Administration 

Talblinde Troels fra Føtex: "Du har vand i hovedet"

Den tal- og ordblinde kasseassistent, Troels Nielsen, henrykker kunderne i Føtex med sit blide væsen og venlige sind. (Foto: Foto: Privat)

Den tal- og ordblinde kasseassistent, Troels Nielsen, henrykker kunderne i Føtex med sit blide væsen og venlige sind.

- Du har vand i hovedet Troels.

Sådan har en tidligere chef sagt til Troels Nielsen, der er både ordblind og talblind. Men den hårde bemærkning har ikke slået ham ud. Tværtimod.

I dag arbejder han som kasseassistent i Føtex i Friheden Butikcenter i Hvidovre, hvor han ofte får rosende ord med på vejen fra de kunder, der handler hos ham.

Senest har en kunde i et blogindlæg fortalt om sit møde med den ekstremt venlige og entusiastiske medarbejder, der ikke lod sig slå ud af, at han lige skulle bruge to minutter ekstra på at indtaste et tal.

- Wow. Jeg fik lidt gåsehud på armene, og skulle lige synke en ekstra gang, da jeg hørte om, at en kunde havde skrevet sådan om mig, siger Troels Nielsen, da Avisen.dk fanger ham i en frokostpause.

Den 41-årige kassemedarbejder er i rotationsjob ved kommunen og har været ansat i Føtex siden november sidste år. Det var efter, at han med hjælp fra sin mentor på jobcentret fik afsluttet en måneds vellykket praktik i butikken. Nu har Føtex besluttet at give ham ekstravagter både tirsdag og onsdag.

- Det er bare kanon-fedt, og dagene flyver afsted, fordi jeg er så glad for at være her. Jeg giver den gas, og det allerbedste er de søde kunder, siger Troels Nielsen.

Hårdt at være arbejdsløs

Men det har ikke altid været sådan. I den Kvickly, som Troels Nielsen også har arbejdet i, oplevede han at blive talt ned til, og at man blev sur over hans fejl.

- Hvis der blev tabt noget vin på gulvet, så skulle jeg tørre det op, og de brugte mig og talte ned til mig. Det er noget helt andet her, hvor kollegerne kommer pænt ned og hjælper mig, hvis der er noget, jeg ikke kan finde ud af, siger han.

Troels Nielsen har altid vidst, at han var både ordblind og talblind og gik derfor i en specialklasse som lille. Alligevel gik han ud af 9. klasse uden et afgangsbevis og har sidenhen både været flyttemand, opvasker, kørt med post og monteret fjernsynsskærme. I en del år har han også været på kontanthjælp.

- Jeg har prøvet lidt af hvert og har altid klaret mig. Men jeg må da også ærligt indrømme, at jeg har været hængende i systemet som arbejdsløs i nogle år, og at det har været ret hårdt, siger Troels Nielsen og uddyber:

- Jeg er ikke den, der går ud og ringer på dørklokker og er god til at skrive ansøgninger og sådan noget. Computere kan jeg slet ikke finde ud af, jeg går helt i stå. Der er nok også folk, der har tænkt: Er der noget med ham der? Han virker måske lidt mærkelig, siger Troels Nielsen, der som lille også blev halvt døv på det ene øre og næsten døv på det andet.

Ét stort grin

At være ordblind og talblind kan godt give udfordringer i hverdagen. I den Føtex, hvor Troels Nielsen arbejder, har man stadigvæk kontanter i kasseapparatet. Og selvom apparatet klarer en stor del af arbejdet, har han nogle gange brug for at stoppe op og lave lidt hovedregning.

Det sværeste er, hvis folk skal hæve et par hundrede kroner over.

- Så kan jeg komme til at lave for mange nuller, så det kommer op i de 20.000 kroner, og det er jo ikke deropad vi skal vel? Jeg bliver lige lidt forvirret og jeg sidder og trykker og retter og kunderne kigger og kigger, siger Troels Nielsen.

I dag var der en vare til 49 kr. som stod til at koste 25 kr. Men på det gule tilbuds-skilt stod der kun 15 kroner.

- Den skulle altså 10 kroner mere ned i rabat. Så jeg skulle scanne og lave det om flere gange. Det er lidt pinligt at skulle bede om hjælp, ik? Men det tager man, som det kommer, siger Troels Nielsen.

Gennem årene har han lært at tackle sine udfordringer med et smil, og hvis noget gør ham usikker, griner han.

-  ‘Du skal sgu da ikke grine!’ Får jeg så at vide. Men jeg bliver bare nervøs og har måske ikke lige fået fortalt, at jeg har svært ved det.

Kan ikke blive sur

Det vigtigste ved arbejdet som kassemedarbejder er at sprede glæde i kontakten med kunderne, fortæller Troels Nielsen, der elsker at lave sjov med de mange mennesker, som kommer forbi hans kassebånd.

- En ældre dame var ved at græde af grin, fordi jeg tog så meget pis på hende, Jeg synes, det er fedt, siger Troels Nielsen, der husker mange sjove episoder.

- En ung mand havde købt roser til sin kone, og jeg spurgte, om de da ikke var til mig. Der kom også et ældre ægtepar, hvor konen jokede med, at jeg var hendes søn. Jeg fyrer bare en masse af og prikker lidt til dem. Bagefter går de nogle gange op i kundeservice og roser mig, hvilket jeg får af vide, når jeg har fri. Det er bare så lækkert, siger Troels.

Men jobbet kan også bestå i at opmuntre travle og sure kunder, senest da en mand ikke kunne forstå, hvorfor hans rabatkupon ikke var gældende længere. Og her har Troels Nielsen en kæmpe fordel.

- Jeg kan bare ikke blive sur. Der skal fandme meget til, griner han.

- Nogle kunder er skide-sure. De hiver varerne ud af hånden på en og skal bare ud af butikken. Og så siger jeg ‘stille og rolig’ og prikker lidt til dem. Kan du ikke smile lidt, du? Og så kommer der et lille smil på læben, siger Troels Nielsen.

Kollegaerne hjælper Troels, hvis det bliver nødvendigt

Mand med briller smiler
Nyheder

Efter 60 år:

Milliardær trækker sig

Donald Trump i profil sammen med sin kone
Nyheder

Biskopper til Trump:

Lad være med at

gøre grin med os

Politi og ambulancer på vej
Nyheder

Rejser millionkrav efter dødsulykke

Portræt af kronprinsesse Victoria
Kongelige

Kronprinsesse samlede skrald

Portræt af kvinde
Nyheder

Connie Hedegaard scorer topjob

Fodboldspillere på banen
Sport

Dansker spolerer Bayerns mesterskabsfest

Indgang til retsbygning
Krimi

Fire mænd tiltalt:

Voldtog og plyndrede

prostituerede

kasse med forskellige skrabelod
Helt vildt

Vandt millioner 1. april:

Ingen troede på ham

Portræt af mand foran port.
Kendte

Rachlin fyret

Fly ved at lande i lufthavn
Rejser

Massive forsinkelser i Grønlands nye internationale lufthavn

Krimi

Landsret løslader mand der påkørte flere i København

Trump forklædt som pave
Nyheder

Pave Trump 

to billeder af en gade
Bøger

Fantastisk foto-bog over København – dengang og nu

en skov i maj
Nyheder

Lunt og solrigt vejr på vej

Nyheder

To nye er anholdt i sag om trippeldrab

et par i sengen
Sex og samliv

Generer naboens høje sexlyde dig

en cigaret holdt i en hånd
Sundhed

Chance for at overleve lungekræft er stadig lav 

en sort Rolls
Biler

Topmodel fylder 100 år

pelargonier i blomst
Livsstil

Her er planten sneglene hader

en racerkører jubler
Sport

18-årig skriver Formel 1-historie 

en bil i flammer
Krimi

Syv turister slået ihjel i USA

alligatorer i vandet
Helt vildt

Flypassagerer overlever 36 timer i sump med alligatorer 

politi på gaden
Krimi

Yngre mand stadig i kritisk tilstand efter skudepisode 

to politikere hilser på hinanden
Nyheder

Inflation og Trump optager australiere ved valg

mand i jakkesæt står og klapper - baggrund med lys
Nyheder

Kommende vicekansler:

Vil se på muligt forbud 

Nyheder

Wegovy-pille får

grønt lys til test i USA

kongelige familie på balkonen
Kongelige

Rystet prins Harry: Far vil ikke tale med mig

mand holder sort hat foran sig
Nyheder

DR-legende er død

fodboldspillere i aktion
Sport

Randers ind i medaljekamp

Nyheder

Kører ind i menneskemængde 

forbudsskilt
Nyheder

Drik det ikke: Sodavand

trækkes nu tilbage

flok mennesker med skilte
Nyheder

Drama ved slagterbutik:

Klamme svin

to mænd og kvinde i midten
Kendte

X Factor:

40 år og pølsefest

Sport

Prins Harry taber sag 

skorstenen på vatikanet
Nyheder

Skorsten er klar i Vatikanet

billede af sort powerbank
Nyheder

Efter strømnedbrud:

Powerbanks hitter

unge mennesker går på gaden
Nyheder

Fire personer

anholdt i svensk drabssag

Nyheder

Efter 75-årigs påkørsel: 

Kørekortregler granskes

Mand smiler
Nyheder

Milliardær død i ulykke

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Bortførte 15-årig

ekskæreste i bagagerum:

- Det var dumt

mand med skjorte og jakke
Kendte

Dennis Knudsen

er flyttet ind i villa

til 12 millioner 

kvinde poserer på slot
Kendte

Sarah Grünewald:

Jeg sked i bukserne

politibil med påskriften politi
Krimi

Kvinde reddede to små

børn ud af varm bil 

skilt på facade på retsbygning
Krimi

Fodboldfan frifundet:

Kaldte betjent for fucking

nørd

Nyheder

Gør det billigere at

have et realkreditlån

person sidder på facebook på computer og telefon
Krimi

Ramt af mystiske links 
i kommentarspor

person går med paraply
Nyheder

Nu skifter vejret 

mand med rødt slips vinker
Nyheder

J.D. Vance: Krigen

slutter ikke foreløbigt

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Retssag begynder:

15-årig pige blev bortført

og fik klippet håret af

Smilende kvinde med solbriller og en taske over skulderen
Kendte

Helle Thorning tjener millioner på lejlighedssalg

Facade på bygning
Nyheder

Ikonisk lampefirma løfter salget til knap 900 millioner kroner

Smilende kvinde i dunjakke ved havnebad
Kendte

Lene Beier med godt nyt: 
Vender tilbage

Mand i dunjakke på fodboldstadion holdende en mikrofon
Sport

Fodboldlegende scorer 
38 år yngre model 

en mand stillet op til fotografering
Krimi

Godsejer tilstår

Mand i jakkesæt med et diasbillede bag sig
Nyheder

Medie: Forlader Det Hvide Hus

Krimi

Alvorlig påkørsel:
75-årig bilist nægter alt

en masse mennesker med røde faner og arme i vejret
Nyheder

1. maj-uro:
Hummelgaard kæmpede
mod båthorn og røgbomber

to mønter
Helt vildt

SE VIDEO:

Lastbil væltede med

otte millioner mønter

Mand i lyst jakkesæt med et WHO's logo bag sig
Nyheder

WHO advarer:
Største krise
i mands minde

udrykningskøretøjer ved ulykke
Krimi

75-årig forlanges fængslet efter massepåkørsel

Glad kvinde med arm hævet
Nyheder

Dronning Margrethe får religiøs pris 

to kvinder griner sammen
Helt vildt

Vandt en mio. i Lotto:
- Jeg købte da bare en ny

en mand taler foran en skærm med en illustration
Nyheder

Konkurs sender stor

millionregning

videre til borgerne

Krimi

LIGE NU: Letbane påkører person - trafikken er spærret

indgangen til en stor bygning
Krimi

Kræftsag stoppes

politi arbejder
Krimi

75-årig sigtet mand tog fejl af speeder og bremse

Nyheder

Mette F.: Danmark

skal igen være en

stor skibsbyggernation

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Dreng overfaldet holdt
og fanget - syv anholdt

et tog set fra siden
Nyheder

Bro stopper tog 
til og fra lufthavn

mange biler på p-plads
Nyheder

Tesla-salg styrtdykker fortsat

en bil sat til opladning
Biler

Elbiler overhaler

snart dieselbilerne

larver går i række
Nyheder

Kamp mod giftig larve fortsætter

store flammer kommer op fra bygning
Krimi

Voldsom gårdbrand

- bygning kollapset

mænd går på vej med sne
Kongelige

Kongen giver ok-tegn 

en bil på ulykkesstedet
Krimi

Påkørsel: Ældre mand er afhørt

en mand taler
Nyheder

USA og Ukraine underskriver aftale

glad mand med smil og stort krøllet hår
Kendte

Høster vild succes

22 år efter sin død

to fodboldspillere i blåt og gult jubler
Sport

Vildt drama i Brøndby

ét øje helt tæt på
Nyheder

Gå ikke til Louis Nielsen: 
Lukker i weekenden