Administration 

Husker du den døde baby? Jordemødre frygter gentagelse

De penge, den daværende regering øremærkede fødeafdelingerne, fremgår ikke af økonomiaftalen mellem den nye regering og Danske Regioner (Foto: Foto: Bent K. Rasmussen/ Scanpix)

Selvom fødeafdelingerne landet over er effektiviseret til smertegrænsen, lægges der op til at fjerne en ekstrabevilling. Det får jordemødre til at råbe op.

En jordemoder til tre fødende, kvinder, der i huj og hast forflyttes til andre hospitaler midt i fødslen. Et stigende antal af spædbørn, der må genindlægges med dehydering, fordi førstegangsfødende sendes for tidligt hjem. Og et ekstremt stressende miljø på fødegangene.

Disse og flere andre kritiske historier satte for et år siden gang i debatten om forholdene på landets fødeafdelinger. Det fik den daværende regering til at øremærke penge til at forbedre forholdene.

Men nu er der risiko for, at historierne kan genfortælles.

Der lægges nemlig op til, at den øremærkede pulje på 260 millioner, der skulle sikre en forbedring på fødegangene, nu alligevel ikke kommer, og det vækker frygt blandt jordemødrene i Hovedstaden.

- Det er dybt bekymrende. Vi har regnet med de penge, og nu trækker de måske beslutningen tilbage. Det vil gå hårdt ud over de fødende og gravide, siger kredsformand i Hovedstadskredsen og jordemoder Birgit Plough Jensen.

Selvom den nye regering har afsat 1,5 milliard til sundhedsvæsenet i den nye aftale, så tyder det ikke på, at der vil gå en krone til fødegangene.

Hos tillidsrepræsentanten Mette Anker på Rigshospitalet, hvor blandt andet det meget omtalte DR program 'Fødegangen' blev optaget, er man bekymret for, at det kan have fatale konsekvenser.

- De midler var jo ikke til kaffepauser. Mange jordemødre er gået ned med stress. Det går i sidste ende ud over de fødende, og vi er bange for, at det sidste år var skyld i, at en baby døde.

Kritik af Danske Regioner og regeringen

Jordemødrene forstår ikke, hvordan politikerne kan love penge til svangreomsorgen, og så pludselig trække dem tilbage.

- Jeg kan ikke forstå, hvordan man kan vedtage en øremærkning og så trække den tilbage. Hvis vilkårene var blevet bedre, kunne jeg måske forstå det, men de er kun blevet værre. Der er flere fødende end tidligere, så der er brug for mere, ikke mindre, siger Birgit Plough Jensen.

At pengene var øremærket og nu skal genforhandles får jordemødrene til at tænke, at der nok alligevel er en del politisk modstand blandt politikerne og Danske Regioner mod øremærkningen.

- Der var jo ganske mange modstandere af, at pengene skulle gives blandt andet Danske Regioners formand Bent Hansen og flere politikere. Så når der samtidig er kommet en ny regering, kan det godt være grunden til, at pengene nu skal i spil igen, siger Mette Anker.

På Hvidovre Hospital lider afdelingen i forvejen under besparelser, som hvert år rammer hele sundhedsvæsenet.

- De sidste fem år har vi skåret mere og mere ind til benet. Det begynder snart at blive svært at forsvare rent fagligt. Vi  trænger virkelig til en vitaminindsprøjtning, for det er et område, man bør prioritere, siger tillidsrepræsentant på Hvidovre Hospital Mette Kabell Hansen.

Kan have fatale konsekvenser

Den forhenværende regeringen valgte i 2014 at øremærke penge til fødeafdelinger, efter der flere eksempler på fødsler, der var gået dårligt, fordi der ikke var jordemødre nok.

Jordemødre på Rigshospitalet advarede sidste år om, at de ikke kunne nå at tage sig af alle de fødende. Det har betydet, at komplikationer, der kunne have været forhindret, endte katastrofalt.

For et forældrepar betød de manglende ressourcer, at deres barn døde af en hjerneskade. For en jordemoder betød underbemandingen, at hun havde ansvaret for tre fødende samtidig. Den ene kunne føde når som helst, den anden havde problemer med moderkagen, og den tredje havde et alt for højt blodtryk. Alle kvinderne burde have haft en jordemoder ved sin siden gennem hele fødslen.

Jordemødrene frygter nu, at disse skrækeksempler kan gentage sig selv på de danske fødegange.

- Jordemødrene er under hårdt pres. Særligt fordi fødselstallet er gået op i Hovedstaden. Det betyder, at de fødende ikke kan føde, hvor de vil, skal bruge lang tid på transport og risikerer akutte forflyttelser. Det skulle de her midler have afhjulpet, siger Birgit Plough Jensen.

Jordemødre på facebook råber op

Også på facebook er jordemødrene frustrerede over, at Sundhedsministeren er med på at sløjfe pengene til fødeafdelingerne. De frygter, at det vil betyde flere fødsler, der går galt, og flere jordemødre, der går ned med stress. En vred jordemoder skriver:

- Kære sundhedsminister Sophie Løhde! Du påstår, at I løfter sundhedsområdet. Det har jeg bare svært ved at se, når DU sammen med Danske regioner har valgt at trække de lovede midler til svangeromsorgen tilbage, som de gravide og fødende var blevet lovet.

En anden skriver frustreret:

- Jeg fatter ikke denne prioritering! Vi risikerer, at flere fødsler ender katastrofalt med traumer for parret og de implicerede og det koster Patientklagenævnet dyrt, hvis de i fremtiden skal behandle endnu flere sager pga mangelfuld behandling.

Vi kan kun gøre det dyrere og dårligere. Hvis vi ikke skal satse på de ekstra ressourcer, så får vi et meget stort problem.

en kæmpe krokodille
Dyreliv

Turist angrebet af kæmpe krokodille i zoo

en frysebakke og en vin
Mad og drikke

6 gode køkkenråd

far og søn smiler
Kongelige

Prinsesse Maries pletskud 

en ulv i en skov
Dyreliv

Ulve forsvinder sporløst i Sverige - forsker mistænker ulovlig jagt

en rå bil ved en væg med grafitti
Biler

Test: Toyota GR Yaris

Sjov og vanvittig 

en skuespiller smiler på den røde løber
Kendte

Det sker der med Gene Hackmans kæmpe arv

Fodboldspillere på en bane
Sport

FCK kan løbe med det hele i undervældende sæson

lys ved en mur
Nyheder

FAKTA: Sådan blev Danmark befriet for 80 år siden

menneskemængde på Rådhuspladsen
Nyheder

80-årsdag for befrielsen

Zelinski taler
Nyheder

Kyiv udsat for massive droneangreb i nat

Mand med briller smiler
Nyheder

Efter 60 år:

Milliardær trækker sig

Nyheder

Biskopper til Trump:

Lad være med at

gøre grin med os

Politi og ambulancer på vej
Nyheder

Rejser millionkrav efter dødsulykke

Portræt af kronprinsesse Victoria
Kongelige

Kronprinsesse samlede skrald

Portræt af kvinde
Nyheder

Connie Hedegaard scorer topjob

Fodboldspillere på banen
Sport

Dansker spolerer Bayerns mesterskabsfest

Indgang til retsbygning
Krimi

Fire mænd tiltalt:

Voldtog og plyndrede

prostituerede

kasse med forskellige skrabelod
Helt vildt

Vandt millioner 1. april:

Ingen troede på ham

Portræt af mand foran port.
Kendte

Rachlin fyret

Fly ved at lande i lufthavn
Rejser

Massive forsinkelser i Grønlands nye internationale lufthavn

Krimi

Landsret løslader mand der påkørte flere i København

Trump forklædt som pave
Nyheder

Pave Trump 

to billeder af en gade
Bøger

Fantastisk foto-bog over København – dengang og nu

en skov i maj
Nyheder

Lunt og solrigt vejr på vej

Nyheder

To nye er anholdt i sag om trippeldrab

et par i sengen
Sex og samliv

Generer naboens høje sexlyde dig

en cigaret holdt i en hånd
Sundhed

Chance for at overleve lungekræft er stadig lav 

en sort Rolls
Biler

Topmodel fylder 100 år

pelargonier i blomst
Livsstil

Her er planten sneglene hader

en racerkører jubler
Sport

18-årig skriver Formel 1-historie 

en bil i flammer
Krimi

Syv turister slået ihjel i USA

alligatorer i vandet
Helt vildt

Flypassagerer overlever 36 timer i sump med alligatorer 

politi på gaden
Krimi

Yngre mand stadig i kritisk tilstand efter skudepisode 

to politikere hilser på hinanden
Nyheder

Inflation og Trump optager australiere ved valg

mand i jakkesæt står og klapper - baggrund med lys
Nyheder

Kommende vicekansler:

Vil se på muligt forbud 

Nyheder

Wegovy-pille får

grønt lys til test i USA

kongelige familie på balkonen
Kongelige

Rystet prins Harry: Far vil ikke tale med mig

mand holder sort hat foran sig
Nyheder

DR-legende er død

fodboldspillere i aktion
Sport

Randers ind i medaljekamp

Nyheder

Kører ind i menneskemængde 

forbudsskilt
Nyheder

Drik det ikke: Sodavand

trækkes nu tilbage

flok mennesker med skilte
Nyheder

Drama ved slagterbutik:

Klamme svin

to mænd og kvinde i midten
Kendte

X Factor:

40 år og pølsefest

Sport

Prins Harry taber sag 

skorstenen på vatikanet
Nyheder

Skorsten er klar i Vatikanet

billede af sort powerbank
Nyheder

Efter strømnedbrud:

Powerbanks hitter

unge mennesker går på gaden
Nyheder

Fire personer

anholdt i svensk drabssag

Nyheder

Efter 75-årigs påkørsel: 

Kørekortregler granskes

Mand smiler
Nyheder

Milliardær død i ulykke

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Bortførte 15-årig

ekskæreste i bagagerum:

- Det var dumt

mand med skjorte og jakke
Kendte

Dennis Knudsen

er flyttet ind i villa

til 12 millioner 

kvinde poserer på slot
Kendte

Sarah Grünewald:

Jeg sked i bukserne

politibil med påskriften politi
Krimi

Kvinde reddede to små

børn ud af varm bil 

skilt på facade på retsbygning
Krimi

Fodboldfan frifundet:

Kaldte betjent for fucking

nørd

Nyheder

Gør det billigere at

have et realkreditlån

person sidder på facebook på computer og telefon
Krimi

Ramt af mystiske links 
i kommentarspor

person går med paraply
Nyheder

Nu skifter vejret 

mand med rødt slips vinker
Nyheder

J.D. Vance: Krigen

slutter ikke foreløbigt

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Retssag begynder:

15-årig pige blev bortført

og fik klippet håret af

Smilende kvinde med solbriller og en taske over skulderen
Kendte

Helle Thorning tjener millioner på lejlighedssalg

Facade på bygning
Nyheder

Ikonisk lampefirma løfter salget til knap 900 millioner kroner

Smilende kvinde i dunjakke ved havnebad
Kendte

Lene Beier med godt nyt: 
Vender tilbage

Mand i dunjakke på fodboldstadion holdende en mikrofon
Sport

Fodboldlegende scorer 
38 år yngre model 

en mand stillet op til fotografering
Krimi

Godsejer tilstår

Mand i jakkesæt med et diasbillede bag sig
Nyheder

Medie: Forlader Det Hvide Hus

Krimi

Alvorlig påkørsel:
75-årig bilist nægter alt

en masse mennesker med røde faner og arme i vejret
Nyheder

1. maj-uro:
Hummelgaard kæmpede
mod båthorn og røgbomber

to mønter
Helt vildt

SE VIDEO:

Lastbil væltede med

otte millioner mønter

Mand i lyst jakkesæt med et WHO's logo bag sig
Nyheder

WHO advarer:
Største krise
i mands minde

udrykningskøretøjer ved ulykke
Krimi

75-årig forlanges fængslet efter massepåkørsel

Glad kvinde med arm hævet
Nyheder

Dronning Margrethe får religiøs pris 

to kvinder griner sammen
Helt vildt

Vandt en mio. i Lotto:
- Jeg købte da bare en ny

en mand taler foran en skærm med en illustration
Nyheder

Konkurs sender stor

millionregning

videre til borgerne

Krimi

LIGE NU: Letbane påkører person - trafikken er spærret

indgangen til en stor bygning
Krimi

Kræftsag stoppes

politi arbejder
Krimi

75-årig sigtet mand tog fejl af speeder og bremse

Nyheder

Mette F.: Danmark

skal igen være en

stor skibsbyggernation

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Dreng overfaldet holdt
og fanget - syv anholdt

et tog set fra siden
Nyheder

Bro stopper tog 
til og fra lufthavn