Af Anne Winther - anwi@avisen.dk
Fra og med i dag kan dokumentarinstruktører for første gang søge om at få del i de mere end 100 millioner kroner, der er afsat til talentudvikling i dansk film kaldet New Danish Screen, og tidspunktet kunne ikke være bedre.
På det der svarer til dokumentarfilmens Cannes festival i Amsterdam gik de tre store priser til danske film.
»Der er en form for hype om dansk dokumentarfilm i udlandet, ret meget på samme måde som dengang med de danske dogme-spillefilm,« siger Lise Lense-Møller, filmproducent og direktør i Magic Hour Films.
Hun fortæller, at interessen er enorm, hvilket gør det meget nemmere at hente finansiering uden for landets grænser:
»Nu åbner det døre, at man er fra Danmark.«
Amerikansk ros
Den amerikanske producer og dokumentarinstruktør Jennifer Fox valgte at klippe sin seneste film Flying - confessions of a free woman i Danmark.
»Jeg blev tændt af de film, jeg så komme fra Danmark. Dansk dokumentar er mere spændende end noget andet,« siger Jennifer Fox og forklarer, hvad det er, danskerne kan:
»Der er en dyb æstetisk sensibilitet og tilstedeværelse. Normalt når man tager kameraet frem, forsvinder folk, og i stedet frembringer de deres falske selv og spiller deres eget liv. Danske instruktører skaber autensitet.«
Egne stemmer
Jennifer Fox roser Filmskolen, fordi eleverne lærer at finde deres eget sprog, i modsætning til skolerne i USA, hvor eleverne kun bliver præsenteret for de store mestre og derfor ender med at kopiere dem.
Selvom det er svært at se sig selv udefra, er det også hvad Jakob Kirstein Høgel, leder af New Danish Screen, oplever.
»Dansk dokumentar står stærkt i verden. Vi har en stærk fortælleevne, gode klippere og en stærk filmskole. Danske dokumentarfilm fremstår renere og mere ærlige end forkromede amerikanske film. Der er en tendens til, at man kan mærke filmmagerne.«
New Danish Screen yder støtte til udvikling og produktion af konkrete low-budget dokumentar- og fiktionsfilmprojekter.
New Danish Screen baserer sig på et samarbejde mellem DR, TV 2 og Filminstituttet jf. filmforliget 2003-2006.
Der
er afsat godt 100 mio. kr. over forligsperioden. Cirka 75 mio. kr.
kommer fra Filminstituttet, mens DR og TV 2 bidrager med 32 mio. kroner.