Der blev trommet og danset som om det gjaldt livet, da både Talent 2010-finalen og Vild med Dans-showet gik i gang i fredag aften.
Og det var ikke kun på de bonede gulve, der blev kæmpet. Bag kameraerne foregik der også en benhård konkurrence - nemlig kampen om seerne.
Og nu er der fundet en vinder. Ifølge B.T. lykkedes det DR med sin Talent 2010-finale at slå TV2's Vild med Dans på den afgørende sidste spurt. 1,3 millioner seere sad nemlig foran skærmen og så, da Copenhagen Drummers vandt finalen. Det var en smule flere end de 1,274 millioner seere, der blev hængende for at se Dicte blive stemt ud af Vild med Dans-konkurrencen, skriver B.T.
Til gengæld vandt TV2 den samlede runde på det samlede antal seere, der i snit fulgte med fra start til slut. Her blev dansehowet set af 1,132.000 seere, mens 'blot' 1060,000 seere i alt sad hængende til Talent 2010.
Der var tæt opløb i fredags mellem finalen i Talent 2010 og Vild med dans
Copenhagen Drummers vandt ikke bare finalen i 'Talent 2010'. Det lykkedes dem også at slå 'Vild med dans' i de afgørende minutter.
1,3 millioner så afgørelsen på det sidste 'Talent 2010'-show på DR, mens 1.274 millioner så Dicte blive stemt ud af danse-showet i 'Vild med dans'-afgørelsen.
Men sammenlagt blev det TV2´s fredags-show, der vandt aftenen og sendte 'Talent 2010' ud af studiet og på pension.
Vild med dans blev set i gennemsnit af 1,132.000 seere, mens Talent 2010 blev set af 1.060.000 seere.