Administration 

Værdighedsmilliard: Sosu’er bliver ikke taget med på råd

De kommunale social- og sundhedsassistenter og andet plejepersonale har fingeren på pulsen, når det gælder borgernes ønske til et værdigt liv, lyder det fra FOA og Dansk Sygeplejeråd. (Foto: Foto: Scanpix Arkiv)

Kun en tredjedel af det kommunale social- og sundhedspersonale ved, om deres kommune har udarbejdet en værdighedspolitik. Endnu færre har været inddraget i at udarbejde den.

Det er dem, der har den tætteste kontakt til de ældre borgere, der skal have glæde af den ekstra milliard, som et flertal i Folketinget har afsat - den såkaldte værdighedsmilliard.

Men når kommunerne skal udarbejde en værdighedspolitik, som er adgangsbilletten til at få del i millionerne, inddrager de ikke i særlig høj grad de varme hænder.

Det viser en ny undersøgelse blandt Dansk Sygeplejeråd og FOAs medlemmer, der arbejder i den kommunale ældrepleje.

Her svarer 64 procent af medarbejderne, at de ikke ved, om den kommune, de er ansat i, er i gang med eller har udarbejdet en værdighedspolitik.

33 procent er godt klar over det, men af dem er det under halvdelen – 43 procent – der er blevet inddraget i arbejdet med en politik for værdighed.

I lovforslaget om velfærdsmilliarden bliver der ellers lagt op til, at kommunerne inddrager relevante parter i udviklingen af værdighedspolitikken. Her nævnes blandt andet medarbejdere.

FOA: Uacceptabelt

I FOA mener sektorformand Karen Stæhr derfor, at det er uacceptabelt, at de ansatte ikke er blevet hørt.

- Social- og sundhedspersonalet kan bidrage med deres faglighed og erfaring. De ved, hvad der skal til for, at deres arbejde er værdigt, og hvad der er værdigt over for den sårbare eller demente borgere. Derfor er det helt uacceptabelt, at så få er blevet inddraget, siger hun til Avisen.dk.

FOA har sammen med Dansk Sygeplejeråd og Ældresagen arbejdet for en værdighedsgaranti i ældreplejen, fordi der gennem årene har været massive besparelser i ældreplejen.

Ikke tid til ordentlig pleje

Det har betydet, at de kommunale sosu'er, hjemmehjælpere og sygeplejersker ikke føler, at de har tid til at udføre en ordentlig og værdig pleje.

Ved sidste års finanslovsforhandlinger blev der afsat 1 milliard kroner, der er møntet på, at ældre borgere skal have en mere værdig pleje i kommunerne.

Kommunerne kan vælge at bruge pengene på blandt andet flere varme hænder eller efteruddannelse af plejepersonalet.

Havner på hylden

I Dansk Sygeplejeråd frygter næstformand Dorte Steenberg, at de fine formuleringer i kommunernes værdighedspolitikker havner på en hylde og ikke bliver brugt i det daglige arbejde. 

- Det er helt afgørende, at værdighedspolitikken kan konkretiseres i det daglige arbejde. Det er jo de ansatte, der efterfølgende skal få det til at fungere i hverdagen, og sørge for at borgeren får en bedre livskvalitet, siger Dorte Steenberg.

Hun peger på, at det kan være alt fra en gåtur, bedre personlig pleje eller en bedre smertebehandling, så den ældre kan have et liv, der er værd at leve.

Ingen ejerskab

Udover at kommunerne kan gå glip af medarbejdernes viden og erfaring på ældreområdet, har det også konsekvenser for, hvordan medarbejderne kan bruge værdighedspolitikken i det daglige arbejde, når den træder i kraft 1. juli.

- Konsekvensen af, at man ikke selv har været med til at udarbejde de her ting og få det ind under huden, er at du simpelthen ikke får – med et fortærsket ord – ejerskab over det, siger Karen Stæhr.

- Du kan godt læse dig til nogle retningslinjer på en smartphone eller ipad, men her taler vi om emner som medmenneskelighed, værdighed og etik, som der ville være rigtig godt, at man fik talt om sammen. Det kan du simpelthen ikke læse dig til.

Klæd medarbejderne på

I Ældre Sagen kalder Tina Høgh Borgen, der er konsulent i afdelingen for samfundsanalyse, det foruroligende, at så få ansatte er blevet inddraget i udviklingsarbejdet.

Hun opfordrer kommunerne til at gøre en ordentlig indsats for at klæde medarbejderne på, når værdighedspolitikken skal udrulles fra 1. juli.

- Det er jo i høj grad medarbejderne, der skal udmønte værdighedspolitikken i praksis. Så er det helt afgørende, at de kender værdighedspolitikken og føler ejerskab over den.

Kommunernes Landsforening ønsker ikke at kommentere undersøgelsen og oplyser i et skriftligt svar:

”KL har ingen kommentarer til undersøgelsen, da det er helt op til den enkelte kommune at fastsætte processen for udarbejdelsen af værdighedspolitikkerne.”

Det har de svaret
  • 64 procent ved ikke, at kommunen er ved at udarbejde eller har udarbejdet en værdighedspolitik på ældreområdet.
  • 33 procent ved, at der er vedtaget en værdighedspolitik – eller at den er på vej.
  • Af den sidstnævnte gruppe er 43 procent blevet inddraget i udarbejdelsen, og af dem, der er blevet inddraget, er det for størstedelen sket via MED-udvalg.

Kilde: Undersøgelse fra Dansk Sygeplejeråd og FOA blandt kommunalt ansatte sygeplejersker, social- og sundhedsassistenter- og hjælpere og øvrigt plejepersonale.

mand i jakkesæt står og klapper - baggrund med lys
Nyheder

Kommende vicekansler:

Vil se på muligt forbud 

Nyheder

Wegovy-pille får

grønt lys til test i USA

to mænd og kvinde i midten
Kendte

X Factor:

40 år og pølsefest

mand holder sort hat foran sig
Nyheder

DR-legende er død

fodboldspillere i aktion
Sport

Randers ind i medaljekamp

Nyheder

Kører ind i menneskemængde 

forbudsskilt
Nyheder

Drik det ikke: Sodavand

trækkes nu tilbage

flok mennesker med skilte
Nyheder

Drama ved slagterbutik:

Klamme svin

Nyheder

Prins Harry:

Ønsker forsoning 

Sport

Prins Harry taber sag 

skorstenen på vatikanet
Nyheder

Skorsten er klar i Vatikanet

billede af sort powerbank
Nyheder

Efter strømnedbrud:

Powerbanks hitter

unge mennesker går på gaden
Nyheder

Fire personer

anholdt i svensk drabssag

Nyheder

Efter 75-årigs påkørsel: 

Kørekortregler granskes

Mand smiler
Nyheder

Milliardær død i ulykke

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Bortførte 15-årig

ekskæreste i bagagerum:

- Det var dumt

mand med skjorte og jakke
Kendte

Dennis Knudsen

er flyttet ind i villa

til 12 millioner 

kvinde poserer på slot
Kendte

Sarah Grünewald:

Jeg sked i bukserne

politibil med påskriften politi
Krimi

Kvinde reddede to små

børn ud af varm bil 

skilt på facade på retsbygning
Krimi

Fodboldfan frifundet:

Kaldte betjent for fucking

nørd

Nyheder

Gør det billigere at

have et realkreditlån

person sidder på facebook på computer og telefon
Krimi

Ramt af mystiske links 
i kommentarspor

person går med paraply
Nyheder

Nu skifter vejret 

mand med rødt slips vinker
Nyheder

J.D. Vance: Krigen

slutter ikke foreløbigt

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Retssag begynder:

15-årig pige blev bortført

og fik klippet håret af

Smilende kvinde med solbriller og en taske over skulderen
Kendte

Helle Thorning tjener millioner på lejlighedssalg

Facade på bygning
Nyheder

Ikonisk lampefirma løfter salget til knap 900 millioner kroner

Smilende kvinde i dunjakke ved havnebad
Kendte

Lene Beier med godt nyt: 
Vender tilbage

Mand i dunjakke på fodboldstadion holdende en mikrofon
Sport

Fodboldlegende scorer 
38 år yngre model 

en mand stillet op til fotografering
Krimi

Godsejer tilstår

Mand i jakkesæt med et diasbillede bag sig
Nyheder

Medie: Forlader Det Hvide Hus

Krimi

Alvorlig påkørsel:
75-årig bilist nægter alt

en masse mennesker med røde faner og arme i vejret
Nyheder

1. maj-uro:
Hummelgaard kæmpede
mod båthorn og røgbomber

to mønter
Helt vildt

SE VIDEO:

Lastbil væltede med

otte millioner mønter

Mand i lyst jakkesæt med et WHO's logo bag sig
Nyheder

WHO advarer:
Største krise
i mands minde

udrykningskøretøjer ved ulykke
Krimi

75-årig forlanges fængslet efter massepåkørsel

Glad kvinde med arm hævet
Nyheder

Dronning Margrethe får religiøs pris 

to kvinder griner sammen
Helt vildt

Vandt en mio. i Lotto:
- Jeg købte da bare en ny

en mand taler foran en skærm med en illustration
Nyheder

Konkurs sender stor

millionregning

videre til borgerne

Krimi

LIGE NU: Letbane påkører person - trafikken er spærret

indgangen til en stor bygning
Krimi

Kræftsag stoppes

politi arbejder
Krimi

75-årig sigtet mand tog fejl af speeder og bremse

Nyheder

Mette F.: Danmark

skal igen være en

stor skibsbyggernation

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Dreng overfaldet holdt
og fanget - syv anholdt

et tog set fra siden
Nyheder

Bro stopper tog 
til og fra lufthavn

mange biler på p-plads
Nyheder

Tesla-salg styrtdykker fortsat

en bil sat til opladning
Biler

Elbiler overhaler

snart dieselbilerne

larver går i række
Nyheder

Kamp mod giftig larve fortsætter

store flammer kommer op fra bygning
Krimi

Voldsom gårdbrand

- bygning kollapset

mænd går på vej med sne
Kongelige

Kongen giver ok-tegn 

en bil på ulykkesstedet
Krimi

Påkørsel: Ældre mand er afhørt

en mand taler
Nyheder

USA og Ukraine underskriver aftale

glad mand med smil og stort krøllet hår
Kendte

Høster vild succes

22 år efter sin død

to fodboldspillere i blåt og gult jubler
Sport

Vildt drama i Brøndby

ét øje helt tæt på
Nyheder

Gå ikke til Louis Nielsen: 
Lukker i weekenden

hvide flag med firmalogo
Nyheder

GN Store Nord nedjusterer

ordenspersoner holder pressemøde bag høje borde
Krimi

16-årig: Stak af

fra bosted før drab

fire fodboldspillere i rødt jubler
Sport

Gør klar til Superligaen

rød smadret bil
Krimi

København:

11 skadet ved påkørsel

mand i jakkesæt på talerstol
Nyheder

Betinget dom for

karikatur af Erdogan

plasticbeholder med salat
Nyheder

Solgt over hele landet: 

Spis det ikke

politilogo på bil
Krimi

30-årig sigtet for

vold og trusler på livet

kvindelig tennisspiller på rødt grus
Sport

Tørre tæsk i Madrid

Brandbil ved lejlighedsbyggeri
Krimi

Fugle reddet ud af

brændende lejlighed

Krimi

Politiet leder efter 12-årig dreng: Gik fra sit hjem tirsdag

en dame ved et samlebånd
Nyheder

Kendt erhvervskvinde og arving er død

en UTV-bil
Krimi

Mistænkt flugtbilist kørte i UTV

en facade med et logo for skat
Nyheder

Skattestyrelsen leder efter ejere til 20,5 millioner kroner

bøger på stribe
Bøger

Kendt forlag går konkurs

en mand og et sommerhus
Kendte

Køb Seebachs sommerhus

en politimnd
Nyheder

Betjent kaldte barn snotunge og får kritik af DUP

en DSV-lastbil
Nyheder

Alt om DSV's vilde historie

Nyheder

En person anholdt efter tredobbelt drab i svensk by

folk på scenen
Nyheder

Dansk succesband gendannet

nogle sure kongelige
Kongelige

Krise i kongehuset: William vil fjerne Harry og Meghans titler

Soldater på en plads
Nyheder

600 nordkoreanske soldater dræbt

fly i luften
Nyheder

F-35-fly over Danmmark

politi på gaden
Krimi

68-årig kvinde kørt ihjel af flugtbilist

kongen vinker på et skib i Grønland
Kongelige

Kongen i Grønland: Her føler jeg mig hjemme