Administration 

Ny bonusordning åbner for fed firma-fidus

”Nu går bonus-puljen til de stærke fleksjobbere. Når puljen er tom bliver det urimeligt svært at sælge sig selv for en fleksjobber, der faktisk kun kan arbejde to timer om ugen,” siger Jette Andersen, der er fleksjobber og politisk aktiv omkring fleksjobbernes vilkår (det er ikke hende på billedet). (Foto: Colourbox)

Ny bonus-ordning gør det muligt for firmaer at score kassen på at ansætte personer i fleksjob. Forening for fleksjobbere advarer om, at der spekuleres i ordningen. Kommune kan ikke afvise, at der forekommer misbrug.

25.000 kroner i bonus. Det er gaven til virksomheder, der ansætter en person i fleksjob i få timer.

Ordningen, der blev indført med fleksjobreformen fra sidste år, skal sikre, at også de svageste mennesker på arbejdsmarkedet får et job.

Nu advarer Landsforeningen af Fleks- og Skånejobbere (LAFS) om, at bonusordningen giver anledning til misbrug og decideret fusk.

”Der er ingen tvivl om, at ordningen bliver misbrugt,” siger formand Hans Dankert.

”En pengemaskine”

Virksomheder kan hæve en bonus på 25.000 kroner, hvis de har ansat en person i såkaldt 'minifleksjob' i minimum seks måneder efter 1. januar i år.

Ifølge fleksjobforeningen kan ordningen misbruges på flere måder.

En arbejdsgiver kan spekulere i at ansætte en fleksjobber i så få timer om ugen, at lønnen i det første halve år ligger langt under de 25.000 kroner, som arbejdsgiveren får i bonus.

For eksempel kan en virksomhed, som ansætter en fleksjobber til kontorarbejde i to timer om ugen, tjene 15.000 kroner på et halvt år.

”På den måde bliver ordningen brugt som en pengemaskine,” siger Hans Dankert.

På Facebook-siden ’Stop Fleksjobreformen’ fortæller en kvinde, at hun er visiteret til et fleksjob på ni timer om ugen, men at arbejdsgiveren kun vil betale hende for én.

”Folk bliver ansat færre timer, end de faktisk kan arbejde,” siger Jette Andersen, der er fleksjobber og politisk aktiv omkring fleksjobbernes vilkår.

Halvt så effektiv = halv løn

Ifølge Landsforeningen af Fleks- og Skånejobbere kan arbejdsgivere maksimere 'profitten' yderligere ved at udnytte, at de som følge af reformen kun skal betale løn for fleksjobbernes effektive arbejdstid.

Det kan de gøre ved at 'forhandle' med det kommunale jobcenter om, hvor effektiv en person på papiret skal være, hvis de skal ansætte ham eller hende i fleksjob.

”Det er blevet et forhandlingsobjekt, hvor arbejdsgiverne siger ’kan vi blive enige om, at effektiviteten kun er 50 procent?’ Underforstået, at de kun betaler halvdelen af den tid, personen arbejder,” siger Hans Dankert.

Puljen går til de stærke fleksjobbere

Jette Andersen advarer om, at udviklingen rammer de svageste fleksjobbere, som bonusordningen egentlig er sat i verden for at hjælpe.

Der er nemlig kun afsat penge til 1.320 fleksjob-bonusser per år.

”Nu går bonus-puljen til de stærke fleksjobbere. Når puljen er tom bliver det urimeligt svært at sælge sig selv for en fleksjobber, der faktisk kun kan arbejde to timer om ugen,” siger Jette Andersen.

Der er ikke noget i reglerne, der forhindrer firmaer i først at hæve en fleksjob-bonus, og senere skrue op for timetallet, hvis personen i fleksjob er godkendt til at arbejde i over ti timer.

Jette Andersen henviser til en virksomhed i Kolding, der søger en dygtig ingeniør til at udvikle software i 8-10 timer om ugen. Men i jobopslaget specificerer virksomheden, at kandidaten gerne på sigt skal kunne arbejde 15 timer om ugen.

"Man skal ikke være idiot for at regne ud, hvad det handler om, ” siger hun.

Firma får gratis arbejde

Over en tredjedel af de virksomheder, der indtil videre har gjort krav på fleksjob-bonus, har kun ansat personen i en tidsbegrænset stilling.

Det viser en aktindsigt, som Avisen.dk har fået.

Heraf fremgår også, at over halvdelen af bonus-kronerne er givet til mindre virksomheder med én til ni ansatte.

En nystartet iværksætter bekræfter i dag over for Avisen.dk, at han har ansat to personer i fleksjob på henholdsvis fire og seks timer, selv om de begge er visiteret til at arbejde 15 timer om ugen.

Det hele er planlagt efter, at firmaet ikke skal have udgifter til de to ansatte, og foregår med kommunens samtykke.

Eksemplet provokerer Jette Andersen.

”Jeg kan simpelthen ikke forstå at politikerne ikke bare har sikret, at bonussen bliver forbeholdt de mennesker, der kun er visiteret til få timer,” siger hun.

Kommune klar til at blackliste fidus-ryttere

Landsforeningen af Fleks- og Skånejobbere har allerede set flere konkrete sager på misbrug af den nye bonus-ordning.

Formand Hans Dankert kender ikke det egentlige omfang, men opfordrer de kommunale jobcentre til at være på vagt.

"De bør være meget mere kritiske over for de arbejdsgivere, der henvender sig for at få billige fleksjobbere,” siger han.

I Kolding Kommune oplyser afdelingschef Anette Fløjborg, at der fra kommunens side er opmærksomhed på de problemer, der kan opstå, fordi vurderingen af den effektive arbejdstid nu ligger mellem arbejdsgiver og kommunen.

”Det er vi meget bevidste om, og det har vi diskuteret. Derfor kan jeg med ro i sindet sige, at vi ikke har haft nogen arbejdsgivere, der overhovedet har antydet, at der var tale om at udnytte bonus-ordningen," siger siger Anette Fløjborg.

"Men jeg skal ikke kunne sige, at vi ikke møder det. Ligesom med løntilskud og virksomhedspraktik, så er der nogle arbejdsgivere, vi er nødt til at blackliste, fordi de kun er ude efter billig arbejdskraft," fortsætter hun.

Fleksjobbonus
  • Fleksjobbonus er en bonus på 25.000 kroner.
  • Den er vedaget af regeringen og Enhedslisten i finansloven.
  • Bonussen kan gives til virksomheder, der ansætter personer med nedsat arbejdsevne i et fleksjob med en arbejdstid på 10 timer eller mindre om ugen i seks sammenhængende måneder.
  • Der er afsat penge til 1.320 fleksjobbonusser per år ifølge Finanslov 2013.

Mads Pedersen
Sport

Mads P. sælger Tour-udstyr: Pengene går til unge cykeltalenter

sorte køer
Krimi

Ubudne gæster i haven: En flok køer var på udflugt

retten i Roskilde
Krimi

Forældre dømt: Vold slog deres søn ihjel

elbil og kvinde der lader
Nyheder

Elprisen eksploderede i august: Dyreste måned siden energikrisen

Maritime dage
Nyheder

525 unge får dørene åbnet til Det Blå Danmark

Vejarbejde
Nyheder

Kø og forsinkelser: Vejarbejde rammer Svendborgmotorvejen i fire uger

iltsvind
Nyheder

Se video: 38 danske kystvande ramt af iltsvind efter varm sommer

ukrudtsbrænder
Krimi

Brændte partner med ukrudtsbrænder: Nu er han dømt

Beredskabsstyrelsen
Nyheder

Borgere kan møde udrykningskøretøjer og omkørsler torsdag

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Nye pesticidtal bekymrer minister: Vil have en ny strategi

Skelet
Nyheder

Arkæologer finder 20 skeletter under København

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd

hjemløs
Nyheder

Over 6.000 er hjemløse: Minister kalder nye tal nedslående

Får
Nyheder

Ny pulje åbner: 60 millioner kroner til ulvesikrede hegn

vinderne
Iværksætteri

Fire iværksættere vinder 250.000 kroner til genbrug af beton

jacob Mark
Nyheder

Ældreminister vil sænke SOSU-medarbejdernes sygefravær

Værterne
Nyheder

Fire kendte værter står i spidsen for årets Knæk Cancer-show

Tupac
Krimi

Efter næsten 30 år er der faldet dom i Tupac-mordet

William Jansen og Simon Jensen
Mad og drikke

Populær pitakæde slår dørene op til endnu to spisesteder

retten i esbjerg
Krimi

Mand får 8 års fængsel for vold med døden til følge

Martin Miehe-Renard
Underholdning

Tivolirevyen vender tilbage i 2027 med kendt instruktør i spidsen

børn i naturen
Nyheder

160.000 børn rykker ud i naturen i denne uge

Krisecentret Dannerhuset
Nyheder

Børn på omkring 40 krisecentre får gratis avis i et år

filmen
Film og TV

Tre danske film kæmper om at blive årets Oscar-kandidat

Ikea
Nyheder

Hundredvis af IKEA-varer bliver billigere: Priser falder op til 25 procent

dansk politi
Krimi

Teenagere bag groft masse-overfald til byfest: Politiet søger vidner

dansk politi
Krimi

16-årig anholdt: Sigtet for fire brande i Præstø og Mern

Olsen Banden
Underholdning

Skide godt Egon - nu fejres danskernes største biografhit

Løbets stiftere
Nyheder

Over 500 har meldt sig: Familieløb udsolgt i fire byer

hacker
Nyheder

Sikkerhedsfolk advarer: Falske drømmejobs skjuler hackerangreb

demo
Nyheder

Traktorer i København: Demonstration kan generere trafikken tirsdag

Fuhlendorff
Underholdning

Fuhlendorff: Hvornår blev jeg den gamle?

indlandsis
Nyheder

30 år i træk: Indlandsisen skrumper igen

retten i holbæk
Krimi

Mor og datter dømt: Smuglede kokain til Danmark

Folkene bag
Iværksætteri

Finsk techgigant køber dansk AI-virksomhed med 50 specialister

Forælderkøb
Nyheder

Boligjagt og studiestart: Hver anden forælder overvejer at træde til økonomisk

medina
Kendte

Nu kan du komme til at bo i Medinas villa

dansk politi
Krimi

Kørte ud over klippe: Bil faldt syv meter

dansk politi
Krimi

Delte nøgenvideo af sin eks: Så gik det galt i detentionen

grafik web
Advertorial

Annonce

Sådan vælger du den rette bredbåndsforbindelse til husstanden

dansk politi
Krimi

17-årig uden kørekort på forrykt køretur: Ramte to huse

Ambassadørerne
Underholdning

Koala, kænguruer og musik: Australia Day indtog København Zoo

dansk politi
Krimi

Speeder i stedet for bremse: Så gik det helt galt på p-pladsen

dansk politi
Nyheder

Bilist på vanvittig farlig køretur gennem Øresundstunnelen

Politikere til Pride
Nyheder

Minister til kamp mod hadforbrydelser: Øget fokus på muslimer

Gustav Salinas
Kendte

Rygterne svirrer: Hvad skal Gustav Salinas nu?

fartkontrol
Krimi

Bilist kørte 126 km/t - så blev han snuppet af politiet

Hvidovre fans
Sport

Lille Malthe blev hånet online - så trådte en ægte fodbold-fan til

dansk politi
Krimi

13-årig trak kniv: Mente at mand talte med de forkerte

Yahya Hassan
Underholdning

Kan du huske Yahya Hassan? Nyt teaterstykke fortæller hans historie

screening bøgerne
Nyheder

Vold mod de yngste børn skal opdages tidligere

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

45 kommuner ønskede penge: 22 får del i pulje

Retten i Viborg
Krimi

Dom i Gjern-sagen: Kvinde får 12 år

Køge brand
Nyheder

Kæmpe brand kunne lugtes langt væk

still fra serien
Film og TV

Snart kan du komme med ned i Danmarks dybeste hemmelighed

folkemøde
Nyheder

Børn og unge skal selv forme deres omgivelser

Boligbyggeri
Nyheder

Aarhus bygger: 4.200 nye boliger på vej

politiserien
Film og TV

Seerne får mere Politijagt: Ny sæson er på vej

Glade, danske sølvmedaljevindere ved Montane Adventure Race EM Foto: Martin Paldan for Montane Adventure Race EM
Sport

Dansk dobbelttriumf ved EM på Sjælland

malte Ebert
Underholdning

Malte Ebert går stort: Her kan du opleve ham

gåtur
Sundhed

Mandag starter kampagne med fokus på hjertet: Så lidt skal der til

Jakob Brandt, adm. direktør i SMVdanmark
Iværksætteri

Ny analyse viser skævhed i dansk erhvervsliv

boliger
Nyheder

Op mod 4000 nye almene boliger på vej i København

brande i Avila spanien
Nyheder

Danmark løber for Spanien efter voldsomme skovbrande

Nyhedsbrev grafik
Generelle nyheder

Få vores nyheder direkte i din indbakke