Vinderen af Malaysias mest populære realityshow er fundet.
Dermed har en ny imam set dagens lys og han er umiddelbart et hit, skriver The Guardian
Blandt over 1.000 håbefulde ansøgere, blev ti kombattanter udvalgt. Hver uge dystede de i forskellige religiøse discipliner som at vaske lig, prædike for unge kriminelle, der var blevet hevet med af politiet efter en razzia, samt rådgive ugifte, gravide piger på et kvindeherberg.
I løbet af ti uger lykkedes det den 26-årige Muhammad Asyraf Mohd Ridzuan at sætte sine ni konkurrenter i TV-programmet Imam Muda, eller på dansk Ung Imam, på porten. Det skete i fredags hvor flere tusinde seere fra muslimske lande tunede ind på det malaysiske hitprogram.
Den spektakulære førstepræmie, som det unge talent fik hevet hjem, består af et job i en prestigefyldt malaysisk moske, en pilgrimsrejse til Mekka med alt betalt og et legat til al-Madinah International University i Saudi-Arabien.
Og trofaste fans af programmet - der ud fra programmets facebookside tæller mindst 65.000 - kan godt begynde at glæde sig igen. For producenter bag har allerede planlagt endnu en sæson af det populære realityshow, der vil løbe over skærmen til næste år.