sager, og det kræver ekstra kræfter, siger Helle Linnet. 

Avisen.dk kunne i sidste uge fortælle om længere sagsbehandlingstider, overarbejde og udgifter til ekstra personale i landets kommuner på grund af indførelsen af kontanthjælpsloftet. Det fik Socialdemokraterne til at kalde beskæftigelsesminister Jørn Neegaard Larsen (V) i samråd. 

I marts kritiserede Statsrevisorerne Beskæftigelsesministeriet for hastværket ved de seneste års reformer.

Der var blandt andet hård kritik af, at rammerne for de kommunale IT-systemer, som er vigtige arbejdsredskaber for sagsbehandlerne, ikke var klar til tiden, og at lovgivningen og IT-systemerne ikke matchede.

Ifølge Helle Linnet er det tilfældet igen denne gang.

- Der er store problemer med it understøttelsen af de nye regler. Det gælder særligt integrationsydelsen, hvor udsøgningen af de berørte borgere skal ske manuelt, og der skal laves kontroller af varigheder af ophold manuelt, siger Helle Linnet.

Skal gennemgå lønsedler

Formanden for Social- og Arbejdsmarkedscheferne kritiserer også arbejdet med kravet om 225-timers arbejde for kontanthjælpsmodtagere. For der findes langt fra altid oplysninger i IT-systemerne om det antal timer, borgerne arbejder.

- I forhold til 225- timers reglen er der ikke umiddelbare sammenhænge mellem kravet og de oplysninger, man kan trække i systemet, for eksempel via ATP eller andre kanaler. Det vil derfor ofte være nødvendigt at gennemgå konkrete lønsedler for at finde timer, siger hun.

Helle Linnet peger på, at for mange borgere vil der være tale om variabel indtjening måned for måned, og for nogle borgere kan der være tale om kombinationer af timer og honorar for at opgøre opfyldelsen af 225 timers kravet. Alt det skal gøres manuelt.

I god ro og orden

Efter kontanthjælpsloftet blev vedtaget sagde beskæftigelsesminister Jørn Neergaard Larsen (V) ellers til Politiken, at implementeringen af kontanthjælpsloftet "foregår i god ro og orden."

Han pegede på, at kritikken drejede sig om reformer under tidligere ministre, og at man har taget den til efterretning og lært af den, "så vi i den her situation er velforberedte."

Beskæftigelsesministeren mener stadig, at der er lært af kritikken fra Statsrevisorerne.

- Der er meget stort fokus på implementeringen fra alle involverede parter, men jeg har bedt STAR om at tage endnu en kontakt til KL for at høre, om vi fra statens side kan gøre yderligere for at hjælpe eller understøtte arbejdet med at få tingene på plads, siger Jørn Neergaard Larsen til Avisen.dk.

Han sender bolden videre til Kommunernes Landsforening.

- Det er et kommunalt ansvar at få de kommunale sagsbehandlingssystemer på plads. Jeg kan forstå, at KL bekræfter, at de overholder alle frister i loven, og at de forventer, at systemerne vil komme til at køre, som de skal, siger han.

Socialcheferne påpeger, at det er nu, de har brug for IT-understøttelsen. Men i følge Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering er det efter planen, at it-systemerne ikke er i drift endnu.

Styrelsen har efter Avisen.dks artikler i denne uge og socialchefernes kritik nu inviteret Helle Linnet og Majbrit Berlau, formand for Dansk Socialrådgiverforening til et møde for at drøfte deres kritik og fortælle om styrelsens tiltag.

KL: Folketinget har lavet presset tidsplan

I Kommunernes Landsforening (KL) siger Niels Arendt Nielsen, der er kontorchef i Center for Vækst og Beskæftigelse, at der ikke er tvivl om, at der kommer et stort administrativt pres på kommunerne med at løfte de mange nye opgaver. Og han sender bolden tilbage til Christiansborg.

- Det ville naturligvis have været til stor hjælp for kommunerne, hvis it-understøttelsen havde været på plads, allerede da loven trådte i kraft, men det har Folketinget ikke givet mulighed for med den meget pressede tidsplan, siger Niels Arendt Nielsen.

KL er i tæt dialog med Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering, Udbetaling Danmark og IT-leverandøren KMD  om implementeringen af de nye regler.

- Det er slet ikke nogen nem opgave, som alle arbejder hårdt på at få løst, så vi forventer, at det hele er klar til tiden, så kommunerne kan overholde fristerne i loven. Det er helt afgørende, at alle systemer kører, som de skal seneste medio september. Og det forventer vi også, at de gør, siger Niels Arendt Nielsen.

Udlændinge-, Integrations- og Boligministeriet står for indførelsen af integrationsydelsen. Ministeriet oplyser, at det hele tiden har været meningen, at de op mod 200.000 sager skal gennemgås manuelt, og at der er afsat penge til merarbejdet.

Man skønner, det vil koste kommunerne op mod 12 millioner kroner i år i administration, og kompensationen skal forhandles med kommunerne, der vil få pengene næste år.

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag