Administration 

Daniel er tidligere narkoman og bankrøver: Nu vier han sit liv til at hjælpe unge

Daniel levede et liv med hurtige penge og stoffer, men på sine ældre dage blev han klogere. (Foto: Foto: Privat)

I 23 år levede Daniel Jaskov et dybt kriminelt liv med et misbrug, der kostede op mod 10.000 kroner om dagen. Nu har han været clean i to år og vil forhindre, at unge lider samme skæbne.

Daniel Jaskov har levet et liv, som for de fleste lyder som noget fra en Hollywood-actionfilm.

Han har udført adskillige væbnede røverier på apoteker og i banker, hvor der både var vold og kidnapning involveret. Han har misbrugt stort set alle slags stoffer. I hverdagen holdt han sig flydende på en cocktail af heroin, kokain og sovepiller, der til tider kostede op mod 10.000 kroner om dagen, mens kroppen var pumpet op med steroider.

- I starten af 20’erne var jeg godt klar over, at jeg var ude at skide. Jeg vidste ikke, at det var en mulighed at blive clean. Jeg troede, at jeg skulle dø af det, fortæller Daniel Jaskov.

For Daniel Jaskov startede den onde spiral fra barnsben. Dårligt selskab i midten af 80’erne i barndomskvarteret Vollsmose i Odense præsenterede ham for narkotika.

- Jeg røg min første joint som 12-årig. Da jeg blev 17, var jeg dybt afhængig af heroin, forklarer han.

Paletten af narko blev blot større, og der skulle mere og mere til. Pludselig blev det finansieret med indbrud. Indbrud blev til væbnede og voldelige røverier. Da han blev ældre stoppede den voldelige kriminalitet, og i stedet startede Daniel Jaskov en ”sidegeschæft”, hvor han bag den hæderlige facade som klejnsmed solgte amfetamin, kokain og hælervarer. Kimen var narkotika, der skulle finansieres. I dag husker han den voldelige kriminalitet som et tåget minde, der ligger bag et slør af sovepiller.

Kampen for et bedre liv

Fra Daniel Jaskov var 17, levede han et omtumlet liv, hvor det blot gik ned ad bakke. Han balancerede i udkanten af samfundet og kiggede ofte ned i afgrunden. Noget han i dag heldigvis kan kigge tilbage på.

- Jeg har fået en bevidsthed om, at jeg ikke kan være på steroider, fordi det fucker mit hoved op. Jeg kan ikke lave kriminalitet, fordi der havner jeg i miljøer, hvor der er smækfyldt med stoffer. Jeg måtte vælge det hele fra, hvis jeg ville have det gode liv. Jeg var nødt til at blive clean, hvis jeg ville overleve, fortæller han.

Vendepunktet kom for to år siden. Daniel Jaskov troede ellers, at det gik bedre. Han havde endelig fået en dejlig kæreste, og i baggrunden kunne han finansiere sit misbrug via sin sidegeschæft, uden at familie eller kæreste lugtede lunten.

Men til en vens 30-års fødselsdag fik han et blackout. Da han vågnede op igen, var han på vej til behandlingsstedet Kongens Ø i Nordsjælland. Der fik han den nedslående besked, at kommunen havde opgivet ham. Han kunne få fri heroin to gange om dagen, og så kunne han ellers passe sit misbrug for sig selv. Daniel Jaskov havde flere gange fortalt, hvordan han nok skulle blive clean for blot at få tilbagefald kort tid efter, og i 2014 var systemets tålmodighed altså sluppet op.

Han fik dog overbevist kommunen om at give ham en sidste chance for at forbedre sig, og denne gang virkede behandlingen. Han var nemlig blevet bevidst om, hvor meget han sårede sine nærmeste.

Daniel Jaskovs vendepunktshistorie er en del af Landsforeningen af Væresteders projekt 'Den gode historie', som har som mål at indsamle 1000 gode historier om socialt udsatte, der har mødt et vendepunkt og fået et bedre liv.

Vil hjælpe næste generation

Kriminaliteten forsvandt automatisk fra Daniel Jaskovs liv, da der ikke længere skulle finansieres et misbrug.

- Det er fantastisk at kunne se sig selv i øjnene om morgenen. Det betyder utrolig meget, at jeg kan stå ved, hvad jeg siger, og at alt ikke bare handler om penge og overfladiske ting. At jeg rent faktisk nu er den person, som jeg har ønsket at blive i så mange år, forklarer Daniel Jaskov.

I dag er Daniel Jaskov en travl mand. Han har påbegyndt en uddannelse i ungdomspædagogik, holder oplæg om sit liv, er frivillig på et opholdssted for domsanbragte unge og arbejder to dage om ugen i en ungdomsklub. Hans nye fokus er at sprede sine erfaringer og forhåbentlig være med til at sørge for, at unge i krise ikke begår de samme fejltrin, som han selv gjorde.

- Jeg tænkte, at jeg må kunne bruge min fortid til noget konstruktivt. Jeg må kunne bruge min fortid til et eller andet. Jeg vil hjælpe de unge, for det var der, hvor det gik galt for mig. Det hjælper også mig i min hverdag at se, hvordan jeg kan hjælpe de unge. Der følger et ansvar med, fortæller han.

Nu hvor han er kommet ud af den nedadgående spiral, der har forfulgt ham hele livet, ønsker Daniel Jaskov at bruge sine erfaringer til at hjælpe i lokalsamfundet.

- Mit frivillige arbejde er båret af et ønske om at give noget tilbage til samfundet. Stoffer og en problemfyldt ungdom har kostet mig i dyre domme, men derfor skal det ikke koste andre i dyre domme. Jeg kan være der for unge, som i dag har det sværere, end jeg har. Give dem nogle oplevelser eller hjælpe dem med en uddannelse, siger han.

I dag ønsker Daniel Jaskov bare et stille og roligt liv. Han ønsker at forblive clean, få nogle børn og starte sin egen lille familie. Også selv om det kan være hårdt, når man for første gang i livet for alvor møder livets udfordringer uden at være bedøvet i en rus.

- Det er jo ikke altid lutter solskin, men jeg ved, at morgendagen bliver bedre. Jeg er taknemmelig for, at jeg ikke har trangen mere. For når man tager stoffer, så fjerner man sig også fra virkeligheden. Det er jo det nemmeste af det hele. Det er sgu meget sværere at klare sig igennem livet uden at tage noget, forklarer han.

I dag er det over to år siden, at Daniel Jaskov blev clean.

mand ved pc
Nyheder

Bliver du hurtigt udmattet på jobbet? Dit syn kan være forklaringen

kvinde med potteplanter
Livsstil

Din stueplante sladrer om dig - især hvis den er halvdød

vikinger på heste
Underholdning

Klar til bersærkerbanen? Moesgaard vækker vikingerne til live

Barnehånd i voksenhånd
Nyheder

Når børn indlægges: Nyt redskab hjælper i psykiatrien

Kærestepar
Rejser

Danskerne jager den eneste ene på ferien - også når de er gift

Vingegaard og Pogacar
Sport

Vingegaard er på alles læber: Hilsner strømmer ind

syg kvinde nyser
Sundhed

Syg i din ferie: Her er reglerne

retten i Glostrup
Krimi

Tysker bag tremmer: Mistænkes for drabsforsøg

fest
Nyheder

Danskerne: Alkohol fylder for meget

kvinde i kemobehandling
Nyheder

Lægemiddelindustrien: Pris fylder for meget i vurdering af kræftmedicin

dansk politi
Krimi

Falske bankbude stoppet: Ofre får deres penge retur

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling