Gabon har to præsidenter og regeringer. For 14 dage siden erklærede sidste valgs taber (og måske vinder) sig for den ægte statschef. Sideløbende med revolutionen i Egypten demonstrerer tusinder i Gabon. Soldater er sat ind imod folkeoprøret.
Målet for demonstranternes vrede er Ali Bongo Ondimba, præsident siden oktober 2009. Han er søn af den mangeårige diktator Omar Bongo. Faderen, notorisk for systematisk at plyndre landets statskasse, menes i henhold til korruptionsvogterne Transparancy International at have deponeret 8,5 procent af Gabons statsbudget (ca. 100 millioner dollars) på sin private konto i amerikanske Citibank.
En stor demonstration den 29. januar blev voldeligt mast af Ali Bongos soldater. Protester i hovedstaden og andre byer den 5. og 8. februar blev kvalt i tåregas. Studenterne tog til gaden 10. februar. Militæret blev sat ind imod dem.
Oppositionspartiet, National Union, er nu opløst af Bongo og en række af dets ledere blev arresteret sidste uge. En ung aktivist, der driver sider i sociale netværk på internet, er kidnappet af mænd iklædt sorte hætter.
Sønnen Ali overtager landet
Da Omar Bongo døde i 2009, blev sønnen Ali præsenteret som kandidat og valgt. Der var udbredte påstande om valgsvindel i lynvalget med 15 kandidater. Den formodede vinder, André Mba Obame, tidligere indenrigsminister, erklærede sig den 25. januar I ÅR for den ægte og sande præsident. I hans skyggeregering sidder to tidligere premierministre. De kræver frie valg.
Beslutningen om at erklære sig som landets retmæssige leder bygger på en afslørende tv-dokumentarfilm fra 2010, der påstår at det franske præsidentkontor har beviser for, at Obame vandt. Nyheden skabte stor uro, hvorefter Ali Bongo ændrede grundloven, så han i tilfælde af en nødssituation kan forlænge sin præsidentperiode uendeligt.
WikiLeaks afslører svindel
Kort efter dokumentarfilmen offentliggjorde WikiLeaks et hemmeligstemplet amerikansk dokument, der afslører, at topfolk fra Gabon har svindlet det centralafrikanske fællesmarkeds bank for 36 millioner dollars over fem år. Både Omar og Ali Bongo havde fået andel i pengene .
Familien Bongo sørgede for at sende midler til franske politiske partier, herunder præsident Nicholas Sarkozys valgkasse. Frankrig anses for i årevis at have holdt gamle Bongo ved magten. Efter valget i 2009 angreb folkemængder franske firmaer og fransk ejede bygninger. Unge præsident Bongo havde fødselsdag 10. februar og hans franske kollega sendte hilsner.
Søger asyl hos FN
Oppositionspræsident André Mba Obame og 20 rådgivere har søgt tilflugt i en FN-bygning, men gæstfriheden er ved at udløbe. For eksempel er deres mobiltelefoner blevet konfiskeret. Flygtningene frygter at blive arresteret af Ali styrets folk, hvis de bliver sat på porten af FN. Bongo har allerede erklæret, at Obame bliver stillet for rettet for højforrædderi.
Vestafrikanske Gabon har halvanden million indbyggere. Landet er olieeksportør og statistisk set er det rigt sammenlignet med nabolande, men det betyder ikke velstand for alle. En tredjedel af befolkningen lever i fattigdom.