Administration 

Voldsomt skænderi om Kettys ungdomsbolig: "Pinligt for borgmesteren"

Borgmester Thomas Andresen (V) har kastet sig ind i debatten om Ketty Schulz, der blev tilbudt en ungdomsbolig. (Foto: Foto: Pressefoto)

Sagen om Ketty Schulz på 51 år har udviklet sig dramatisk, efter borgmesteren for Aabenraa Kommune, Thomas Andresen (V), har anklaget hendes partsrepræsentant for at lyve.

I weekenden kom det frem, at Ketty Schulz på 51 år fra Aabenraa skulle tvinges til at flytte fra hendes lejlighed gennem 22 år og i stedet flytte ind i en ungdomsbolig. Det skulle hun, da hendes husleje ifølge kommunen var for høj, efter hun var endt på kontanthjælp som resultat af et langt sygdomsforløb med kræft. 

Samtidig rettede Ketty Schulz' partsrepræsentant, Mogens Rerup, en skarp kritik mod kommunen.

Nu er sagen om Ketty Schulz eksploderet. Borgmesteren for Aabenraa Kommune, Thomas Andresen (V), anklager nemlig i en udtalelse til Avisen.dk Mogens Rerup for at lyve.

Thomas Andresen benægter blandt andet, at lejligheden, som Ketty Schulz har fået tilbudt, er en ungdomsbolig, og at hun er blevet tvunget til at tage imod den. Det billede kan Ketty Schulz dog ikke genkende.

- Kommunen vil ikke tvinge mig, men de siger ikke noget om, at jeg har lov til at sige nej til et ungdomsværelse. Jeg kan vise billeder af det værelse, jeg fik tilbudt i afdeling 26, Præsteskoven i Aabenraa, som står opført som ungdomsboliger, og anden gang er det værelser på Petersborg, siger Ketty Schulz til Jydske Vestkysten.

Aabenraas borgmester sender også en bredside mod Mogens Rerup, der er Ketty Schulz' partsrepræsentant.

- Helt generelt sidder jeg tilbage med en klar fornemmelse af, at Mogens Rerup løber med løse påstande og bevidst forsøger at fordreje fakta i pressedelen af denne triste sag, skriver Thomas Andresen i udtalelsen til Avisen.dk.

Og det er noget, der falder Mogens Rerup for brystet.

- Det er fandme for groft. Der står jo direkte, at jeg lyver. Jeg er blevet beskyldt for meget, men jeg er altid blevet regnet for det, som man på godt jysk kalder for 'ordentlig', siger Mogens Rerup.

"De tager konen til gidsel"

Mogens Rerup mener, at han allerede har tilbagebevist alle borgmesterens anklager.

- Det må være pinligt for borgmesteren at sende sådan noget bras ud i offentligheden, fordi hans embedsmænd ikke kan vejlede ham ordentligt. Så kommer han til at skrive noget sludder, og det er jo på sin vis ikke hans skyld, siger Mogens Rerup til Avisen.dk.

En simpel Google søgning viser også, at lejligheden, som Ketty blev tilbudt, er anført som en ungdomsbolig. Thomas Andresen meddeler dog Avisen.dk, at han i stedet omtalte en anden bolig, som Ketty Schulz havde fået tilbudt.

Ifølge Mogens Rerup har Aabenraa Kommune absolut ingen lovhjemmel for at tvinge Ketty Schulz ud af hendes lejlighed gennem 22 år. I stedet benytter kommunen hende som prøvekanin for at se, hvor meget de kan presse borgere på kontanthjælp.

- De tager konen som gidsel for at se, hvor langt de kan gå i sådanne sager, før Ankestyrelsen kommer og stopper dem. De skal jo dokumentere, og de siger, at de vurderer. Det er jo ikke et argument, det er en personlig mening fra en stakkels kvinde uden ordentlig uddannelse på ydelseskontoret, siger Mogens Rerup.

Borgmester: Vi skal tage dialogen med Ketty

Borgmester i Aabenraa Kommune Thomas Andresen fortæller Avisen.dk, at han er ked af, at dialogen er endt med at blive et slagsmål i medierne efter hans skrevne udtalelse. 

- Mogens Rerup skriver jo et åbent brev til mig, men før jeg når at læse det eller komme med et svar, så ligger det på Facebook. Så man kan jo diskutere i hvilket omfang, han virkelig ønsker en dialog eller bare vil ligge pres på mig, siger Thomas Andresen til Avisen.dk.

Han forklarer, at han er ked af Ketty Schulz' opfattelse af hendes sag. Især beklager han, at hun har fået den opfattelse, at hun ikke kan sige nej til boligtilbudet. 

- Hvis boligen er en ungdomsbolig i et ungdomsmiljø, kan jeg da sagtens forestille mig, at hun ikke er interesseret i den, og hun kan altid sige nej, siger Thomas Andresen.

Grunden til, at Ketty Schulz har fået tilbudt ungdomsboligen, er ifølge Thomas Andresen, at Aabenraa Kommune har kunnet regne ud, at hendes rådighedsbeløb gør det umuligt for hende at blive boende i hendes nuværende rækkehus.

- Jeg ville være meget ked af, hvis det bliver fremstillet sådan, at Aabenraa Kommune har truet en tidligere ansat gennem 22 år, fyrer hende på grund af kræft og så tvinger hende i en ungdomsbolig. Det billede er ikke korrekt, siger Thomas Andresen.

I stedet for at skændes med Mogens Rerup i pressen vil borgmesteren hellere i dialog med Ketty. I den forbindelse håber han, at hun vil tage Mogens Rerup med som rådgiver til fremtidige møder. I dag er Ketty Schulz cancerfri

Rettet 14.10.16: Tidligere fremgik det af artiklen, at Ketty Schulz var ramt af cancer. Dette er ikke tilfældet, da hun i dag er cancerfri. Avisen.dk beklager fejlen.

SKAT
Nyheder

Din kommune kan spare stort beløb: Så meget svarer det til per borger

de to med trøjen
Nyheder

Unik AGF-trøje på auktion: Overskuddet går til vigtig forskning

dansk politi
Krimi

Blev du truet i Assens? Politiet vil gerne i kontakt

hveps
Nyheder

Hvepsene rykker ind: Tjek dåsen, før du drikker

elbil
Biler

Store batterier: Nu kan din elbil række længere

Fødder på badevægt
Nyheder

Skjulte spiseforstyrrelser: Denne gruppe unge er i størst risiko

indkøb
Nyheder

Først faldt prisen - nu stiger den igen

køer
Nyheder

Færre danskere spiser kød: Især oksekød forsvinder fra tallerkenen

Bien og blomsten
Nyheder

Forskere slår alarm: Bier og sommerfugle forsvinder i Europa

Livredder på badestrand
Nyheder

Det lignede leg - men syvårig pige trak ikke vejret

hund får skæld ud
Dyreliv

Din hundetræning afslører mere om dig, end du tror

Claus Richter
Nyheder

Din bank ændrer sig: AI skal opdage svindel og styre mere af din rådgivning

mand ved pc
Nyheder

Bliver du hurtigt udmattet på jobbet? Dit syn kan være forklaringen

kvinde med potteplanter
Livsstil

Din stueplante sladrer om dig - især hvis den er halvdød

vikinger på heste
Underholdning

Klar til bersærkerbanen? Moesgaard vækker vikingerne til live

Barnehånd i voksenhånd
Nyheder

Når børn indlægges: Nyt redskab hjælper i psykiatrien

Kærestepar
Rejser

Danskerne jager den eneste ene på ferien - også når de er gift

Vingegaard og Pogacar
Sport

Vingegaard er på alles læber: Hilsner strømmer ind

syg kvinde nyser
Sundhed

Syg i din ferie: Her er reglerne

retten i Glostrup
Krimi

Tysker bag tremmer: Mistænkes for drabsforsøg

fest
Nyheder

Danskerne: Alkohol fylder for meget

kvinde i kemobehandling
Nyheder

Lægemiddelindustrien: Pris fylder for meget i vurdering af kræftmedicin

dansk politi
Krimi

Falske bankbude stoppet: Ofre får deres penge retur

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension