En upålidelig far, som datteren ikke kan stole på. Sådan beskrev Whitney Houston Bobby Brown, som er far til deres 14-årige datter.
Derfor har retten i Californien besluttet, at Whitney Houston får forældremyndigheden over parrets 14-årige datter, skriver BBC News.
Det sker efter, at retten godkendte skilsmissen, som vil sætte en stopper for 15 års ægteskab 24. april. Houston og Brown blev gift i 1992, da Whitney Houstons karriere var på toppen med en række hit og en filmrolle over for Kevin Costner i filmen ’The Bodyguard’. Men i oktober kunne stjerneparrets ægteskab ikke længere holde til den belastning, som det måtte lide under en række fængselsdomme til Bobby Brown samt et besøg på en afvænningsklinik for Whitney Houston. Derfor søgte Whitney Houston om skilsmisse.
Bobby Brown blev fængslet i februar for ikke at have betalt børnebidrag på mere end 100.000 danske kroner for to børn fra tidligere forhold. Han blev dog løsladt kort efter, da pengene blev betalt til moderen.
Advokaten for Bobby Brown vil ifølge BBC News anke dommerens beslutning om at lade Whitney Houston få forældremyndigheden over deres datter.