Administration 

Frivilligt arbejde stopper Eriks sygedagpenge

"Omfanget af Eriks frivillige arbejde er ret begrænset, da han er formand for en lille kreds. Man skal vel for pokker kunne lave lidt frivilligt arbejde uden at blive trukket i forsørgelsen," siger Sytter Kristensen, formand for landsforeningen LEV. (Foto: Privat)

Du laver frivilligt arbejde. Så kan du også have et arbejde. Sådan lyder beskeden fra kommune til 58-årige Erik Petersen, der venter på strålebehandling mod kræft.

Hvis du er på sygedagpenge og laver frivilligt arbejde samtidig, skal du måske passe på.

Det mener 58-årige Erik Petersen i hvert fald efter en afgørelse fra Høje-Taastrup Kommune. Kommunen har stoppet hans sygedagpenge, selvom han er i gang med et behandlingsforløb for prostatakræft.

LÆS OGSÅ: Venter på behandling for kræft: Ingen sygedagpenge til Erik

Kommunens stop af sygedagpenge bygger blandt andet på, at Erik Petersen er formand for foreningen LEVs kreds i Høje Taastrup, sidder i Handicaprådet i Høje-Taastrup og har været bisidder for andre borgere til møder hos kommunen.

”Når bølgerne går højt, så laver jeg 1-2 timers arbejde om ugen, men ofte er det mindre. Men jeg kan ikke se, hvordan det arbejde, skal kunne gøre mig selvforsørgende,” fortæller Erik Petersen, der er uddannet socialrådgiver.

Den vurdering er Høje-Taastrup Kommune ikke enig her.

Du udviser kompetencer, der vil være relevante på arbejdsmarkedet,” skriver jobcenteret i afgørelsen fra 29. juli.

Sidste efterår skrev Avisen.dk om sygemeldte Johnny Larsen, som fik trukket sin sag om førtidspension i langdrag. Faxe Kommune mente, at hans deltagelse i blandt andet en tv-debat med Joachim B. Olsen var en arbejdsevne.

"Mere fair med en arbejdsprøvning"

I Erik Petersens sag, har jobcenteret været inde og læse referaterne fra Handicapsrådets møder, og skriver i afgørelsen:

Det fremgår af referater fra Høje-Taastrup Kommunes handicapråd, at du har deltaget i rådets, indtil videre, 3 møder i 2014. Møderne er af ca. 2 timers varighed”.

Derudover sætter jobcenterets spørgsmålstegn ved de oplysninger Erik Petersen har givet i sin sag.

"Det er endvidere Jobcenterets vurdering, at der er diskrepans imellem din
beskrivelse af dit engagement i frivilligt virke og det der fremgår af
bl.a. referater fra Høje Taastrup kommunens handicapråd," står der i afgørelsen.

Den melding er Erik Petersen uforstående over for.

”Jeg synes, det ville være mere fair at lave en arbejdsprøvning, så det kunne blive fastsat, hvor mange timer jeg kunne arbejde om ugen, i stedet for at se på mit frivillige arbejde ud fra nogle referater,” siger Erik Petersen.

Forening: Kommune går i for små sko

Landsformanden for foreningen LEV mener, at Høje-Taastrup i denne sag går i for små sko.

"Omfanget af Eriks frivillige arbejde er ret begrænset, da han er formand for en lille kreds. Man skal vel for pokker kunne lave lidt frivilligt arbejde uden at blive trukket i forsørgelsen," siger Sytter Kristensen, formand for LEV.

Landsforeningen LEV har 58 kredse rundt om i landet, der blandt andet rådgiver udviklingshæmmede og deres pårørende.

Sytter Kristensen mener, at kommunen burde have set på omfanget af Erik Petersens frivillige arbejde.

"Der er jo forskel på at formand for en lille kreds, hvor der måske er en henvendelse om måneden, og på at være landsformand, som jeg er. I denne sag går kommunen i for små sko," mener Sytter Kristensen.

Vil gerne arbejde

Erik Petersen vil gerne have et fleksjob. Han mener selv, at han kan arbejde ti timer om ugen.

Han har ikke arbejdet som socialrådgiver siden 2008, hvor han måtte sygemeldes som følge af posttraumatisk stress efter en voldsepisode på jobbet.

Før socialrådgiveruddannelsen har Erik i mange år arbejdet som ufaglært i job som dagplejer og i børneinstitutioner. På grund af nedslidning tog han i 1999 en uddannelse som socialrådgiver.

Lektor: OK at se på frivilligt arbejde

John Klausen, lektor i socialret på Aalborg Universitet, vil ikke kommenterer på den konkrete sag, men siger generelt om frivilligt arbejde og sygedagpenge:

”At en sygemeldt udfører frivilligt arbejde, udelukker ikke sygedagpenge. Det frivillige arbejde kan dog have et omfang og en karakter, der viser, at den sygemeldte ikke er uarbejdsdygtig i forhold til normal beskæftigelse.”

Ifølge lektoren skal kommunen se på alle de forskellige former for arbejde, som den sygemeldte ville kunne klare.

”Når en kommune vurderer uarbejdsdygtigheden for en sygemeldt, der er ledig, skal man vurdere det i forhold til alle de former af beskæftigelse, som den sygemeldte ville kunne klare,” siger lektoren.

Kommune: En samlet vurdering

Hos Høje-Taastrup Kommune forklarer arbejdsmarkedschef Dorthe Nielsen, at kommunen har lavet en samlet vurdering af Erik Petersen og ikke kun det frivillige arbejde.

”Kommunen har vurderet, på baggrund af sagens samlede oplysninger, at Erik Petersen kan stå til rådighed for arbejdsmarkedet og anvende sine faglige kompetencer til at opnå selvforsørgelse,” skriver Dorthe Nielsen.

”Når kommunen træffer afgørelser om sygedagpenge, skal vi beskrive konkrete arbejdsmæssige funktioner, som den enkelte kan varetage. Henvisningen til det frivillige arbejde handler derfor om beskrivelsen af konkrete jobfunktioner på det danske arbejdsmarked. Her er der tænkt på bl.a. socialrådgiver i patientforeningen, interesseorganisationer m.v,” skriver hun.

Hun gør derudover opmærksom på, at Erik Petersen gennem sin fagforening har klaget over afgørelsen, som kommunen nu skal genvurdere inden for 4 uger. Hvis kommunen fastholder afgørelsen, sendes Erik Petersens klage videre til Ankestyrelsen.

”På den måde sikres det, at det ikke kun er kommunen, som vurderer en borgers sag,” skriver Dorthe Nielsen.

Læge: Lav en arbejdsprøvning

En overlæge fra Arbejdsmedicinsk Klinik har gennemgået Erik Petersens sygdomsforløb og helbred. Rapporten fra undersøgelsen har Avisen.dk fået udleveret af Erik Petersen.

Her skriver overlægen, at Erik Petersen har ”særdeles gode ressourcer, uddannelses- og motivationsmæssigt”, og at det vil være vigtigt at bygge videre på de forhold.

”Han vurderer selv, at han kan arbejde ti timer om ugen, hvilket forekommer ret realistisk, men må vurderes nærmere”.

”Jeg anbefaler, at der indledes et samarbejde om afprøvning af realistiske arbejdsfunktioner”.

en mand kigger ind i kameraet
Kendte

Remee risikerer at

miste sit kørekort

en tennisspiller knytter næven
Sport

August Holmgren i ny

vild sejr i Wimbledon

mange passagerer samlet i lufthavn
Nyheder

Flystrejke rammer 300.000 rejsende

en restaurant set udefra
Nyheder

Kendt hotel og
restaurant lukker

madpandekager i et fad
Nyheder

Solgt i hele landet
- spis dem ikke

bowlingkugler
Nyheder

Bebudet konkurs

to kvinder kommer gående og snakkende
Nyheder

Von der Leyen håber på toldaftale med Trump men forbereder sig på sammenbrud

en mand smiler bredt
Krimi

Dom i største sag
om coronasvindel

sort-hvidt foto af Maude
TV/Streaming

Matador forsvinder fra DR-tjeneste

En mand og en kvinde med en mannequin iført rødt lingeri imellem sig
Nyheder

Sexshop med millionunderskud

Skiltet foran retten i Hjørring
Krimi

Skyldig: Dræbte og voldtog 13-årig pige i Hjallerup

Indgangen til retten i Lyngby
Krimi

Skolepædagog skal i fængsel for krænkelser af piger

Sport

Medier: Fodboldstjerne dræbt i ulykke

facade af en bygning på Nørrebro
Krimi

Fire mænd tiltalt for brandattentat mod dansk NGO

Gul parkeringsbøde i forrude
Nyheder

FDM: Nu er kontroversiel parkeringsbøde helt forbudt

Et kæmpe område med åben ild
Nyheder

Skovbrand hærger danskerparadis

Døren til en politibil
Krimi

Vanvidskørsel: 
19-årig kvinde greb rattet med 110 i timen

To voksne kvinder holder om hinanden, den ene har et barn på skødet
Nyheder

Færgeforlis ved tropeø: 
38 meldt savnet

et potourri af billeder
Debat

Søren Baastrup: Den sindssyge sommerguide

lille flyver ligger på hovedet i mark
Krimi

Fly styrtet på mark

redningsfolk slukker brand
Nyheder

Hamas nærlæser

forslag til våbenhvile

annette heick mellem sine forældre
Kendte

Heick optræder

på Roskilde Festival

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

folk solbader på strand
Nyheder

DMI:

Meget mere varme på vej 

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Diddy: Her er dommen

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

pollitilogo på hvid baggrund
Krimi

Lade brændt fuldstændig ned 

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød

Kassebil fra Forsvaret
Krimi

Fandt dynamit på loftsrum

gade i randers
Krimi

Karatespark og ukvemsord:

Mand terroriserer gade 

tennisspiller i aktion
Sport

Tauson får første sejr

i Wimbledon

et livreddertårn
Nyheder

Det betyder badeflagene

Et fly i luften
Rejser

Gigantisk handel: SAS køber 55 fly

portrætter af iranske politikere
Krimi

Dansker anholdt og mistænkt for at spionere for Iran

Nyheder

Kongelige fejrer Øresundsbroens jubilæum

et supermarked
Mad og drikke

Vi har EU's dyreste fisk og brød 

et cruiseskib
Helt vildt

Far redder barn som falder over bord fra krydstogstskib

en kop kaffe med mønster
Debat

Kaffeparadokset: Danskerne vil have den bedste kop – bare ikke derhjemme

en elbil ved havnen
Biler

Fire ud af fem nye privatbiler er elbiler

Trump og Musk ved en Tesla
Nyheder

Åben krig: Trump vil knække Musk' selskaber

folk på badebroer i varmen
Nyheder

Fantastisk sommerdag i vente

en Tesla Y
Biler

Tesla er tilbage

Trump og en gråhåret kvinde
Nyheder

Hackere vil offentliggøre regeringens e-mails

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

22-årig dræbt på motorcykel 

Elon Musk i the oval office
Kendte

Elon Musk vil oprette nyt parti 

livredningstårn og strand i baggrunden
Nyheder

Livreddere fik travl

start på sommerferien

ældre kvinde med stort smil og smuk blå kjole
Kendte

Anne Laxholm: 

Det er synd for dem

falckbil holder ved siden af væltet lastbil
Krimi

Lastbil på hovedet i grøft

to mænd i jakkesæt hilser på hinanden
Nyheder

Forsvarsminister

vil besøge Grønland

pige på scene io blå badedragt med dannebrog
Kendte

Afsløring: Fra Grand

Prix til Vild med dans

Nyheder

Danske Vestas lukker i rødt 

varebil holder smadret på motorvej
Krimi

Motorvej blokeret:

Op til tre timers ventetid

meget varmt sydpå i europa
Nyheder

Danske rejseselskaber

giver gæster varmeråd

logo på legoland parken
Nyheder

Legoland i rekordsalg

stor bygning i centrum af aarhus
Krimi

Udvist: Voldtog

og røvede prostituerede 

politi til stede på vej
Krimi

Ramt af bus:

Fodgænger død 

par poserer
Nyheder

Vild med dans-stjerne:

En mavepuster

ødelagt lastbil
Krimi

Lastbil brager ind i gangbro 

par poserer ved galla
Kendte

57-årige Boris Becker:

Far for femte gang 

to fodboldspillere fejrer
Krimi

Bar spansk fodboldtrøje:

Skal i fængsel 

skilt foran bilka
Helt vildt

Efterlyser Bilka-millionær 

mand poserer
Krimi

Jes Dorphs millionkrav

afgøres inden jul