Moderne ballet og en knaldgod historie med kongelige eller kendte i hovedrollen. Publikum er vilde med kombinationen og strømmer til Peter Schaufuss Ballettens forestilling ?Satisfaction’.
De engelske anmeldere derimod synes, at stykket stinker. Under titlen ?Can’t get no satisfaction’, beskriver Sarah Frater fra The Evening Standard Peter Schaufuss’ forsøg på at bringe balletten til folket som mislykket og kalder koreografien gammeldags og latterlig. I sin anmeldelse skriver hun blandt andet, ??at de unge, dygtige dansere gør deres bedste, men at der er ringe håb, når de bliver bedt om at danse som kyllinger.?
Sarah Crompton fra The Telegraph kalder forestillingen for en skandale og absolut spild af tid. Hun langer ud efter Schaufuss, som, hun mener, har ødelagt Stones-klassikerne totalt.
?Jeg kan ikke bestemme mig for om bunden blev nået da ?Paint It Black’ blev reduceret til en farce med fire folkedanse-piger, eller dér hvor en gruppe mænd hoppede rundt iført grimme lange underbukser til ?Time Is On My Side’.
LIRE