Administration 

Blogger til ældre og sosu'er: DF er det værste valg

(Foto: Foto: Scanpix arkiv)

Jan Hoby er næstformand i LFS (Landsforeningen for Socialpædagoger) og 100% socialist og feminist. Han er født i 1962 og opvokset i arbejderkvarteret Bispebjerg. Fra den tidlige ungdom har han været organiseret socialist. Jan vil hovedsageligt blogge om arbejderbevægelsens, primært fagbevægelsens, udfordringer set fra en aktivistisk og venstreorienteret fagbureaukrats udkigspost. Men han vil også tage emner som kritisk pædagogik, børns hverdagsliv og forskning inden for disse områder op.

DANSK FOLKEPARTI markedsfører sig som guds gave til både de ældre og de sosu’er, der arbejder inden for ældreområdet. Det har da også givet pote; der er faktisk ret mange i begge grupper, der stemmer DF.

Er du pensionist eller sosu, er det at stemme på DF imidlertid noget af det værste, du kan gøre mod dig selv og andre. 

Dansk Folkeparti er sluppet af sted med først at fjerne over en milliard kroner fra ældreområdet og tilbageføre det som en værdighedsmilliard. Et begreb, der i sig selv er underligt: Som om ikke alle de penge, der investeres i velfærd ude i kommunerne, er værdige og sker med værdighed.

SER MAN PÅ ÆLDREOMRÅDET som helhed, er antallet af ansatte faldet dramatisk i de senere år, samtidig med at der kommer flere og flere ældre.

Social- og Indenrigsministeriet har opgjort, at kommunernes gennemsnitlige udgifter til ældre over 65 år er faldet uafbrudt siden 2010. Samlet set er udgifterne per borger over 65 år faldet med hele 16 procent mellem 2010 og 2015.

Tal fra FOA viser, at antallet af SOSU’er er faldet med knap otte procent. I samme periode er antallet af ældre over 80 år, som er den mest plejekrævende gruppe af ældre, steget med seks procent. Der er altså blevet færre hænder for hver 80 årig.

BESPARELSERNE PÅ ÆLDREOMRÅDET viser sig især på hjemmehjælpen. Ældre uden store funktionsnedsættelser må i stigende omfang klare sig selv. Antallet af hjemmehjælpstimer er nemlig faldet markant; mellem 2008 og 2014 med ikke mindre end 5,5 millioner. Tallet dækker over, at langt færre modtager hjemmehjælp. I 2008 modtog 18 procent af de ældre over 65 år hjemmehjælp. I 2014 modtog blot 12 procent af de ældre over 65 år hjemmehjælp.

I 2015 lavede FOA en rundspørge til over 2.500 medlemmer, og hele 75 procent af de adspurgte inden for hjemmeplejen og plejehjemmene angav, at de har fået mindre tid til opgaverne inden for det seneste år.

Oplevelsen af øget pres på arbejdsmiljøet er altså massivt til stede. De færre hænder skal på én gang løse flere opgaver, samtidig med, at dokumentationskravene og kontrollen vokser. Det kan man kalde en brutalisering af arbejdslivet. Når det kombineres med, at de offentlig ansatte har en meget høj faglighed og omsorgsfuldt forsøger at udføre deres arbejde, så knækker det mange, endda rigtig mange.

DER ER MASSIV DOKUMENTATION for, at offentligt ansatte er stressede. Men de kommunale arbejdsgivere fornægter på kynisk vis ethvert ansvar. Således skriver Michael Ziegler, den konservative formand for KL’s løn- og personaleudvalg i en fælles kronik med DA’s viceadministrerende direktør, Pernille Knudsen:

”Det psykiske arbejdsmiljø bliver ofte kædet sammen med stress. Men stress er en naturlig reaktion, som alle mennesker oplever, når der sker forandringer og udfordringer i livet, i arbejdet såvel som i privatlivet. Kun når stressen er vedvarende over en lang periode, bliver det et problem, der skal håndteres.

Faktisk er det at gå på arbejde noget af det sundeste, man kan gøre for sig selv. Risikoen for at have højt stressniveau er dobbelt så høj for arbejdsløse som for beskæftigede, viser undersøgelsen ”Den Nationale Sundhedsprofil” med svar fra over 160.000 respondenter. Selv folkepensionister er mere stressede end dem i job. ”

HVIS IKKE DET VAR SÅ ALVORLIGT for de, som bliver ramt, så kunne man være ligeglad. Men når det er ledelsessignalet til alle de kommunale institutioner fra den ansvarlige chefforhandler, så er udtalelserne nærmest kriminelle. Professor og ekspert i psykisk arbejdsmiljø, Tage Søndergaard, skriver i et modsvar:

”Michael Ziegler ser bort fra de mange store og yderst reelle problemer, der findes i den offentlige sektor i form af sygefravær, personaleomsætning, vold, trusler, chikane, organisationsforandringer og dokumentationskrav. Disse forhold burde specielt Michael Ziegler kende, da han selv er en af de ansvarlige for den meget store belastning, som de ansatte på folkeskolerne er udsat for. Her skal man bakse med tre gennemgribende forandringer på én gang: ny overenskomst, folkeskolereform og inklusion. Ingen af delene var ordentligt forberedt. Til gengæld blev de gennemført samtidig. ” 

DENNE UDVIKLING MÅ STOPPES. Der er behov for at opprioritere den offentlige ældrepleje, så den har de ressourcer, der skal til, for at skabe en ældrepleje, som de ældre og de pårørende kan være tilfredse med og som kan følge med udviklingen i det stigende antal ældre. FOA har beregnet, at ældreområdet skal tilføres ca. en mia. kr. om året i de næste fem år for at følge med det stigende antal ældre. 

Vi har faktisk et valg, om vi vil ændre på tingenes tilstand. Vi har, hvad de ikke har! Fælleskabets styrke, handlingsfællesskaber, solidaritet og sammenhold.

Sætter vi det i bevægelse, så kan intet stoppe os. VelfærdsallianceDK forsøger med al kraft at få startet et kommunalt oprør med 98 demonstrationer i 98 kommuner den 12.maj. Alle er inviteret.

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

mand på pc
Nyheder

21 sekunder: Så kom kvindehadet på skærmen

mand ved pc
Nyheder

Efter stort CPR-læk: Nu peger eksperter på løsningen

rådyr på vejen
Nyheder

18-årig undveg hjort: Så gik det helt galt

politiafspærring
Krimi

93-årig anholdt efter voldsomt knivangreb i indkøbscenter

hus med lys
Krimi

Indbrudstyvene har fået mere travlt: Her slår de til

vaccination
Nyheder

Har du husket det? Nu kommer påmindelsen

James McClean
Sport

Fodboldprofil åbner om opkast, selvstraf og årelange dødstrusler

Håndværker
Nyheder

42 års arbejdsliv: Men pensionsregnestykket overrasker

Politiet til stede ved ulykken
Krimi

Pickup kørte ind i ungdomskamp: To dræbt og ti kvæstet

hacker
Nyheder

Cyberkriminelle har fundet en ny vej ind

katolik
Nyheder

Kors løsrev sig under messe: Præst blev dræbt

pige med bamser
Sport

Her bliver måljubelen ekstra blød og bamset

Hemiptarsenus ornatus
Dyreliv

Han rystede en bregne og gjorde et særligt fund

Harley Davidson
Biler

Syv biler og en Harley Davidson under hammeren

politi dansk
Krimi

Politiet satte en stopper for festen på hjul

klapperslange
Nyheder

Hun troede, spanden gemte på dyrefoder: Så opdagede hun slangen

Squishy
Nyheder

Legetøj lugter af benzin: Nu er der svar

LOL
Film og TV

Otte komikere får én regel: Hold masken!

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk