Administration 

Uffe Elbæks nye overenskomst: Fuglefløjt til medarbejdere

De cirka 30 medarbejdere i Alternativets sekretariat på Christiansborg får nu en overenskomst. Uffe Elbæks ansatte får store frihedsgrader og masser af tillid men knap så høj løn. (Foto: Foto: Henning Bagger, Ritzau/Scanpix.)

Tillid, frihed og omsorgsdage er nøgleord i den nye overenskomst, der er lige på trapperne for de cirka 30 medarbejdere i Alternativets politiske sekretariat på Christiansborg. Ifølge overenskomsten kan en leder tildele en overbelastet medarbejder en dag i naturen til genopladning.

Alternativet er ved at lægge allersidste hånd på en ny overenskomst, der skal dække alle ansatte i partiets sekretariat på Christiansborg. 

I løbet af få dage sender partileder Uffe Elbæk og Alternativets sekretariatschef Lykke Jensen deres hovedskitse til overenskomst for de 30 ansatte til godkendelse hos HK, Journalistforbundet og DJØF. 

Her følger uddrag af overenskomsten: 

Paragraf 2: Tillid 

Denne kontrakt har som mål at frisætte medarbejderne. Det kræver, at ledelsen slipper kontrol og erstatter den med tillid. I stedet for regler, rettigheder og krav baseres samarbejdet parterne imellem på dialog og gensidig tillid.

Tillid skal både forstås som en grundlæggende holdning til andre mennesker, men også som en strategisk ledestjerne. Gennem at vise daglig tillid til hinanden opbygges social kapital.

Det politiske sekretariat bliver hermed etableret som et levende laboratorium for Alternativets politik og baseres på de værdier og dogmer, der er rettesnor for politisk ageren.

- Jeg ville elske, at ledere havde så meget tillid til medarbejderne, at man ikke behøvede at skrive alting ned. Ligesom i gode ægteskaber, hvor man ikke hele tiden behøver at se om det står på køleskabet om man skal vaske op eller give en krammer, siger Alternativets sekretariatschef Lykke Jensen. Hun kalder den nye overenskomst for et spejls af Alternativets politik og værdier. Foto: Gitte Redder, Avisen.dk.

Ved den gensidige forpligtelse og afhængighed mellem fællesskab og individ udvikles den enkelte medarbejders frie faglige udfoldelse og arbejdsglæde gennem medarbejderens bidrag til og afhængighed af det større arbejdsfællesskab. 

Ledelse og medarbejdere deler ønsket om fokus på produktivitet gennem kreativitet og arbejdsglæde. 

Paragraf 5: Arbejdstid

I sekretariatet er der som hovedregel 37 timers arbejdsuge. Den enkelte medarbejder tilrettelægger sit arbejde under hensyntagen til hans eller hendes samlede livssituation og er selv ansvarlig for at skabe balance mellem arbejde og fritid. 

Det er ledelsens ansvar at sikre, at den enkelte medarbejder formår at finde balancen. I praksis betyder det, at ledelsen ikke kontrollerer medarbejdernes arbejdstimer, og at medarbejdere ikke skal stå til ansvar for deres arbejdstid, men alene for udførelsen af deres arbejdsopgaver. 

For den samlede medarbejdergruppe i sekretariatet gælder det, at alle i dag arbejder dedikeret og selvledende under ansvar. Det er derfor ledelsens fokus og mål at etablere arbejdsfrie rum som åndehuller til fordybelse, afslapning og genopladning i en hektsik politisk arbejdshverdag.  

Det er medarbejderens ansvar at henvende sig til sin nærmeste leder for sparring og aflastning. Medarbejderen skal forvente at blive mødt positivt og med konkrete bud på en ønskelig arbejdsuge. Det er også medarbejdernes ansvar at hjælpe en kollega til at reflektere over arbejdstid og balance. 

Paragraf 8: Omsorgsdage

Alternativets sekretariat vil gerne sætte omsorgsdage på dagsordenen. Denne kategori er lovlige fridage skal dække: Barns første sygedag, seniorpolitisk nedsat tid, forebyggelse af sygefravær, selvomsorgsdage, fri til almene gøremål som tandlæge, læge, flytning, begravelse etc. 

Det er ledelsens ønske, at der gives frihed i det omfang som medarbejderen har behov i tillid til, at medarbejderen kun ønsker fri, når det er nødvendigt og samtidigt sikrer sig enten via kollegaers hjælp eller inddragelse af nærmeste leder, at hans eller hendes arbejde bliver varetaget. 

At barns 1. sygedag er afskaffet og erstattet med de nødvendige fraværsdage til at sikre, at der er fundet en pasning af det syge barn, som er optimal for barn og forældre. 

Seniorpolitik med fælles regler om nedsat tid for alle er erstattet af den nødvendige tid til genopladning, som den enkelte har brug for grundet alder. 

Selvomsorg er ønskeligt for både ledelse og medarbejder. Det er begges pligt at sørge for, at den enkelte medarbejder drager omsorg for sig selv. En leder kan for eksempel beslutte, at en medarbejdere efter en længere periodes arbejdsbelastning tildeles en dag i naturen til genopladning. 

Paragraf 11: Løn

Lønnen er inddelt i tre løngrupper. Medlemssekretærer, presserådgivere og politiske rådgivere. Fælles for de tre løngrupper er, at de alle tager udgangspunkt i DJØFs overenskomst for akademikere i staten. 

"Følgende skrift ville ideelt set være overflødig i en overenskomst baseret på tillid parterne imellem. Vi har dog valgt at skrive de retningslinjer, privilegier og spilleregler ned, som ligger fast fra begyndelsen af denne rejse sammen mod et arbejdsfællesskab bygget på tillid" hedder det blandt andet i overenskomstteksten. Den skal nu tryktestes hos de tre fagforbund DJØF, HK og Journalistforbundet.

Lønnen består af fire komponenter: basisløn, rådighedstillæg, funktionstillæg og kvalifikationstillæg. 

Det er ledelsens ret at forhandle løn ud fra principper om rekruttering og fastholdelse. 

Paragraf 14: Medarbejderudviklingssamtaler

Det sikres årligt, at medarbejderne får mulighed for at formulere, reflektere og drøfte udviklingsmuligheder inden for rammen af de strategiske arbejdsområder, som sekretariatet har besluttet. 

Disse MUS-samtaler kan afvikles traditionelt som samtale mellem leder og medarbejder, som GRUS, det vil sige i mindre eller større grupper sammen med en leder eller utraditionelt som en sammenskabelsesproces og fælles opgaveløsning. 

Paragraf 19: Overenskomstens varighed

Overenskomsten er afhængig af en tillidskontrakt mellem medarbejderne og sekretariatschef Lykke Jensen og gælder, så længe den øverste ledelse praktiserer en tillidsbaseret ledelsesform. I tilfælde af en ændring i ledelsesformen forhandles en ny overenskomst med 3 måneders varsel. 

bil holder foran burgerrestaurant
Krimi

Nægter sig skyldige:

Slap mus og rotter løs 

på burgerrestauranter

færdelsbetjent på motorcykel
Krimi

Bøderegn til forældre

med børn i bilen

BREAKING

Efter chok: Kansler

i andet forsøg 

kvinde med kamera
Kongelige

Prinsesse død 

en bil på vej
Biler

Audis elbiler buldrer frem

kvinde taler
Nyheder

Mette F.: Dybt

bekymrende

Krimi

Politiker frikendt i sag om ærekrænkelser

Frikadeller tilberedes på pande
Mad og drikke

LA kræver kød på skoleskemaet

Apparat på hospital
Sundhed

Ny behandling skal hjælpe kræftpatienter med at bevare håret

sort/hvid billede af ung kvinde
Helt vildt

Fundet i live efter 60 år

Eurojackpot kuponer
Helt vildt

I aften kan du blive ufattelig rig

pengesedler og mønter
Nyheder

To banker slår sig sammen

Kvinde i hvid kjole
Kendte

Tinka-stjerne afslører:

Jeg er arbejdsløs

Legetøj på hylder
Nyheder

Legetøjsgigant hæver priserne

Mand stikker armen i maskine
Sundhed

Nyt tilbud i Netto:

Få målt dit blodtryk

Krimi

Mand skudt af politiet

Par på den røde løber
Kendte

Rihanna venter sit tredje barn

Lufthavn set udefra
Nyheder

Moskvas tre største lufthavne blev lukket efter ukrainske droner

Mand med slips kigger ned
Nyheder

Harald Nyborg-ejer er død

Mand med hat og briller i en opgang
Kendte

Kendt skuespiller med milliongæld

Døren på en politibil
Krimi

Overblik: 35 kriminelle familier i Danmark

Tre forskellige lottokuponer
Nyheder

Tre nye millionærer: Her er kuponerne købt

Facade af stor hovedbygning
Nyheder

Minister: De må ikke køre bil

fodboldspiller med træningstøj på
Sport

DBU: Huescas kan spille med fodlænke

Nyheder

Kongepar flytter: 
Modtaget med flag og musik

To sneklædte bjergtoppe med skyer under sig og blå himmel over sig
Nyheder

Topchef styrtet i døden i Himalaya

Billede af tom hospitalsgang
Nyheder

Politianmelder praktikant: 
Snagede i 400 borgeres journaler

politibil med betjente foran bygning
Krimi

Knivstikkeri ved gymnasium

to personer står i studie
Kendte

25 år efter:

Smuk som et stjerneskud

i ny version 

forsboldspiller med gul overtræksvest
Sport

FCK-stjerne slipper for

udvisning af Danmark 

gorilla står på alle fire
Helt vildt

Stor diskussion: Kan 100

mænd banke en gorilla? 

bil med ødelagt siderude
Krimi

12-årig pige sad i bil

med dræbt 35-årig 

Nyheder

Ministeren ringede med

Danmarks tungeste

kirkeklokke

kvinde poserer i rød kjole
Kendte

Entrébillet til modeshow:

En halv million kroner 

folk i kø for at komme ind på skole
Nyheder

Test dig selv: Kan du

blive journalist

skilt på retsbygning i herning
Krimi

Udvist mand tiltalt:

Kørte mor til to ihjel

under hashrus

redningskøretøjer til stede på vej
Krimi

Lastbil i brand lukkede

Storebæltsbroen

mand på billede
Kendte

Tv-stjerne død

fængselsø i tåget vejr
Nyheder

Trump: Alcatraz skal genåbnes 

politibil på gade
Krimi

14-årig døde i brand:

Politiet løslader 14 børn

folk sidder udenfor i solen
Nyheder

Klassisk forårsvejr med

masser af solskinstimer

mand og kvinde på den blå løber
Kendte

Seebach-stjerne

klar til ny rolle

Nyheder

Mette F.: Vi skal igen

vælge rigtigt eller forkert

mand i blåt jakkesæt og blåt slips
Nyheder

Trump: Nu med lyssværd og Star Wars-dragt

kæmpe menneskemængde
Nyheder

Lady Gaga: Afværgede

muligt bombeangreb 

mary og frederik ankommer
Nyheder

Biskop nævnte Matador 

fodboldspillere jubler
Sport

FCM vinder intenst brag 

kop med billeder af biler
Nyheder

Farlig børnekop tilbagekaldes

bil er kørt ind i lygtepæl
Krimi

Voldsomt: Brager

ind i lygtepæl

fodboldspillere i hvidt jubler
Sport

FCK knockouter Brøndby

mand og kvinde i rutchebane
Kendte

Henrik Koefoed:

Ikke tid til pension

Krimi

32-årig død efter

skud i Søborg 

portræt af mand tæt på
Nyheder

Trump afviser en

tredje præsidentperiode

blomster på fortorv efter drab
Nyheder

Kræves fængslet

for trippeldrab

dybt krater efter granat
Nyheder

Houthier tager skyld

for angreb på Israel

en kæmpe krokodille
Dyreliv

Turist angrebet af kæmpe krokodille i zoo

en frysebakke og en vin
Mad og drikke

6 gode køkkenråd

far og søn smiler
Kongelige

Prinsesse Maries pletskud 

en ulv i en skov
Dyreliv

Ulve forsvinder sporløst i Sverige - forsker mistænker ulovlig jagt

en rå bil ved en væg med grafitti
Biler

Test: Toyota GR Yaris

Sjov og vanvittig 

en skuespiller smiler på den røde løber
Kendte

Det sker der med Gene Hackmans kæmpe arv

Fodboldspillere på en bane
Sport

FCK kan løbe med det hele i undervældende sæson

lys ved en mur
Nyheder

FAKTA: Sådan blev Danmark befriet for 80 år siden

menneskemængde på Rådhuspladsen
Nyheder

80-årsdag for befrielsen

Zelinski taler
Nyheder

Kyiv udsat for massive droneangreb i nat

Mand med briller smiler
Nyheder

Efter 60 år:

Milliardær trækker sig

Indgang til retsbygning
Krimi

Fire mænd tiltalt:

Voldtog og plyndrede

prostituerede

Politi og ambulancer på vej
Nyheder

Rejser millionkrav efter dødsulykke

Portræt af kronprinsesse Victoria
Kongelige

Kronprinsesse samlede skrald

Portræt af kvinde
Nyheder

Connie Hedegaard scorer topjob

Fodboldspillere på banen
Sport

Dansker spolerer Bayerns mesterskabsfest

Nyheder

Biskopper til Trump:

Lad være med at

gøre grin med os

kasse med forskellige skrabelod
Helt vildt

Vandt millioner 1. april:

Ingen troede på ham

Portræt af mand foran port.
Kendte

Rachlin fyret

Fly ved at lande i lufthavn
Rejser

Massive forsinkelser i Grønlands nye internationale lufthavn

Krimi

Landsret løslader mand der påkørte flere i København

Trump forklædt som pave
Nyheder

Pave Trump 

to billeder af en gade
Bøger

Fantastisk foto-bog over København – dengang og nu

en skov i maj
Nyheder

Lunt og solrigt vejr på vej