Administration 

Fakta-tjek: Se kontanthjælp-familiens budget

Det er dyrt at købe mad og dagligvarer i Danmark, og en familie med to kontanthjælpsmodtagere og tre børn har ikke meget luft i budgettet, fastslår forbrugerøkonomen. (Foto: Scanpix / modelfoto)

Forbrugerøkonomen Ann Lehmann Erichsen forsvarer det budget, der viser, at kontanthjælpsfamilien med tre børn har 1.600 tilbage efter de faste udgifter hver måned.

I kølvandet på Venstres omstridte kampagne mod høje ydelser til familier på kontanthjælp er et nyt tal dukket op i debatten:

1.600 kroner.

Så meget har kontanthjælps-familien med tre børn til overs hver måned, når de faste udgifter er betalt. Det regnede forbrugerøkonom Ann Lehmann Erichsen fra Nordea ud for DR, og historien har skabt heftig debat.

Venstres arbejdsmarkedsordfører, Hans Andersen, kommenterede på twitter, at "så er der også afsat over 1.000 kroner om måneden til tobak og drikkevarer." SF’s gruppeformand, Jonas Dahl, bemærkede om kilden til tallet, at "det er Nordea, som nu sikkert bliver beskyldt for at være en rød tænketank…"

LÆS OGSÅ: V ristes på de sociale medier efter kontanthjælpsudspil

Andre har pointeret, at tallet er baseret på udgifter for en gennemsnitlig dansk børnefamilie og derfor slet ikke er relevant for en familie på kontanthjælp.

Men Ann Lehmann Erichsen forsvarer udregningerne:

- Det her er faktisk et forsigtigt estimat. Hvis man sammenligner med udgifterne for husstande med løn på laveste niveau, så ligger de endda en smule højere pr. person. Der er altså ikke noget, der tyder på, at det her eksempel skulle være et urealistisk højt forbrug for børnefamilien på kontanthjælp, siger hun.

"Mad er vel også en fast udgift"

Ann Lehmann Erichsen har regnet sig frem til tallet ved hjælp af Danmarks Statistik og konkrete tal for den familie, som Venstre tog udgangspunkt i: To voksne på kontanthjælp, tre børn, der alle går i daginstitution, og husleje på 6.250 kroner om måneden i en lejebolig, der giver ret til boligstøtte.

LÆS OGSÅ: V-ordfører: Kontanthjælpskampagne er rettet mod indvandrere

Venstres kampagne fokuserer på, at familien kan få i alt 454.215 kroner i offentlige ydelser, når man tæller boligstøtte, børnecheck og rabat på daginstitution med.

Det har Ann Lehmann Erichsen brugt som udgangspunkt, og så fundet frem til en stribe faste udgifter, baseret på en gennemsnitlig dansk børnefamilie. Det er blandt andet boligudgifter, mad, tøj, medicin, telefon og internet.

- Jeg ved godt, at mange vil sige, at mad ikke er en fast udgift – men det vil jeg nu mene, det er, fastholder forbrugerøkonomen.

35 kroner om dagen til mad

Efter de faste udgifter har familien 1.594 kroner tilbage om måneden.

- Der er en masse ting, en normal familie bruger, som jeg ikke har taget med i regnestykket. Det er for eksempel forsikring og boligudstyr: Alle tingene til hjemmet, så der er andet end de hvide vægge. De 1.600 kroner skal så dække alle de her ting, og ud af dem skal de også spare op til gaver, ferier og lignende. Det er jo ikke ret meget, siger Ann Lehmann Erichsen.

Hendes regnestykke er blevet kritiseret for at indeholde nogle høje poster, som kontanthjælps-familien sagtens kunne spare på. Men det mener Ann Lehmann Erichsen ikke er korrekt.

- Hvis man ser på, hvad de har til mad, er det 35 kroner om dagen pr. person. Det synes jeg bestemt ikke lyder af meget. Beløbet dækker også, hvad de har til lørdagsslik, fødselsdage eller andre særlige lejligheder, siger hun.

V-ordfører har misforstået

Hun medgiver, at en familie på kontanthjælp selvfølgelig sparer på nogle områder. Men de poster, hun har udvalgt til budgettet, er netop dem, hvor det er begrænset, hvor meget en børnefamilie kan skære.

- Der er ingen tvivl om, at man sparer på nogle ting. Man kommer måske ikke i Zoologisk Have og sådan noget. Men der er altså ikke tale om et urealistisk højt forbrug på mad, tv og den slags. Jeg har ikke bare taget nogle tal ud af den blå luft, men prøvet at sætte det realistisk sammen, fastslår forbrugerøkonomen.

LÆS OGSÅ: Ekspert om V-kampagne: Et klassisk kræmmer-trick

Og når Hans Andersen fra Venstre kritiserer udgifterne til tobak og drikkevarer, har han tilsyneladende misforstået noget, mener hun.

- 'Drikkevarer og tobak' dækker også over kaffe og the, juice, kakao, sodavand og sådan noget. Hvis man hverken drikker alkohol eller ryger, så er det klart, at der er nogle penge til overs der. Men spørgsmålet er, om man så drikker mere juice eller andet, som også koster noget, siger Ann Lehmann Erichsen.

De udgifter, som en gennemsnitlig børnefamilie har, som hun ikke har regnet med i kontanthjælpsfamiliens budget svarer til 14.243 kroner om måneden. Blandt andet fylder bil og rejser en god del af det beløb.

- Det er dyrt at leve i Danmark - for os alle sammen. Det kommer man bare ikke udenom, konkluderer forbrugerøkonomen.

Bemærkning fra redaktionen: Tallene på nogle af de enkelte poster i budgettet er blevet justeret d. 5/3, så de bedre afspejler, at familien har tre børn. Det overordnede resultat er helt det samme, da familiens tredje barn fra starten har været regnet med i de samlede indtægter og udgifter.

Fakta: Så mange penge er der sat af

Udgifterne er baseret på en gennemsnitlig dansk børnefamilie. Husleje og institutioner er tilpasset eksemplet fra Venstres kampagne. I budgettet har Ann Lehmann Erichsen medregnet:

  • Husleje - 6.250 kr.
  • El, varme mv. - 2.523 kr.
  • Fødevarer - 5.356 kr.
  • Drikkevarer og tobak - 1.024 kr.
  • Tøj og fodtøj - 2.291 kr.
  • Daginstitutioner - 3.451 kr.
  • Bleer, sæbe, kosmetik mv. - 937 kr.
  • Telefoner, abonnementer - 919 kr.
  • Computere, internet, licens mv. - 732 kr.

 

Disse ting er ikke regnet med i familiens budget, og skal derfor dækkes af 1.600 kroner eller besparelser på posterne ovenfor:

  • Boligudstyr, møbler, køkkengrej, hårde hvidevarer
  • Tv, musikanlæg, legetøj, hobbyartikler, planter,
  • Sportsaktiviteter, biograf, teater, koncert, restaurant
  • Ferier
  • Frisør
  • Barnevogne og andet udstyr
  • Forsikringer
  • Køb af transportmidler
  • Anden transport, fx benzin
  • Gaver

    Kilde: Ann Lehmann Erichsen, Nordea / Danmarks Statistik

Mand med briller smiler
Nyheder

Efter 60 år:

Milliardær trækker sig

Nyheder

Biskopper til Trump:

Lad være med at

gøre grin med os

Politi og ambulancer på vej
Nyheder

Rejser millionkrav efter dødsulykke

Portræt af kronprinsesse Victoria
Kongelige

Kronprinsesse samlede skrald

Portræt af kvinde
Nyheder

Connie Hedegaard scorer topjob

Fodboldspillere på banen
Sport

Dansker spolerer Bayerns mesterskabsfest

Indgang til retsbygning
Krimi

Fire mænd tiltalt:

Voldtog og plyndrede

prostituerede

kasse med forskellige skrabelod
Helt vildt

Vandt millioner 1. april:

Ingen troede på ham

Portræt af mand foran port.
Kendte

Rachlin fyret

Fly ved at lande i lufthavn
Rejser

Massive forsinkelser i Grønlands nye internationale lufthavn

Krimi

Landsret løslader mand der påkørte flere i København

Trump forklædt som pave
Nyheder

Pave Trump 

to billeder af en gade
Bøger

Fantastisk foto-bog over København – dengang og nu

en skov i maj
Nyheder

Lunt og solrigt vejr på vej

Nyheder

To nye er anholdt i sag om trippeldrab

et par i sengen
Sex og samliv

Generer naboens høje sexlyde dig

en cigaret holdt i en hånd
Sundhed

Chance for at overleve lungekræft er stadig lav 

en sort Rolls
Biler

Topmodel fylder 100 år

pelargonier i blomst
Livsstil

Her er planten sneglene hader

en racerkører jubler
Sport

18-årig skriver Formel 1-historie 

en bil i flammer
Krimi

Syv turister slået ihjel i USA

alligatorer i vandet
Helt vildt

Flypassagerer overlever 36 timer i sump med alligatorer 

politi på gaden
Krimi

Yngre mand stadig i kritisk tilstand efter skudepisode 

to politikere hilser på hinanden
Nyheder

Inflation og Trump optager australiere ved valg

mand i jakkesæt står og klapper - baggrund med lys
Nyheder

Kommende vicekansler:

Vil se på muligt forbud 

Nyheder

Wegovy-pille får

grønt lys til test i USA

kongelige familie på balkonen
Kongelige

Rystet prins Harry: Far vil ikke tale med mig

mand holder sort hat foran sig
Nyheder

DR-legende er død

fodboldspillere i aktion
Sport

Randers ind i medaljekamp

Nyheder

Kører ind i menneskemængde 

forbudsskilt
Nyheder

Drik det ikke: Sodavand

trækkes nu tilbage

flok mennesker med skilte
Nyheder

Drama ved slagterbutik:

Klamme svin

to mænd og kvinde i midten
Kendte

X Factor:

40 år og pølsefest

Sport

Prins Harry taber sag 

skorstenen på vatikanet
Nyheder

Skorsten er klar i Vatikanet

billede af sort powerbank
Nyheder

Efter strømnedbrud:

Powerbanks hitter

unge mennesker går på gaden
Nyheder

Fire personer

anholdt i svensk drabssag

Nyheder

Efter 75-årigs påkørsel: 

Kørekortregler granskes

Mand smiler
Nyheder

Milliardær død i ulykke

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Bortførte 15-årig

ekskæreste i bagagerum:

- Det var dumt

mand med skjorte og jakke
Kendte

Dennis Knudsen

er flyttet ind i villa

til 12 millioner 

kvinde poserer på slot
Kendte

Sarah Grünewald:

Jeg sked i bukserne

politibil med påskriften politi
Krimi

Kvinde reddede to små

børn ud af varm bil 

skilt på facade på retsbygning
Krimi

Fodboldfan frifundet:

Kaldte betjent for fucking

nørd

Nyheder

Gør det billigere at

have et realkreditlån

person sidder på facebook på computer og telefon
Krimi

Ramt af mystiske links 
i kommentarspor

person går med paraply
Nyheder

Nu skifter vejret 

mand med rødt slips vinker
Nyheder

J.D. Vance: Krigen

slutter ikke foreløbigt

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Retssag begynder:

15-årig pige blev bortført

og fik klippet håret af

Smilende kvinde med solbriller og en taske over skulderen
Kendte

Helle Thorning tjener millioner på lejlighedssalg

Facade på bygning
Nyheder

Ikonisk lampefirma løfter salget til knap 900 millioner kroner

Smilende kvinde i dunjakke ved havnebad
Kendte

Lene Beier med godt nyt: 
Vender tilbage

Mand i dunjakke på fodboldstadion holdende en mikrofon
Sport

Fodboldlegende scorer 
38 år yngre model 

en mand stillet op til fotografering
Krimi

Godsejer tilstår

Mand i jakkesæt med et diasbillede bag sig
Nyheder

Medie: Forlader Det Hvide Hus

Krimi

Alvorlig påkørsel:
75-årig bilist nægter alt

en masse mennesker med røde faner og arme i vejret
Nyheder

1. maj-uro:
Hummelgaard kæmpede
mod båthorn og røgbomber

to mønter
Helt vildt

SE VIDEO:

Lastbil væltede med

otte millioner mønter

Mand i lyst jakkesæt med et WHO's logo bag sig
Nyheder

WHO advarer:
Største krise
i mands minde

udrykningskøretøjer ved ulykke
Krimi

75-årig forlanges fængslet efter massepåkørsel

Glad kvinde med arm hævet
Nyheder

Dronning Margrethe får religiøs pris 

to kvinder griner sammen
Helt vildt

Vandt en mio. i Lotto:
- Jeg købte da bare en ny

en mand taler foran en skærm med en illustration
Nyheder

Konkurs sender stor

millionregning

videre til borgerne

Krimi

LIGE NU: Letbane påkører person - trafikken er spærret

indgangen til en stor bygning
Krimi

Kræftsag stoppes

politi arbejder
Krimi

75-årig sigtet mand tog fejl af speeder og bremse

Nyheder

Mette F.: Danmark

skal igen være en

stor skibsbyggernation

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Dreng overfaldet holdt
og fanget - syv anholdt

et tog set fra siden
Nyheder

Bro stopper tog 
til og fra lufthavn

mange biler på p-plads
Nyheder

Tesla-salg styrtdykker fortsat

en bil sat til opladning
Biler

Elbiler overhaler

snart dieselbilerne

larver går i række
Nyheder

Kamp mod giftig larve fortsætter

store flammer kommer op fra bygning
Krimi

Voldsom gårdbrand

- bygning kollapset

mænd går på vej med sne
Kongelige

Kongen giver ok-tegn 

en bil på ulykkesstedet
Krimi

Påkørsel: Ældre mand er afhørt

en mand taler
Nyheder

USA og Ukraine underskriver aftale

glad mand med smil og stort krøllet hår
Kendte

Høster vild succes

22 år efter sin død

to fodboldspillere i blåt og gult jubler
Sport

Vildt drama i Brøndby

ét øje helt tæt på
Nyheder

Gå ikke til Louis Nielsen: 
Lukker i weekenden