Administration 

Syv kvinder massakreret i en rundkørsel

Sørgeoptog med billeder af en af de syv kvinder, der blev skudt ned sidste torsdag under en fredfyldt demonstration i Elfenbenskystens hovedstad (Foto: Polfoto/AP Photo/Rebecca Blackwell)

Kvinder og mænd bliver massakreret og lig brænder i gaderne. Den tidligere præsident nægter at gå af og den lovlige præsident er spærret inde på et hotel. Elfenbenskysten er på randen af borgerkrig.

Det er grusomme historier, der dagligt kommer ud fra Elfenbenskysten, der indtil 1999 var et eksempel på stabilitet og velstand i Vestafrika.

  • I går brasede bevæbnede mænd ind i en sundhedsklinik og begyndte at skyde på patienterne. Det skete i Treichville, en forstad til Elfenbenskystens økonomiske hovedstad Abidjan.
  • Torsdag i sidste uge blev syv kvinder massakreret i en rundkørsel. De deltog i en fredsdemonstration i Abobo, en anden fattig forstad.
  • I en anden del af hovedstaden sætter militærfolk bildæk om halsen på såkaldte ”udlændinge” (folk, der kommer fra den nordlige del af landet). De hælder petroleum over og sætter ild til. Mindst 6 er blevet dræbt på denne måde.
  • I andre forstæder brænder man bildæk i gaderne, fordi røgen er kraftig og kan dække lidt over, at der samtidig brændes lig af.

Elfenbenskysten er havnet i en voldelig og brutal spiral, politisk tumult og økonomisk deroute. FN og eksperter frygter en ny borgerkrig.

Video optaget med mobil viser kvinderne, der blev dræbt på åben gade. Den er ikke for sarte sjæle!

Nægter at acceptere nederlag

Årsagen til balladen er præsidentvalget, der blev afholdt i november sidste år. Afstemningen skulle have afsluttet otte års krise og hele sårene fra den borgerkrig, der allerede rasede i landet i 2002/2003.

Men sådan blev det ikke. Den siddende præsident, Laurent Gbagbo, tabte men vil ikke acceptere nederlaget.

Gbagbo er ligeglad med,  at han tabte med en margin på over 350.000 stemmer samt at FN og det international samfund anerkender valget som retfærdigt.

Nu bruger han brutal vold for at beholde magten og kontrollerer stadigt militæret.

Spærret inde på et hotel

Vinderen af valget, Alassane Ouattara, sidder på The Gulf hotel i Abidjans centrum. Den eneste måde man kan nå ham, er at tage en FN-helikopter, der færger diplomater og journalister på daglige flyvninger.

Imens forsøger præsidenterne fra de fem omkringliggende lande at mægle i konflikten. Det er Mali, Burkina Faso, Liberia, Guinea og Ghana. Men indtil videre er situationen blokeret. Og ligner mere og mere borgerkrig.

Mindst 365 mennesker er døde i de sidste tre måneder, de allerfleste er tilhængere af  Alassane Ouattara.

Ingen elektricitet

Den 28. februar ramte brutaliteten på en ny måde. Tidligt om morgenen slukkede Gbagbos folk for strømmen til flere af landets regioner, der er under FN kontrol.

Uden grund, ifølge det private el-selskab i Elfenbenskysten.

Allerede den 19. januar fik selskabet frataget ansvaret for el-forsyningen i landet, efter ordre fra Mine og Energiministeriet.  

Det var den samme taktik, Gbagbo brugte, da borgerkrigen i 2002/2003 buldrede løs.

Strømafbrydelsen har lammet hospitalerne og tvunget folk til at bruge urenset vand, fortæller beboere og sundhedspersonale.

”To tidligt fødte spædbørn døde den 1. marts, da der ikke var strøm til deres kuvøser," siger Kouyaté Karim, sundhedsdirektør i byen Bouaké til IRIN nyhedsbureau.

Han fortæller, at  hospitalet har en generator, men ikke penge nok til at holde den kørende. Også lageret af vacciner for mæslinger, gul feber, tuberkulose og polio er så godt som ødelagt.

Landet delt i to

En af grundene til konflikten er, at den legitime præsident Ouattara har base i nord, mens Gbagbos tilhængere bor i syd. Men vi skal lidt længere tilbage i historien for at forstå, hvorfor det er et problem.

I 1999 var der et blodløst militærkup i Elfenbenskysten. Præsident Henri Konan Bédié blev afsat. Folk dansede for en stund i gaderne.  General Robert Guei lovede valg.

I 2000 tabte generalen til historieprofessoren Laurent Gbagbo. Men i 2002 forsøgte en gruppe militærfolk, der var i eksil, at lave et nyt kup. Gruppen sagde, at de ville gøre oprør mod Ggagbo, fordi han behandler folk i den nordlige del af landet som 2. rangs borgere.

Gbagbo anklagede Ouattara, der kommer fra nord, for at stå bag.  Ouattara har altid afvist dette.

Selv om kuppet mislykkedes, var det startskuddet på den blodige borgerkrig i 2002/2003, hvor mindst 3000 mennesker blev dræbt.

I 2003 var Frankrig, den tidligere kolonimagt i landet, med til at flikke en traktat sammen. Den skabte mere ro på opfladen og ledte til valget sidste november.

Men under overfladen ulmer konflikten mellem nord og syd stadigt.

FNs 9000 fredsbevarende soldater i landet er ikke nok til at lægge en dæmper på konflikten.

Hvor galt kan det gå?

I dag er en ny borgerkrig på trapperne, lyder det fra alle sider.

Hvor galt det går for Elfenbenskysten knap 6 millioner indbyggere, afhænger af, hvordan forhandlingerne forløber.

Det er svært at få hul igennem, fordi FN og det internationale samfund allerede har udråbt Ouattara som den legitime præsident. Hvad er der præcist at forhandle om for Laurent Ghagbo?

”Det internationale samfund er nødt til at indse, at den ulovlige præsident er parat til at kæmpe til det sidste, også selvom det betyder, at Elfenbenskysten bliver kastet ud i anarki og økonomisk katastrofe."

Sådan lyder meldingen i en ny rapport fra International Crisis Group, en uafhængig organisation, der kæmper for at forebygge og løse konflikter.

Ifølge rapporten, er det mest sandsynlige scenario i de kommende måneder:

"En væbnet konflikt med massiv vold mod civile, både lokale og udenlandske. Det kan provokere en ensidig militær intervention fra nabolandene. Det bliver formentlig Burkina Faso, der starter".

Tæt på verden

To af landets mest erfarne u-landsjournalister, Anne Hyll-Müller og Dan Larsen, skriver nyheder om de fattige lande for Avisen.dk. Danida bidrager til projektet.

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen