Indtil det allersidste forsøgte den kriseramte bank Max Bank at redde livet. Men i en meddelelse udsendt på Fondsbørsen i nat oplyses det, at Max Bank nu må trække stikket.
Efter lange forhandlinger i nat, har Sparekassen Sjælland opkøbt de sunde dele af Max Bank, skriver Børsen.
Max Bank fik en forlænget frisk til klokken 6.59 i morges, men kort før midnat måtte banken meddele, at pengene ikke kunne findes.
Bankpakke 4 blev for første gang brugt i forbindelse med overtagelsen. Sparekassen Sjælland har sandsynligvis fået en "medgift" fra Finansiel Stabilitet og staten for at overtage dele af Max Bank, vurderer Børsen.
Det betyder, at indskydernes penge er sikret. Til gengæld har de 23.000 aktionærer mistet deres aktiebeholdning i Max Bank.
Nu overdrages alle bankens aktiver til statens skraldespandsselskab for banke, Finansiel Stabilitet.
Kilde: Børsen