Administration 

Sygeplejerske i krig mod papirarbejde på job: Sådan skyder jeg genvej

Jan Møller Nielsen forsøger at agere i bureaukratiet på bedst mulig vis, så innovationen, kreativiteten og udviklingen begrænses mindst muligt. (Foto: Foto: Privatfoto)

Bureaukratiet indskrænker innovationen, den kreative tænkning og udviklingen ifølge projektleder i psykiatrien.

Krav om dokumentation af alt, specifikke procedurer, der skal følges og kontrol.

Det er tre ting, som ansatte i det offentlige hver dag skal følge, for at myndighederne kan vide sig sikre på, at der ikke sker fejl.

Men bureaukratiet begrænser de ansatte i at udnytte deres faglighed, og det kan i værste tilfælde føre til det modsatte af, hvad bureaukratiet er sat i verden for at forhindre, mener projektleder i psykiatrien Jan Møller Nielsen.

Han er uddannet sygeplejerske og har arbejdet i psykiatrien i næsten 40 år. Han er projektleder i 'Pavillonen', der er et behandlingstilbud for psykiatriske patienter fra Randers og på Djursland. Han ser hver dag, hvordan bureaukratiet tager friheden og kreativiteten fra hans medarbejdere, og hvordan det kun er blevet værre gennem de mange år, han har været i faget.

- Det får den konsekvens over tid, at medarbejderen kommer til at tænke mere på kontrol og struktur frem for at være faglig. Som jeg ser det, afskærer vi nogle muligheder for borgerne, fordi medarbejderne tit kommer til at tænke, at det (projekter til at hjælpe borgerne red.) ikke kan lade sig gøre, siger han til Avisen.dk.

Tidligere har Avisen.dk talt med chefredaktør på DenOffentlige.dk, Nick Allentoft, der i en ny bog adresserer, hvordan bureaukratiet i det offentlige gør, at velfærdssamfundet ikke lever op til forventningen om at gribe borgerne, når de snubler i tilværelsen.

Det kan du læse mere om her.

Det handler om at lære systemet

For Jan Møller Nielsen er det frustrerende at være vidne til den begrænsning, som bureaukratiet sætter for fagpersoner ansat i det offentlige. Med sine 40 års erfaring har han tilegnet sig egenskaber, der gør det muligt for ham at agere i bureaukratiet og få gennemført projekter, som ellers ikke havde været mulige.

- Jeg bruger tid på at lære at forstå systemet, så jeg ved, hvor jeg skal sende hvad hen for at få godkendt et projekt. Samtidig skaber jeg personlige kontakter oppe i systemet, så jeg hurtigere kan komme igennem. Hvis man har opbygget personlige kontakter, kan man ringe op direkte og sige, at man står med en idé til et projekt og spørge, om det kan lade sig gøre. Så får jeg typisk et svar om, at jeg bare kan sende det til vedkommende og få en hurtig afklaring, siger Jan Møller Nielsen.

Socialisering frem for stigmatisering

Et af de områder, hvor Jan Møller Nielsen er gået en anden vej end den gængse, er med svært psykisk syge, som er vanskelige at få anbragt på almindelige institutioner. Disse mennesker er derfor forsøgt anbragt i helt almindelige boligområder, hvor der bor almindelige mennesker omkring dem.

- Miljøer på institutioner (for psykisk syge red.) kan være stigmatiserende. Det kan være et miljø præget af misbrug, uro og udadreagerende adfærd, det er ikke et godt miljø at være i som psykisk syg, man vil ofte blive fastholdt i negative handlemønstre. Hvis man i stedet omgås mennesker, der opfører sig normalt , ikke er misbrugere, har en normal døgnrytme, etc. sker der ofte en socialisering. Tanken er at gå fra stigmatisering til socialisering, siger Jan Møller Nielsen.

Ifølge Jan Møller Nielsen fastholder systemet altså de psykisk syge i kasser, som ikke hjælper dem til at blive raske. Han vover at påstå, at det faktisk holder borgerne syge.

”Jeg vil gerne vise vejen”

Derfor håber Jan Møller Nielsen, at han med sin tilgang kan inspirere og vise vejen for andre som på samme måde kan tilgå bureaukratiet på en sådan måde, at det stadigvæk er muligt at gennemføre projekter, der rent faktisk gør en forskel for borgeren i stedet for udelukkende at have fokus på dokumentation, procedurer og kontrol.

- Mit projekt skal vise en anden vej, for jeg har en idé om, at jeg har hjulpet nogle mennesker, der har fået det bedre, men det har også den side, at jeg gerne vil pege på andre muligheder, siger Jan Møller Nielsen.

Derfor bruger projektlederen også meget tid på at lære sine unge medarbejdere, hvordan de skal agere i bureaukratiet og fastholde fokus på de mest udsatte borgeres ve og vel.

- I stedet for at gå imod systemet, så prøver jeg at lære dem, hvordan vejene ind igennem bureaukratiet fungerer. Jeg siger oftest ja til gode idéer. Det er afgørende at medarbejderne føler ejerskab, hvis nye ideer skal realiseres. Noget lykkes, og andet lykkes ikke, siger Jan Møller Nielsen.

Til sidst er Jan Møller Nielsen uforstående over for den manglende tillid til fagpersoner i det offentlige. Det har været flere regeringers plan at reducere bureaukratiet, men det opleves for os på ” gulvet ”, som om det nærmest vokser og det er hverken til gavn for medarbejderne, borgerne, ressourcerne eller samfundet.

- Per Jørgensen og professor Gert Thingaard Svendsen udtaler i et blogindlæg på Dagens Medicin ”Kontrol er godt, men tillid er billigere”. Det er helt rigtigt, siger Jan Møller Nielsen.

 

 Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Nyt id-kort på byggepladser skal bekæmpe social dumping

Lasse Boje
Nyheder

Alvorlig fejl hos politiet: Børneattester og våbentilladelser sat i bero

kort
Nyheder

Politiet lukker luftrummet for droner over store dele af København

Psykisk syg
Nyheder

Har du oplevet det? Nu søger LAP danskere fra hele landet

Regnbueflag
Nyheder

Regeringen vil hjælpe udsatte LGBT+-personer ud af hjemløshed

Cold Hawaii Big Air
Sport

Vildt vejr på vej: Verdenseliten indtager Cold Hawaii

elløbehjul
Krimi

Politiet beslaglagde elkøretøjer: Ét kunne indstilles til 85 km/t

Messen
Underholdning

Ny stor KREA-messe rykker ind i Valby Hallen i weekenden

Skole elever med tasker
Nyheder

Elever bortvist fra eksamen efter AI-snyd på flere skoler

Festuge Aarhus
Underholdning

Aarhus midtby bliver til én stor fest på lørdag

Udeservering
Nyheder

Lavere gebyr kan give bedre vilkår for Københavns udeserveringer

Børn i pool
Rejser

Efterårsferien er næsten udsolgt: Her er de billigere alternativer

Karoline Lindgaard
Nyheder

Gratis bind og tamponer på vej til alle københavnske folkeskoler

CARLLO YABOY
Underholdning

Trygheden er steget i Greve Nord: Fredag fejres udviklingen

Harry Potter
Film og TV

HBO viser nyt glimt af Harry Potter før premieren til jul

Svømmehal
Nyheder

København skærper kontrollen med kønsopdelt svømning

Cirkusrevyen holdet
Underholdning

Cirkusrevyen 2027: Her er holdet

Partnervold modelfoto
Krimi

Markant strafskærpelse: Grov vold straffes 100 procent hårdere

FB opslag med børn og drikke
Nyheder

To sommerlande får kritik for sodavandsreklamer rettet mod børn

iltsvind
Nyheder

Ny kvælstoflov er vedtaget: Minister glæder sig

mark
Nyheder

Landbrugets organisation efter ny lov: Det bliver sværere og dyrere

møde
Nyheder

Færre på magten: De største virksomheder får direkte adgang til politikerne

parkeringsplads
Nyheder

Flertal foretrækker digital parkering: Nu foreslår DI fælles regler

elever i skole
Nyheder

Undersøgelse: Her er unge mest i fare for at droppe ud af uddannelsen

Natasja Crone
Underholdning

Populært debat-program vender tilbage til skærmen

Partierne bag
Nyheder

Budgetaftale i København: Milliarder til skoler og socialområdet

dansk politi
Krimi

Politiet efter endnu et svindelnummer: Sådan undgår du dem

Løbet
Nyheder

Nyt halvmaraton vil undgå at lukke store dele af København

D-vitaminer
Sundhed

Forskere finder mulig vitamin-effekt mod svær åreforkalkning

medicin
Nyheder

Flere danskere frygter ulighed i adgangen til bedste medicin

Ejendom
Nyheder

Kendt fra TV 2: Nu er den spektakulære lade til salg

cykel
Krimi

Er dette din cykel? Politiet efterlyser ejere til flere cykler

Mads Pedersen
Sport

Mads P. sælger Tour-udstyr: Pengene går til unge cykeltalenter

sorte køer
Krimi

Ubudne gæster i haven: En flok køer var på udflugt

retten i Roskilde
Krimi

Forældre dømt: Vold slog deres søn ihjel

elbil og kvinde der lader
Nyheder

Elprisen eksploderede i august: Dyreste måned siden energikrisen

Maritime dage
Nyheder

525 unge får dørene åbnet til Det Blå Danmark

Vejarbejde
Nyheder

Kø og forsinkelser: Vejarbejde rammer Svendborgmotorvejen i fire uger

iltsvind
Nyheder

Se video: 38 danske kystvande ramt af iltsvind efter varm sommer

ukrudtsbrænder
Krimi

Brændte partner med ukrudtsbrænder: Nu er han dømt

Beredskabsstyrelsen
Nyheder

Borgere kan møde udrykningskøretøjer og omkørsler torsdag

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Nye pesticidtal bekymrer minister: Vil have en ny strategi

Skelet
Nyheder

Arkæologer finder 20 skeletter under København

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd

hjemløs
Nyheder

Over 6.000 er hjemløse: Minister kalder nye tal nedslående

Får
Nyheder

Ny pulje åbner: 60 millioner kroner til ulvesikrede hegn

vinderne
Iværksætteri

Fire iværksættere vinder 250.000 kroner til genbrug af beton

jacob Mark
Nyheder

Ældreminister vil sænke SOSU-medarbejdernes sygefravær

Værterne
Nyheder

Fire kendte værter står i spidsen for årets Knæk Cancer-show

Tupac
Krimi

Efter næsten 30 år er der faldet dom i Tupac-mordet

William Jansen og Simon Jensen
Mad og drikke

Populær pitakæde slår dørene op til endnu to spisesteder

retten i esbjerg
Krimi

Mand får 8 års fængsel for vold med døden til følge

Martin Miehe-Renard
Underholdning

Tivolirevyen vender tilbage i 2027 med kendt instruktør i spidsen

børn i naturen
Nyheder

160.000 børn rykker ud i naturen i denne uge

Krisecentret Dannerhuset
Nyheder

Børn på omkring 40 krisecentre får gratis avis i et år

filmen
Film og TV

Tre danske film kæmper om at blive årets Oscar-kandidat

Ikea
Nyheder

Hundredvis af IKEA-varer bliver billigere: Priser falder op til 25 procent

dansk politi
Krimi

Teenagere bag groft masse-overfald til byfest: Politiet søger vidner

dansk politi
Krimi

16-årig anholdt: Sigtet for fire brande i Præstø og Mern

Olsen Banden
Underholdning

Skide godt Egon - nu fejres danskernes største biografhit

Løbets stiftere
Nyheder

Over 500 har meldt sig: Familieløb udsolgt i fire byer

hacker
Nyheder

Sikkerhedsfolk advarer: Falske drømmejobs skjuler hackerangreb

demo
Nyheder

Traktorer i København: Demonstration kan generere trafikken tirsdag

Fuhlendorff
Underholdning

Fuhlendorff: Hvornår blev jeg den gamle?

indlandsis
Nyheder

30 år i træk: Indlandsisen skrumper igen