Den absolut vådeste Roskilde Festival nogensinde har sat sit tydelige præg på publikum.
Dem, der slog de største stormpløkker ned i camping-områdets muld for en uge siden, må i dag se deres telte og ejendele forvandlet til en omgang pløre. Menneske-slangen op imod Roskilde station ligner på festivalens sidste dag en brun pjaltehær.
Emil Holm, Hans-Christian Holmgård og Andreas Nielsen fra Tårnby på Amager har lige pakket deres telt på den del af dyrskuepladsen, der ligner et katastrofeområde. Alligevel siger de tre venner, at det, der har været deres hjem i den forløbne uge, er i bemærkelsesværdig god stand.
- Vi har ligget oven på en lille forhøjning, så vores talt slap for det værste mudder,” siger Emil Holm.
Han tilføjer, at det nok ikke bliver til mere camping denne sommer.
Mangler skraldespande
Selvom service-niveauet på campingpladsen er blevet kritiseret, så har trekløveret fra Tårnby ikke noget at udsætte på forholdene. En god del af de frivillige vagter og service-folk valgte ellers at stikke af fra tjansen under de mest spidsbelastede timer i torsdags. Alligevel er de tre gymnasieelever positivt overraskede over forholdene.
- Der har sådan set kun manglet nogle flere skraldespande. Der ligger store mængder skidt og affald over det hele, siger Andreas Nielsen.
Ligesom mange tusinde andre festival-gæster forlod de også Roskilde Festival efter regn-mareridtet i torsdags. Men kun for en kort bemærkning. Hans-Christian Holmgård og Andreas Nielsen skulle lige hjem og tørre sokker, mens Emil Holm skulle overstå en køreprøve fredag morgen. Han bestod.
Foreløbig står den dog ikke på bilkørsel, men i stedet på en plads i den mørkebrune folkevandring mod stationen.