Administration 

Frisindede danskere diskriminerer homoseksuelle uden at vide det

45 år efter pornografiens frigørelse praler Danmark stadig af at have seksuelt frisind, ifølge ny undersøgelse. Men alligevel føler en stor gruppe LGBT-personer sig krænket på arbejdspladsen.  (Foto: Foto: Scanpix/Arkiv)

Danmark ligger i top, når det gælder rummelighed overfor bøsser, lesbiske, biseksuelle og transpersoner på jobbet. Men alligevel diskriminerer danskerne ofte.

Danmark ligger i top, når det gælder rummelighed overfor bøsser, lesbiske, biseksuelle og transpersoner på jobbet.

Det viser en ny undersøgelse fra rekrutteringsbureauet Randstad, hvor Danmark scorer førstepladsen over lande, hvor en persons seksualitet ikke opfattes som et problem.

Men det danske frisind er måske en anelse overvurderet. For ni procent oplever ifølge samme undersøgelse diskrimination på jobbet på grund af anden seksuel orientering.

Det er blandt andet bøsse-vittigheder og intime spørgsmål om samliv, der er med til at krænke LGBT-personer (bøsser, lesbiske, biseksuelle og transpersoner) på arbejdspladsen. Ofte sker det, uden at krænkeren er klar over det.

- Vi diskriminerer, uden vi selv er klar over det og det er et kæmpe problem, lyder det fra LO-sekretær Nanna Højlund, der efterlyser mere åbenhed på arbejdspladserne.

Læs her om lesbiske Emma, der blev anklaget for sexchikane

Nummer et i verden

I undersøgelsen, hvor deltagere fra 34 lande har vurderet arbejdsmiljøet i hjemlandet, mener hele 82 procent af de danske deltagere, at en persons seksuelle tilhørsforhold ikke er et problem i Danmark.

Og når vi vurderer arbejdspladsens rummelighed over for medarbejderes seksuelle orientering, svarer 86 procent af deltagerne, at de ikke mener, arbejdspladsen har noget imod, at man eksempelvis har et forhold til en af samme køn.

Men i samme undersøgelse fremgår det samtidig, at ni procent af danske medarbejdere har været udsat for diskrimination grundet seksuel orientering.

Og en tidligere undersøgelse fra LO viser, at 34 procent af hovedorganisationens medlemmer har oplevet nedsættende tale om LGBT-personer på arbejdspladsen.

LGBT opfattes som eksotiske

Så selvom de danske arbejdspladser opfattes som særdeles rummelige overfor den homoseksuelle kollega, så oplever de homoseksuelle, biseksuelle eller transkønnede stadig at blive diskrimineret.

Det kan hænge sammen med, at den store gruppe af heteroseksuelle medarbejdere slet ikke er klar over, at de kommer til at diskriminere den homoseksuelle kollega med upassende spørgsmål om, hvordan sex med partneren praktiseres. Det kan også være, når man i sjov bruger ordet "bøsserøv."

Det forklarer Rikke Voergård-Olesen, der er arbejdsmarkedspolitisk talsperson i Landsforeningen for bøsser, lesbiske, biseksuelle og transpersoner, LGBT Danmark.

Ifølge hende må LGBT-personer enten skjule deres seksualitet eller finde sig i at skulle udstilles som noget atypisk.

- Den homoseksuelle kollega bliver opfattet som eksotisk, bliver seksualiseret eller gjort grin med. Og det fører både til dårlig livskvalitet men det skaber også ulige vilkår på arbejdsmarkedet, siger Rikke Voergård-Olesen.

Seksualitet er ikke en privatsag

Hun forklarer, at mange LGBT-personer ikke fortæller om deres seksualitet, fordi de ikke vil forskelbehandles. Men ud over, at det begrænser retten til at være sig selv, så opfattes det ofte som uærligt af omgivelserne.

Ifølge Rikke Voergård-Olesen er problemet, at vi i Danmark har en opfattelse af at seksualitet er en privatsag.

- Det er en myte, at seksualitet er en privatsag. For heteroer springer ud hele tiden og synliggør deres seksualitet. Heteroseksualitet fylder ekstremt meget på arbejdspladsen, siger Rikke Voergård-Olesen.

Hun forklarer, at når mekanikeren har en kalender hængende med nøgne kvinder eller når chefen har et billede stående af konen på skrivebordet, så er det en manifestation af deres heteroseksualitet.

Men hvis ikke-heteroseksuelle på samme måde synliggør deres seksualitet, resulterer omgivelsernes reaktion ofte i overeksponering og seksualisering.

Gustav provokerer

- Som til jobsamtalen, hvor en homoseksuel ofte sidder i dilemmaet: Skal jeg være lukket om min seksualitet og lægge låg på privatlivet, eller skal jeg være åben med risiko for at samtalen kommer til at handle om noget andet end mine faglige kvalifikationer?

Rikke Voergård-Olesen bruger reality-stjernen Gustav Salinas, som er åbenlys homoseksuel, som eksempel:

- Hans åbenhed opfattes som noget demonstrativt og som om, han reklamerer for sin egen seksualitet. Og det provokerer nogen. Men det man glemmer, er, at heteroseksuelles åbenhed lige så ofte kan tolkes som reklame for deres seksualitet,  siger Rikke Voergård-Olsen.

Det er ifølge Nanna Højlund fra LO meget problematisk, når danskere ikke selv opfatter den diskriminerende adfærd, der finder sted på arbejdspladserne. Hun opfordrer arbejdspladserne til at have åbenhed omkring, hvordan man snakker om andre folks seksualitet.

- Det er et problem, at vi opfatter os selv mere rummelige, end hvad vi rent faktisk er, siger  Nanna Højlund,  der mener, at det er arbejdsgivernes ansvar, at LBGT-personer ikke bliver diskrimineret eller talt ned til.

Om undersøgelsen

Randstad har undersøgt arbejdsmiljøet i 34 lande.

Så mange var enige i udsagnet:

En persons seksuelle tilhørsforhold er ikke et problem i mit land

Top fem

Danmark 82 procent

Canada 79 procent

Norge 75 procent

Holland 74 procent

Belgien 74 procent

Bund fem

Slovakiet 36 procent

Portugal 36 procent

Tyrkiet 36 procent

Japan 34 procent

Brasilien 29 procent

En medarbejders seksuelle tilhørsforhold er ikke et problem hos min arbejdsgiver

Top fem

Norge 88 procent

Spanien 88 procent

Canada 87 procent

Luxembourg 86 procent

Danmark 86 procent

Bund fem

Slovakiet 63 procent

Malaysia 61 procent

Kina 59 procent

Japan 47 procent

Tyrkiet 43 procent

Så mange har oplevet diskrimination på jobbet på grund af seksuel orientering

Top fem

Indien 44 procent

Tyrkiet 26 procent

Malaysia 25 procent

Frankrig 21 procent

Singapore 20 procent

Bund syv

Danmark 9 procent

Chile 8 procent

Sverige 8 procent

Østrig 7 procent

Argentina 6 procent

Slovakiet 5 procent

Luxembourg 5 procent

Baggrund:

Rekrutteringsfirmaet Randstad har i samarbejde med Blauw Research og Survey Sampling International (SSI) interviewet lønmodtagere i 34 lande i hele verden. Interviewene er gennemført i perioden 20. juli – 4. august, og der er interviewet minimum 400 lønmodtagere i hvert land. Alle de adspurgte er mellem 18 og 65 år og arbejder mindst 24 timer om ugen. Undersøgelsens resultater indgår i den seneste udgave af Randstad Workmonitor, der udkommer fire gange om året. Se hele undersøgelsen her.

 

en kæmpe krokodille
Dyreliv

Turist angrebet af kæmpe krokodille i zoo

en frysebakke og en vin
Mad og drikke

6 gode køkkenråd

far og søn smiler
Kongelige

Prinsesse Maries pletskud 

en ulv i en skov
Dyreliv

Ulve forsvinder sporløst i Sverige - forsker mistænker ulovlig jagt

en rå bil ved en væg med grafitti
Biler

Test: Toyota GR Yaris

Sjov og vanvittig 

en skuespiller smiler på den røde løber
Kendte

Det sker der med Gene Hackmans kæmpe arv

Fodboldspillere på en bane
Sport

FCK kan løbe med det hele i undervældende sæson

lys ved en mur
Nyheder

FAKTA: Sådan blev Danmark befriet for 80 år siden

menneskemængde på Rådhuspladsen
Nyheder

80-årsdag for befrielsen

Zelinski taler
Nyheder

Kyiv udsat for massive droneangreb i nat

Mand med briller smiler
Nyheder

Efter 60 år:

Milliardær trækker sig

Nyheder

Biskopper til Trump:

Lad være med at

gøre grin med os

Politi og ambulancer på vej
Nyheder

Rejser millionkrav efter dødsulykke

Portræt af kronprinsesse Victoria
Kongelige

Kronprinsesse samlede skrald

Portræt af kvinde
Nyheder

Connie Hedegaard scorer topjob

Fodboldspillere på banen
Sport

Dansker spolerer Bayerns mesterskabsfest

Indgang til retsbygning
Krimi

Fire mænd tiltalt:

Voldtog og plyndrede

prostituerede

kasse med forskellige skrabelod
Helt vildt

Vandt millioner 1. april:

Ingen troede på ham

Portræt af mand foran port.
Kendte

Rachlin fyret

Fly ved at lande i lufthavn
Rejser

Massive forsinkelser i Grønlands nye internationale lufthavn

Krimi

Landsret løslader mand der påkørte flere i København

Trump forklædt som pave
Nyheder

Pave Trump 

to billeder af en gade
Bøger

Fantastisk foto-bog over København – dengang og nu

en skov i maj
Nyheder

Lunt og solrigt vejr på vej

Nyheder

To nye er anholdt i sag om trippeldrab

et par i sengen
Sex og samliv

Generer naboens høje sexlyde dig

en cigaret holdt i en hånd
Sundhed

Chance for at overleve lungekræft er stadig lav 

en sort Rolls
Biler

Topmodel fylder 100 år

pelargonier i blomst
Livsstil

Her er planten sneglene hader

en racerkører jubler
Sport

18-årig skriver Formel 1-historie 

en bil i flammer
Krimi

Syv turister slået ihjel i USA

alligatorer i vandet
Helt vildt

Flypassagerer overlever 36 timer i sump med alligatorer 

politi på gaden
Krimi

Yngre mand stadig i kritisk tilstand efter skudepisode 

to politikere hilser på hinanden
Nyheder

Inflation og Trump optager australiere ved valg

mand i jakkesæt står og klapper - baggrund med lys
Nyheder

Kommende vicekansler:

Vil se på muligt forbud 

Nyheder

Wegovy-pille får

grønt lys til test i USA

kongelige familie på balkonen
Kongelige

Rystet prins Harry: Far vil ikke tale med mig

mand holder sort hat foran sig
Nyheder

DR-legende er død

fodboldspillere i aktion
Sport

Randers ind i medaljekamp

Nyheder

Kører ind i menneskemængde 

forbudsskilt
Nyheder

Drik det ikke: Sodavand

trækkes nu tilbage

flok mennesker med skilte
Nyheder

Drama ved slagterbutik:

Klamme svin

to mænd og kvinde i midten
Kendte

X Factor:

40 år og pølsefest

Sport

Prins Harry taber sag 

skorstenen på vatikanet
Nyheder

Skorsten er klar i Vatikanet

billede af sort powerbank
Nyheder

Efter strømnedbrud:

Powerbanks hitter

unge mennesker går på gaden
Nyheder

Fire personer

anholdt i svensk drabssag

Nyheder

Efter 75-årigs påkørsel: 

Kørekortregler granskes

Mand smiler
Nyheder

Milliardær død i ulykke

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Bortførte 15-årig

ekskæreste i bagagerum:

- Det var dumt

mand med skjorte og jakke
Kendte

Dennis Knudsen

er flyttet ind i villa

til 12 millioner 

kvinde poserer på slot
Kendte

Sarah Grünewald:

Jeg sked i bukserne

politibil med påskriften politi
Krimi

Kvinde reddede to små

børn ud af varm bil 

skilt på facade på retsbygning
Krimi

Fodboldfan frifundet:

Kaldte betjent for fucking

nørd

Nyheder

Gør det billigere at

have et realkreditlån

person sidder på facebook på computer og telefon
Krimi

Ramt af mystiske links 
i kommentarspor

person går med paraply
Nyheder

Nu skifter vejret 

mand med rødt slips vinker
Nyheder

J.D. Vance: Krigen

slutter ikke foreløbigt

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Retssag begynder:

15-årig pige blev bortført

og fik klippet håret af

Smilende kvinde med solbriller og en taske over skulderen
Kendte

Helle Thorning tjener millioner på lejlighedssalg

Facade på bygning
Nyheder

Ikonisk lampefirma løfter salget til knap 900 millioner kroner

Smilende kvinde i dunjakke ved havnebad
Kendte

Lene Beier med godt nyt: 
Vender tilbage

Mand i dunjakke på fodboldstadion holdende en mikrofon
Sport

Fodboldlegende scorer 
38 år yngre model 

en mand stillet op til fotografering
Krimi

Godsejer tilstår

Mand i jakkesæt med et diasbillede bag sig
Nyheder

Medie: Forlader Det Hvide Hus

Krimi

Alvorlig påkørsel:
75-årig bilist nægter alt

en masse mennesker med røde faner og arme i vejret
Nyheder

1. maj-uro:
Hummelgaard kæmpede
mod båthorn og røgbomber

to mønter
Helt vildt

SE VIDEO:

Lastbil væltede med

otte millioner mønter

Mand i lyst jakkesæt med et WHO's logo bag sig
Nyheder

WHO advarer:
Største krise
i mands minde

udrykningskøretøjer ved ulykke
Krimi

75-årig forlanges fængslet efter massepåkørsel

Glad kvinde med arm hævet
Nyheder

Dronning Margrethe får religiøs pris 

to kvinder griner sammen
Helt vildt

Vandt en mio. i Lotto:
- Jeg købte da bare en ny

en mand taler foran en skærm med en illustration
Nyheder

Konkurs sender stor

millionregning

videre til borgerne

Krimi

LIGE NU: Letbane påkører person - trafikken er spærret

indgangen til en stor bygning
Krimi

Kræftsag stoppes

politi arbejder
Krimi

75-årig sigtet mand tog fejl af speeder og bremse

Nyheder

Mette F.: Danmark

skal igen være en

stor skibsbyggernation

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Dreng overfaldet holdt
og fanget - syv anholdt

et tog set fra siden
Nyheder

Bro stopper tog 
til og fra lufthavn