Torsdag forsvandt Sveriges Televisions korrespondent, Bert Sundström, da han skulle rapportere hjem fra Tahrir-pladsen i Kairo.
Hans redaktør Robert Wiström forsøgte at ringe ham op, da en arabisk stemme svarede og i et hadefuldt tonefald fortalte, at journalisten var taget til fange.
Det skriver Dagens Nyheter.
Forbindelsen blev efterfølgende afbrudt, og SVT oplyser, at der ikke er nogen kontakt til Bert Sundström.
Bert Sundström befandt sig i nærheden af sit hotel, da SVT forsøgte at få fat i ham. Nu arbejder det svenske udenrigsministerium på at finde ud af, hvor han er.
To andre svenske journalister fra Aftonbladet er desuden blevet tilbageholdt af militæret på vej til et fattigt område uden for Kairo for at dokumentere landets madkrise.
De svenske journalister blev anklaget for at være israelske spioner og måtte side i fængsel i tre timer, hvorefter de blev løsladt, skriver Journalisten.dk.
Også den danske TV 2-journalist Steffen Jensen har mærket vreden i Egypten, da han onsdag blev overfaldet med køller af en gruppe mænd, der blandt andet ville have hans pas.
Torsdag blev de to kendte CNN-journalister Anderson Cooper og Christine Amanpour angrebet af tilhængere af den egyptiske præsident Hosni Mubarak..
Også to journalister fra nyhedsbureauet AP samt en belgisk journalist er blevet overfaldet.