Administration 

Sygeplejersker bævrer efter chok-besked: Det er helt ubegribeligt og grusomt

- Jeg frygter helt konkret, at det her kan få betydning for patientsikkerheden, siger Susann Carlsen, som er fælles-tillidsrepræsentant for sygeplejerskerne og radiograferne på Sjællands Universitetshospital i Køge. (Foto: Foto: Privat)

Omkring 300 skal fyres på sygehuse på Sjælland. Det får fælles-tillidsrepæsentant til at frygte for patienternes sikkerhed.

Det er dagen derpå for medarbejderne på regionens sygehuse efter, at Region Sjælland i går varslede massefyringer. I dag starter de faglige forhandlinger, og i alt kan op mod 317 medarbejdere forvente en fyreseddel.

Sjællands Universitetshospital i Roskilde og Køge er hårdest ramt af regionens sparerunde med afskedigelser svarende til 215 årsværk. Derudover nedlægges 145 ubesatte stillinger. Det skriver DR Sjælland.

Pernille Jacobsen er lægesekretær, en hårdt prøvet faggruppe, da der for kun et halvt år blev fyret fem lægesekretærstillinger på afdelingen, hvor hun arbejder.

- Et eller andet sted fungerer hverdagen jo stadigvæk. Men der er en trykket stemning. Det er helt klart. Det har der været, siden vi fik det at vide. Nu venter vi, siger hun til DR Sjælland.

Pernille Jacobsen er langt fra ligeglad med den situation, som hun og sine kollegaer står i, men det er svært at gøre noget ved situationen, mener hun.

- Jeg ved, at jeg ikke kan gøre noget ved det. Så jeg må bare se og vente på, hvad der kommer. Men det er er lidt svært at se, hvordan det her kan gavne patienterne på sigt, siger Pernille Jacobsen.

Risikerer patienters sikkerhed

I det hele taget er der en vis mathed at spore blandt sygehuspersonalet. Det fortæller fælles-tillidsrepræsentanten for sygeplejerskerne og radiograferne på Sjællands Universitetshospital i Køge, Susann Carlsen til DR Sjælland:

- Stemningen i går generelt i huset var sådan en mathedsfølelse. Folk venter på, om det bliver dem, som skal afskediges. Men det ved de først, når vi når frem til den 6. november, hvor de får en besked i deres e-boks, lyder det fra fælles-tillidsrepræsentanten.

Derudover mener hun, at besparelserne kommer til at ramme dem, hvor det gør allermest ondt. Nemlig hos patienterne.

- Det, der sker lige nu, er, at man fjerner rigtig mange af de opgaver, der er patientnært. Der skal fjernes sekretærer, og det betyder, at når jeg som sygeplejerske skal lave sekretærarbejde, så kommer patienten til at vente. Jeg kan for eksempel ikke give medicin, når patienten har ondt eller hjælpe dem på toilettet, fordi jeg skal koncentrere mig om at tage en telefon eller noget andet administrativt, siger Susann Carlsen.

Og det kan i værste fald for store konsekvenser hos patienterne, hvis plejepersonalet ikke kan følge med.

- Jeg frygter helt konkret, at det her kan få betydning for patientsikkerheden. For jo hurtigere vi som plejepersonale skal løbe i forhold til at løse opgaverne, jo større risiko er der for, at vi laver en fejl. Jeg tror desværre, at vi kommer ind i en kultur, hvor vi får så travlt, at vi ikke engang opdager, at vi laver fejlene, frygter Susann Carlsen.

Presset er allerede stort

Helle Dirksen er formand i Dansk Sygeplejeråd i Region Sjælland. Hun mener også, at medarbejderne vil få det rigtigt svært til at få tingene til at hænge sammen, da der vil være for få medarbejdere til opgaverne.

- Faktisk synes vi, at det er helt ubegribeligt og grusomt, fordi allerede i dag er presset jo stort på flere af regionens arbejdspladser, lyder det fra formanden til DR Sjælland.

Og selv om Helle Dirksen er sikker på, at sygeplejerskerne gør deres bedste trods de kommende nedskæringer, men hun er enig med Susann Carlsen i, at patienterne vil komme til at mærke den manglende arbejdskraft.

- Jeg er overbevist om, at vores medlemmer gør alt, hvad de overhovedet kan, for det her ikke kommer til at gå ud over patienterne og deres pårørende. Men det er klart, at med så voldsom en nedskæring kan det ikke undgås i nogle situationer, at det kan blive mærket at patienterne.

Politiker: Budgettet skal passe

Venstres finansordfører og 2. næstformand i Region Sjælland, Jacob Jensen, ærgrer sig over de kommende afskedigelserne, men understreger, at budgettet skal passe.

- Man kan jo selvfølgelig vælge at prioritere på forskellig vis, og selv om Venstre ikke er en del af flertallet i Region Sjælland, så står vi fuldt og helt bag ved budgetaftalen, lyder det fra Jacob Jensen til DR Sjælland.

Dog så han gerne, at det var andre områder i budgetaftalen, som skulle prioriteres.

- Vi kan se nogle prioriteringer omkring medarbejdere. Vi kan se på omkostningerne af administration og kørselsudgifter, hvor vi kunne have gjort det en smule bedre, så der ikke ville komme så mange fyringer, som der nu er lagt op til. Heldigvis fik vi friholdt psykiatrien og de medicinske afdelinger. Men efter min mening skulle vi ud og rekruttere medarbejdere og ikke fyre medarbejdere, lyder det fra Jacob Jensen.

Afskedigelserne sker i november, og Region Sjælland forventer, at sygeplejersker, lægesekretærer, sosu-assistenter, administrativt personale, læger, bioanalytikere og andre faggrupper bliver berørt.

DR Sjælland

retten i Roskilde
Krimi

Forældre dømt: Vold slog deres søn ihjel

elbil og kvinde der lader
Nyheder

Elprisen eksploderede i august: Dyreste måned siden energikrisen

Maritime dage
Nyheder

525 unge får dørene åbnet til Det Blå Danmark

Vejarbejde
Nyheder

Kø og forsinkelser: Vejarbejde rammer Svendborgmotorvejen i fire uger

iltsvind
Nyheder

Se video: 38 danske kystvande ramt af iltsvind efter varm sommer

ukrudtsbrænder
Krimi

Brændte partner med ukrudtsbrænder: Nu er han dømt

Beredskabsstyrelsen
Nyheder

Borgere kan møde udrykningskøretøjer og omkørsler torsdag

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Nye pesticidtal bekymrer minister: Vil have en ny strategi

Skelet
Nyheder

Arkæologer finder 20 skeletter under København

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd

hjemløs
Nyheder

Over 6.000 er hjemløse: Minister kalder nye tal nedslående

Får
Nyheder

Ny pulje åbner: 60 millioner kroner til ulvesikrede hegn

vinderne
Iværksætteri

Fire iværksættere vinder 250.000 kroner til genbrug af beton

jacob Mark
Nyheder

Ældreminister vil sænke SOSU-medarbejdernes sygefravær

Værterne
Nyheder

Fire kendte værter står i spidsen for årets Knæk Cancer-show

Tupac
Krimi

Efter næsten 30 år er der faldet dom i Tupac-mordet

William Jansen og Simon Jensen
Mad og drikke

Populær pitakæde slår dørene op til endnu to spisesteder

retten i esbjerg
Krimi

Mand får 8 års fængsel for vold med døden til følge

Martin Miehe-Renard
Underholdning

Tivolirevyen vender tilbage i 2027 med kendt instruktør i spidsen

børn i naturen
Nyheder

160.000 børn rykker ud i naturen i denne uge

Krisecentret Dannerhuset
Nyheder

Børn på omkring 40 krisecentre får gratis avis i et år

filmen
Film og TV

Tre danske film kæmper om at blive årets Oscar-kandidat

Ikea
Nyheder

Hundredvis af IKEA-varer bliver billigere: Priser falder op til 25 procent

dansk politi
Krimi

Teenagere bag groft masse-overfald til byfest: Politiet søger vidner

dansk politi
Krimi

16-årig anholdt: Sigtet for fire brande i Præstø og Mern

Olsen Banden
Underholdning

Skide godt Egon - nu fejres danskernes største biografhit

Løbets stiftere
Nyheder

Over 500 har meldt sig: Familieløb udsolgt i fire byer

hacker
Nyheder

Sikkerhedsfolk advarer: Falske drømmejobs skjuler hackerangreb

demo
Nyheder

Traktorer i København: Demonstration kan generere trafikken tirsdag

Fuhlendorff
Underholdning

Fuhlendorff: Hvornår blev jeg den gamle?

indlandsis
Nyheder

30 år i træk: Indlandsisen skrumper igen

retten i holbæk
Krimi

Mor og datter dømt: Smuglede kokain til Danmark

Folkene bag
Iværksætteri

Finsk techgigant køber dansk AI-virksomhed med 50 specialister

Forælderkøb
Nyheder

Boligjagt og studiestart: Hver anden forælder overvejer at træde til økonomisk

medina
Kendte

Nu kan du komme til at bo i Medinas villa

dansk politi
Krimi

Kørte ud over klippe: Bil faldt syv meter

dansk politi
Krimi

Delte nøgenvideo af sin eks: Så gik det galt i detentionen

grafik web
Advertorial

Annonce

Sådan vælger du den rette bredbåndsforbindelse til husstanden

dansk politi
Krimi

17-årig uden kørekort på forrykt køretur: Ramte to huse

Ambassadørerne
Underholdning

Koala, kænguruer og musik: Australia Day indtog København Zoo

dansk politi
Krimi

Speeder i stedet for bremse: Så gik det helt galt på p-pladsen

dansk politi
Nyheder

Bilist på vanvittig farlig køretur gennem Øresundstunnelen

Politikere til Pride
Nyheder

Minister til kamp mod hadforbrydelser: Øget fokus på muslimer

Gustav Salinas
Kendte

Rygterne svirrer: Hvad skal Gustav Salinas nu?

fartkontrol
Krimi

Bilist kørte 126 km/t - så blev han snuppet af politiet

Hvidovre fans
Sport

Lille Malthe blev hånet online - så trådte en ægte fodbold-fan til

dansk politi
Krimi

13-årig trak kniv: Mente at mand talte med de forkerte

Yahya Hassan
Underholdning

Kan du huske Yahya Hassan? Nyt teaterstykke fortæller hans historie

screening bøgerne
Nyheder

Vold mod de yngste børn skal opdages tidligere

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

45 kommuner ønskede penge: 22 får del i pulje

Retten i Viborg
Krimi

Dom i Gjern-sagen: Kvinde får 12 år

Køge brand
Nyheder

Kæmpe brand kunne lugtes langt væk

still fra serien
Film og TV

Snart kan du komme med ned i Danmarks dybeste hemmelighed

folkemøde
Nyheder

Børn og unge skal selv forme deres omgivelser

Boligbyggeri
Nyheder

Aarhus bygger: 4.200 nye boliger på vej

politiserien
Film og TV

Seerne får mere Politijagt: Ny sæson er på vej

Glade, danske sølvmedaljevindere ved Montane Adventure Race EM Foto: Martin Paldan for Montane Adventure Race EM
Sport

Dansk dobbelttriumf ved EM på Sjælland

malte Ebert
Underholdning

Malte Ebert går stort: Her kan du opleve ham

gåtur
Sundhed

Mandag starter kampagne med fokus på hjertet: Så lidt skal der til

Jakob Brandt, adm. direktør i SMVdanmark
Iværksætteri

Ny analyse viser skævhed i dansk erhvervsliv

boliger
Nyheder

Op mod 4000 nye almene boliger på vej i København

brande i Avila spanien
Nyheder

Danmark løber for Spanien efter voldsomme skovbrande

Nyhedsbrev grafik
Generelle nyheder

Få vores nyheder direkte i din indbakke

Take that
Underholdning

Husker du dem? Kæmpe 90'er-navn klar til Tinderbox

Mørke online fællesskaber grafik
Krimi

Mænd deler overgreb mod bedøvede partnere online: Her er hele serien