Administration 

Advarer om "uhyggelig reduktion": 1.700 kontanthjælpsmodtagere trukket 7.000 kr. om måneden

Både Majbrit Berlau og Morten Ejrnæs mener, at 225-timersreglen har givet en voldsom reduktion i ydelse for nogle ægtepar. (Foto: Foto: Kristian Sønderstrup-Granquist og Aalborg Universitet.)

Ægtefolk, hvor begge er på kontanthjælp, risikerer at miste mange penge. En hel kontanthjælp kan ryge. Sidste år skete det for 1.700 kontanthjælpsmodtagere.

På bare tre måneder fik 1.700 gifte kontanthjælpsmodtagere nedsat deres ydelser med 6.898 kroner før skat per måned i gennemsnit.

Det viser en opgørelse fra Beskæftigelsesministeriet. De fleste af de berørte blev trukket i ydelser i alle de sidste tre måneder af 2016.

Flere har fået sig et gedigent chok over, hvor meget deres indtægter er skrumpet ind, påpeger lektor Morten Ejrnæs. Han forsker i fattigdom og sociale problemer ved Institut for Sociologi og Socialt Arbejde på Aalborg Universitet.

- Det uhyggelige er, at reduktionen sker pludseligt. Reduktionerne har været varslet, men det er ikke sikkert, at det er gået op for folk hvor store konsekvenser reduktionen vil få, og de har ikke gradvist kunnet vænne sig til en nedgang i leveniveau. Disse familier er nemlig gået fra noget, der i forvejen var et meget lavt niveau, til at miste mange tusind kroner om måneden, siger han til Avisen.dk.

"Et voldsomt indgreb"

Når kontanthjælpsmodtagere på månedsbasis kan miste en hel kontanthjælp, skyldes det 225-timersreglen. Den betyder som udgangspunkt, at mennesker på kontanthjælp, uddannelseshjælp eller integrationsydelse skal have mindst 225 timers ustøttet arbejde på et år, ellers mister de retten til fuld kontanthjælp.

Lever en kontanthjælpsmodtager ikke op til kravet om at arbejde 225 timer, bliver der trukket 1000 kr. i ydelsen.

Men reglerne er særligt skrappe for ægtepar, hvor begge er på kontanthjælp. Her mister parret den ene kontanthjælp, hvis en af parterne ikke lever op til 225-timersreglen.

Lige så snart begge har arbejdet 225 timer, vil parret igen være berettiget til fuld kontanthjælp.

Når de berørte ægtepar i gennemsnit har mistet næsten 7.000 kroner om måneden, er der tale om en meget drastisk nedskæring i ægteparrenes økonomiske råderum, pointerer socialrådgivernes formand Majbrit Berlau. Og det gør det svært at betale husleje, medicin og mad, påpeger hun.

I det hele taget finder hun det "dybt problematisk", når det kun er den ene person i et ægtepar, der har indtægt.

- Det er en voldsom straf og et meget voldsomt indgreb. Det skaber en dyb afhængighed, når det kun er den enes nemkonto, der går penge ind på. Hvis der er en disharmoni i det parforhold, så bliver den anden part stillet økonomisk magtesløs, siger Majbrit Berlau.

Rimeligt niveau

Beskæftigelsesordfører for Venstre Klaus Markussen har svaret på Avisen.dk's spørgsmål på mail.

Her giver han udtryk for, at kontanthjælpen har et rimeligt niveau.

- Det kræver selvfølgelig skarpe prioriteringer – som det i øvrigt kan gøre i en hvilken som helst anden husholdning – men formålet med kontanthjælpsloftet er, at det bedre skal kunne betale sig at arbejde, siger han.

Han understreger også, at dem, der er for syge til at arbejde 225 timer, slet ikke bør være i systemet.

- Det vil være yderst problematisk, hvis der sidder personer på kontanthjælp, som ikke kan leve op til 225-timersreglen på grund af manglende eller stærkt nedsat arbejdsevne. Disse personer skal ikke være en del af kontanthjælpssystemet, mener han.

Mange isolerer sig

Ifølge lektor Morten Ejrnæs er 225-timersreglen, som trådte i kraft fra 1. oktober sidste år, da også en af de ændringer, som har ramt folk aller hårdest, fordi nogle nu bliver nødt til fundamentalt at omlægge deres økonomi.

Den 48-årige Gitte Christensen udgør den ene halvdel i et af de par, der har fået vendt op og ned på tilværelse på grund af lovgivningen. De er blevet 9.000 kroner fattigere om måneden, og det påvirker parrets selvforståelse og livskvalitet, fortæller hun.

- Jeg føler mig meget fattig økonomisk. Vi sidder mest bare derhjemme og glor ind i vores fire vægge, for vi har ikke råd til at gå nogle steder. En biograftur er udelukket. Alt er udelukket. Vi har ikke engang råd til at besøge vores familie i Jylland, siger Gitte Christensen.

Det er ikke usædvanligt, at fattigdom bliver ledsaget af isolation, pointerer Morten Ejrnæs.

- Når man reducerer i et i forvejen skrabet budget, går det også udover muligheden for at kunne deltage i det normale samfundsliv. Den isolation og trækken sig tilbage er noget af det farligste for såvel børn som voksne, siger han og uddyber:

- Mangel på sociale kontakter og netværk er sundhedsmæssigt farligt. Det gælder selvfølgelig både psykisk sygdom og generelt velbefindende. Den væsentligste virkning er, at det øger modløsheden. Derimod giver det ikke rigtig særlig mange anledning til at intensivere jobsøgning, siger han.

Arbejdsgiverne ansætter ikke hvem som helst

Flere af dem, der har fået skåret i deres ydelser, oplever, at arbejdsgiverne ikke er på udkig efter det, de kan tilbyde, forklarer Morten Ejrnæs.

Hos socialrådgiverne opleverne man også, at det langt fra er alle, der har let ved at opfylde kravet om at finde 225 timers ustøttet arbejde på et år.

- Mange af dem, der er i kontanthjælpssystemet, er folk, der har helbredsproblemer, og det er langt fra alle arbejdsgivere, der er villige til at ansætte dem, heller ikke i 225 timer, siger Majbrit Berlau.

dansk politi
Krimi

Fartgal bilist målt til 165 km/t på motorvejen: Risikerer kørekortet

Hund bange gemmer sig under sofa
Dyreliv

Torden kan skræmme hunden: Sådan hjælper du, når uvejret rammer

samlingen
Kendte

Peter Lund Madsens store passion: Nu sælges over 1.000 plader

Kampagne
Nyheder

Det bedste klimaråd til boligen? Gør ingenting

København
Nyheder

København vil slå EU: Hver tredje kommunale bygning skal løftes

Dagligvarer
Nyheder

Ny måling: Flere vil have lavere skat end billigere fødevarer

folkeskole
Nyheder

Skoler kan blive ramt: Hver anden kommune varsler besparelser

Frederiksborg Slot
Kongelige

Nyt officielt portræt af kong Frederik afsløres senere i september

politi dansk
Krimi

Bil faldt syv meter ned: Politiet søger vidner

bro
Krimi

Bil ramt: Hvem kaster igen sten fra motorvejsbroer?

Helene Toxværd
Nyheder

København sætter flere penge af: Skal bremse ulovlig udlejning

 Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Nyt id-kort på byggepladser skal bekæmpe social dumping

Lasse Boje
Nyheder

Alvorlig fejl hos politiet: Børneattester og våbentilladelser sat i bero

kort
Nyheder

Politiet lukker luftrummet for droner over store dele af København

Psykisk syg
Nyheder

Har du oplevet det? Nu søger LAP danskere fra hele landet

Regnbueflag
Nyheder

Regeringen vil hjælpe udsatte LGBT+-personer ud af hjemløshed

Cold Hawaii Big Air
Sport

Vildt vejr på vej: Verdenseliten indtager Cold Hawaii

elløbehjul
Krimi

Politiet beslaglagde elkøretøjer: Ét kunne indstilles til 85 km/t

Messen
Underholdning

Ny stor KREA-messe rykker ind i Valby Hallen i weekenden

Skole elever med tasker
Nyheder

Elever bortvist fra eksamen efter AI-snyd på flere skoler

Festuge Aarhus
Underholdning

Aarhus midtby bliver til én stor fest på lørdag

Udeservering
Nyheder

Lavere gebyr kan give bedre vilkår for Københavns udeserveringer

Børn i pool
Rejser

Efterårsferien er næsten udsolgt: Her er de billigere alternativer

Karoline Lindgaard
Nyheder

Gratis bind og tamponer på vej til alle københavnske folkeskoler

CARLLO YABOY
Underholdning

Trygheden er steget i Greve Nord: Fredag fejres udviklingen

Harry Potter
Film og TV

HBO viser nyt glimt af Harry Potter før premieren til jul

Svømmehal
Nyheder

København skærper kontrollen med kønsopdelt svømning

Cirkusrevyen holdet
Underholdning

Cirkusrevyen 2027: Her er holdet

Partnervold modelfoto
Krimi

Markant strafskærpelse: Grov vold straffes 100 procent hårdere

FB opslag med børn og drikke
Nyheder

To sommerlande får kritik for sodavandsreklamer rettet mod børn

iltsvind
Nyheder

Ny kvælstoflov er vedtaget: Minister glæder sig

mark
Nyheder

Landbrugets organisation efter ny lov: Det bliver sværere og dyrere

møde
Nyheder

Færre på magten: De største virksomheder får direkte adgang til politikerne

parkeringsplads
Nyheder

Flertal foretrækker digital parkering: Nu foreslår DI fælles regler

elever i skole
Nyheder

Undersøgelse: Her er unge mest i fare for at droppe ud af uddannelsen

Natasja Crone
Underholdning

Populært debat-program vender tilbage til skærmen

Partierne bag
Nyheder

Budgetaftale i København: Milliarder til skoler og socialområdet

dansk politi
Krimi

Politiet efter endnu et svindelnummer: Sådan undgår du dem

Løbet
Nyheder

Nyt halvmaraton vil undgå at lukke store dele af København

D-vitaminer
Sundhed

Forskere finder mulig vitamin-effekt mod svær åreforkalkning

medicin
Nyheder

Flere danskere frygter ulighed i adgangen til bedste medicin

Ejendom
Nyheder

Kendt fra TV 2: Nu er den spektakulære lade til salg

cykel
Krimi

Er dette din cykel? Politiet efterlyser ejere til flere cykler

Mads Pedersen
Sport

Mads P. sælger Tour-udstyr: Pengene går til unge cykeltalenter

sorte køer
Krimi

Ubudne gæster i haven: En flok køer var på udflugt

retten i Roskilde
Krimi

Forældre dømt: Vold slog deres søn ihjel

elbil og kvinde der lader
Nyheder

Elprisen eksploderede i august: Dyreste måned siden energikrisen

Maritime dage
Nyheder

525 unge får dørene åbnet til Det Blå Danmark

Vejarbejde
Nyheder

Kø og forsinkelser: Vejarbejde rammer Svendborgmotorvejen i fire uger

iltsvind
Nyheder

Se video: 38 danske kystvande ramt af iltsvind efter varm sommer

ukrudtsbrænder
Krimi

Brændte partner med ukrudtsbrænder: Nu er han dømt

Beredskabsstyrelsen
Nyheder

Borgere kan møde udrykningskøretøjer og omkørsler torsdag

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Nye pesticidtal bekymrer minister: Vil have en ny strategi

Skelet
Nyheder

Arkæologer finder 20 skeletter under København

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd

hjemløs
Nyheder

Over 6.000 er hjemløse: Minister kalder nye tal nedslående

Får
Nyheder

Ny pulje åbner: 60 millioner kroner til ulvesikrede hegn

vinderne
Iværksætteri

Fire iværksættere vinder 250.000 kroner til genbrug af beton

jacob Mark
Nyheder

Ældreminister vil sænke SOSU-medarbejdernes sygefravær

Værterne
Nyheder

Fire kendte værter står i spidsen for årets Knæk Cancer-show

Tupac
Krimi

Efter næsten 30 år er der faldet dom i Tupac-mordet

William Jansen og Simon Jensen
Mad og drikke

Populær pitakæde slår dørene op til endnu to spisesteder

retten i esbjerg
Krimi

Mand får 8 års fængsel for vold med døden til følge

Martin Miehe-Renard
Underholdning

Tivolirevyen vender tilbage i 2027 med kendt instruktør i spidsen

børn i naturen
Nyheder

160.000 børn rykker ud i naturen i denne uge