Efter gårsdagens ulykke på gågaden i Hjørring, hvor seks personer blev fastklemt under en markise, har Hjørring Kommune lavet flere afspærringer.
Stålmarkisen, der var 40 meter lang, styrtede sammen på grund af tung sne, og to personer - en 76-årig mand og en 16-årig pige - er stadig i livsfare efter ulykken.
Kommunen har afspærret områder ved en række ejendomme, hvor der er risiko for, at der falder store mængder sne ned fra taget.
"Vi har haft Hjemmeværnet til at hjælpe os med at afspærre bygninger i Hjørring, Løkken, Hirtshals, Sindal og Vrå," siger beredskabschef Knud Børge Møller til nordjyske.dk.
I alt omkring 10-11 bygninger er blevet afspærret. Blandt andet Hjørring Ridecenter, hvor ridehallerne har store mængder sne liggende på taget.
De store snemængder fik lørdag aften taget på en minkfarm til at styrte ned over 1200 pelsdyr i Sindal i Nordjylland
Tidligere på aftenen styrtede taget sammen på en svinestald tæt på Hobro.
Vagtcentralleder hos Falck, Henrik Rosendahl, opfordrer alle til at tjekke deres tage - specielt hvis man har en stor ladebygning.
"Man skal være meget påpasselig, specielt når frosten begynder at slå over i tø. Hvis der liger en meters sne på en lade, så er der et enormt tryk. Så er det med at få fat i en entreprenør, som kan hjælpe med at få sneen ned," siger han til Newspaq.