Administration 

Chefredaktør: Tillykke LO og FTF - men hvad nu?

FREDAG DEN 13. blev ikke en dårlig aprilsnar for den danske fagbevægelse.

Tværtimod lykkedes det LO og FTF at samles om at skabe en historisk, ny hovedorganisation. Stadig uden navn, men med masser og krop og vilje til at påvirke udviklingen på vegne af 1,5 millioner medlemmer.

Det ER en kraftpræstation af især Lizette Risgaard og Bente Sorgenfrey at få egne organisationer på plads. Denne sejr har mange børn. Både på LO-siden og FTF-siden har der været skubbet på en fusion i mange år. Og en stribe embedsmænd i begge organisationer har arbejdet vedholdende. ”Unsung heroes”, engang imellem fører en demokratisk proces derhen, den var tænkt!

Dansk fagbevægelse er i disse år bedre end sit trængte rygte. Der kan peges på en række sejre i nyere tid, men flere af dem er af defensiv karakter.

FÆLLESSKAB HAR BRAGT fagforbund på tværs af kommuner, stat og regioner tæt på et OK18-resultat. Eller et forlis. Men rigtig mange uden større kendskab til den danske forhandlingsmodel har fået øjnene op og bakker om lønmodtagerne i det aktuelle forhandlings-maraton. Om lønmodtagerne skal strejke og lockoutes afklares indenfor de nærmeste døgn. Udfaldet her har ikke meget med den nye hovedorganisation at gøre. Det er nu og i fremtiden forbundene, der varetager OK-forhandlingerne.

Fagbevægelsen fik forhindret Ryanair i at etablere base i Danmark, og kan tage stor ære for, at luftens ”hårde halse” reelt overvejer at indgå overenskomst i Danmark.

Fagbevægelsen – anført af 3F – fik sidste år forhindret at pensionsalderen skulle stige. Og den nuværende Venstre-statsminister Lars Løkke synes at tage OK-fagbevægelsen meget alvorligt. Han dukkede fx op i tirsdags sammen med DI-direktør Karsten Dybvad for at lykønske 3F med en interessant overenskomst-aftale med en digital platforms-virksomhed.

STATSMINISTEREN har indgået trepartsaftaler med fagbevægelsen og arbejdsgiverne om integrationsforløb for flygtninge, praktikpladser og voksen-efteruddannelse. Venstres formand har inviteret flere af fagbevægelsens topfolk med ind i ”Disruptionsrådet”. Her drøfter man fremtidens job og hvordan Danmark som nation skal tilpasse sig de nye teknologiske udfordringer.

Alt sammen beviser på, at fagbevægelsen har indflydelse på beslutningerne. Og ikke uden ironi: At Venstres statsminister tager fagbevægelsen mere alvorligt end Helle Thorning-Schmidt og Margrethe Vestager gjorde i deres regeringstid!

Jeg tror ikke, at relationerne til Christiansborg og Dansk Industri bliver ringere i én samlet lønmodtager-organisation. Men der ligger en bunden opgave for Risgaard og co. i at fastholde indflydelsen hos besluttende politikere og bringe dem offensive svar på udformningen af fremtidens Danmark.

FOR NÅR CHAMPAGNEN er drukket og lykønskningerne givet, tårner endnu flere udfordringer sig op for lederskabet i den nye hovedorganisation.

Udover at få politisk indflydelse er der (mindst) 3 tydelige udfordringer.

  • 1 At skabe en positiv og involverende fortælling om, hvorfor fagbevægelsen gør en forskel. De gode historier skal ud over rampen. Nødvendigheden af at være med i en overenskomstbærende fagforening skal ikke kun vise sig, når der – som nu - er konflikt og kamp mod arbejdsgiverne. Den fortælling skal især ud til en ung generation af danskere, der ikke føler et umiddelbart behov for kollektive aftaler. De unge melder sig ikke ind i samme omfang som ældre forbundsmedlemmer tjekker ud. Det er en markant udfordring i LO-forbundene, hvor man har set en vigende medlemsudvikling i mange år.

  • 2 Skabe én organisation og sige pænt farvel til en række medarbejdere. Fusionen betyder, at administrativt ansatte i både LO og FTF går en nervøs fremtid i møde. Der skal rationaliseres. Det betyder afskedigelser. Når det nye ”barn” skal være klar 1. januar, skal der dannes én organisation. Det kræver tid at få skabt en kultur, der arbejder effektivt internt og især eksternt ud mod de mange medlemsforbund.

  • 3 Kendskab er venskab, siger Lizette Risgaard meget imødekommende. Og jo, det er en fin vending, men én kultur skabes ved fælles fodslag. Der er forbund, der gerne havde set et stærkere politisk aftryk i den nye organisation, der er forbund, der er nervøs ved den kommende politiske linje. Og der er politikere, der spiller meget på offentligheden og politisk sympati, og der er politikere, der helst agerer diskret og i hvert fald ikke udtaler sig offentligt under et forhandlingsforløb.

Lizette Risgaard og den øvrige ledelse skal på flere måder bygge et nyt hus, og holde styr på alle ”ungerne”. Der alle reelt er voksne og ganske selvkørende.

Det ændrer ikke på, at det at få én samlet hoved-organisation er værd at lette på kasketten for. I tider, hvor fagbevægelsen ofte beskyldes for at være fortidslevn og støvede, så udgøres ledelsen af to kvinder. Allerbedst: Det har ingen diskuteret overhovedet. Det er en selvfølge. Det kunne de godt lære lidt af ovre i erhvervslivet!

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Røs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen

Familie ved stranden
Sundhed

Har du mistet en kær? En ferie kan vælte læsset