Administration 

Voldsramt metroarbejder: Jeg er aldrig blevet så ydmyget

Arbejdet i den københavnske undergrund har sat varige spor hos 30-årige Vitor Sousa, som har symptomer på PTSD efter et voldsomt sammenstød med en italiensk byggeleder. (Foto: FOTO: Søren Elkrog Friis)

Portugisiske Vitor Sousa har arbejdet i 13 år på byggepladser overalt i Europa, men har aldrig følt sig så dårligt behandlet som på den københavnske metro. Nu kræver han retfærdighed.

I dag starter voldgiftsagen mod det italienske metrofirma Cipa, der med et tilbagebetalingskrav på 47 millioner kroner er blevet kaldt Danmarkshistoriens største sag om underbetaling.

Men de ansatte i Cipa er ikke de eneste arbejdere på den københavnske metro, som føler sig dårligt behandlet.

På et meget lille og meget billigt hotelværelse på Cabinn i Ørestaden sidder Vitor Manuel Barros de Sousa.

- Jeg har aldrig følt mig så ydmyget. Jeg har arbejdet i Portugal, Spanien, Frankrig og London, men jeg har aldrig oplevet noget så nedværdigende, som det her i København.

Tre mand i én kahyt

Vitor er en stolt mand. Og vred. Vred over det, han blev udsat for, mens han støbte beton i den københavnske undergrund.

Men han har lidt et knæk.

Satinskjorten er strøget og skægget trimmet til perfektion, men i den aflåste kuffert under sengen ligger en psykologerklæring fra Portugal, som bevidner, at Vitor har klare symptomer på PTSD (Post Traumatisk Stress Syndrom).

- Kan du få mig i fjernsynet, spørger han.

- Hele verden skal vide, hvad de har gjort ved mig.

Den 30-årige byggearbejder er netop landet i Kastrup Lufthavn efter en længere sygeperiode i Portugal. Egentlig har han ikke noget at gøre i Danmark. Men han har selv købt en flybillet og lejet sig ind på Cabinn for egen regning.

Her bor han dør om dør med omkring 100 tidligere kolleger fra det irske vikarbureau ICDS, som er underentreprenør på metrobyggeriet.

Vitor har sin egen kahyt, mens kollegerne bor tre mand på de små værelser med en el-kedel til deling.

- Først boede vi i nogle huse ude i Kastrup, men da så ICDS havde hørt, at nogen medier ville skrive om det, flyttede de os alle sammen herover, fortæller han.

Jeg slår dig fan'me ihjel

Udover at komme i fjernsynet er formålet med Vitors rejse til Danmark at overtale tidligere kolleger til at vidne i sagen mod en højtstående italiensk byggeleder fra hovedentreprenøren CMT.

Ifølge Vitor overværede 30-40 kolleger fra sjakket, hvordan byggelederen i november slog hans hånd ind i et bræt, hvor den blev spiddet af et rustent søm.

Byggelederen skældte ud over, at armeringen var lavet forkert. Eksplosionen kom i det øjeblik, Vitor som sjakbajs fandt tegningerne frem for at vise ham, at opgaven var udført korrekt.

LÆS OGSÅ: Metro-chef anmeldt for rå vold: Ansat spiddet med søm

- Jeg slår dig fan'me ihjel, skreg byggelederen ind i hovedet på Vitor, mens han ruskede ham i kraven og holdt ham ud over en dyb skakt.

Det fortæller Vitor. Hospitalsrapporten bekræfter, at han er blevet behandlet for et sår i hånden, og politiet har i over tre måneder haft en anmeldelse om vold mod den italienske byggeleder liggende. Men sådan en sag er svær at bevise.

Ingen tør vidne

Ingen af kollegerne ønsker at vidne. De er bange for at miste jobbet. Flere af dem har over for Avisen.dk fortalt, at byggelederen er kendt og berygtet for sin aggressive facon og voldsomme angreb på ansatte.

LÆS OGSÅ: Metroarbejder: Helt normalt at få bank af byggelederen

På sin iPhone afspiller Vitor en optagelse af en telefonsamtale, han havde med sin chef fra ICDS to dage efter voldsepisoden.

Her forklarer chefen nøgternt, hvorfor firmaet ikke kan lægge sig ud med hovedentreprenøren CMT.

- Vi kan ikke bakke dig op, hvis du går til politiet og snakker med medierne om det her. Så ved du godt, at vi (ICDS) ikke får flere opgaver på metroen. Så går det ikke kun ud over dig, men over os alle sammen, siger chefen fra ICDS.

Der bliver råbt, skreget og bandet meget i telefonsamtalen. Også fra Vitors side, som er vred over, at ICDS har fjernet en bærbar computer fra den lejlighed i Sydhavnen, hvor han på det tidspunkt boede sammen med sin bror.

LÆS OGSÅ: Chef på metroen: "Jeg får ham der til at kneppe dig i røven"

Computeren tilhører broren Aloisio, som arbejder i administrationen hos ICDS.

Han anmelder tyveriet til politiet. Fem dage efter bliver han fyret.

Bror fyret som straf?

I afskedigelsesbrevet til Aloisio fremhæves en tavshedsklausul i kontraktren, der forhindrer ham i at foretage sig noget, der kan skade firmaet eller dets omdømme.

- Ingen i ICDS er i tvivl om, at han blev fyret som straf for, at jeg ikke lod mig tale fra at anmelde overfaldet, siger Vitor.

ICDS hævder, at computeren tilhørte dem, men brødrene er overbevist om, at det handlede om at fjerne beviser.

Derfor har Vitor nu sat en solid lås på den kuffert, som indeholder dokumenter og kopier af kontrakter og anmeldelser.

Kollegerne er han ikke nervøs for. Det er mere den vagtmand, som ICDS har posteret på Cabinn for at forhindre fuldemandsslagsmål, når portugiserne keder sig på hotellet i weekenderne.

Fyret i februar

Tidligere i februar fik Vitor selv sin opsigelse fra ICDS. Fyringen begrundes med, at CMT skærer ned på antallet af 'supervisere'.

LÆS OGSÅ: Metro-entreprenør: Vi har nultolerance over for vold

Ifølge Vitor har ICDS tidligere tilbudt ham at finde et job et andet sted i Europa, hvis han trak anmeldelsen mod den italienske byggeleder tilbage.

Men det kommer ikke til at ske. Vitor sover ikke om natten og har gået til psykolog siden overfaldet. De sidste mange gange for egen regning.

- Det kan jo ikke være rigtigt, at man kan behandle folk som hunde, fordi de er bange for at blive fyret. Man kan da ikke have en mand gående rundt, som opfører sig på den måde, siger Vitor.

Københavns Politi har bekræftet over for Avisen.dk, at sagen efterforskes, men har endnu ikke rejst sigtelse mod byggelederen.

Hovedentreprenøren CMT har tidligere meddelt, at de afventer politiets undersøgelse.

- Vi tager afstand fra enhver form for vold, det skal ikke finde sted. Af hensyn til alle parter kan vi ikke udtale os om, hvad der måtte være sket, så længe politiet efterforsker sagen. Men skulle der være kød på den anmeldelse, er det selvfølgelig alvorligt, har kommunikationschef Jens Munch tidligere udtalt til Avisen.dk.

Avisen.dk forsøger at få en kommentar fra ICDS.

Livredder på badestrand
Nyheder

Det lignede leg - men syvårig pige trak ikke vejret

hund får skæld ud
Dyreliv

Din hundetræning afslører mere om dig, end du tror

Claus Richter
Nyheder

Din bank ændrer sig: AI skal opdage svindel og styre mere af din rådgivning

mand ved pc
Nyheder

Bliver du hurtigt udmattet på jobbet? Dit syn kan være forklaringen

kvinde med potteplanter
Livsstil

Din stueplante sladrer om dig - især hvis den er halvdød

vikinger på heste
Underholdning

Klar til bersærkerbanen? Moesgaard vækker vikingerne til live

Barnehånd i voksenhånd
Nyheder

Når børn indlægges: Nyt redskab hjælper i psykiatrien

Kærestepar
Rejser

Danskerne jager den eneste ene på ferien - også når de er gift

Vingegaard og Pogacar
Sport

Vingegaard er på alles læber: Hilsner strømmer ind

syg kvinde nyser
Sundhed

Syg i din ferie: Her er reglerne

retten i Glostrup
Krimi

Tysker bag tremmer: Mistænkes for drabsforsøg

fest
Nyheder

Danskerne: Alkohol fylder for meget

kvinde i kemobehandling
Nyheder

Lægemiddelindustrien: Pris fylder for meget i vurdering af kræftmedicin

dansk politi
Krimi

Falske bankbude stoppet: Ofre får deres penge retur

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen