Det er utopi at tro, at Danmark får lov til at følge egne regler for budgetplanlægningen, mener EU-kommissær Connie Hedegaard (K).
Dermed skyder hun Socialdemokraternes og SF's spareplan, som de fremlagde i går, i sænk.
Mens regeringen vil spare 24 milliarder kroner over de næste tre år, har S og SF ikke har nogen plan for, hvordan statens underskud skal komme ned inden 2013, skriver Jyllands-Posten.
I stedet fokuserer de på at investere i velfærd og arbejdspladser og finansiere det ved hjælp af reformer, men det er stemmer ikke overens med EU's retningslinjer for en spareplan. Og Connie Hedegaard nægter at tro, at Danmark kan slippe billigere.
"Det vil være højest bemærkelsesværdigt, hvis Danmark ikke vil leve op til kravene, men udskyder det til engang i fremtiden. Sådan fungerer tingene altså ikke," siger hun til avisen.
Alligevel er S-formand Helle Thorning-Schmidt overbevist om, at EU kan se logikken i forslaget.
"Jeg er sikker på, at vi kan overbevise EU-systemet om, hvis det skulle komme dertil, at det er hul i hovedet at lave store sparerunder, som bremser væksten, frem for at gå i gang med langsigtede reformer," siger hun.
Men så sent som i dag foreslår EU-Kommissionen at indføre nye skrappe krav til budgetlægningen i EU-landene.