Administration 

Fakta-tjek: Se kontanthjælp-familiens budget

Det er dyrt at købe mad og dagligvarer i Danmark, og en familie med to kontanthjælpsmodtagere og tre børn har ikke meget luft i budgettet, fastslår forbrugerøkonomen. (Foto: Scanpix / modelfoto)

Forbrugerøkonomen Ann Lehmann Erichsen forsvarer det budget, der viser, at kontanthjælpsfamilien med tre børn har 1.600 tilbage efter de faste udgifter hver måned.

I kølvandet på Venstres omstridte kampagne mod høje ydelser til familier på kontanthjælp er et nyt tal dukket op i debatten:

1.600 kroner.

Så meget har kontanthjælps-familien med tre børn til overs hver måned, når de faste udgifter er betalt. Det regnede forbrugerøkonom Ann Lehmann Erichsen fra Nordea ud for DR, og historien har skabt heftig debat.

Venstres arbejdsmarkedsordfører, Hans Andersen, kommenterede på twitter, at "så er der også afsat over 1.000 kroner om måneden til tobak og drikkevarer." SF’s gruppeformand, Jonas Dahl, bemærkede om kilden til tallet, at "det er Nordea, som nu sikkert bliver beskyldt for at være en rød tænketank…"

LÆS OGSÅ: V ristes på de sociale medier efter kontanthjælpsudspil

Andre har pointeret, at tallet er baseret på udgifter for en gennemsnitlig dansk børnefamilie og derfor slet ikke er relevant for en familie på kontanthjælp.

Men Ann Lehmann Erichsen forsvarer udregningerne:

- Det her er faktisk et forsigtigt estimat. Hvis man sammenligner med udgifterne for husstande med løn på laveste niveau, så ligger de endda en smule højere pr. person. Der er altså ikke noget, der tyder på, at det her eksempel skulle være et urealistisk højt forbrug for børnefamilien på kontanthjælp, siger hun.

"Mad er vel også en fast udgift"

Ann Lehmann Erichsen har regnet sig frem til tallet ved hjælp af Danmarks Statistik og konkrete tal for den familie, som Venstre tog udgangspunkt i: To voksne på kontanthjælp, tre børn, der alle går i daginstitution, og husleje på 6.250 kroner om måneden i en lejebolig, der giver ret til boligstøtte.

LÆS OGSÅ: V-ordfører: Kontanthjælpskampagne er rettet mod indvandrere

Venstres kampagne fokuserer på, at familien kan få i alt 454.215 kroner i offentlige ydelser, når man tæller boligstøtte, børnecheck og rabat på daginstitution med.

Det har Ann Lehmann Erichsen brugt som udgangspunkt, og så fundet frem til en stribe faste udgifter, baseret på en gennemsnitlig dansk børnefamilie. Det er blandt andet boligudgifter, mad, tøj, medicin, telefon og internet.

- Jeg ved godt, at mange vil sige, at mad ikke er en fast udgift – men det vil jeg nu mene, det er, fastholder forbrugerøkonomen.

35 kroner om dagen til mad

Efter de faste udgifter har familien 1.594 kroner tilbage om måneden.

- Der er en masse ting, en normal familie bruger, som jeg ikke har taget med i regnestykket. Det er for eksempel forsikring og boligudstyr: Alle tingene til hjemmet, så der er andet end de hvide vægge. De 1.600 kroner skal så dække alle de her ting, og ud af dem skal de også spare op til gaver, ferier og lignende. Det er jo ikke ret meget, siger Ann Lehmann Erichsen.

Hendes regnestykke er blevet kritiseret for at indeholde nogle høje poster, som kontanthjælps-familien sagtens kunne spare på. Men det mener Ann Lehmann Erichsen ikke er korrekt.

- Hvis man ser på, hvad de har til mad, er det 35 kroner om dagen pr. person. Det synes jeg bestemt ikke lyder af meget. Beløbet dækker også, hvad de har til lørdagsslik, fødselsdage eller andre særlige lejligheder, siger hun.

V-ordfører har misforstået

Hun medgiver, at en familie på kontanthjælp selvfølgelig sparer på nogle områder. Men de poster, hun har udvalgt til budgettet, er netop dem, hvor det er begrænset, hvor meget en børnefamilie kan skære.

- Der er ingen tvivl om, at man sparer på nogle ting. Man kommer måske ikke i Zoologisk Have og sådan noget. Men der er altså ikke tale om et urealistisk højt forbrug på mad, tv og den slags. Jeg har ikke bare taget nogle tal ud af den blå luft, men prøvet at sætte det realistisk sammen, fastslår forbrugerøkonomen.

LÆS OGSÅ: Ekspert om V-kampagne: Et klassisk kræmmer-trick

Og når Hans Andersen fra Venstre kritiserer udgifterne til tobak og drikkevarer, har han tilsyneladende misforstået noget, mener hun.

- 'Drikkevarer og tobak' dækker også over kaffe og the, juice, kakao, sodavand og sådan noget. Hvis man hverken drikker alkohol eller ryger, så er det klart, at der er nogle penge til overs der. Men spørgsmålet er, om man så drikker mere juice eller andet, som også koster noget, siger Ann Lehmann Erichsen.

De udgifter, som en gennemsnitlig børnefamilie har, som hun ikke har regnet med i kontanthjælpsfamiliens budget svarer til 14.243 kroner om måneden. Blandt andet fylder bil og rejser en god del af det beløb.

- Det er dyrt at leve i Danmark - for os alle sammen. Det kommer man bare ikke udenom, konkluderer forbrugerøkonomen.

Bemærkning fra redaktionen: Tallene på nogle af de enkelte poster i budgettet er blevet justeret d. 5/3, så de bedre afspejler, at familien har tre børn. Det overordnede resultat er helt det samme, da familiens tredje barn fra starten har været regnet med i de samlede indtægter og udgifter.

Fakta: Så mange penge er der sat af

Udgifterne er baseret på en gennemsnitlig dansk børnefamilie. Husleje og institutioner er tilpasset eksemplet fra Venstres kampagne. I budgettet har Ann Lehmann Erichsen medregnet:

  • Husleje - 6.250 kr.
  • El, varme mv. - 2.523 kr.
  • Fødevarer - 5.356 kr.
  • Drikkevarer og tobak - 1.024 kr.
  • Tøj og fodtøj - 2.291 kr.
  • Daginstitutioner - 3.451 kr.
  • Bleer, sæbe, kosmetik mv. - 937 kr.
  • Telefoner, abonnementer - 919 kr.
  • Computere, internet, licens mv. - 732 kr.

 

Disse ting er ikke regnet med i familiens budget, og skal derfor dækkes af 1.600 kroner eller besparelser på posterne ovenfor:

  • Boligudstyr, møbler, køkkengrej, hårde hvidevarer
  • Tv, musikanlæg, legetøj, hobbyartikler, planter,
  • Sportsaktiviteter, biograf, teater, koncert, restaurant
  • Ferier
  • Frisør
  • Barnevogne og andet udstyr
  • Forsikringer
  • Køb af transportmidler
  • Anden transport, fx benzin
  • Gaver

    Kilde: Ann Lehmann Erichsen, Nordea / Danmarks Statistik

Kærestepar
Rejser

Danskerne jager den eneste ene på ferien - også når de er gift

Vingegaard og Pogacar
Sport

Vingegaard er på alles læber: Hilsner strømmer ind

syg kvinde nyser
Sundhed

Syg i din ferie: Her er reglerne

retten i Glostrup
Krimi

Tysker bag tremmer: Mistænkes for drabsforsøg

fest
Nyheder

Danskerne: Alkohol fylder for meget

kvinde i kemobehandling
Nyheder

Lægemiddelindustrien: Pris fylder for meget i vurdering af kræftmedicin

dansk politi
Krimi

Falske bankbude stoppet: Ofre får deres penge retur

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere