Administration 

Pia K.: Fagbevægelsen er kommet til fornuft i forhold til DF

Pia Kjærsgaard er glad for 3F's formand Per Christensen i forhold til hans forgænger Poul Erik Skov Christensen. (Foto: Foto: Scanpix)

Det iskolde forhold mellem Socialdemokratiet og Dansk Folkeparti smittede i årtier af på samarbejdet mellem fagbevægelsen og Pia Kjærsgaard, siger hun.

Igennem mange år har Dansk Folkepartis partidronning Pia Kjærsgaard og dansk fagbevægelse haft et særdeles køligt forhold.

I forbindelse med dagpengereformen kørte landets største fagforbund 3F store annoncekampagner, hvor Pia Kjærsgaard, Kristian Thulesen Dahl og Peter Skaarup blev tegnet med sorte tyvemasker og med teksten 'Som tyve om natten' blev beskyldt for løftebrud i forbindelse med dagpengereformen. 

I dag er der andre boller på suppen, når Kristian Thulesen Dahl, Mette Frederiksen og 3F-formand Per Christensen optræder sammen i samme sofa og indgår aftaler om blandt andet at kæmpe imod at hæve pensionsalderen og indføre topskattelettelser.  

Pia Kjærsgaard glæder sig over, at fjendskab er erstattet af fornuft og venskab.

- I dag har vi et vældig godt forhold. Bent Bøgsted, vores beskæftigelsesordfører, har altid haft et fint forhold til fagbevægelsen, og nu mødes fagbevægelsens top også på partilederniveau med Dansk Folkeparti. Det er fint, at man kan have en fornuftig dialog, siger Pia Kjærsgaard. 

I det hele taget mener Folketingets formand, der torsdag fylder 70 år, at fagbevægelsen er kommet til fornuft i sit syn på Dansk Folkeparti og har indset, at partiet er et arbejderparti på samme måde som Socialdemokratiet. 

- Dansk Folkeparti har jo vældig mange arbejdere, der stemmer på os. Generelt synes jeg, at hvis fagforeningerne fokuserer meget på, at de er til for medlemmernes skyld, kan de også se fordelen ved at have et udmærket samarbejde med os som parti, siger hun. 

Iskoldt forhold mellem S og DF

Pia Kjærsgaard mener også, at fagbevægelsens negative holdning til Dansk Folkeparti i mange år hang sammen med, at Socialdemokratiet havde dømt Pia Kjærsgaards parti ude i kulden. Blandt andet da daværende statsminister Poul Nyrup Rasmussen dæmoniserede Dansk Folkeparti ved at fastslå, at partiet aldrig ville blive stuerent.

- Det smittede givetvis af på fagbevægelsens holdning, at Poul Nyrup ikke brød sig om os. Vi blev betragtet som og var også en stor trussel i forhold til Socialdemokratiet, da vi opstod i 1995. Der var faktisk et iskoldt forhold mellem Socialdemokratiet og Dansk Folkeparti dengang, og da fagbevægelsen har været og er tæt forbundet med Socialdemokratiet, smittede det klart af, siger hun.

Når Socialdemokratiet dengang kørte kampagner imod Dansk Folkeparti, gjorde fagbevægelsen det også, noterer hun. Derfor er hun ekstra glad, når hun i dag ser, at de to partiformænd og 3F's formand har god kemi.

Balstyrisk 3F-formand 

Hendes eget personlige forhold til fagbevægelsen har været anstrengt i flere omgange.

Som hjemmehjælper meldte hun sig ind i det daværende Kvindeligt Arbejderforbund i slutningen af 70erne.

- Jeg var medlem, indtil jeg blev sur. Der var en eller anden detalje, som jeg ikke husker længere, men jeg var sur, og da jeg skrev et brev, som jeg aldrig fik svar på, meldte jeg mig ud, siger Pia Kjærsgaard. 

Da hun stadig var formand for Dansk Folkeparti og lagde stemmer til blandt andet dagpengenedskæringer, beskyldte daværende 3F-formand Poul Erik Skov Christensen hende for at være pamper og hykler og lægge stemmer til besparelser på de arbejdsløse og børnefamilierne.

Fuldstændig balstyrisk 3F-formand 

- Jeg kan huske ham der Poul Erik Skov Christensen, altså Gud fri mig vel. Det var godt nok andre forhold end i dag, og jeg kan bare glæde mig over, at der i dag er et fornuftigt forhold, siger hun og husker de mange konfrontationer mellem de to. 

- Det var nærmest hadefuldt og personligt, og det var helt tosset. Derfor ser jeg med glade øjne på, at tingene har udviklet sig i en god retning. Nu har jeg altid haft et godt forhold til Dennis Kristensen, og det var mere ham den anden (Poul Erik Skov Christensen) der var fuldstændig balstyrisk, siger hun.

Grunden til at fagbevægelsen har haft et horn i siden på Dansk Folkeparti, er at partiet lagde stemmer til en halvering af dagpengeperioden fra fire til to år i den kontroversielle dagpengereform samt var med til at barbere efterlønnen. Det står Pia Kjærsgaard gerne ved, men hun afviser fagbevægelsens beskyldninger om løftebrud.

- Det er da klart, at fagbevægelsen til enhver tid helst vil bevare en lang dagpengeperiode. Men det er bare ikke første gang, at en dagpengeperiode er blevet skåret ned, skulle jeg hilse og sige. Det er den også blevet under socialdemokratiske regeringer. Og mens Socialdemokratiet sad i regering, ønskede de ikke at ændre tingene tilbage. Mette Frederiksen har højt og tydeligt sagt, at dagpengeperioden nu er to år, fastslår hun.

Pia Kjærsgaard afviser også enhver anklage om løftebrud. 

- Dagpengereformen blev til under finanskrisen, og det er ikke noget, som man gør for sjov. Det var nødvendighedens lov, og det kan man også komme ud for som politiker. Men vi gjorde det inden et valg. Ingen var i tvivl om det. Og det synes jeg ikke man kan kalde løftebrud. Man ville da gerne have været det foruden, det skal jeg sandt for dyden gerne indrømme, men det var midt i en finanskrise.

- Et løftebrud er for mig, at man højt og helligt lover noget i en valgkamp, og så ikke holder det eller gør det modsatte, når valget er overstået. Og det var altså ikke tilfældet med dagpengereformen, understreger hun.

Føler sig hjemme i både rød og blå blok

Føler du dig mest hjemme i rød eller blå blok?

- Jamen, det kan jeg slet ikke sige. Jeg synes, at de der begreber er ved at blive godt udvandet og heldigvis for det. Det er meget svært at sige, hvor jeg helst vil være. Jeg er ganske godt tilfreds med, at Dansk Folkeparti står i en rolle, hvor vi har drøftelser mellem Socialdemokratiet men også med en borgerlig regering. Vi er i den rolle, vi gerne vil være, siger hun.

hacker
Nyheder

Sikkerhedsfolk advarer: Falske drømmejobs skjuler hackerangreb

demo
Nyheder

Traktorer i København: Demonstration kan generere trafikken tirsdag

Fuhlendorff
Underholdning

Fuhlendorff: Hvornår blev jeg den gamle?

indlandsis
Nyheder

30 år i træk: Indlandsisen skrumper igen

retten i holbæk
Krimi

Mor og datter dømt: Smuglede kokain til Danmark

Folkene bag
Iværksætteri

Finsk techgigant køber dansk AI-virksomhed med 50 specialister

Forælderkøb
Nyheder

Boligjagt og studiestart: Hver anden forælder overvejer at træde til økonomisk

medina
Kendte

Nu kan du komme til at bo i Medinas villa

dansk politi
Krimi

Kørte ud over klippe: Bil faldt syv meter

dansk politi
Krimi

Delte nøgenvideo af sin eks: Så gik det galt i detentionen

Olsen Banden
Underholdning

Skide godt Egon - nu fejres danskernes største biografhit

dansk politi
Krimi

17-årig uden kørekort på forrykt køretur: Ramte to huse

Ambassadørerne
Underholdning

Koala, kænguruer og musik: Australia Day indtog København Zoo

dansk politi
Krimi

Speeder i stedet for bremse: Så gik det helt galt på p-pladsen

dansk politi
Nyheder

Bilist på vanvittig farlig køretur gennem Øresundstunnelen

Politikere til Pride
Nyheder

Minister til kamp mod hadforbrydelser: Øget fokus på muslimer

Gustav Salinas
Kendte

Rygterne svirrer: Hvad skal Gustav Salinas nu?

fartkontrol
Krimi

Bilist kørte 126 km/t - så blev han snuppet af politiet

Hvidovre fans
Sport

Lille Malthe blev hånet online - så trådte en ægte fodbold-fan til

dansk politi
Krimi

13-årig trak kniv: Mente at mand talte med de forkerte

Yahya Hassan
Underholdning

Kan du huske Yahya Hassan? Nyt teaterstykke fortæller hans historie

screening bøgerne
Nyheder

Vold mod de yngste børn skal opdages tidligere

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

45 kommuner ønskede penge: 22 får del i pulje

Retten i Viborg
Krimi

Dom i Gjern-sagen: Kvinde får 12 år

Køge brand
Nyheder

Kæmpe brand kunne lugtes langt væk

still fra serien
Film og TV

Snart kan du komme med ned i Danmarks dybeste hemmelighed

folkemøde
Nyheder

Børn og unge skal selv forme deres omgivelser

Boligbyggeri
Nyheder

Aarhus bygger: 4.200 nye boliger på vej

politiserien
Film og TV

Seerne får mere Politijagt: Ny sæson er på vej

Glade, danske sølvmedaljevindere ved Montane Adventure Race EM Foto: Martin Paldan for Montane Adventure Race EM
Sport

Dansk dobbelttriumf ved EM på Sjælland

malte Ebert
Underholdning

Malte Ebert går stort: Her kan du opleve ham

gåtur
Sundhed

Mandag starter kampagne med fokus på hjertet: Så lidt skal der til

Jakob Brandt, adm. direktør i SMVdanmark
Iværksætteri

Ny analyse viser skævhed i dansk erhvervsliv

boliger
Nyheder

Op mod 4000 nye almene boliger på vej i København

brande i Avila spanien
Nyheder

Danmark løber for Spanien efter voldsomme skovbrande

Nyhedsbrev grafik
Generelle nyheder

Få vores nyheder direkte i din indbakke

Take that
Underholdning

Husker du dem? Kæmpe 90'er-navn klar til Tinderbox

Mørke online fællesskaber grafik
Krimi

Mænd deler overgreb mod bedøvede partnere online: Her er hele serien

Melvin
Film og TV

Dansk komiker vil hylde sine venner på TV

rejsende i lufthavn
Advertorial

Annonce

3 gode grunde til at have en erhvervsrejseforsikring

ulv skudt
Nyheder

Nye ulveregler på vej: Det bliver lettere at skyde ulve

læge
Advertorial

Annonce

Få overblik over osteopati behandling hos specialister i hele landet

Alice detektor CERN
Nyheder

Forskere skaber et mini-Big Bang: Tættere på universets begyndelse

baby med iltmaske
Nyheder

Markant fald: Over 800 færre spædbørn indlagt med RS-virus

Barn
Nyheder

Er dit barn bekymret for krig og kriser? Her er syv råd til samtalen

Penge
Nyheder

Droppede jobbet efter 30 år: Så tikkede 1,1 millioner ind

Lyngborg
Nyheder

Flyttekasser og sække strømmede ind: Nu sendes hjælpen til Ghana

Vinderen af flisen 2026
Kendte

Frederik Cilius hædres med særlig pris

retten i glostrup
Krimi

Udlejer onanerede i lejers seng - nu er han dømt

Gnags
Underholdning

Alle vil se Gnags: Billetterne rives væk

politi dansk
Krimi

Stak mand syv gange med kniv: Får seks års fængsel

Bandholm Hotel
Nyheder

Nye påstande om Faderhuset: Nu reagerer politiet

dansk politi
Krimi

Genkender du dem? Politiet beder om hjælp efter indbrud

retten i Roskilde
Krimi

Ansat tog halsgreb på mindreårig - nu er han dømt

ældre
Nyheder

Patienter venter for længe på svar om demens

Lejligheder
Nyheder

Boligproblemer: Huslejen er højere end SUen

dansk politi
Krimi

Fulgte lastbiler med GPS: Nu udvises han for bestandig

cykler
Nyheder

Specialarbejdere langer ud efter københavnske el-delecykler

Ruth Evensen/Ruth Kristiansen
Nyheder

Medstifter af Faderhuset bryder tavsheden

Birgitte Alme og Lars Rytter
Debat

DEBAT: Reality-deltagere skal klædes ordentligt på

hæk
Advertorial

Annonce

Ligusterhække fra Dansk Hus & Have Service giver haven en klassisk og enkel afgrænsning

Restauranten
Mad og drikke

Ny restaurant sigter efter Michelin-stjerner

dansk politi
Krimi

Tre mænd anholdt: Politiet kæder dem til to knivoverfald

dansk politi
Krimi

Bilist snakkede i mobil - politiet kørte bag ham

Is
Nyheder

Her er danskernes sommer-favoritsnacks

tørre øjne
Sundhed

Tørre øjne efter skærmtid? Denne simple regel kan hjælpe

dansk politi
Krimi

17-årig jagtet med kniv på skole: Politiet søger vidner

Kongelige Norge - Harald go Haakon
Kongelige

Kong Harald er død - flaget går på halv stang i Oslo

retten i Roskilde
Krimi

Teenagere brændte udviklingshæmmet med cigaret og filmede det

Myrdet mand
Krimi

Politiet offentliggør nu billeder af dræbt mand - Genkender du ham?

AI
Nyheder

Analyse: AI har ikke taget folks arbejde - tværtimod

Odense kongrescenter
Nyheder

Landbruget samles i Odense: Næsten 3.000 har meldt sig

børnehavebarn
Nyheder

Ny undersøgelse: Mange børn venter på hjælp i daginstitutionen

retten i Kolding
Krimi

78-årig dømt for overgreb begået for 19 år siden

Gnags
Underholdning

Dansk musiklegende siger farvel: Nu er det slut

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

Ny stor undersøgelse: Så tilfredse er forældrene med dagtilbud

Rune Mørch
Underholdning

Rune har sat sig et vildt mål: 100 koncerter på 100 dage

projektet
Nyheder

Hvis krisen rammer: 2.000 unge skal lære, hvad de skal gøre

festuge Århus
Underholdning

Aarhus bliver én stor scene: Her er noget af det, du kan opleve