Administration 

Politikerne får travlt: Nyt dagpengesystem skal forhandles på plads inden jul

Dagpengekommissionen spiller ud  i oktober, og så begynder turboforhandlinger, inden et nyt dagpengesystem er færdigt inden nytår. Sådan lyder planen fra både beskæftigelsesminister Jørn Neergaard og LO-formand Harald Børsting.  (Foto: Foto: Jens Nørgaard Larsen, Scanpix)

Både beskæftigelsesministeren og LO-formanden tror på, at der inden nytår er forhandlet et bredt forlig om dagpenge på plads i Folketinget. Socialdemokraterne er klar til overarbejde i efteråret for at nå en løsning. A-kassechef Verner Sand Kirk håber, at reformen gennemføres i flere faser for hurtigst muligt at komme ledige til undsætning.

Om tre måneder kender vi fremtidens dagpengesystem. Forhandlingerne om et nyt dagpengesystem vil få topprioritet i regeringen i efteråret, og håbet hos beskæftigelsesministeren er, at han inden juleferien har forhandlet en ny aftale på plads med et flertal i Folketinget.

- Ambitionen er at lande en politisk aftale om et nyt dagpengesystem inden nytår, sagde beskæftigelsesminister Jørn Neergaard Larsen (V) på en LO-konference i Aalborg i sidste uge.

LO forventer turbo-forhandlinger

Også LO-formand Harald Børsting forventer, at politikerne på Christiansborg sætter turbo på forhandlingerne om et nyt dagpengesystem, så snart Dagpengekommissionen fremlægger sine anbefalinger mandag 19. oktober.

- Jeg forventer, at vi har et nyt dagpengesystem forhandlet på plads formentlig inden nytår. Derefter vil der være en del lovgivningsarbejde og implementering ude i  a-kasserne og jobcentre i løbet af 2016, så systemet kan træde i kraft ved årsskiftet 2017, siger Harald Børsting.

S vil ikke trække tingene ud

Socialdemokraternes arbejdsmarkedsordfører Leif Lahn Jensen er godt klar over, at han kommer på overarbejde de næste måneder.

- Hele mit efterår vil komme til at gå med dagpenge. Vi går ikke af vejen for at arbejde hurtigt, og det bliver ikke os, der kommer til at trække tingene ud, siger Leif Lahn Jensen.

Samtidig understreger han, at politikerne denne gang skal gøre et ordentligt stykke arbejde, i stedet for, som Venstre og Dansk Folkeparti gjorde i 2010, at gennemføre en uigennemtænkt dagpengereform i nattens mulm og mørke.

- Vi håber på, at regeringen inviterer os til reelle forhandlinger, så vi kan finde en bred og holdbar løsning på dagpengeområdet. Det er vigtigt for mange mennesker at få skabt tryghed om dagpengene, og derfor går vi konstruktivt til det i håb om, at vi får et dagpengesystem, der ikke skal laves om igen efter næste valg, fastslår Leif Lahn Jensen.

Regering hurtigt klar med udspil

LO-formand Harald Børsting sidder i Dagpengekommissionen og har dermed indgående kendskab til arbejdet med at komme med anbefalinger til et nyt dagpengesystem, der skal afløse det nuværende udskældte system, hvor mere end 60.000 arbejdsløse er faldet ud af systemet, fordi man kun kan få dagpenge i to år og skal have arbejde i 52 uger for at genoptjene retten til dagpenge.

Dagpengekommissionen afleverer ikke noget fikst og færdigt forslag til et nyt dagpengesystem men en række beregninger og forslag til, hvordan et system kan se ud. Så er det op til politikerne at følge trop.

Og når dagpengekommissionen har spillet ud i oktober, vil samtlige arbejdsmarkedspolitikere på Borgen nærlæse anbefalingerne. Ifølge kilder vil der kun gå ganske kort tid - måske en uge - efter kommissionens udspil, før regeringen præsenterer sit bud på en dagpengeløsning.

Anden halvleg fløjtes af inden året er omme

Derefter går de politiske forhandlinger i gang, og dagpengespørgsmålet vil komme øverst på dagsordenen, fordi alle politiske partier og ikke mindst regeringen har en interesse i at få et dagpengeforlig landet så hurtigt som muligt.

- Der er to halvlege i det her dagpengespil. Første halvleg slutter, når Dagpengekommissionen fremlægger sit arbejde 19. oktober. Så begynder anden halvleg. Og jeg tror på, at kampen for et nyt dagpengesystem bliver fløjtet af, inden året er omme, siger Harald Børsting.

Han pointerer, at Venstre-regeringen lægger op til trepartsforhandlinger med arbejdsgivere og lønmodtagere om blandt andet uddannelse og mangel på faglært arbejdskraft i fremtiden.

Trepartsforhandlinger i næste omgang

- Regeringen har hele tiden sagt, at trepartsforhandlingerne først begynder, når vi har slået søm i en aftale om fremtidens dagpengesystem. Og der er så store udfordringer på arbejdsmarkedet, der trænger sig på og som regeringen gerne vil tale med os om, at jeg er sikker på, at Lars Løkke vil anstrenge sig for hurtigt at få løst dagpengeproblemerne for at kunne komme videre med andre opgaver, siger han.

Harald Børsting vil ikke løfte sløret for indholdet i dagpengekommissionens anbefalinger.

- Men vi skal have et dagpengesystem, hvor færre opbruger dagpengeretten, og flere får en længere chance for at finde et job. Det skal være et system, der skaber tryghed, og som holder langt ud i fremtiden. Jeg tror på, at vi får nogle mere fleksible genoptjeningsregler og andre småforbedringer, siger han.

Ingen får alle ønsker opfyldt

Blandt andet mener han, at kortere jobs i fremtidens system skal være mere attraktive, så man bedre kan få adgang til dagpenge imellem forskellige vikaransættelser eller deltidsjob.

- Men vi skal være realistiske, og jeg er nødt til at sige, at ingen, heller ikke i fagbevægelsen, får alle deres ønsker opfyldt til, hvordan et nyt dagpengesystem skal se ud, siger han og advarer om, at man farer i totterne på hinanden, når Kommissionen spiller ud.

Harald Børsting stopper som LO-formand i slutningen af oktober, og derfor bliver det hans afløser på posten, der kommer til at bakse med både et nyt dagpengesystem og trepartsforhandlinger.

Klap lige hesten

Direktør i A-Kassernes Samvirke, Verner Sand Kirk, betegner det som en god nyhed, at politikerne har til hensigt at strikke et dagpengeforlig sammen inden jul.

- Jo før, jo bedre, hvis det betyder, at vi får løst det kæmpe problem med de mange tusinde arbejdsløse, der falder ud af systemet. Men jeg vil advare mod, at man forhaster sig. Der er altså klogt at klappe hesten og tænke sig ordentligt om, siger Verner Sand Kirk.

Alene i år vil 14.000 ledige ifølge Verner Sand Kirk miste deres dagpenge, og snart vil tusindvis begynde at falde ud af de midlertidige ydelser, der har lappet på det udskældte dagpengesystem. Derfor opfordrer han til, at politikerne tænker den nye reform gennemført i flere tempi.

Implementer reformen i flere faser

- Der er fortsat uhyggeligt mange arbejdsløse, der mister deres dagpenge, og det er der jo ingen grund til, hvis man har forhandlet et forlig på plads inden nytår. Så kan man implementere reformen i flere faser, sådan at man undgår, at folk mister deres dagpenge, siger han.

Alt hvad der knytter sig til teknik og nye IT-systemer kan man ifølge A-kasseschefen implementere fra 2017.

Men det kan arbejdsløse, der er på vej ud over dagpengekanten. ikke bruge til noget, siger Verner Sand Kirk.

- Jeg kan ikke se nogen rimelighed i at skulle vente med, at regelændringerne træder i kraft i mere end et år. Der er ingen, der siger, at alle elementer i sådan en dagpengereform skal gennemføres på samme tid. Det ene handler om, at der skal falde færre ud. Det andet om at hvis man administrerer på en anden måde, og hvis det tager tid at implementere med nye administrative systemer, så må det komme senere, siger han.

Højesteret
Nyheder

Fem års fængsel: Far beholder forældremyndighed

Kim
Sport

Fodbold er for alle: Nu kommer der fokus på forholdene for fans i kørestol

dansk politi
Krimi

Kontrol i lufthavn: Bøde på 16.000 kroner

Skattestyrelsens facade
Nyheder

Ny skattepakke: Det får du - og det koster den dig

Vinderne med deres pokaler
Nyheder

Danmark tog guldet i dyrepasserfaget - og slog hele Europa

Hjerneløb
Sundhed

Løb uden vindere: Her fejrer deltagerne, hvad de kan

dansk politi
Krimi

Skød kvinde syv gange: Forsøgte at stikke af til Tyrkiet

App
Nyheder

Danmarks får ny digital ID-app - se hvad det betyder for dig

hacker
Krimi

Virksomhed advarer mod falske SMSer

Sandra Nielsen
Sundhed

Da Sandras forældre døde, følte hun sig helt alene

retssal Holbæk
Krimi

To anholdt: Offer ramt i hovedet med økse

Den nye regering
Nyheder

Her er Danmarks nye regering

elev giver førstehjælp på arbejdsplads
Nyheder

I dag tager flere tusinde elever på arbejde

brobyggerne
Nyheder

Unge hjælpes i job og uddannelse via ny indsats

dansk politi
Krimi

To personer anholdt i sag om brandattentater

Man tager due
Nyheder

Due-mysteriet: Må du tage en due fra gaden i København?

elbiler til lading
Biler

Disse elbiler stiger med flere tusinde kroner

flagermus flyver i natten
Nyheder

Flagermus forsinker byggesager: Sådan undgår du det

sommergade
Nyheder

Nu kan du hygge i Købenshavns nye sommergader

folkemødet 2025
Krimi

Ingen droner over Bornholm

fodbold
Advertorial

Annonce

En sommer fyldt med sport - her er hvad du skal se frem til

dansk politi
Krimi

Lod som om han ville hjælpe: Voldtog pige i sommerhus

Mindeplade jesperhus
Nyheder

60 år med blomster og børnelatter

Rejsekort stander
Nyheder

Vildledning: Rejsekort-firma er politianmeldt

dansk politi
Krimi

Bilist mistede to biler på samme dag

Børn i pavillion
Nyheder

Børn og unge får fem nye frirum i naturen

Bilist
Krimi

Kørte ind i anden bil med vilje

Christiane Schaumburg-Müller
Kendte

Christianes fire vilde dage på Mallorca 

dansk politi
Krimi

Tyve-banden er sat bag tremmer

prostitution
Krimi

Ankesag: Seks kvinder blev udnyttet til prostitution

hjemmeværnet
Nyheder

Øvelse Tordenskjold: Flere myndigheder i aktion 

gravsted
Nyheder

Regioner: Pårørende rammes af urimelige regler

Den Gamle By
Nyheder

De danske museer er populære som aldrig før

Mette Frederiksen
Nyheder

I eftermiddag præsenteres det nye regeringsgrundlag

Putin
Nyheder

Fire ministerier under lup: Håndhævelse af Rusland-sanktioner granskes

dansk politi
Krimi

Advarsel: Sygehus-svindlerne er på spil igen

København Humlegården
Nyheder

Boligdrømme? Nu er del-ejerskab en mulighed

casino
Advertorial

Annonce

Hvilket nordisk land har de bedste casino regulationer?

Mette Frederiksen
Nyheder

Endelig: Nu får Danmark en ny regering

politi dansk
Krimi

Knivdrab i Frederikshavn: Politiet søger vidner

Kongen og dronningen sammen
Kongelige

Skal holde sig i ro, så Kronprins Christian træder til

Kaffetårnet
Nyheder

Tidligere Irma-direktør vil købe det ikoniske kaffetårn

Medina
Underholdning

Thomas Helmig og Medina kigger også forbi

dansk politi
Krimi

Svindel-SMSer for en million: Nu er han dømt

kyllinger
Nyheder

Fra i dag er det slut med turbokyllinger i dette supermarked

Carlsbjergbyen
Nyheder

Lejlighed i København? Så skal du have den store pung frem

afspærring politi
Krimi

Person er død af knivstik

brænder ukrudt
Nyheder

Opfordring til havefolket: Brug et hakkejern

Kø
Nyheder

Hvis du ikke nåede det, er dine penge værdiløse nu

Havn badende gæster kbh
Nyheder

Fra i dag kan københavnerne tage en dukkert i havnebadene

dansk politi
Krimi

I denne uge banker politiet på hos en række danskere

Lasse Bøje Nielsen
Nyheder

Her er Danmarks nye rigsadvokat

ældre kvinde med telefon
Nyheder

Bekymret for din ældre mor eller far? Nu kan du ringe ét sted hen

DSB tog
Nyheder

Sådan vil DSB sikre tog til tiden

Jonas Vingegaard kysser guldpokalen
Kongelige

Kongen ringede til Vingegaard

politi dansk
Krimi

Smuglede 15 kilo narko til landet

politi dansk
Krimi

Hjemmerøvere slog offer i hovedet med luftpistol

tyv
Krimi

Antallet af udenlandske butikstyve stiger

Dirketøren for Power
Nyheder

14 tyverier på én måned: Nu har direktøren fået nok

tv
Livsstil

De skal være større og større

kasse butik
Nyheder

Udsatte familier rammes hårdt af prisstigninger

Tessa
Kendte

Tessa giver 500.000 kroner væk

Lisbeth Dahl
Kendte

Lisbeth Dahl mistede sin datter: Det er en sorg, man aldrig kommer over

John Lennon autograf
Nyheder

Dengang John Lennon og Yoko Ono var på ferie i Thy

Glade mennesker i bygning
Nyheder

Millioner puster nyt liv i gamle bygninger

Mand på pony
Nyheder

Dyre-elskere raser: Unge morer sig med at ride på andres heste

Storebæltsbroen
Nyheder

I aften bliver broen grøn

Kim
Sport

Brøndby-fan: Få nu lavet nogle ordentlige forhold for kørestolsbrugere

Barn ked af det
Nyheder

Ombudsmanden har fokus på anbragte børns rettigheder

Vingegaard
Sport

Mange følger med: Vingegaard er populær

Snapchat
Krimi

Slog til mod 39 pusher-profiler på Snapchat

Rocker
Krimi

Bandekonflikt: Kommuner og politi samarbejder tæt

Arla skilt
Nyheder

Arla-landmænd står endnu stærkere

håndværker i hus
Nyheder

20.000 bevaringsværdige huse: Se her om du ejer et af dem

Kongeskib i lego
Nyheder

Nu kan du bygge Kongeskibet

lystbåd på vandet
Nyheder

Skal du ud og sejle: Her er reglerne

dansk politi
Krimi

Dom: Hvidvask af 70 millioner kroner

dansk politi
Krimi

Overgreb på barn: Nu er han udvist

København
Nyheder

Greater Copenhagen fylder ti år