Administration 

Emma er til kvinder: Måtte ikke deltage i sjofle samtaler med kollegaer

"Jeg er meget skuffet over min leder. Hun har taklet det forkert. Det var i virkeligheden omvendt krænkelse. For min seksualitet blev fremstillet og gjort til et problem. Det var voldsomt krænkende," siger Emma, 29 år. (Foto: Scanpix - MODELFOTO)

Hvor går grænsen mellem uskyldig berøring og seksuel chikane på arbejdspladsen? Det fandt Emma ud af på den hårde måde, da hun blev anklaget for sexchikane.

Emma på 29 år er lesbisk. For halvandet år siden blev hendes seksualitet årsag til et mareridt på hendes arbejdsplads, da hun efter at have strøget en kvindelig kollega over lænden pludselig blev anklaget for sexchikane.

Emma havde opfattet kollegaen som en fortrolig. Og berøringen opfattede hun selv som et uskyldigt kærtegn uden seksuelle undertoner.

Efter denne episode blev hendes seksualitet pludselig et problem. Lederen krævede, at hun skiftede omklædningsrum, og hun måtte ikke deltage i sjofle samtaler med de andre på jobbet.

- Det er forskelsbehandling. For jeg var aldrig havnet i den situation, hvis ikke jeg havde været til piger, fortæller Emma, der føler sig krænket af lederens håndering af sagen.

Emmas historie er et eksempel på, hvordan ikke-heteroseksuelle personer oplever diskrimination på jobbet. Og det er til trods for, at Danmark i en ny undersøgelse kåres som et af de mest rummelige lande, når det kommer til personer med en seksuel orientering.

Seksuelt krænket

Emma var glad for jobbet som bioanalytiker i en større hospitalsafdeling, som hun havde haft i næsten to år. Over for kollegaerne har hun aldrig lagt skjul på, at hun var til kvinder og havde en pige-kæreste. Hun følte sig ikke begrænset af sin seksualitet.

Derfor kom det som en kæmpe chok for hende, da hun pludselig bliver anklaget for at have krænket en kollega seksuelt.

Emma bliver efter en APV-undersøgelse på arbejdspladsen kaldt ind på lederens kontor til en "prekær samtale."

En kollega følte sig fysisk og verbalt seksuelt krænket af Emma og kom med anklager om sexchikane, fortæller lederen hende.

- Jeg fik at vide, at jeg skulle have rørt denne kollega på lænden på en lidt for kærlig og forkert måde. Og at tre andre kollegaer følte, at jeg kiggede på dem i omklædningsrummet. Jeg var i chok, fortæller Emma.

Må ikke klæde om med de andre

Til samtalen med lederen, får Emma besked på, at hun ikke længere må klæde om med de andre. Hun skulle i stedet benytte et omklædningsrum, der lå lige foran lederens kontor. Og hvis der opstod snak med sjofel karakter, måtte hun ikke deltage i samtalen. Lederen understregede også over for Emma, at kollegaer ikke rører ved hinanden.

- Jeg går helt i chok. Græder og må ringe til min mor, som kommer og henter mig, fortæller Emma.

Hun mener ikke at have opført sig grænseoverskridende. Men alligevel føler hun sig dømt skyldig.

- Min leder blev ved med at sige, at det ikke havde noget at gøre med, at jeg var til piger. Men jeg mener, at det havde alt med det at gøre, siger Emma.

Var fortrolig

Hun finder senere ud, af at anklagen om sexchikane kommer fra hende tætte kollega, og at kollegaen desuden havde sagt til lederen, at tre andre kvinder på afdelingen også følte sig chikaneret.

Emma fortæller, at de to kom fra start godt ud det med hinanden og blev hurtigt meget fortrolige og hver især fortalte om private forhold. Kollegaen spørger meget ind til Emmas seksualitet. Samtidig giver hun udtryk for, at hun ikke er glad i sit ægteskab og overvejer at forlade sin mand.

- Jeg spørger på et tidspunkt, om hun har overvejet, om hun er kvinder og hun svarer nej, fortæller Emma, der understreger, at der aldrig har været andet end venskabelige følelser for kollegaen.

- Da vi havde den fortrolighed, vi havde, så fandt jeg det ikke unaturligt, at jeg på et tidspunkt lægger min hånd på hendes lænd. Det var et udtryk for omsorg, og intet andet.

Forskelsbehandling

Anklagen om sexchikane ender i en sygemelding, og Emma må forbi psykologen, inden hun kan vende tilbage til arbejdspladsen. Hun har det rigtig dårligt. Senere vender chokket og fortvivlelsen sig til vrede.

- Jeg er meget skuffet over min leder. Hun har taklet det forkert. Det var i virkeligheden omvendt krænkelse. For min seksualitet blev fremstillet og gjort til et problem. Det var voldsomt krænkende.

Emma mener desuden, at lederens krav om, at hun ikke måtte deltage i visse samtaler og skulle benytte et andet omklædningsrum, var forskelsbehandling. Hun følte sig uretfærdigt behandlet.

Hun kontakter Landsforeningen for bøsser, lesbiske, biseksuelle og transpersoner (LGBT). De vurderer også, at lederens krav er udtryk for forskelsbehandling, og går ind i sagen. Efter mægling med arbejdspladsens HR-afdeling, bliver der til sidst lagt låg på sagen.

Ingen løftede øjenbryn, hvis jeg var hetero

Emma kan fortsætte på arbejdspladsen og får lov til igen at bruge det fælles omklædningsrum. Hun bliver i jobbet i et år, og møder kun opbakning fra de andre kollegaer.

De tre andre, der skulle have følt, at Emma kiggede på dem i omklædningsrummet, har aldrig medgivet, at have del i anklagen om sexchikane.

Hun har aldrig fået en undskyldning fra kollegaen, der kom med anklagen. Hun er ikke vred, men tror, at kollegaen simpelthen har har haft en anden virkelighedsopfattelse af, hvad de fortrolige samtaler og berøringen var udtryk for.

Ikke desto mindre, er Emma overbevist om, at hvis hun havde været heteroseksuel og havde opført sig på nøjagtig samme måde, så ville hverken kollegaer eller leder have løftet et øjenbryn.

Er mere forsigtig

Selvom det er halvandet år siden, Emma blev beskyldt for sexchikane, sidder ubehaget og følelsen af at blive komplet misforstået stadig i hende, når der opstår spontan ping-pong med kollegaerne.

- Jeg har måtte sige til min nye arbejdsplads, at de skal sige fra, hvis de føler sig ilde berørt over de ting jeg siger, fortæller 29-årige Emma.

- Jeg er mere forsigtig. Når vi laver sjov og pjatter med hinanden, bliver jeg altid lidt nervøs og tænker: Øh, bare de nu ikke opfatter noget jeg har sagt eller gjort, forkert.

Emma er ikke hendes rigtige navn, da hun ønsker at være anonym. Hendes rigtige navn er redaktionen bekendt.

en kæmpe krokodille
Dyreliv

Turist angrebet af kæmpe krokodille i zoo

en frysebakke og en vin
Mad og drikke

6 gode køkkenråd

far og søn smiler
Kongelige

Prinsesse Maries pletskud 

en ulv i en skov
Dyreliv

Ulve forsvinder sporløst i Sverige - forsker mistænker ulovlig jagt

en rå bil ved en væg med grafitti
Biler

Test: Toyota GR Yaris

Sjov og vanvittig 

en skuespiller smiler på den røde løber
Kendte

Det sker der med Gene Hackmans kæmpe arv

Fodboldspillere på en bane
Sport

FCK kan løbe med det hele i undervældende sæson

lys ved en mur
Nyheder

FAKTA: Sådan blev Danmark befriet for 80 år siden

menneskemængde på Rådhuspladsen
Nyheder

80-årsdag for befrielsen

Zelinski taler
Nyheder

Kyiv udsat for massive droneangreb i nat

Mand med briller smiler
Nyheder

Efter 60 år:

Milliardær trækker sig

Nyheder

Biskopper til Trump:

Lad være med at

gøre grin med os

Politi og ambulancer på vej
Nyheder

Rejser millionkrav efter dødsulykke

Portræt af kronprinsesse Victoria
Kongelige

Kronprinsesse samlede skrald

Portræt af kvinde
Nyheder

Connie Hedegaard scorer topjob

Fodboldspillere på banen
Sport

Dansker spolerer Bayerns mesterskabsfest

Indgang til retsbygning
Krimi

Fire mænd tiltalt:

Voldtog og plyndrede

prostituerede

kasse med forskellige skrabelod
Helt vildt

Vandt millioner 1. april:

Ingen troede på ham

Portræt af mand foran port.
Kendte

Rachlin fyret

Fly ved at lande i lufthavn
Rejser

Massive forsinkelser i Grønlands nye internationale lufthavn

Krimi

Landsret løslader mand der påkørte flere i København

Trump forklædt som pave
Nyheder

Pave Trump 

to billeder af en gade
Bøger

Fantastisk foto-bog over København – dengang og nu

en skov i maj
Nyheder

Lunt og solrigt vejr på vej

Nyheder

To nye er anholdt i sag om trippeldrab

et par i sengen
Sex og samliv

Generer naboens høje sexlyde dig

en cigaret holdt i en hånd
Sundhed

Chance for at overleve lungekræft er stadig lav 

en sort Rolls
Biler

Topmodel fylder 100 år

pelargonier i blomst
Livsstil

Her er planten sneglene hader

en racerkører jubler
Sport

18-årig skriver Formel 1-historie 

en bil i flammer
Krimi

Syv turister slået ihjel i USA

alligatorer i vandet
Helt vildt

Flypassagerer overlever 36 timer i sump med alligatorer 

politi på gaden
Krimi

Yngre mand stadig i kritisk tilstand efter skudepisode 

to politikere hilser på hinanden
Nyheder

Inflation og Trump optager australiere ved valg

mand i jakkesæt står og klapper - baggrund med lys
Nyheder

Kommende vicekansler:

Vil se på muligt forbud 

Nyheder

Wegovy-pille får

grønt lys til test i USA

kongelige familie på balkonen
Kongelige

Rystet prins Harry: Far vil ikke tale med mig

mand holder sort hat foran sig
Nyheder

DR-legende er død

fodboldspillere i aktion
Sport

Randers ind i medaljekamp

Nyheder

Kører ind i menneskemængde 

forbudsskilt
Nyheder

Drik det ikke: Sodavand

trækkes nu tilbage

flok mennesker med skilte
Nyheder

Drama ved slagterbutik:

Klamme svin

to mænd og kvinde i midten
Kendte

X Factor:

40 år og pølsefest

Sport

Prins Harry taber sag 

skorstenen på vatikanet
Nyheder

Skorsten er klar i Vatikanet

billede af sort powerbank
Nyheder

Efter strømnedbrud:

Powerbanks hitter

unge mennesker går på gaden
Nyheder

Fire personer

anholdt i svensk drabssag

Nyheder

Efter 75-årigs påkørsel: 

Kørekortregler granskes

Mand smiler
Nyheder

Milliardær død i ulykke

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Bortførte 15-årig

ekskæreste i bagagerum:

- Det var dumt

mand med skjorte og jakke
Kendte

Dennis Knudsen

er flyttet ind i villa

til 12 millioner 

kvinde poserer på slot
Kendte

Sarah Grünewald:

Jeg sked i bukserne

politibil med påskriften politi
Krimi

Kvinde reddede to små

børn ud af varm bil 

skilt på facade på retsbygning
Krimi

Fodboldfan frifundet:

Kaldte betjent for fucking

nørd

Nyheder

Gør det billigere at

have et realkreditlån

person sidder på facebook på computer og telefon
Krimi

Ramt af mystiske links 
i kommentarspor

person går med paraply
Nyheder

Nu skifter vejret 

mand med rødt slips vinker
Nyheder

J.D. Vance: Krigen

slutter ikke foreløbigt

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Retssag begynder:

15-årig pige blev bortført

og fik klippet håret af

Smilende kvinde med solbriller og en taske over skulderen
Kendte

Helle Thorning tjener millioner på lejlighedssalg

Facade på bygning
Nyheder

Ikonisk lampefirma løfter salget til knap 900 millioner kroner

Smilende kvinde i dunjakke ved havnebad
Kendte

Lene Beier med godt nyt: 
Vender tilbage

Mand i dunjakke på fodboldstadion holdende en mikrofon
Sport

Fodboldlegende scorer 
38 år yngre model 

en mand stillet op til fotografering
Krimi

Godsejer tilstår

Mand i jakkesæt med et diasbillede bag sig
Nyheder

Medie: Forlader Det Hvide Hus

Krimi

Alvorlig påkørsel:
75-årig bilist nægter alt

en masse mennesker med røde faner og arme i vejret
Nyheder

1. maj-uro:
Hummelgaard kæmpede
mod båthorn og røgbomber

to mønter
Helt vildt

SE VIDEO:

Lastbil væltede med

otte millioner mønter

Mand i lyst jakkesæt med et WHO's logo bag sig
Nyheder

WHO advarer:
Største krise
i mands minde

udrykningskøretøjer ved ulykke
Krimi

75-årig forlanges fængslet efter massepåkørsel

Glad kvinde med arm hævet
Nyheder

Dronning Margrethe får religiøs pris 

to kvinder griner sammen
Helt vildt

Vandt en mio. i Lotto:
- Jeg købte da bare en ny

en mand taler foran en skærm med en illustration
Nyheder

Konkurs sender stor

millionregning

videre til borgerne

Krimi

LIGE NU: Letbane påkører person - trafikken er spærret

indgangen til en stor bygning
Krimi

Kræftsag stoppes

politi arbejder
Krimi

75-årig sigtet mand tog fejl af speeder og bremse

Nyheder

Mette F.: Danmark

skal igen være en

stor skibsbyggernation

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Dreng overfaldet holdt
og fanget - syv anholdt

et tog set fra siden
Nyheder

Bro stopper tog 
til og fra lufthavn