Administration 

Udenlandske fagfolk forargede: Danske brandmænd fortjener beskyttelse

Arbejdsforholdene for danske brandfolk er slet ikke gode nok, men decideret livsfarlige, mener den canadiske brandchef Ken Block.    (Foto: Foto: Cecilie Agertoft/Avisen.dk)

Brandmænd lever livet farligt. Ikke kun fordi de går ind, når flammer og røg, får alle andre til at løbe ud. Men også fordi giftige røgpartikler forøger deres chance for at få kræft. Og det kalder på en løsning, mener eksperter.

Omkring 80 brandmænd skiftede i dag fredag branduniformerne ud med mere formelle skjorter og blæsere i grålige og blå nuancer.

Anledningen var en konference på Christiansborg om brandmændenes risiko for at få kræft på grund af deres livsfarlige arbejde.

Formålet med dagen var at sætte fokus på, at de nordiske brandfolk udsættes for mange kræftfremkaldende og sundhedsskadelige stoffer, når de kæmper med en ildebrand.

Udenlandske eksperter var også fløjet ind for at give deres besyv med. En af dem var den canadiske brandchef Ken Block. Han har været med til at indføre en canadisk lov, der betyder, at man i langt større grad end i Danmark anerkender, at kræfttilfælde hos brandmænd er arbejdsrelateret.

- Man kan ikke længere stille spørgsmålstegn ved, om der er sammenhæng mellem brandmænds arbejdsbetingelser og udbredelsen af kræft. Og stofferne i ildebrande er de samme i Canada og her i Danmark, siger Ken Block til Avisen.dk.

I Canada er der 14 forskellige kræfttyper som - afhængigt af hvor længe man har arbejdet som brandmand - udløser hjælp og erstatning.

50 lande er foran Danmark

Der er flere internationale undersøgelse, der viser, at brandfolk har en forhøjet risiko for at få kræft. Og Canada er ikke det eneste land, hvor man har handlet på problemet.

I alt har 50 lande indført love, der sikrer brandfolk bedre arbejdsforhold og giver dem en nemmere adgang til arbejdsskadeforsikring, hvis de diagnosticeres med kræft.

I Europa er der til gengæld ingen lande, der har sådanne lovgivninger. Og det undrer Ken Block, der blandt andet er forarget på de danske brandmænds vegne.

- De danske brandmænd får ikke samme erstatning som brandmænd i Nordamerika, så der er bestemt rum for forbedring. De danske brandmænd fortjener den samme beskyttelse som mange af deres udenlandske kollegaer, siger han.

Heller ikke Alex Forrest, der er brandmand og advokat fra Canada, forstår, hvorfor Danmark ikke går forrest i kampen på europæisk plan.

Han har hjulpet regeringer i mange forskellige lande med at udarbejde lovgivning indenfor erhvervsbetinget kræft for brandfolk.

- Det ville da være en sejr for den danske befolkning. Men også for regeringen, hvis den kunne bryste sig af, at være den første Europæiske land, der lovgiver på området, siger han.

Forebyggelsen er vigtig

Som en del af den canadiske lov er det blandt andet blevet indført, at brandmændene får deres tøj rengjort professionelt.

Og det er en god idé mener Lars Schiøtt Sørensen, der er civilingengiør og ekspert i brande.

- Selvom brandmænd har maske på, er de stadig eksponeret for kræftpartiklerne. Det er ikke uskyldige ting, men rigtig giftige stoffer, der gemmer sig i brandmændenes dragter, sagde han til salen af lyttende brandfolk under et oplæg om, hvilke farer ildebrande tilfører brandfolkene.

Ifølge ham er det langt fra alle danske brandstationer, der i dag sørger for, at brandmændenes dragter bliver rengjort af professionelle.

Men forbyggende tiltag som større bevågenhed om problemet og bedre hygiejniske forhold er ellers fornuftige af flere årsager, fortæller Ken Block.

Penge er ikke en undskyldning

Forebyggelsen giver blandt andet en økonomisk gevinst, forklarer Ken Block. Den betyder nemlig, at færre brandmænd får kræft, og screeninger gør, at sygdommene ofte opdages tidligere, fortæller han.

Derfor er det ikke en undskyldning, at der ikke er penge i kassen til at indføre en lovgivning, forklarer han.

- Det er ikke godt nok, at man på den ene side anerkender, at lovgivning om erstatning er den rette ting at gøre, men på den anden side ikke vil betale for det, siger han.

Lovgivningen betaler sig økonomisk, har Ken Block kunne konstatere efter mere end ti års erfaring med, hvordan lovgivningen har påvirket det canadiske brandvæsen.

Kold skulder fra samfundet

De danske brandmænd, der bliver syge, og deres pårørende, får slet ikke den støtte, som de burde, mener Tommy Kjær, der er formand for BrandFolkenes Cancerforening.

- Uanset hvad man hælder i hovedet på brandfolkene, vender de aldrig ryggen til samfundet. Men når brandfolk så bliver ramt af en arbejdsrelateret sygdom, vender samfundet ryggen til brandfolkene, siger han.

Det er især Arbejdsskadestyrelsen, der svigter brandmændene ved i ekstremt lille grad at anerkende, at det skyldes deres arbejdsforhold, når de får kræft, mener Tommy Kjær.

Brandmændene skal selv kunne bevise nøjagtigt, hvilken slags partikel eller ildebrand, der har kostet dem kræftsygdommen. Men det er stort set umuligt at fremlægge dokumentation på den måde, forklarer han.

Savner politisk bevågenhed

I Brandfolkenes Cancerforening savner man i den grad politisk opmærksomhed på området, forklarer Tommy Kjær.

- Politikerne kan ikke være andet bekendt end at lave en lovgivning om anerkendelse af brandmændenes krav på erstatning, siger han.

En af de politikere, der har valgt at gå ind i kampen for brandmændene, er DF’s Liselotte Blixt. Hun mener, at de øvrige politikere på Christiansborg er for sløve, når det kommer til brandmændenes rettigheder.

- Vi er nødt til at sikre, at vores brandmænd får en arbejdsskadeerstatning. Det er for dårligt, at der ikke er mere opmærksomhed på de mange farlige stoffer i forbindelse med ildebrande, siger hun.

Det er hende, der har taget initiativ til dagens konference.

I sin tid som beskæftigelsesminister var Mette Frederiksen (S) også optaget af problemstillingen. Hun lagde blandt andet lagde pres på Arbejdsskadestyrelsen og iværksatte, at der kom dansk forskning om arbejdsforholdene for brandmænd.

Læs hele Avisen.dk's temaserie om brandmændenes arbejdsforhold

kvinde med mismodigt ansigtsudtryk
Kendte

Charlotte Bircow:

Min far er død

paven står på talerstol med løftet hånd
Nyheder

Pave Frans: Nu

bliver han udskrevet 

storsmilende mand på rød løber
Kendte

Seebach:

Far ville være stolt

kvinde i orange jakkesæt
Nyheder

SF er i tvivl

om USA-aftale

tre cykelryttere spurter over målstregen
Sport

Van der Poel narrer Pogacar

befærdet gade i Paris
Nyheder

Skal stemme om

500 nye gågader

meget tæt portræt af mand
Kendte

Super-Brian i sorg

blå sirener på biltag
Krimi

41-årig fængslet

efter knivstikkeri 

kvinde poserer
Kendte

Amalie viser de nye

bryster frem

mand står på talerstol
Nyheder

Løkke vil fjerne

EU-forbehold 

mobiltelefon og computerskærm
Nyheder

Årsopgørelsen er landet:

Her retter danskerne mest 

hospitalsbygning med statue foran
Nyheder

Efter alvorlig sygdom:

Paven viser sig frem

vindmøller på havet
Nyheder

Banket i bund lørdag:

Årets billigste elpriser 

ødelagt fly ligger på mark
Krimi

6-årig pige overlever flystyrt 

Nyheder

Læger advarer:

Selvtest er upræcise

telefon og computer
Nyheder

Årsopgørelse: 740.000 har tjekket 

tre personer sidder og lytter
Nyheder

Trump fjerner Harris

og Clinton 

mand i kjole og hvidt vinker
Kendte

George Foreman er død 

mand taler
Nyheder

Løkkes eksrådgiver:

For mange dårlige

politikere blev valgt ind

en mand kigger på fotografen
Nyheder

Revy gik konkurs
- hvor er pengene?

en pc-skærm
Nyheder

Årsopgørelsen:

Så er der åbent

Nyheder

Heathrow genoptager flyvninger

en lottokupon
Nyheder

Held i uheld udløser

Lotto-millioner

et par kommer gående
Kendte

Janni Ree
efterforskes stadig

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Drabsdømt begår

brutalt overfald

med støvsugerrør

to smilende drenge i sort tøj
Film og TV

X Factor: De er bare

ikke seernes darlings

køkørsel
Krimi

Uheld blokerer for trafikken

to granater ligger i gummibåd
Helt vildt

Sprængfarligt fund

i Københavns Havn

statue foran christiansborg
Krimi

Tidligere minister

tiltalt for børneporno 

par kysser
Kongelige

Prins Joachim om 
skilsmissen fra Alex:

Det var nødvendigt

politi til stede på vej
Krimi

20-årig dræbt i ulykke 

Nyheder

Rekordår i Tivoli 

retsbygning set udefra
Krimi

Tæsket med støvsugerrør:

Nu er dommen faldet

Sport

Klar til OL

folk i formation danner ordet tak set fra luften
Sundhed

Millioner bedre end sidste år

politibil holder ved hus
Krimi

Undersøger eksplosion ved villa

person sidder med mobiltelefon
Nyheder

Tyvstart: Årsopgørelsen

er på vej 

fodboldspillere på banen
Sport

Landsholdet hyldes:

Fremragende 

folk er udenfor under blå himmel
Nyheder

Solrig og blæsende weekend 

fly holder i lufthavn
Krimi

Brand lukker lufthavn 

EU-flag der vejrer
Nyheder

FAKTA: Det er EU blevet enige om på topmødet

Sport

Højlund sikrer magisk aften i Parken

en tegnefilm
Film og TV

Nu kommer Disney med Coco 2

en Downs syndrom pige med briller
Nyheder

Ny kampagne med Downs syndrom-modeller

politi ved et hus
Krimi

Mand og kvinde fundet døde i hus 

en åben jeep med to mænd i
Biler

Kendte biler fra danske tv og film

to mænd i et sort-hvidt billede
Film og TV

En million gamle DR-udsendelser på vej til seere 

kålblade i solen
Nyheder

Topchef i Aarstiderne ryger ud efter kun et år

en græsk ø
Rejser

Gode rejsetip til en lun påske

en retsbygning i solen
Krimi

19-årig mand sigtes for voldtægt af lille pige

et legosæt
Livsstil

Her er det dyreste brugte LEGO

bil fra tesla - cybertruck
Nyheder

Tesla tilbagekalder

46.000 Cybertrucks 

portræt af kvindelig skuespiller med bredt smil
Kendte

Klatretøsen

indlagt på Riget

ældre mand mellem kone og datter
Kendte

Vildt: Keld kunne

ikke genkende Hilda

rødt skildt på hvid bygning
Krimi

Dømt i sag om

børnesexdukker

portræt af mand - russiske leder
Nyheder

Vladimir Putin er

klar til samarbejde

kvinde i hvidt jakkesæt på rød løber
Nyheder

Mette Frederiksen: Rusland skal ikke blande sig

ild og røg fra tag på sommerhus
Krimi

Lige nu:

Bliv inden for

billede af gulvmåptte med teksten JOBCENTER
Nyheder

Flere arbejdsløse

mand går og rydder tang på strand
Nyheder

Ny trivselsmåling:

Der er så dejligt på landet

film vses på lærred i stor sal
Nyheder

Tåkrummende:

Seebach-film sables ned

fem seks fodboldspillere i klump på fodboldbanen
Sport

Ronaldo indgyder respekt

tre deltagere i et realityprogram
Debat

Søren Baastrup ser ”Spillet”: Die Hard og dyresex

atomkraftværk i ukraine i tåge
Nyheder

Trump vil overtage

ukrainsk atomkraftværk

Par holder om hinanden på den røde løber
Kendte

TV-vært er blevet single

tre til salg skilte
Nyheder

Vild efterspørgsel

på boligmarkedet

Hulde med Ecco-produkter
Nyheder

Ecco præsenterer stort underskud

Brændende hus
Krimi

Video: Sommerhus ædt af flammer

Nyheder

Zelenskyj tror på fred i år

Udsnit af maleri
Helt vildt

Fik billede som gave:

Solgt for 80 mio. kr.

mand ryger cigaret
Kendte

Fra Badehotellet til byrådet:

Skuespiller går ind i politik

kollage af to mænd, der taler i telefon
Nyheder

Trump talte med Zelenskyj:

Vi er på rette spor

Par på den røde løber
Kendte

Eks-konen om

Oliver Bjerrehuus:

Han lyver!

Bomberydder og politimand ved siden af hinanden
Krimi

Se video: Bombetrussel mod dansk havn

publikum foran scene
Nyheder

Festival tvunget til at flytte

Skilt med "Politi"
Krimi

11-årig dreng savnet:

Nu er han fundet

Casper Christensen lukker en vinterjakke
Kendte

Casper Christensen i kæmpe hyldest

Kvinde med vind i håret og armene over kors med havet som baggrund
Sport

Advokatfirma mindes partnere efter flystyrt

Krimi

Vinduespudser fængslet for røverier