Administration 

Sygeplejersker bævrer efter chok-besked: Det er helt ubegribeligt og grusomt

- Jeg frygter helt konkret, at det her kan få betydning for patientsikkerheden, siger Susann Carlsen, som er fælles-tillidsrepræsentant for sygeplejerskerne og radiograferne på Sjællands Universitetshospital i Køge. (Foto: Foto: Privat)

Omkring 300 skal fyres på sygehuse på Sjælland. Det får fælles-tillidsrepæsentant til at frygte for patienternes sikkerhed.

Det er dagen derpå for medarbejderne på regionens sygehuse efter, at Region Sjælland i går varslede massefyringer. I dag starter de faglige forhandlinger, og i alt kan op mod 317 medarbejdere forvente en fyreseddel.

Sjællands Universitetshospital i Roskilde og Køge er hårdest ramt af regionens sparerunde med afskedigelser svarende til 215 årsværk. Derudover nedlægges 145 ubesatte stillinger. Det skriver DR Sjælland.

Pernille Jacobsen er lægesekretær, en hårdt prøvet faggruppe, da der for kun et halvt år blev fyret fem lægesekretærstillinger på afdelingen, hvor hun arbejder.

- Et eller andet sted fungerer hverdagen jo stadigvæk. Men der er en trykket stemning. Det er helt klart. Det har der været, siden vi fik det at vide. Nu venter vi, siger hun til DR Sjælland.

Pernille Jacobsen er langt fra ligeglad med den situation, som hun og sine kollegaer står i, men det er svært at gøre noget ved situationen, mener hun.

- Jeg ved, at jeg ikke kan gøre noget ved det. Så jeg må bare se og vente på, hvad der kommer. Men det er er lidt svært at se, hvordan det her kan gavne patienterne på sigt, siger Pernille Jacobsen.

Risikerer patienters sikkerhed

I det hele taget er der en vis mathed at spore blandt sygehuspersonalet. Det fortæller fælles-tillidsrepræsentanten for sygeplejerskerne og radiograferne på Sjællands Universitetshospital i Køge, Susann Carlsen til DR Sjælland:

- Stemningen i går generelt i huset var sådan en mathedsfølelse. Folk venter på, om det bliver dem, som skal afskediges. Men det ved de først, når vi når frem til den 6. november, hvor de får en besked i deres e-boks, lyder det fra fælles-tillidsrepræsentanten.

Derudover mener hun, at besparelserne kommer til at ramme dem, hvor det gør allermest ondt. Nemlig hos patienterne.

- Det, der sker lige nu, er, at man fjerner rigtig mange af de opgaver, der er patientnært. Der skal fjernes sekretærer, og det betyder, at når jeg som sygeplejerske skal lave sekretærarbejde, så kommer patienten til at vente. Jeg kan for eksempel ikke give medicin, når patienten har ondt eller hjælpe dem på toilettet, fordi jeg skal koncentrere mig om at tage en telefon eller noget andet administrativt, siger Susann Carlsen.

Og det kan i værste fald for store konsekvenser hos patienterne, hvis plejepersonalet ikke kan følge med.

- Jeg frygter helt konkret, at det her kan få betydning for patientsikkerheden. For jo hurtigere vi som plejepersonale skal løbe i forhold til at løse opgaverne, jo større risiko er der for, at vi laver en fejl. Jeg tror desværre, at vi kommer ind i en kultur, hvor vi får så travlt, at vi ikke engang opdager, at vi laver fejlene, frygter Susann Carlsen.

Presset er allerede stort

Helle Dirksen er formand i Dansk Sygeplejeråd i Region Sjælland. Hun mener også, at medarbejderne vil få det rigtigt svært til at få tingene til at hænge sammen, da der vil være for få medarbejdere til opgaverne.

- Faktisk synes vi, at det er helt ubegribeligt og grusomt, fordi allerede i dag er presset jo stort på flere af regionens arbejdspladser, lyder det fra formanden til DR Sjælland.

Og selv om Helle Dirksen er sikker på, at sygeplejerskerne gør deres bedste trods de kommende nedskæringer, men hun er enig med Susann Carlsen i, at patienterne vil komme til at mærke den manglende arbejdskraft.

- Jeg er overbevist om, at vores medlemmer gør alt, hvad de overhovedet kan, for det her ikke kommer til at gå ud over patienterne og deres pårørende. Men det er klart, at med så voldsom en nedskæring kan det ikke undgås i nogle situationer, at det kan blive mærket at patienterne.

Politiker: Budgettet skal passe

Venstres finansordfører og 2. næstformand i Region Sjælland, Jacob Jensen, ærgrer sig over de kommende afskedigelserne, men understreger, at budgettet skal passe.

- Man kan jo selvfølgelig vælge at prioritere på forskellig vis, og selv om Venstre ikke er en del af flertallet i Region Sjælland, så står vi fuldt og helt bag ved budgetaftalen, lyder det fra Jacob Jensen til DR Sjælland.

Dog så han gerne, at det var andre områder i budgetaftalen, som skulle prioriteres.

- Vi kan se nogle prioriteringer omkring medarbejdere. Vi kan se på omkostningerne af administration og kørselsudgifter, hvor vi kunne have gjort det en smule bedre, så der ikke ville komme så mange fyringer, som der nu er lagt op til. Heldigvis fik vi friholdt psykiatrien og de medicinske afdelinger. Men efter min mening skulle vi ud og rekruttere medarbejdere og ikke fyre medarbejdere, lyder det fra Jacob Jensen.

Afskedigelserne sker i november, og Region Sjælland forventer, at sygeplejersker, lægesekretærer, sosu-assistenter, administrativt personale, læger, bioanalytikere og andre faggrupper bliver berørt.

DR Sjælland

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen