Administration 

Bettina Post om fattigdomsdebat: Det løber mig koldt ned ad ryggen

Tænk, at nogen den dag i dag stadig kan finde på at foreslå, at man tager stemmeretten fra kontanthjælpsmodtagere. Tværtimod bør man lytte til deres erfaringer, skriver blogger Bettina Post.

Født 1961 i Søllerød. Uddannet socialrådgiver i 1988. Har arbejdet i AMU-systemet og i forskellige kommuner både med udsatte børn og familier og med beskæftigelsesrettede indsatser frem til 2004, hvor hun blev næstformand i Dansk Socialrådgiverforening. Fra 2008 til 2012 var hun formand. I dag er hun chefkonsulent på Professionshøjskolen Metropol, Institut for Socialt Arbejde. Har to voksne sønner og bor i Herlev.

I går fejrede vi som bekendt Grundlovsdag, og jeg drog i den fine anledning til Kongens Have i Odense, hvor jeg var inviteret til at holde hovedtalen ved De Radikales grundlovsmøde. Dette er et sammendrag af, hvad jeg valgte at sige.

Jeg er kæmpe fan af Grundloven. Den er sådan en slags ”alle loves moder”. Den har den samme tilrettevisende og opdragende funktion, som minder os om nogle grundlæggende værdier og anviser retningen, når vi er ved at fare vild i bestræbelserne på at gøre det rigtige. Ligesom mødre gør det over for deres børn.

100-året for kvindernes stemmeret er der bestemt grund til at markere. Men til trods for, at jeg er født på Kvindernes internationale kampdag den 8. marts, er jeg ikke så bekymret for kvinderne. Alene det, at vi fylder hele 100-års markeringen, som jo også omfattede andre befolkningsgrupper, siger mig, at vi har fået gjort op med mandsdominansen. Også selv om der stadig er noget at kæmpe for. Der findes dog næppe nogen i kongeriget som kunne finde på at foreslå, at kvinderne skulle fratages stemmeretten igen.

Tjenestefolk måtte også stemme

Men det var som nævnt ikke alene fruentimmerne - kvinderne - som fik stemmeret i 1915. Det gjorde folkeholdet – tyendet – også. Det tager vi også alle sammen for givet. Spørger man de unge, vil de mene, at 100 år er meget længe siden. Men jeg er kommet til at tænke på, at det i virkeligheden var i forgårs. Jeg behøver bare at mindes min farfar og farmor, hvoraf sidstnævnte var iblandt os indtil midt i 90’erne, for at tegne portrættet af nogen, jeg har holdt i hånden, som IKKE kunne tage det for givet.

For selv om mine bedsteforældre kun var teenagere, da stemmeretten for folkehold blev indført, så fik det stor betydning for dem. De boede i tjenestebolig til Søllerød slot og tjente den familie, der boede der så længe, at de begge nåede at modtage dronningens fortjenstmedaljer for lang og tro tjeneste, inden de døde.

Selv oplevede jeg i mange år at blive inviteret med til fest på slottet, dog ikke sammen med de fine gæster oppe i de lyse stuer, hvor der hang prangende lysekroner, som min farmor støvede af fra toppen af lange stiger, men sammen med alle tjenestefolkene nede i Munkestuen, hvor møblerne var tunge og maden mere jævn. Det er underligt for mig at tænke på, at de alle kunne have været uden demokratiske rettigheder, hvis ikke Grundloven - trods de mærkeligste argumenter for at bevare den, som den var - blev ændret i 1915.

Dem, der lever af "andre menneskers penge"

De var alle sammen gode, arbejdsomme mennesker og intet sagligt argument kunne begrunde, at deres deltagelse i demokratiet skulle begrænses. TÆNK at det kun er 100 år siden.

Men ligesom med kvinderne, så tror jeg heller ikke, at nogen ved deres fulde fem ville foreslå, at vi skal gå tilbage til, at vores ansættelses- og boligforhold skal kobles til vores demokratiske rettigheder.

Grundlovsfejringen gjorde dog ikke ret meget ud af, at der faktisk er befolkningsgrupper, som først fik denne demokratiske ret langt senere. Og som stadig oplever, at nogen sætter spørgsmålstegn ved, om det er en god ide.

Det var nemlig først i mit fødeår, 1961, at fattiglemmerne – altså dem, som modtog det, vi i dag kalder overførselsindkomster - fik politisk medborgerskab. Indtil da kunne man få frataget sin stemmeret, hvis man fik fattighjælp. Det er kun 54 år siden! Til gengæld er der nogen, som i ramme alvor i nutiden, forsøger at rokke ved det. Gennem de seneste 10 år har vi her og der hørt nogen slå til lyd for, at det er et demokratisk problem, at mennesker på overførselsindkomst kan stemme sig til det, som nærmest rethaverisk betegnes som ”andre menneskers penge”.

Er det kun os med tv og økovarer, der bør stemme?

Der er blevet så mange af ”dem”, forlyder det, at det bør overvejes igen at fratage dem stemmeretten. Så sent som for to år siden satte en højt respekteret erhvervsmand i en kommentar i Berlingske et stort spørgsmålstegn ved, om det er sundt for det danske folkestyre, at mere end halvdelen af vælgerkorpset står uden for arbejdsmarkedet. Det løber mig koldt ned ad ryggen.

Vi taler altså om pensionister – blandt dem nogle, som har måttet lade sig pensionere i alt for ung alder, enten på grund af sygdom eller fordi de har slidt deres kroppe ned igennem hårdt arbejde. Om arbejdsløse dagpengemodtagere. Om mennesker, som er syge. Mennesker med invaliderende handicap. Om socialt udsatte kontanthjælpsmodtagere. Om hjemløse som er braget igennem alle former for sikkerhedsnet og er landet tungt på bunden af samfundshierarkiet. Jeg vil godt give et klart svar på, om folkestyret kan rumme, at vælgerkorpset afspejler denne mangfoldighed.

JA!

Det er endog yderst sundt for folkestyret. Vi har brug for at andre, end os, som har styr på det hele med job, familie, hus, bil, tv-pakker og Ø-mærkede varer på alle hylder i køleskabet, giver sig til kende, når vi skal vælge det repræsentative demokrati. Ellers er det jo slet ikke repræsentativt. Ellers risikerer vi at glemme at holde os for øje, at der skal være plads til os alle sammen. Ikke kun dem, der ligner os selv.

Politikerne lover og lover og lover...

Desværre er der et stort flertal af dem, som slås med både økonomiske og sociale problemer, som ikke benytter sig af deres demokratiske ret. Kun knap en tredjedel af dem, som vi betegner som socialt udsatte, deltager, når der om tretten dage skal være valg. Ikke fordi de ikke mener noget om den førte politik. De har endog stærke holdninger til den. Men fordi de ikke tror, at det nytter noget. Og de er værd at lytte til. For lige præcis denne vælgergruppe er om nogen i stand til at afsløre, om valgløfterne blev holdt. Og deres dom er hård.

De oplever, at dem, der bejler til deres stemmer, lover dem en masse, når valgmaterialet trykkes, men glemmer det hele igen, så snart mandatet er hjemme. De oplever at det system, som skulle hjælpe dem, snarere er en stor mangehovedet modstander, som møder dem med mistro og kontrol i stedet for ægte interesse for deres situation og en fremstrakt hjælpende hånd, når de henvender sig.

Syge har faktisk ret til forsørgelse

Må jeg minde om, at Grundlovens § 75 faktisk beskriver det fornuftige i, at alle som er arbejdsduelige har mulighed for at arbejde på rimelige vilkår.  Det er ikke en decideret ret at få tildelt et arbejde, men jo en anbefaling, som man må sige, har præget den politiske debat markant igennem mange år og ikke mindst har fyldt meget i den igangværende valgkamp.

Det, man ikke taler så meget om, er samme paragraf stykke 2. Der står nemlig beskrevet en ret, som træder i kraft, hvis man IKKE er i stand til at arbejde. Og det er retten til så at få hjælp fra det offentlige. Og det handler ikke om at man kan få en almisse, så man lige kan holde snuden oven vande længe nok til at snappe luft. Nej. Det er en ret til forsørgelse. Og ligesom det er en fordel for ”almenvellet”, som det hedder i Grundloven, at alle der kan arbejde også får muligheden, er det bestemt også til gavn for almenvellet, at alle der ikke kan, får hjælp til at klare sig alligevel, alt imens de får omsorg, støtte og rådgivning til igen at kunne bidrage. På det niveau, som de nu hver især kan.

Stop med at udskamme dem, der har det værst

Vi har i dén grad brug for, at de udsatte får mulighed for at omsætte deres erfaringer til omhyggeligt placerede X’er på stemmesedlen. De har i forvejen alt for lidt at skulle have sagt.

Det var så skønt og vigtigt på sådan en dejlig sommerdag som i går at fejre både Grundloven og det politiske medborgerskab for såvel fruentimmerne som folkeholdet og alle de andre. Og min opfordring i dag skal lyde, at vi ALDRIG må tage demokratiet for givet. At vi aldrig må lade det gå upåtalt hen, når nogen med hovedløs lethed blæser højt på alle de historiske sejre og igen udskammer dem, som har det allersværest. Igen graver grøfter imellem befolkningsgrupperne.

Vi skal den modsatte vej. Vi skal have alle med. Vi skal værne om demokratiet. Hver dag. Så det ikke kun er Danmarks riges Grundlov. Men Danmarks riges OG fattiges Grundlov.

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

TikTok
Nyheder

Smuk for enhver pris: Smadrer deres kindben med hammer

talskvinden
Nyheder

Prognose: Flere virksomheder kan bukke under

Christophe Zafiryadis, administrerende direktør i Intempus
Nyheder

Tre minutter om dagen bliver til 200 timer

Ung ved pc
Nyheder

Ministre raser over TikTok: Nu skal det stoppe

gul seddel i forruden
Nyheder

20.000 gule sedler: Nu er der mere ro på færgen

Jimmy med maleriet
Nyheder

Hornsleth har en særlig idé: Danskerne skal hjælpe

hunden
Dyreliv

Hund hylede fra ravine i fire døgn: Så kom Guillaume

mand på pc
Nyheder

21 sekunder: Så kom kvindehadet på skærmen

mand ved pc
Nyheder

Efter stort CPR-læk: Nu peger eksperter på løsningen

rådyr på vejen
Nyheder

18-årig undveg hjort: Så gik det helt galt

politiafspærring
Krimi

93-årig anholdt efter voldsomt knivangreb i indkøbscenter

hus med lys
Krimi

Indbrudstyvene har fået mere travlt: Her slår de til

vaccination
Nyheder

Har du husket det? Nu kommer påmindelsen

James McClean
Sport

Fodboldprofil åbner om opkast, selvstraf og årelange dødstrusler

Håndværker
Nyheder

42 års arbejdsliv: Men pensionsregnestykket overrasker

Politiet til stede ved ulykken
Krimi

Pickup kørte ind i ungdomskamp: To dræbt og ti kvæstet

hacker
Nyheder

Cyberkriminelle har fundet en ny vej ind

katolik
Nyheder

Kors løsrev sig under messe: Præst blev dræbt

pige med bamser
Sport

Her bliver måljubelen ekstra blød og bamset

Hemiptarsenus ornatus
Dyreliv

Han rystede en bregne og gjorde et særligt fund

Harley Davidson
Biler

Syv biler og en Harley Davidson under hammeren

politi dansk
Krimi

Politiet satte en stopper for festen på hjul

klapperslange
Nyheder

Hun troede, spanden gemte på dyrefoder: Så opdagede hun slangen

Squishy
Nyheder

Legetøj lugter af benzin: Nu er der svar

LOL
Film og TV

Otte komikere får én regel: Hold masken!

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen