Administration 

Godsejer anklaget for at udnytte hestepige

Lisette Jensen (her under optagelsesprøve til uddannelse som berider) arbejdede op mod 18 timer dagligt for en godsejer og en rideklub for 5000 kroner om måneden. (Foto: Privatfoto)

Hårdt fysisk arbejde og en arbejdsdag på op mod 16 timer. Det måtte Lisette Jensen gennemgå i forsøget på at blive berider.

Hvor langt er en hestepige villig til at gå for at få en læreplads som berider? Tyveårige Lisette Jensen var villig til at gå rigtig langt.

Hendes drøm om at blive berider blev groft udnyttet af godsejer Anne Lütken, der brugte hende som billig arbejdskraft. Lisette sled på Broholm Gods på Fyn med at muge ud, udføre hårdt staldarbejde og rengøre udstyr og ridebaner.

Det fortæller fagforeningen 3F. Den kritiserede i går Dansk Ride Forbunds uddannelse til berider for at give hestefolk god mulighed for at udnytte unge hestepigers berider-drømme til at få billig arbejdskraft.

"Lisette er et godt eksempel. Hun blev groft udnyttet uden at få noget som helst ud af det. Den pige sled sig op for sin drøm om at blive berider. Hendes sag er blot en af mange, der viser, hvordan unge hestepiger udnyttes groft af folk i hestebranchen," siger Flemming Madsen fra 3F på Sydfyn.

24 dage uden fri

Lisette Jensen blev i 2007 ansat af Broholm Rideklub, med henblik på at få undervisning, der kunne skaffe hende ind på Dansk Ride Forbunds uddannelse som berider. Når hun så var optaget, skulle hun have en læreplads hos rideklubben.

Men virkeligheden var otte måneders slavearbejde. Lisettes kalender, som Avisen.dk er i besiddelse af, viser, hvor meget hun arbejdede. I juni og juli 2007 arbejdede hun 24 dage i træk uden fridage - i hverdagene 13-16 timer dagligt og i weekenden 14 timer. Lønnen var 5000 kroner om måneden svarende til ca. 15 kroner i timen.

Arbejdet bestod i at stå tidligt op og muge ud i staldene, pudse sadler og seletøj, fodre dyrene, undervise elever, holde banerne og tilride heste. Hun fik aldrig den undervisning, som var aftalt.

Godsejerens ansvar

Lisette Jensen var officielt ansat af rideklubben og fik sin løn af den. Den lejede sig ind hos Broholm Hestecenter, hvor ejeren Anne Lütken nød godt af den for hende gratis arbejdskraft, siger 3F.

Det understøttes af flere tidligere medlemmer af rideklubbens bestyrelse, der ønsker at være anonyme. De hævder, at Anne Lütken styrede alt i rideklubben med hård hånd og fortæller uafhængigt af hinanden, at Lisette arbejdede under fuldstændig umenneskelige forhold.

Risiko for brækkede lemmer

"Lisette blev bedt om at arbejde, selv om hun samme dag var blevet sparket i hovedet af en hest og på lægens opfordring skulle ligge stille. En anden gang blev hun sat til at vaske springene klokken ni om aftenen efter en lang arbejdsdag, der startede klokken seks om morgenen. Da hun var færdig med det, ringede hun til mig fra ridehuset. Hun skulle tilride en hel ung hest i en time. Det er meget farligt arbejde, og hun var træt efter en lang dags slid," siger et af bestyrelsesmedlemmerne, som var stærkt bekymret for den unge pige.

"Vi indgik den aftale, at Lisette skulle ringe igen en time senere, når hun var færdig med at tilride, så jeg kunne sikrer mig, at hun ikke var faldet af og kommet til skade," siger bestyrelsesmedlemmet.

Lisette gjorde vrøvl

Den 7. november 2007 fik Lisette Jensen nok og klagede over arbejdsforholdene til godsejer Anne Lütken. Hun fik løfter om bedre forhold, men det skete aldrig.

Dansk Ride Forbund dumpede Lisette to gange ved optagelsesprøven til uddannelsen. I dag arbejder hun som fuldtidsansat til god løn hos en tidligere OL-vinder i dressur i udlandet.

Dansk Ride Forbund oplyser, at forbundet fratager rideklubber retten til at være læreplads, hvis fx reglerne for løn og ferie bliver overtrådt. Men Broholm Rideklub er stadig godkendt som læreplads hos Dansk Ride Forbund. Ifølge 3F er Dansk Ride Forbund blevet gjort opmærksom på sagen.

Bestyrelse gik i vrede over godsejer

Rideklubbens daværende bestyrelse gik alle i vrede over Anne Lütkens behandling af Lisette, hævder et anonymt bestyrelsesmedlem.

Lisette rettede et erstatningskrav mod rideklubben på ca. 280.000 kroner, fordi hun havde arbejdet langt over de 48 timer om ugen, som EU sætter som maksimum. Sagen endte med et forlig på godt 45.000 kroner.

Ifølge 3F, var det blandt andet fordi det aparte ansættelsesforhold betød, at det ville blive rideklubben og ikke godsejeren, der skulle betale erstatningen, hvilket ville betyde konkurs for rideklubben. Det ønskede Lisette Jensen ikke.

Ifølge godsejer Anne Lütkens søn, godsejer Anders Sehested Hjerl-Hansen, er det fordi der ikke kunne føres tilstrækkeligt bevis for alle arbejdstimerne. Han afviser, at Lisette Jensen arbejdede for hans mors private hestecenter på rideklubbens regning, og at Anne Lütken har noget at skulle have sagt i rideklubben. Han fastholder, at Lisette kun arbejdede i rideklubben.

Læs interview med Anders Sehested Hjerl-Hansen

Avisen.dk har sine oplysninger om sagen fra 3F og tidligere bestyrelsesmedlemmer. Lisette Jensen har ikke ønsket at udtale sig til Avisen.dk, men bekræfter, at oplysningerne fra 3F er korrekte.

 


rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

folk solbader på strand
Nyheder

Ny prognose:

Meget mere varme på vej 

Mand med solbriller
Kendte

Kanye West har fået visum annulleret

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød

Kassebil fra Forsvaret
Krimi

Fandt dynamit på loftsrum

gade i randers
Krimi

Karatespark og ukvemsord:

Mand terroriserer gade 

tennisspiller i aktion
Sport

Tauson får første sejr

i Wimbledon

et livreddertårn
Nyheder

Det betyder badeflagene

Et fly i luften
Rejser

Gigantisk handel: SAS køber 55 fly

portrætter af iranske politikere
Krimi

Dansker anholdt og mistænkt for at spionere for Iran

Nyheder

Kongelige fejrer Øresundsbroens jubilæum

et supermarked
Mad og drikke

Vi har EU's dyreste fisk og brød 

et cruiseskib
Helt vildt

Far redder barn som falder over bord fra krydstogstskib

en kop kaffe med mønster
Debat

Kaffeparadokset: Danskerne vil have den bedste kop – bare ikke derhjemme

en elbil ved havnen
Biler

Fire ud af fem nye privatbiler er elbiler

Trump og Musk ved en Tesla
Nyheder

Åben krig: Trump vil knække Musk' selskaber

folk på badebroer i varmen
Nyheder

Fantastisk sommerdag i vente

en Tesla Y
Biler

Tesla er tilbage

Trump og en gråhåret kvinde
Nyheder

Hackere vil offentliggøre regeringens e-mails

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

22-årig dræbt på motorcykel 

Elon Musk i the oval office
Kendte

Elon Musk vil oprette nyt parti 

livredningstårn og strand i baggrunden
Nyheder

Livreddere fik travl

start på sommerferien

ældre kvinde med stort smil og smuk blå kjole
Kendte

Anne Laxholm: 

Det er synd for dem

falckbil holder ved siden af væltet lastbil
Krimi

Lastbil på hovedet i grøft

to mænd i jakkesæt hilser på hinanden
Nyheder

Forsvarsminister

vil besøge Grønland

pige på scene io blå badedragt med dannebrog
Kendte

Afsløring: Fra Grand

Prix til Vild med dans

Nyheder

Danske Vestas lukker i rødt 

varebil holder smadret på motorvej
Krimi

Motorvej blokeret:

Op til tre timers ventetid

meget varmt sydpå i europa
Nyheder

Danske rejseselskaber

giver gæster varmeråd

logo på legoland parken
Nyheder

Legoland i rekordsalg

stor bygning i centrum af aarhus
Krimi

Udvist: Voldtog

og røvede prostituerede 

politi til stede på vej
Krimi

Ramt af bus:

Fodgænger død 

par poserer
Nyheder

Vild med dans-stjerne:

En mavepuster

ødelagt lastbil
Krimi

Lastbil brager ind i gangbro 

par poserer ved galla
Kendte

57-årige Boris Becker:

Far for femte gang 

to fodboldspillere fejrer
Krimi

Bar spansk fodboldtrøje:

Skal i fængsel 

skilt foran bilka
Helt vildt

Efterlyser Bilka-millionær 

mand poserer
Krimi

Jes Dorphs millionkrav

afgøres inden jul 

dansere poserer
Film og TV

Slut med Vild med dans 

Nyheder

Facebook vil bruge

dine private billeder 

mand smiler
Kendte

Thomas Evers:

Det har ændret mit liv

dansepar poserer
Kendte

Tak for dansen:

Her er alle vinderne

i Vild med dans

Nyheder

Snigskytte dræber to

brandmænd 

storke i rede
Dyreliv

Danmarks storke skal klare sig selv 

folk bader
Nyheder

Solrig start på ugen

- men så kommer regnen

politi til stede ved butik
Krimi

Maskeret mand på cykel

skød mod kiosk

Sport

Lionel Messi ydmyget

Nyheder

Skandaliseret politier gør comeback

Fire brudepiger på vej til bryllup
Kongelige

Prinsessens datter

springer ud:

Biseksuel

Politimand ved væltet stillads
Krimi

Kraftigt vindstød vælter stort stillads

Mand op den røde løber smiler
Kendte

Seebach forsonet med sin bror

kontanter og kort i hånd på mand ved hæveautomat.
Nyheder

Nu kommer der gebyr på kontanter

Færge på hav med høje bølger
Nyheder

Kraftig blæst forsinker færge

en gade i England
Sundhed

Læger ser boom i astmapatienter 

trøffelkugler i æske
Nyheder

Spis dem ikke: Romkugler med muselort trækkes tilbage

en lottokupon
Helt vildt

Vinder 2,2 milliarder kr.

fede biler i den gamle have
Biler

Fede biler i Tivoli i dag

Nyheder

Gratis wifi på ferien er farligt

en sanger på scenen
Kendte

Skandale: Topnavn var på scenen i 12 minutter

en kvinde på en strand
Rejser

Strejker i Spanien kan ødelægge din ferie

Mads Mikkelsen på den røde løber
Kendte

Stenrige Mads Mikkelsen hæver 34 mio. kroner

to mænd ved en begravelse
Kongelige

Prins Harrys dystre fremtid – indgår ikke i Williams planer

tog med folk om bord og af
Nyheder

Nyt tiltag på Roskilde Festival gør det mere trygt

grafer på en computer
Nyheder

Vores pensionskonti klarer sig fint