Militæret er glade for at, præsident Mubarak har overdraget dele af magten til vicepræsident Omar Suleiman.
Det skriver nyhedsbureauet AP.
Det sker efter, militærets øverste råd holdt et møde tidligere i dag. Her deltog egyptens forsvarsminister og vicepremierminister Mohamed Hussein Tantawi.
Militæret vil nu ophæve undtagelsestilstanden i Egypten, der har stået på siden 1981. Desuden garanterer de at der vil komme et frit og retfærdigt valg til september.
Demonstranterne havde ellers sat deres lid til, at militæret ville afsætte præsident Mubarak og midlertidigt tage magten i landet, indtil en demokratisk forfatning var blevet lavet.
Nu lyder det som en usandsynlig udvikling.
Omvendt så kunne hæren næppe have sagt anerledes.
"Man kunne næppe have forestillet sig det modsatte, at hæren krævede Mubaraks afgang eller lignende dramatiske ytringer," siger lederen af Center for Mellemøststudier Peter Seeberg.
Fredagsbønnen i landet er nu ved at være slut, og demonstranterne strømmer til Cairos centrale Tahrir-plads. Hvordan de reagerer på militærets udmelding er endnu uvist.
Men efter Mubaraks tale i går, hvor han nægtede at gå af, så det i forvejen ud til at blive de største demonstrationer nogensinde.
Militæret opfordrer demonstranterne til at gå hjem.